Novinky

Kam za kultúrou v 11. týždni roka 2023?

Kam za kultúrou 11/2023

Nový týždeň je tu a s ním aj ďalšie vydanie našej pravidelnej rubriky. Opäť prinášame tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Čo si vybrať z týždennej ponuky divadiel a koncertných siení? A teda, kam za kultúrou v týždni od 13. do 19. marca 2023?

Odpovede na našu tradičnú otázku „kam za kultúrou?“ sme hľadali v ponuke slovenských divadiel a koncertných siení po celom Slovensku. Týždeň sa nesie nielen v znamení koncertov, ale aj premiér i repríz osvedčených divadelných predstavení. A z nich sme vybrali tieto tipy.

Kam za kultúrou? Na koncerty!

Našu najnovšiu porciu tipov kam za kultúrou začíname koncertne. Prezradíme, že sa nesie v znamení festivalu, symfonických koncertov, pôstnemu hudobnému zamysleniu či hudobnej edukácie venovanej Josephovi Haydnovi.

Veľkolepá oslava Johanna Sebastiana Bacha začína

Najprv sa pozrime na festival Bach pre všetkých (Bach for Everyone!), ktorý vznikol v roku 2015. Prestížna séria programov vážnej hudby sa tradične začína v týždni narodenín barokového génia Johanna Sebastiana Bacha.

Johann Sebastian Bach

Jeho posolstvom je silou Bachovej nádhernej hudby byť vyslancom mieru a duchovného povznesenia. Konkrétne deviaty ročník začne 16. marca 2023 a prepojí nielen stovku rôznych miest v Karpatskej kotline. V rámci festivalu sa uskutoční viac ako dvestovka koncertov a niektoré aj s medzižánrovým presahom. Jeho dejiskom bude nielen Maďarsko alebo jeho susedné regióny tvoriace Karpatskú kotlinu. Všetky programy sú pre verejnosť bezplatné, pretože poslaním BMF je priniesť vysokú kultúru čo najširšiemu publiku, predstaviť a milovať inšpirujúcu silu hudby. 

S Bachom od Karpatskej kotliny až do Bernu, Londýna i Austrálie

Bachova tvorba prepojí Budapešť, 60 maďarských miest, južné Slovensko, rakúsky Burgenland, Zakarpatskú oblasť Ukrajiny, rumunské Sedmohradsko, s poľským Krakovom, s regiónmi Medzimurie v Chorvátsku, Prekmurie v Slovinsku či so srbskou Vojvodinou.

Z územia Slovenska budú festivalovými dejiskami Bratislava, Košice, Komárno, Levice, Želiezovce, Báč, Dolný Štál, Gabčíkovo a Veľký Meder (okr. Dunajská Streda), Komoča (okr. Nové Zámky), Neded (okr. Šaľa), Oborín a Veľké Raškovce (okr. Michalovce).

Organová pocta Bachovi v Báči aj v Komoči

Počas aktuálneho týždňa sa uskutoční dvojica festivalových koncertov na území Slovenskej republiky. Sobota (18.3.2023) patrí od 17:00 hod.rímsko-katolíckom pútnickom kostole sv. Antona z Padovy v Báči (okr. Dunajská Streda) organovému dvojkoncertu. Návštevníkom sa predstaví nielen koncertný a chrámový organista, skladateľ a pedagóg István Nagy, ktorý sa už na tomto festivale vystúpil minulý rok. Je však pravidelným hosťom aj ďalších festivalov, z nich spomeňme Kremnický hradný organ. Popri ňom sa svojim polrecitálom predstaví aj Dr. Ladislav Schranko.

Ďalší festivalový koncert sa uskutoční už v nedeľu (18.3.2023) so začiatkom od 17:00 hod. v reformovanom kostole v Komoči. Vokálno-organový koncert tu odohrá domáca dvojica: sopranistka a pedagogička Helga Varga Bach, ktorá o. i. pôsobí aj v zoskupení Ensemble Ricercata. Sprevádzať ju bude organista István Nagy, o ktorom sa môžete viac dozvedieť aj v našom rozhovore.

Koncertný organista István Nagy.
Mgr. István Nagy, DiS.art., koncertný organista. Foto: Silvia Mária Petrovits

Stravinskij i Haydn v Slovenskej filharmónii

Stanislav Masaryk / SFK
Stanislav Masaryk. Foto Petra Hajská-ČF1

Od parížskej premiéry baletu Pulcinella, ktorému navrhoval kostýmy sám Pablo Picasso, už uplynulo viac ako 100 rokov. Igor Stravinskij ním začal éru svojho obzerania sa za hudobnou minulosťou. Stravinského pohľadu na hudbu klasicizmu budú kontrovať diela ústrednej osobnosti hudobného života rakúskych kráľovských dvorov 18. storočia Josepha Haydna. Klasicistický repertoár nie je dirigentovi Gérardovi Korstenovi cudzí. Niekoľko rokov zastával post huslistu a asistenta v Camerate Salzburg a deväť rokov bol i koncertným majstrom Chamber Orchestra of Europe. Práve pod jeho taktovkou zaznie najbližší z koncertov Slovenskej filharmónie. Vo štvrtok (16.3.2023) sa v Koncertnej sieni SF pod jeho taktovkou predstaví trubkár Stanislav Masaryk. Tohto mladého slovenského rodáka, prvého hráča na trúbke v Českej filharmónii môžeme často vidieť na pódiu Slovenskej filharmónie v úlohe sólistu. V jeho podaní zaznie Suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského a Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1 a Symfónia č. 97 C dur, Hob. I:97 od Josepha Haydna.

Predstavia sa aj v programe pre deti

Dirigent Gérard Korsten a hráč na trúbke Stanislav Masaryk sú hlavnými protagonistami aj najbližšieho vydania Hudobnej akadémie SF. V piatok 17.3. dopoludnia o 9,30 a 11,00 hod. pripravujú podujatie, na ktorom predstavia rakúskeho skladateľa Josepha Haydna ako otca symfónie. Zaznejú jeho viaceré symfónie. Konkrétne Symfónia č. 97 C dur,Symfónia č. 8 G dur Večer, Hob. I:8, Symfónia č. 73 D dur Poľovačka, Hob. I:73; Symfónia č. 82 C dur Medveď, Hob. I:82 Symfónia č. 83 g mol Sliepka, Hob. I:83 a Symfónia č. 60 C dur Il distratto, Hob. I:60. V programe zaznie aj Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1 Josepha Haydna. Mimochodom, tento program si zopakujú aj v sobotu v rámci rodinného koncertu Joseph Haydn – otec symfónie.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Komorný koncert mladých hudobníkov zo Slovenska a z Holandska

Viac ako tridsať rokov trvajúce vzťahy medzi Holandským kráľovstvom a Slovenskou republikou obohacuje bilaterálny projekt, zameraný na spoluprácu mladých hudobníkov. Táto spolupráca je súčasťou projektu MusXchange, ktorý s podporou Európskej komisie zastrešuje Európska federácia národných mládežníckych orchestrov (EFNYO). Koncert mladých holandských a slovenských hudobníkov, na ktorom zaznie Okteto Franza Schuberta, sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 19.00 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Po koncerte v Bratislave nasledujú dva koncerty v Holandsku 18. marca v Nijmegene a 19. marca v Apeldoorne. Ako sme vás informovali, vstup na koncert je voľný, ale je potrebné registrácia!

Komorný koncert mladých hudobníkov zo Slovenska a z Holandska / Schubertovo okteto / Kam za kultúrou

Pôstne zamyslenie v Bratislave

Nedeľa patrí v Bratislave koncertu barokovej hudby. Les SirénesHilaris Chamber Orchestra pod taktovkou zbormajstra a dirigenta Lukáša Kunsta prinesú, ako avizujeme, do Moyzesovej sieniv nedeľu 19. marca o 19.00 hodine vynikajúci výber hudobných titulov. Koncert pozýva rozjímať i nechať sa strhnúť. Diváci budú môcť počuť Gloriu od Antonia Vivaldiho a Stabat Mater od Giovanniho Pergolesiho, pričom Stabat Mater tu zaznie v scénickom uvedení v réžii Renáty R. Ryníkovej. Ako sólistky sa predstavia Katarína Ďurdinová (soprán), ktorá je už publiku Les Sirénes známa z predošlých koncertov a Dominika Krčištová (mezzosoprán), ktorú so zborom vystúpi v premiére.

Stabat Mater - Gloria / Les Sirénes / Sirény

Medzinárodné klavírne trio v Žiline

Kam za kultúrou v Žiline? Štátny komorný orchester Žilina v rámci projektu „Prelaďme na novú vlnu – obnova Domu umenia Fatra“ z fondov EHP usporiada 16.3.2023 ďalší z medzinárodných projektov koncert MEDZINÁRODNÉ KLAVÍRNE TRIO. V prvej polovici programu vystúpia s orchestrom dvaja severskí umelci – nórsky klavirista J. G. Sorbo a fínsky violončelista Ilmari Hopkins, ako aj slovenská huslistka pôsobiaca v Nórsku Xénia Berková. Vo svetovej premiére zaznie Sinfonietta od Mirka Krajčiho a Trojkoncert pre klavír, husle, violončelo a orchester C dur op. 56 Ludwiga van Beethovena. Druhá časť programu bude patriť Symfónii č. 39 Es dur, jednej z posledných troch vrcholných Mozartových symfónií. To všetko prinesie večer pod taktovkou čestného šéfdirigenta ŠKO Leoša Svárovského a členov orchestra.

Leoš Svárovský / SFK
Dirigent Leoš Svárovský. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Ako znie more sa dozviete v Košiciach

Koncertné tipy tohto týždňa uzatvoríme v Košiciach. Štátna filharmónie Košice pripravuje výnimočné hudobné stretnutie, ktorého lejtmotívom je more i cestovanie. Práve to spája diela trojice skladateľov v dramaturgii koncertu MENDELSSOHN – DEBUSSY –BERLIOZ, o ktorom bližšie informujeme TU. Návštevníkov pozýva snívať, cestovať i okúsiť more. Ako ináč – hudbou. Sólistkou druhej časti večera – v nádhernom diele Hectora Berlioza – Harold v Taliansku so sólovou violou bude česká violistka Kristina Fialová. Orchester ŠFK sa predstaví pod taktovkou Benjamina Bayla.

Kam za kultúrou? Do divadla!

Pýtate sa kam za kultúrou? Po koncertných tipoch mierime do sveta divadla. Divadelný svet žije živým prenosom z METky, premiérami i reprízami so zaujímavým obsadením. Mýtický svet tajomnej rozprávky ožíva v poslednom opernom titule hudobného mága Wolfganga Amadea Mozarta, v opere Čarovná flauta. Na doskách Opery SND v réžii Svetozára Sprušanského a pod taktovkou Martina Leginusa ho po dlhšej pauze zažijú malí i veľkí diváci už tento týždeň. A to celkom dva razy: v utorok 14.3. a potom v nedeľu 19.3.2023.  Výnimočným bude aj preto, že svoj debut tu práve v úlohe Paminy slávi nielen mladá, mimoriadne talentovaná sopranistka Slávka Zámečníková, ale aj jej Tamino, teda tenorista Juraj Hollý. Kráľovnou noci Martina Masaryková. V úlohe Sarastra vystúpi hviezdny Štefan Kocán. Priestor dostanú aj iní etablovaní (ako napr. Denisa Hamarová, Andrea Vizvári, Miriam Maťašová, Daniel Čapkovič a ďalší). Popri nich vystúpia ale aj viacerí mladí umelci z frekventantov Operného štúdia SND ako Veronika Bílová a Jinxin Chen.

Martina Masaryková ako Kráľovná noci a Helena Becse Szabó ako Pamina v bratislavskej Čarovnej flaute. Foto: Ctibor Bachratý / Čarovná flauta / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Martina Masaryková ako Kráľovná noci a Helena Becse Szabó ako Pamina v bratislavskej Čarovnej flaute. Foto: Ctibor Bachratý

Za newyorskou MET do Piešťan

Dom umenia Piešťany poteší milovníkov opery priamym prenosom Wagnerovho Lohengrina z newyorskej METky. Wagnerovo vzletné majstrovské dielo sa po 17 rokoch triumfálne vracia na scénu MET. V pokračovaní svojej objavnej inscenácie Parsifala odhaľuje režisér François Girard atmosférickú inscenáciu, ktorá opäť spája jeho pozoruhodný vizuálny štýl a horlivý dramatický pohľad na Wagnerovu dychberúcu hudbu. Dirigovať bude hudobný riaditeľ Yannick Nézet-Séguin a na pódiu sa predstaví špičkové herecké obsadenie. Tenorista Piotr Beczała vystúpi v titulnej úlohe tajomného labutieho rytiera. Sopranistky Tamara Wilson a Elena Stikhina ako cnostná vojvodkyňa Elsa, falošne obvinená z vraždy, sa stretnú so sopranistkou Christine Goerke ako prefíkanou čarodejnicou Ortrud, ktorá sa ju snaží ponížiť. Basbarytonista Evgeny Nikitin je Ortrudin manžel, ktorý túži po moci, Telramund, a basgitarista Günther Groissböck je kráľ Heinrich.

Dvojitá porcia zábavy v Divadle Nová scéna

Kam za kultúrou a kam do divadla v Bratislave?  Divadlo Nová scéna ponúka svojim návštevníkom v dňoch 15. až 17.3.2023 dvojitú porciu osviežujúcej zábavy! Celosvetový divadelný fenomén s obrovským diváckym úspechom MAMMA MIA! v réžii Svetozára Sprušanského obsahuje všetky nesmrteľné hudobné hity skupiny ABBA, ktoré sú umne prepojené s dojímavým a vtipným dejom. Muzikál MAMMA MIA! patrí k našim výberovým stáliciam. S originálnymi slovenskými textami od Martina Sarvaša si budete určite dlho pospevovať známe hity skupiny ABBA. Hudobné čísla podporuje fascinujúcou choreografiou na pozadí malebnej scenérie a oku lahodiacimi kostýmami.

Jedným z TOP podujatí týždňa, ktoré musíte vidieť (blíži sa pomaly jeho derniéra) je mimoriadne populárny muzikálový hit TURANDOT, ktorý prináša taktiež Divadlo Nová scéna v sobotu 18.3.2023. Pôvodne perzská legenda, neskôr čínska hra vytvorená na motívy rozprávok z Tisíc a jednej noci talianskym dramatikom Carlom Gozzim. A o dve storočia neskôr ju do nesmrteľnej opery spracoval Giacomo Puccini. Okrem opernej existuje aj muzikálová verzia. TURANDOT v originálnom muzikálovom spracovaní prekypuje nádhernou, melodicky príťažlivou hudbou. Sedem predstavení tohto muzikálu umelci divadelného súboru odohrali na významnom svetovom festivale DIMF v Daegu, Južná Kórea v júni 2022 a, mimochodom, odniesli si aj prestížne ocenenia, čom ste sa u nás tiež mohli dočítať.

Komédia o láske v GUnaGU

Autorskú komédiu Viliama Klimáčka V TOMTO MESTE ZDOCHOL PES uvedie v jeho réžii divadlo GUnaGU vo štvrtok 16.3. 2023. V malom meste býva niekedy taká nuda. A tak obyvateľom ostávajú len nevera, sex a občas chuť niekoho zabiť… Ale netreba prepadať panike. Čosi ostáva stále rovnaké: lásky. Lásky šialené, vášnivé, pragmatické, vrelé aj predstierané… hoci vonku zdochol starostov pes.

v-tomto-meste-zdochol-pes / GUnaGU/ Kam za kultúrou / Kam do divadla
Záber z inscenácie V tomto meste zdochol pes. Foto: GUnaGU

Retro komédia o dobe za ostnatým plotom

V GUnaGU ešte zostávame. Príbeh SOCÍK, SLADKÝ SOCÍK zavedie 18.3.2023 divákov do Bratislavy roku 1984. Vtedy sme pred reálnym socializmom často emigrovali – do alkoholu… Predstavenie sa v prípade priaznivého počasia začína už pred divadlom. Na divákov čaká 15 minútová exkurzia po Starom Meste, kde kedysi bývali slávne vinárne. Všetko pokračuje v podzemí GUnaGU. To sa zmení na vináreň U Julky. Totiž v pivnici, kde dnes hráva GUnaGU, bývala v 80-tich rokoch minulého storočia legendárna vináreň U Julky. A vo vinárni sa rozbieha príbeh lásky a sklamania uprostred reálneho socializmu. V predstavení zaznejú nielen dobové piesne, ale aj živá hudba folkového strihu. Pocit márnosti nad premárneným životom strieda humor, vďaka ktorému sme tie divné časy prežili.

Socík / GUnaGU / Kam za kultúrou / Kam do divadla
Z inscenácie Socík. Foto: Ctibor Bachratý

Hrajú Darina Abrahámová, Viktor Horján, Adam Jančina, Vladislav Plevčík/alt. Peter Ondrejička, Anikó Vargová Monika Horváthová/alt. Romana Dang Van a Zbyňo Džadoň. Po skončení predstavenia neodchádzajte! Po prestávke ešte hrajú 15-minútový bonus pre vytrvalých divákov: pásmo americkej poézie Beat generation (Lawrence Ferlinghetti, Gregory Corso). Odporúčame!

Kam za kultúrou v Nitre?

Z Bratislavy sa vydáme do Nitry. Divadlo Andreja Bagara v Nitre prináša 17. a 18.3.2023 bláznivú komédiu LÁSKA, SEX A DANE o tom, že všetko je vždy inak. Komédia sa stala doslova diváckym hitom troch desaťročí a tlieska jej už niekoľko generácií spokojných divákov na celom svete. Sľubuje skvelú zábavu, smiech a relax. V inscenácii režiséra Svetozára Sprušanského sa predstavia Juraj Ďuriš, Jakub Rybárik, Nikolett Dékány, Daniela Kuffelová, Ivan B. Vojtek, Andrea Sabová, Martin Nahálka a Ján Hrmo a. h. Šialený kolotoč nepredvídateľných momentov a vtipných situácií odhalí všetko, čo potrebujete vedieť. Aby ste oklamali daňový úrad, nestratili podnájom, nezradili kamaráta, udržali si snúbenicu, neprezradili milenku, nesklamali mamičku… A zostali pritom nažive!

Článok pokračuje pod reklamou
Škrupinka

Do trnavského divadla na osvedčenú komédiu

Divadlo Jána Palárika prináša na svoje dosky v sobotu 18. marca 2023 jednu z najpopulárnejších a najúspešnejších hier, ktorú uvádzajú divadlá po celom svete SLUHA DVOCH PÁNOV. Hra ponúka výnimočnú rolu pre majstrov hereckého umenia. Hlavná postava sluha Truffaldin rieši každú situáciu a každý problém originálnym a najmä vtipným spôsobom. Hoci v hre ide o vážne veci lásky, ba aj o život, dominuje jej séria komických zámen, omylov a nedorozumení. V úlohe sluhu Truffaldina sa predstaví obľúbený komik Peter Trník a diváci sa môžu tešiť aj na živý hudobný sprievod hercov.

Banskobystrická Štátna opera s premiérou

Kam za kultúrou na strednom Slovensku? Štátna opera Banská Bystrica prichádza v piatok 17.3. s premiérou tanečnej adaptácie svetoznámeho románu Leva Nikolajeva Tolstého, ANNA KARENINA. Inscenácia je prvým samostatným titulom baletného súboru po jeho premene na samostatné umelecké teleso. Anna Karenina je príbehom o veľkej láske i o osude, ktorému nemožno uniknúť. Javiskovú podobu tomuto dielu v Štátnej opere dal choreograf a režisér Peter Dedinský.

Anna Karenina / Štátna opera BB / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Novinka Štátnej opery - baletná adaptácie diela Anna Karenina. Foto: Juraj Žilinčár

Kam za kultúrou v Košiciach? Aj v znamení premiéry

Premiérovo to v slovenskom divadelnom svete bude nielen v Banskej Bystrici, ale aj v Košiciach. Balet Štátneho divadla Košice v rámci projektu Medziscéna uvedie 15.3.2023 v Kulturfabrika Tabačka experimentálnu tanečnú inscenáciu P.P. Pasoliniho TEORÉMA v réžii Andreja Sukhanova. Toto Pasoliniho kontroverzné dielo doteraz nebolo na Slovensku inscenované. Sám Pasolini označil Teorému za „semioticko-erotickú správu”, za „báseň vo forme výkriku zúfalstva”, ktorá bola rímskym súdom obvinená z obscénnosti a následne súdne prehlásená za poetické dielo. Táto filmová alegória, resp. politická metafora nadväzuje na myšlienky z Pasoliniho filmu Dravci a vrabce (1966) o prevzatí moci robotníckou triedou.

Teoréma / Kam za kultúrou

Činohra ŠDKE prináša 17.3.2023 nesentimentálny príbeh o osobnej a spoločenskej skúsenosti NETRPEZLIVOSŤ SRDCA od Stefana Zweiga. Príbeh medzi chromou Editou a jej potenciálnym nápadníkom, poručíkom Tonim Hofmillerom, ktorý sa odohráva na začiatku prvej svetovej vojny. Edita túži uveriť v možnosť uzdravenia a lásku a zmätený Toni po lepšom spoločenskom postavení. Židovská rodina verí vo svet včerajška, lenže nad touto vierou sa už vznáša duch rozpadajúcej sa monarchie, hodnôt i vzťahov. Jedno nevinné pozvanie do tanca spôsobí nielen celospoločenské strápnenie, ale osudovo zasiahne do životov všetkých zúčastnených. V réžii Júlie Rázusovej sa v úlohe Edity predstaví Alena Ďuránová a Toniho stvárni Tomáš Diro.

O strastiach manželského života na Spiši

Spišské divadlo prináša v réžii Anny Šoltýsovej v piatok 17.3.2023 brilantnú bláznivú komédiu o nevere a strastiach i slastiach manželského života ZDRHNI PRED SVOJOU ŽENOU. Jej autor Ray Cooney patrí medzi najznámejších súčasných britských dramatikov. Často ho označujú aj ako majstra frašky. Skvelá bláznivá komédia Zdrhni pred svojou ženou (Run for Your Wife, na Slovensku tiež známa pod názvom 1+1=3) patrí medzi jeho najpopulárnejšie hry. Hra plná situačného humoru v obsadení Denisa Macalová Ďuratná, Petra Dzuriková, Mikuláš Macala, Dávid Szöke, Mária Brozmanová, Jozef Novysedlák, Mikuláš Dzurík a Mária Čičvarová vyvolá u divákov záchvaty smiechu.

Zdrni pred svojou ženou / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Záber z inscenácie Spišského divadla Zdrhni pred svojou ženou

Oplatí sa ísť na výstavy. Sú v znamení histórie

V našej prehliadke Kam za kultúrou nemôžeme opomenúť aj výstavy. Konkrétne potešíme priaznivcov histórie a dejín nobility. Prvým tipom je v nedeľu (19.3.) končiaca výstava venovaná prestížnemu aristokratickému rodu Pálffyovcov. Nájdete ju v Sídelnej budove SNM v Bratislave.

Výstava Mária Terézia a Pálffyovci
Pohľad do expozície výstavy Mária Terézia a Pálffyovci. Zdroj: SNM

Tento rok si pripomíname 200. výročie palatína Júliusa Andrássyho, ktorý bol blízkym (podľa zlých jazykov až príliš blízkym) priateľom Alžbety Bavorskej, manželky Františka Jozefa II. Pri tejto príležitosti pripravili v andrássyovskom Kaštieli v Trebišove bohatý kalendár podujatí. Okrem nich na vás čaká aj výnimočná výstava Andrássy 200, ktorá palatína, ktorý sa palatínom stal, aby korunoval Františka Jozefa a Sissi v Budapešti, predstaví aj ako človeka z mäsa a kostí. Predstaví tiež vplyvný rod Andrássyovcov, ktorí pre účasť v revolúcii upadli na čas do nemilosti. Uvidíte aj unikátne exponáty, ako trónne kreslo Františka Jozefa, republiku korunovačných šiat cisárovnej Sisi, a teda sa k slovu dostane aj cisársky pár.

Veríme, že sme vás inšpirovali a vybrali ste si z našich tipov. Prajeme bohatý týždeň s kultúrou!

Zdroj: Bach mindenkinek Fesztival, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo Nová scéna, Divadlo GUnaGU, Hudobné centrum, Les Sirénes, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera Banská Bystrica, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Trebišovské múzeum

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »