Novinky

Kam za kultúrou koncom apríla? Týždeň v znamení festivalov

Kam za kultúrou koncom apríla 2023?

Posledný aprílový týždeň je už tu. Vedno s ním prichádza i čas na novučičký prehľad kultúrnych podujatí najbližších dní. Kam za kultúrou? Bude to týždeň v znamení premiéry, festivalov, debutu, oslavy a hlavne výnimočných koncertných zážitkov. Nechajte sa nami inšpirovať aj teraz!

Nový týždeň, nové tipy. Najnovšie vydanie prehľadovky Kam za kultúrou sa koncentruje na svet hudby, ktorý je tentokrát veľmi výdatný. Prináša dvojicu prestížnych festivalov vážnej hudby, zaujímavé spojenia, interpretov a celú fúru atraktívnych zážitkov. No nielen to.

Kam za kultúrou? Z bohatej pokladnici sveta vážnej hudby

Ak chceme zodpovedať otázku Kam za kultúrou, zistíme, že tento týždeň prináša bohatú ponuku koncertov. Tento týždeň o ne nebude núdza, akiste vďaka dvojici prestížnych festivalov. Naše tipy začíname tentoraz v Žiline, ktorá je opäť po roku dejiskom stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina. Festivalovo to začne byť počas tohto týždňa už aj v Košiciach, kde vo štvrtok začína ďalšie vydanie Košickej hudobnej jari. V bratislavskej Redute sa môžete tešiť na debut výnimočnej slovenskej hudobníčky Anny Štrbovej, ktorá sa predstaví po boku Slovenskej filharmónie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Nedeľa patrí v Považskej Bystrici organovému recitálu Istvána Nagya, ale pekne po poriadku!

Odporúčame: Žilina v znamení festivalu

Prehľad TOP hudobných podujatí začíname v znamení Allegretta Žilina. Festivalovým dejiskom bude Dom umenia Fatra Štátneho komorného orchestra, ktorý spolu s Hudobným centrom tento festival organizuje. Program aktuálneho, 32. ročníka festivalu Allegretto Žilina sme si predstavili už pár týždňov dozadu. Posledné dni sa na našich stránkach systematicky venujeme bližšiemu náhľadu do programu jednotlivých koncertoch. V samostatných článkoch venovaných tomu-ktorému koncertu približujeme aj inšpiratívnych účinkujúcich. Allegretto Žilina štartuje už v pondelok 24.4.2023. Počas šiestich dní prinesie sedem atraktívnych koncertov. Ponúkne výnimočné zážitky a ponúkne od symfonických po viaceré komorné koncerty. Nebude chýbať ani vokálny recitál či koncert mladých talentov z radov víťazov súťaží študentov konzervatórií. Otvárací koncert zaznie v pondelok a prinesie vystúpenie domáceho Štátneho komorného orchestra, po boku ktorého sa predstavia oceňovaný český huslista Milan Al-Ashhab a nemecký dirigent a laureát žilinského Allegretta Niklas Benjamin Hoffmann. Viac o ňom sa dozviete TU.

Utorok s dvojicou zážitkov

Festivalový program pokračuje v posledný aprílový utorok (25.4.), kedy sa môžete tešiť na dvojicu koncertov. V popoludňajších hodinách nebude chýbať tradičné vystúpenie víťazov súťaží slovenských konzervatórií. Svoje zastúpenie majú Konzervatórium Tolstého 11 v Bratislave, Cirkevné konzervatórium, žilinské, banskobystrické i košické konzervatórium. Ako sme informovali, vstup na popoludňajší koncert je voľný.

“Ťahákom” je ale večerný koncert, ktorý poteší zmysly milovníkov opery a piesňového repertoáru. Festival predstaví Katarínu Kurucovú, ktorá patrí k výnimočným zjavom na slovenskej (i svetovej) opernej scéne. S úspechom nedávno debutovala v Carnegie Hall, a tak bude vokálny recitál magnetom pre nejedného návštevníka. Sopranistku bude na klavíri sprevádzať korepetítorka Xénia Šuleř Maskaliková. Publikum pozvú na hudobnú vychádzku známymi áriami a piesňami talianskych operných velikánov. Ktoré to budú sa dočítate v článku Utorok na Allegretto Žilina 2023 aj s vokálnym recitálom

V hlavnej úlohe fagot už v stredu

Hoci fagot registrujeme len málokedy ako nástroj komorný či sólový, práve takto ho širšej verejnosti predstaví ďalší festivalový koncert. Úlohu predstaviť ho získala dvojica francúzskych hudobníkov – excelentná fagotistka Sophie Dervaux a brilantný klavirista Sélim Mazari. Tí už v stredu 26.4.2023 zahrajú okrem iných diel aj diela zo svojho debutového albumu  Impressions, ktorý, ako sme informovali, získal aj cenu nemeckej kritiky.  

V znamení českej, poľskej a slovenskej spolupráce

Tvárami štvrtkového festivalového koncertu v Žiline budú po boku Zlínskej filharmónie dirigent Robert Kružík a sólista – klavirista Marek Kozák. Na tomto ročníku festivalu Allegretto Žilina 2023 patrí Filharmonie Bohuslava Martinů zo Zlína k štvorici orchestrov, ktoré sa v programe predstavia. Návštevníkov čaká, ako sme avizovali, koncertný programu z diel legendárnych skladateľov Brucknera, Liszta, Beethovena a Richarda Straussa. A to nie je zďaleka všetko!  

Predposledný festivalový večer – v piatok 28.4.2023 – prináša vystúpenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Na návštevníkov  čaká pestrý program zostavený z diel skladateľov ako Max Bruch, Andrzej Panufnik, Ilja Zeljenka, Paul Hindemith či Piotr Iľjič Čajkovskij. Sólisticky ho, ako sme vás už informovali, obohatí jedna z najsľubnejších violistiek mladej generácie, oceňovaná Weronika Józefina Dziadek z Poľska.

Mimochodom, koncert s tým istým programom čaká členov Slovenského mládežníckeho orchestra a Weroniku Józefinu Dziadek aj deň predtým vo Viedni. Takže, komu nevyjde prísť do Žiliny v piatok, môže zavítať do rakúskej metropoly (koncert sa uskutoční Ehrbar Saal na Mühlgasse 28 vo Viedni) už vo štvrtok od 19:00 hod večer. Vstup na podujatie vo Viedni je voľné, vyžaduje však registráciu mailom.

Veľkolepá bodka za Allegrettom Žilina 2023 s košickou filkou

Necelý týždeň v znamení Allegretto Žilina zavŕši v sobotu záverečný koncert. Na pôde Domu umenia Fatra privítajú minuloročného festivalového laureáta – dánskeho violončelistu Jonathana Swensena. Do Žiliny sa vracia po minuloročnom úspechu, kde tentoraz ako sólista vystúpi v Koncerte pre violončelo a orchester h mol op. 104 Antonína Dvořáka po boku jedného z najprestížnejších slovenských orchestrov – Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou britského dirigenta Johna Warnera, ktorý založil a umelecky vedie Orchestra for the Earth a pôsobí ako hudobný riaditeľ Oxfordskej opery.  

Kam za kultúrou v Košiciach? Vo štvrtok ich ovládne hudobná jar

Ostatne, obdobný program s identickými účinkujúcimi, zaznie v posledný aprílový štvrtok (27. apríla) aj v Košiciach. Symfóniou č. 8 op. 64 Alexandra Moyzesa a spomínaným Dvořákovým koncertom totiž otvoria aj 67. ročník Košickej hudobnej jari, ako sme vás už tiež informovali v článku venovanom Otváraciemu koncertu Košickej hudobnej jari.

Bratislavská Reduta v znamení oslavy

V kalendári klasickej hudby majú svoje miesto aj koncerty v bratislavskej Redute. Už v stredu 26.4.2023 sa od 18:00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutoční slávnostný koncert na oslavu 30. výročia Cirkevného konzervatória v Bratislave. Súčasťou osláv založenia školy bude koncert, na ktorom sa predvedú viacerí súčasní i bývalí študenti. Program zaznie v interpretácii komorného orchestra a zboru Cirkevného konzervatória v Bratislave a niekoľkých sólistov. Večerný program budú dirigovať až traja dirigenti – Ľubomír Zelenák, Pavel Bogacz a Robert Tišťan.

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

Sólisticky sa predstavia klavirista Ivan Koska, organista Juraj Křemen  flautistka Alexandra Ovsianková, gitaristka Vasilina Shashkova, trojica huslistov Patrick a Richard Cibulovci, Martina Výbohová či violončelista Marcel Petráš. Koncert vyvrcholí uvedením Korunovačnej omše (Krönungsmesse), ktorú Wolfgang Amadeus Mozart skomponoval v Salzburgu po tom, čo sa stal organistom v miestnej katedrále. V nej sa predstavia vokálni sólisti – sopranistka Lenka Pavlovičová, altistka Eva Šušková, tenorista Pavol Bršlík a talentovaný basista, maliar a katolícky kňaz v jednej osobe Martin Šafárik.

Bratislavská Reduta aj s debutom

Atraktívnym je štvrtkový a piatkový symfonický koncert (27. a 28.4.2023) v bratislavskej Redute. V Slovenskej filharmónii sa po boku orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina debutovo predstaví mladá mimoriadne talentovaná slovenská hobojistka Anna Štrbová, ktorá napriek mladému veku má za sebou bohatú koncertnú prax. Pred piatkovým koncertom pozýva Slovenská filharmónia svojich návštevníkov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Uskutoční sa vo foyeri SF o 18.15 a  moderovať ho bude dramaturg SF Juraj Bubnáš.

Anna Štrbová & Daniel Raiskin v Slovenskej filharmónii / Kam za kultúrou

Nedeľa s organovým koncertom

Veľkonočné dozvuky si vychutnáte v poslednú aprílovú nedeľu popoludní od 16:00 hod. v považskobystrickom kostole Panny Márie Lasaletskej. Môžete sa tešiť na atraktívny program z diel Bacha, Händela či Wagnera v podaní vynikajúceho organistu a hudobného skladateľa Istvána Nagya. Okrem spomenutých skladateľov zaznejú aj kompozície Istvána Nagya.

Kam za kultúrou? Máme aj jeden kinotip

Predsa len tu máme jeden divadelný kinotip. V kinách siete CINEMAX  uvádzajú v stredu 26.4.2023 v premiére známu Pucciniho operu Turandot z dosiek londýnskeho Royal Opera House. Na dvore princeznej Turandot sú brutálne zavraždení jej nápadníci, ktorí nedokázali vyriešiť jej hádanky. Keď ale tajomný princ odpovie na všetky správne, náhle má obrovskú moc – i veľké tajomstvo, ktoré princezná chce objaviť stoj čo stoj. Keď život visí na vlásku, dokáže láska všetko poraziť? Pucciniho poslednú operu zdobí úžasná hudba s jednou z najslávnejších operných árií „Nessun dorma“. Režisér Andrei Serban vychádza z čínskych divadelných tradícií, aby inscenácia evokovala farebné fantazijné výjavy zo starovekého Pekingu. Orchester diriguje dirigent Antonio Pappano a v hlavných úlohách zažiari Anna Pirozi a Yonghoon Lee.

Do divadla v znamení premiéry

Stabilnou súčasťou prehľadov kam za kultúrou býva aj svet divadla. Hoci teraz nie je našou prioritou, máme tu pre vás niekoľko atraktívnych tipov. Už v utorok 25. apríla prináša bratislavské Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava novinku. Bude to divadelná adaptácia Stevensonovej novely Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda monodráma Jekyll & Hyde v réžii Lucie Mihálovej. Priestor CO krytu pripomína temnú atmosféru ľudskej mysle, do ktorej sa Henry Jekyll zamotáva a ktorá ho postupne sťahuje ku dnu. Snaha o dokonalosť a strach z vlastnej temnoty nie sú témou, ktorá zapadla prachom v hmlách viktoriánskeho Londýna. Aj dnes sa pýtame, či je obraz o nejakom človeku skutočný. Monodráma využíva princípy „foley art“, umenia vytvárania zvukov a ruchov. Tie vznikajú priamo pred očami divákov a vytvárajú sugestívnu atmosféru, ale aj rôzne prostredia a situácie. Neobyčajný zážitok je podčiarknutý tým, že všetky postavy Stevensonovej novely hrá jeden herec, ktorý výtvara zvukové efekty a je zároveň autorom hudby.

Odporúčame
Allegretto Žilina 2023

Kam za kultúrou? Na novučičkú Mariu Stuardu už len pár ráz

V repertoári Opery SND pribudla, ako sme vás informovali, nový titul, Donizettiho opera – Maria Stuarda. Tá si svoju premiéru na doskách našej prvej scény zažila minulý týždeň. Ak ste ju nevideli počas premiér, treba sa poponáhľať. Ďalšiu príležitosť si ju tu pozrieť už máte len počas najbližších dní, a to v utorok, štvrtok a v sobotu.

Koniec týždňa v znamení predpremiéry

TOP rebríček tipov Kam za kultúrou končíme predpremiérou. Štátne divadlo Košice na budúci týždeň prináša premiéru baletného titulu Giselle. Jeho predpremiéru si môžete vychutnať už v nedeľu 30. apríla 2023. Romantický balet Giselle je vrcholným dielom svetovej baletnej tvorby. Okrem iného v sebe nesie aj možnosť predstaviť úplne rozdielne prostredia, a to kontrast medzi krásou a škaredosťou, láskou a nenávisťou, snom a skutočnosťou, svetom víl a vidieckym prostredím. Inšpiráciou k vzniku baletu Giselle bola aj slovanská legenda opísaná Heinrichom Heinem. Prvé dejstvo inscenácie bude ukážkou techniky ľudového tanca v choreografii Vladimíra Marušina. Druhé dejstvo inscenácie bude naopak ukážkou techniky klasického tanca v choreografii Liudmyly Zhytnykovej. Pod réžiu inscenácie sa podpíše slovenský režisér a choreograf Ondrej Šoth. 

Odporúčame
Škrupinka

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, Hudobné centrum, LitArt Agency, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenský inštitút vo Viedni, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Štátne divadlo Košice

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »