Novinky

Schubertovo Okteto v podaní mladých hudobníkov zo Slovenska a z Holandska

Schubertovo okteto

Už viac ako tridsať rokov trvajúce vzťahy medzi dvomi krajinami Európskej únie – Holandským kráľovstvom a Slovenskou republikou obohatí bilaterálny projekt, zameraný na spoluprácu mladých hudobníkov z oboch krajín. Jeho účastníkov - mladých hudobníkov z Holandska i zo Slovenska čaká zaujímavý program i spoločný komorný koncert mladých hudobníkov zo Slovenska a z Holandska. Spoločne uvedú Okteto F Dur Franza Schuberta.

Ôsmi hudobníci – štyria z Holandského národného mládežníckeho orchestra a štyria zo Slovenského mládežníckeho orchestra – budú medzi  12. a 16. marcom 2023 v Bratislave pod pedagogickým vedením prof. Františka Novotného z Vysokej školy múzických umení a doc. Ronalda Šebestu z Akadémie umení Banská Bystrica študovať významné dielo romantickej komornej hudby – Okteto F dur D. 603 Franza Schuberta. Okrem intenzívnych dvojfázových skúšok Schubertovho Okteta budú mladí hudobníci diskutovať o svojich profesionálnych skúsenostiach a perspektívach, ale aj o histórii, úlohe a postavení umelcov v súčasnosti. Spoločne navštívia Múzeum holokaustu a výstavu venovanú osobnosti Bruna Waltera v Seredi, ako aj Hrad Devín a Bránu slobody.

Komorný koncert mladých hudobníkov zo Slovenska a z Holandska / Schubertovo okteto / Kam za kultúrou

Schubertovo Okteto naštuduje osmička mladých hudobníkov

Holandský NJO budú zastupovať Pablo Bajo Collados, (lesný roh), Marta Madara Papane (1. husle), Teddy Jill Sicking (2. husle) a José Rodrigo Teixeira de Freitas (viola). Druhú – slovenskú polovicu dopĺňajú Albín Blaho (klarinet), Danylo Honcharov (fagot), Juraj Škoda (violončelo) a Barbora Hrnčiarová (kontrabas). Koncert osmičky mladých holandských a slovenských hudobníkov, na ktorom zaznie Okteto Franza Schuberta, sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 19. hodine v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Vstup je voľný, ale podmienkou je registrácia na adrese registracia@hc.sk do 14. 3. 2023. Po bratislavskom koncerte následne odcestujú do Holandska, kde ten istý program uvedú na koncertoch 18. 3. v Nijmegene a 19. 3. v Apeldoorne. Partnermi projektu sú Vysoká škola múzických umení, Hudobné dni Bruna Waltera, Rakúske kultúrne fórum a Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Súčasť medzinárodného projektu

Spolupráca členov Holandského národného mládežníckeho orchestra a Slovenského mládežníckeho orchestra je súčasťou projektu MusXchange. Do programu je zapojených 13 hlavných, 20 pridružených a 9 spolupracujúcich partnerov vo viac než 40 krajinách sveta. Aktuálny 5. cyklus programu sa zameriava na inovatívny rozvoj kariéry, vzdelávanie a dôslednú odbornú prípravu budúcich profesionálnych orchestrálnych hudobníkov. Aktivity prebiehajú na viacerých úrovniach. Zahŕňajú predovšetkým výmenné pobyty hudobníkov – hosťovanie v projektoch partnerských národných mládežníckych orchestrov, ale aj bilaterálne alebo multilaterálne projekty komornej hudby, stáže s profesionálnymi orchestrami či intenzívne hudobné sústredenia („bootcampy“).  Projekt sa koná s podporou Európskej komisie a zastrešuje ho Európska federácia národných mládežníckych orchestrov (EFNYO). Federácia EFNYO vznikla v roku 1994 a s aktuálne 36 členskými organizáciami je platformou na výmenu odborných skúseností v oblasti orchestrálnej hry, hudobnej prípravy, zapájania publika, nadnárodnej mobility a kultúrneho dialógu medzi poprednými mládežníckymi orchestrami v Európe.

Na projektoch pod hlavičkou MusXchange doteraz participovalo vyše 1 200 mladých hudobníkov. V SMO cez MusXchange od roku 2018 účinkovali ako hostia hudobníci z národných mládežníckych orchestrov zo Španielska, Portugalska, Turecka, Rumunska a Rakúska a členovia SMO boli pozvaní na sústredenia Wiener Jeunesse Orchester, Orchestra Giovanile Italiana, Polish Sinfonia Iuventus Orchestra a holandského Nationale Jeugdorkesten Nederland: Jong Metropole.

Poznáte mládežnícke orchestre zo Slovenska a Holandska?

Slovenský mládežnícky orchester (SMO) vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra s cieľom podporiť prípravu mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi. Jeho členmi sú študenti konzervatórií a vysokých hudobných škôl vo veku 16 až 28 rokov. Kľúčovou súčasťou projektov SMO sú sústredenia venované intenzívnej príprave a detailnému hudobnému naštudovaniu symfonických diel. Na nich mladí hudobníci pracujú pod vedením popredných členov renomovaných hudobných telies a skúsených, medzinárodne aktívnych dirigentov a umeleckých vedúcich. Z nich spomeňme mená ako Benjamin Bayl, Jozef Horváth, Igor Karško, Martin Majkút,  Maroš Potokár. Predstavili sa po boku uznávaných sólistov ako Dalibor Karvay, Jakub Čižmarovič, Stanislav Masaryk, Martin Adámek či Miki Skuta. 

Slovenský mládežnícky orchester / Allegretto Žilina 2023

Prvý koncert SMO  s dirigentom Martinom Majkútom v Bratislave bol súčasťou projektu Capital Sounds Mládežníckeho orchestra Európskej únie (EUYO). V roku 2018 bol orchester súčasťou Orchestra Residencies Program svetoznámej huslistky Midori. V roku 2019 účinkoval pod vedením Igora Karška na medzinárodnom festivale Košická hudobná jar. S Benjaminom Baylom nahrával pre Slovenský rozhlas a po prvýkrát sa vtedy predstavil v zahraničí. Odohral koncerty v rámci cyklu Musica Orbis v Prahe. Na 20. ročníku medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov Young Euro Classic v Berlíne sa stretli s mimoriadne priaznivým ohlasom. Z koncertu vo veľkej sieni Konzerthausu v Berlíne realizoval Nemecký rozhlas live záznam, ktorý sa prostredníctvom Európskej vysielacej únie (EBU) dostal aj do programu BBC Radio 3, kde bol SMO  prezentovaný ako jeden z popredných mládežníckych orchestrov sveta. Hudobné centrum, príspevková organizácia Ministerstva kultúry, ktorá zastrešuje činnosť SMO, je od r. 2017 členom Európskej federácie národných mládežníckych orchestrov (EFNYO).

Slovenský mládežnícky orchester
Slovenský mládežnícky orchester. Foto: Peter Drezik

Pripravuje mladých hudobníkov už desaťročia

Holandský národný mládežnícky orchester (NJO) má dlhú tradíciu. Založili ho v roku 1957 a odvtedy ponúka príležitosť na získavanie skúseností mladým talentovaným hudobníkom vo veku od 18 do 26 rokov. Pripravuje ich na profesionálnu kariéru. NJO každoročne organizuje niekoľko veľkých projektov s mladými hudobníkmi v hlavnej úlohe. Letný projekt tradične patrí medzinárodnej spolupráci. Repertoár naštudovávajú pod vedením známych lektorov, dirigentov a s poprednými sólistami NJO následne prezentuje počas Muziekzomer Gelderland. Vystupujú aj na domácich či zahraničných pódiách. Medzi dôležité pravidelné aktivity patrí zimné turné NJO, na ktorom orchester uvádza veľké symfonické diela pod vedením renomovaných dirigentov a v spolupráci s vynikajúcimi sólistami. Spolu s nimi vystupuje vo väčších koncertných sálach v Holandsku.

Pravidelným hosťujúcim dirigentom a umeleckým poradcom orchestra je Antony Hermus. Orchester a pridružené súbory NJO v minulosti viedli Philippe Herreweghe, Iván Fischer, Jaap van Zweden, Reinbert de Leeuw, Oliver Knussen a ďalší. Medzi sólistov, s ktorými vystupovali, patria Nino Gvetadze (klavír), Hannes Minnaar (klavír), Isabelle van Keulen (husle), Lucas Jussen (klavír), Harriet Krijgh (violončelo), Alexander Romanovsky (klavír), Alexander Sitkovetsky (husle), Rosanne Philippens (husle) a Claron McFadden (soprán). NJO je súčasťou nadácie Národných mládežníckych orchestrov Holandska (NJON). Umeleckým riaditeľom NJON je Ewout van Dingstee.

Inzercia
Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

TS, Hudobné centrum

Foto: Peter Drezik, HC, Wikimedia

Zdroj: Hudobné centrum

One thought on “Schubertovo Okteto v podaní mladých hudobníkov zo Slovenska a z Holandska”

Comments are closed.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »