Reduta patrí deťom. Vydajú sa po stopách otca symfónie

Slovenská filharmónia

Reduta patrí v piatok deťom. V Koncertnej sieni pokračuje Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie a jej súčasťou bude aj Rodinný koncert. Na vlnách hudby pôjdu deťúrence po stopách otca symfónie - Josepha Haydna nielen v piatok, ale aj v sobotu.

V piatok 17. marca sa v Slovenskej filharmónii uskutoční druhá Hudobná akadémia pre bratislavských a mimobratislavských školákov, ktorí sa v 74. koncertnej sezóne prihlásili na organizovaný cyklus doobedňajších koncertov. Bratislavskú Redutu navštívi 1400 žiakov v dvoch frekvenciách – o 9.30 a 11.30. Program piatkových koncertov pre mladých tak, ako avizuje aktuálny prehľad kam za kultúrou, zopakuje aj v sobotu 18. marca. O 16.00 sa tak stane na druhom Rodinnom koncerte s názvom Joseph Haydn – otec symfónie.

Svetom hudby s Martinom Vanekom

Svetom hudby bude mladých návštevníkov sprevádzať moderátor Martin Vanek.

Stanislav Masaryk / SFK
Stanislav Masaryk. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / Foto Petra Hajská-ČF1

Na programe zaznejú viaceré symfónie  Josepha HaydnaSymfónia č. 8 G dur Večer,  Symfónia č. 73 D dur Poľovačka, Symfónia č. 82 C dur Medveď …  a tiež Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1, ktorý zaznie v interpretácii mladého slovenského trubkára Stanislava Masaryka. Počas hudobného popoludnia sa dozviete sa aj veľa o rakúskom skladateľovi, ktorý sa narodil v malej dedinke Rohrau, vzdialenej len 30km od Bratislavy. Do školy chodil v neďalekom  Hainburgu, kde sa naučil hrať na viacerých hudobných nástrojoch. Bol členom chlapčenského zboru v katedrále Sv. Štefana vo Viedni. Neskôr vstúpil do služieb kniežaťa Mikuláša Esterházyho. S orchestrom koncertoval nielen na cisárskom dvore, ale aj v mnohých mestách Európy. Známe sú jeho koncerty v bratislavských palácoch Esterházyovcov na Kapitulskej č. 6 – 8 a na Panskej 13, tiež v paláci Grassalkovičovcov (dnes Prezidentský palác na Hodžovom nám.) a mnohých ďalších.  Hudba Josepha Haydna zaznie v bratislavskej Redute v interpretácii orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou Gérarda Korstena. Po koncerte sa môžete vydať po stopách skladateľa.

TS, Slovenská filharmónia

Foto: P. Brenkus, P. Hajská

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »