Allegretto Žilina 2023 štartuje už v pondelok

Allegretto Žilina 2023 - otvárací koncert festivalu / Kam za kultúrou

Týždeň plný hudby, mladých talentov, výnimočných umeleckých zážitkov a stretnutí sa v Žiline začína už v pondelok 24.4.2023. Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 píše svoj 32. ročník. Prichádza s inšpiratívnym programom, ktorý ponúkne sedmičku festivalových koncertov s dvanástkou mladých umelcov i telies zo siedmych krajín. Otváraciemu koncertu patrí v Dome umenia Fatra už najbližší aprílový pondelok večer. Koho privíta a s akým programom?

V jarnom kalendári festivalov klasickej hudby patrí festivalu Allegretto Žilina popredné miesto. Poslucháčom už viac ako tri dekády prináša klasickú hudbu v podaní mladých, zato kvalitných interpretov. Poskytuje nielen im priestor pre vzájomnú výmenu kultúrnych hodnôt. Svojim tradíciám zostáva festival organizovaný Hudobným centrom, Štátnym komorným orchestrom Žilina a Mestom Žilina  verný aj tento rok. Nový ročník festivalu Allegretto Žilina 2023 opäť prináša zaujímavé koncertné stretnutia s mladými domácimi i zahraničnými umelcami či etablovanými telesami. Odohrávať sa bude počas posledného aprílového týždňa, ako tradične v Dome umenia Fatra. Práve Štátny komorný orchester Žilina otvorí na domácej pôde už v pondelok 24.4.2023 najnovšie vydanie festivalu. Na otváracom koncerte v jeho sprievode a pod taktovkou nemeckého dirigenta, držiteľa Ceny festivalu Allegretto Žilina 2019, Niklasa Benjamina Hoffmanna vystúpi oceňovaný český huslista, Milan Al-Ashhab.

Otvárací koncert Allegretto Žilina 2023 v znamení návratu

Festival Allegretto Žilina predstavuje publiku mladých, inšpiratívnych a úspešných umelcov. Zároveň vytvára priestor pre kultúrnu výmenu náhľadov medzi účinkujúcimi, ale aj smerom k publiku. Medzinárodný rámec bude mať už otvárací festivalový koncert (24.4.2023). Dirigovať ho do Žiliny prichádza držiteľ Ceny festivalu Allegretto Žilina 2019, dirigent Niklas Benjamin Hoffmann (1990). Mladý skladateľ, dirigent, klavirista a klarinetista patrí k najzaujímavejším dirigentom svojej generácie. Roku 2016 zvíťazil na prestížnej súťaži Donatella Flick & LSO Conducting Competition v londýnskom Barbican Center. Jeho verejný debut s Londýnskym symfonickým orchestrom sa prvýkrát uskutočnil v marci 2017 vo Vietname a odvtedy patrí k vyhľadávaným hosťujúcim dirigentom mnohých orchestrov. Iste aj tohto roku vytvorí v Žiline oduševnenú a živú interakciu medzi hudobníkmi a publikom. V tohtoročnej sezóne sa ešte predstaví na koncertoch s milánskym Orchestra I Pomeriggi Musicali a s Orchestra della Toscana z Florencie. 

Niklas Benjamin Hoffmann

S domácim orchestrom i výnimočným sólistom

Domácu hudobnú scénu bude zastupovať jediný slovenský orchester mozartovského typu na Slovensku – Štátny komorný orchester Žilina, ktorý sa teší vynikajúcim medzinárodným ohlasom. Na tomto festivale odohrá otvárací koncert, na ktorom bude sprevádzať ďalšieho úspešného hudobníka.

ŠKO Žilina predstavuje novú sezónu a spúšťa predaj abonentiek

Sólistom v druhom Prokofievovom Koncerte pre husle a orchester g mol, op.63 bude oceňovaný český huslista a rodák z Jeruzalema, Milan Al-Ashhab (1992). Vyštudoval konzervatórium v Tepliciach a potom HAMU v Prahe u Ivana Štrausa. Od roku 2018 študuje u Petra Schuhmayera na Univesität für Musik und Darstellende Kunst vo Viedni. Mladý huslista je víťazom mnohých súťaží. Spomeňme z nich triumf na súťaži New York Concert Artists and Associates či cenu Classic Prague Awards 2018. Účinkoval s mnohými českými a zahraničnými orchestrami (ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Česká filharmónia, Moskovský symfonický orchester, Hofer Symphoniker, L’armonia terrena a i.) a pravidelne vystupuje na celovečerných koncertoch s popredným českým klaviristom a skladateľom Adamom Skoumalom (spolu účinkovali na recitáloch v Berlínskej filharmónii, Merkin Hall v New Yorku, Musikverein vo Viedni a i.).

Milan Al-Ashhab
Milan Al-Ashhab

Aký je program otváracieho koncertu?

Otvárací koncert a vlastne program celého 32. ročníka festivalu otvorí skladba Simple ouverture slovenského skladateľa Dušana Martinčeka. Slávnostný večer bude pokračovať už spomenutým druhým Prokofievovým Koncertom pre husle a orchester g mol, op.63. Prvý festivalový večer vyvrcholí Symfóniou č. 3 D dur, D 200 Franza Schuberta.

Allegretto Žilina 2023

Vstupenky nielen na otvárací koncert festivalu Allegretto Žilina 2023 zakúpite v Pokladnici ŠKO Žilina, i na webe.

Foto: Niklas Benjamin Hoffmann, Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

*** Posledná aktualizácia: 2023-04-20 (adm) ***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »