Novinky

Reduta patrí deťom. Vydajú sa po stopách otca symfónie

Slovenská filharmónia

Reduta patrí v piatok deťom. V Koncertnej sieni pokračuje Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie a jej súčasťou bude aj Rodinný koncert. Na vlnách hudby pôjdu deťúrence po stopách otca symfónie - Josepha Haydna nielen v piatok, ale aj v sobotu.

V piatok 17. marca sa v Slovenskej filharmónii uskutoční druhá Hudobná akadémia pre bratislavských a mimobratislavských školákov, ktorí sa v 74. koncertnej sezóne prihlásili na organizovaný cyklus doobedňajších koncertov. Bratislavskú Redutu navštívi 1400 žiakov v dvoch frekvenciách – o 9.30 a 11.30. Program piatkových koncertov pre mladých tak, ako avizuje aktuálny prehľad kam za kultúrou, zopakuje aj v sobotu 18. marca. O 16.00 sa tak stane na druhom Rodinnom koncerte s názvom Joseph Haydn – otec symfónie.

Svetom hudby s Martinom Vanekom

Svetom hudby bude mladých návštevníkov sprevádzať moderátor Martin Vanek.

Stanislav Masaryk / SFK
Stanislav Masaryk. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / Foto Petra Hajská-ČF1

Na programe zaznejú viaceré symfónie  Josepha HaydnaSymfónia č. 8 G dur Večer,  Symfónia č. 73 D dur Poľovačka, Symfónia č. 82 C dur Medveď …  a tiež Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1, ktorý zaznie v interpretácii mladého slovenského trubkára Stanislava Masaryka. Počas hudobného popoludnia sa dozviete sa aj veľa o rakúskom skladateľovi, ktorý sa narodil v malej dedinke Rohrau, vzdialenej len 30km od Bratislavy. Do školy chodil v neďalekom  Hainburgu, kde sa naučil hrať na viacerých hudobných nástrojoch. Bol členom chlapčenského zboru v katedrále Sv. Štefana vo Viedni. Neskôr vstúpil do služieb kniežaťa Mikuláša Esterházyho. S orchestrom koncertoval nielen na cisárskom dvore, ale aj v mnohých mestách Európy. Známe sú jeho koncerty v bratislavských palácoch Esterházyovcov na Kapitulskej č. 6 – 8 a na Panskej 13, tiež v paláci Grassalkovičovcov (dnes Prezidentský palác na Hodžovom nám.) a mnohých ďalších.  Hudba Josepha Haydna zaznie v bratislavskej Redute v interpretácii orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou Gérarda Korstena. Po koncerte sa môžete vydať po stopách skladateľa.

TS, Slovenská filharmónia

Foto: P. Brenkus, P. Hajská

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »