Novinky

Allegretto Žilina 2023 štartuje už v pondelok

Allegretto Žilina 2023 - otvárací koncert festivalu / Kam za kultúrou

Týždeň plný hudby, mladých talentov, výnimočných umeleckých zážitkov a stretnutí sa v Žiline začína už v pondelok 24.4.2023. Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 píše svoj 32. ročník. Prichádza s inšpiratívnym programom, ktorý ponúkne sedmičku festivalových koncertov s dvanástkou mladých umelcov i telies zo siedmych krajín. Otváraciemu koncertu patrí v Dome umenia Fatra už najbližší aprílový pondelok večer. Koho privíta a s akým programom?

V jarnom kalendári festivalov klasickej hudby patrí festivalu Allegretto Žilina popredné miesto. Poslucháčom už viac ako tri dekády prináša klasickú hudbu v podaní mladých, zato kvalitných interpretov. Poskytuje nielen im priestor pre vzájomnú výmenu kultúrnych hodnôt. Svojim tradíciám zostáva festival organizovaný Hudobným centrom, Štátnym komorným orchestrom Žilina a Mestom Žilina  verný aj tento rok. Nový ročník festivalu Allegretto Žilina 2023 opäť prináša zaujímavé koncertné stretnutia s mladými domácimi i zahraničnými umelcami či etablovanými telesami. Odohrávať sa bude počas posledného aprílového týždňa, ako tradične v Dome umenia Fatra. Práve Štátny komorný orchester Žilina otvorí na domácej pôde už v pondelok 24.4.2023 najnovšie vydanie festivalu. Na otváracom koncerte v jeho sprievode a pod taktovkou nemeckého dirigenta, držiteľa Ceny festivalu Allegretto Žilina 2019, Niklasa Benjamina Hoffmanna vystúpi oceňovaný český huslista, Milan Al-Ashhab.

Otvárací koncert Allegretto Žilina 2023 v znamení návratu

Festival Allegretto Žilina predstavuje publiku mladých, inšpiratívnych a úspešných umelcov. Zároveň vytvára priestor pre kultúrnu výmenu náhľadov medzi účinkujúcimi, ale aj smerom k publiku. Medzinárodný rámec bude mať už otvárací festivalový koncert (24.4.2023). Dirigovať ho do Žiliny prichádza držiteľ Ceny festivalu Allegretto Žilina 2019, dirigent Niklas Benjamin Hoffmann (1990). Mladý skladateľ, dirigent, klavirista a klarinetista patrí k najzaujímavejším dirigentom svojej generácie. Roku 2016 zvíťazil na prestížnej súťaži Donatella Flick & LSO Conducting Competition v londýnskom Barbican Center. Jeho verejný debut s Londýnskym symfonickým orchestrom sa prvýkrát uskutočnil v marci 2017 vo Vietname a odvtedy patrí k vyhľadávaným hosťujúcim dirigentom mnohých orchestrov. Iste aj tohto roku vytvorí v Žiline oduševnenú a živú interakciu medzi hudobníkmi a publikom. V tohtoročnej sezóne sa ešte predstaví na koncertoch s milánskym Orchestra I Pomeriggi Musicali a s Orchestra della Toscana z Florencie. 

Niklas Benjamin Hoffmann

S domácim orchestrom i výnimočným sólistom

Domácu hudobnú scénu bude zastupovať jediný slovenský orchester mozartovského typu na Slovensku – Štátny komorný orchester Žilina, ktorý sa teší vynikajúcim medzinárodným ohlasom. Na tomto festivale odohrá otvárací koncert, na ktorom bude sprevádzať ďalšieho úspešného hudobníka.

ŠKO Žilina predstavuje novú sezónu a spúšťa predaj abonentiek

Sólistom v druhom Prokofievovom Koncerte pre husle a orchester g mol, op.63 bude oceňovaný český huslista a rodák z Jeruzalema, Milan Al-Ashhab (1992). Vyštudoval konzervatórium v Tepliciach a potom HAMU v Prahe u Ivana Štrausa. Od roku 2018 študuje u Petra Schuhmayera na Univesität für Musik und Darstellende Kunst vo Viedni. Mladý huslista je víťazom mnohých súťaží. Spomeňme z nich triumf na súťaži New York Concert Artists and Associates či cenu Classic Prague Awards 2018. Účinkoval s mnohými českými a zahraničnými orchestrami (ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Česká filharmónia, Moskovský symfonický orchester, Hofer Symphoniker, L’armonia terrena a i.) a pravidelne vystupuje na celovečerných koncertoch s popredným českým klaviristom a skladateľom Adamom Skoumalom (spolu účinkovali na recitáloch v Berlínskej filharmónii, Merkin Hall v New Yorku, Musikverein vo Viedni a i.).

Milan Al-Ashhab
Milan Al-Ashhab

Aký je program otváracieho koncertu?

Otvárací koncert a vlastne program celého 32. ročníka festivalu otvorí skladba Simple ouverture slovenského skladateľa Dušana Martinčeka. Slávnostný večer bude pokračovať už spomenutým druhým Prokofievovým Koncertom pre husle a orchester g mol, op.63. Prvý festivalový večer vyvrcholí Symfóniou č. 3 D dur, D 200 Franza Schuberta.

Allegretto Žilina 2023

Vstupenky nielen na otvárací koncert festivalu Allegretto Žilina 2023 zakúpite v Pokladnici ŠKO Žilina, i na webe.

Foto: Niklas Benjamin Hoffmann, Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

*** Posledná aktualizácia: 2023-04-20 (adm) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »