Novinky

Allegretto Žilina 2023 opäť v znamení francúzskych umelcov

Allegretto Žilina 2023 / Francúzsky večer / Kam za kultúrou

Aj 32. ročník prestížneho festivalu Allegretto Žilina predstaví žilinskému publiku francúzskych umelcov. Ktorí to budú teraz? Na publikum v Dome umenia Fatra čaká v stredu 26.4.2023 večer nielen zamatový zvuk fagotu v sprievode klavíra. Ako znie sólový fagot? Aj to prezradí tento koncert v rámci festivalu Allegretto Žilina 2023.

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 pokračuje ďalším koncertom už v stredu 26.4.2023 večer. Festivalovému publiku sa už o 19:00 hod., ako sme avizovali, predstaví ďalšia dvojica francúzskych interpretov. Okrem hlavných organizátorov festivalu – Hudobného centra a Štátneho komorného orchestra v Žiline toto stretnutie s hudbou prináša Institut français de Slovaquie  Francúzsky inštitút na Slovensku. Francúzsky večer predstaví mladú francúzsku fagotistku Sophie Dervaux. Tá je laureátkou mnohých prestížnych súťaží a v súčasnosti pôsobí ako prvá fagotistka Viedenských filharmonikov. Na klavíri ju bude sprevádzať brilantný klavirista Sélim Mazari, s ktorým uvedú príťažlivý program. Nebudú v ňom chýbať aj skladby z ich spoločného debutového albumu Impressions, ktorý získal aj cenu nemeckej kritiky.

Fagot v hlavnej úlohe

V percepcii väčšiny poslucháčov vážnej hudby patrí fagotu takmer výhradne miesto iba v orchestri. Ako basový hlas rodiny drevených dychových nástrojov fagot oslavujeme najmä pre jeho zamatový zvuk. Práve ten pridáva skladateľom na ich paletu kompozičných prostriedkov možnosť nových zaujímavých farebných kombinácií a kontrastov. Avšak fagot má už od čias klasicizmu svoje pevné miesto aj ako nástroj sólový či komorný. Práve tak ho v Žiline predstaví festivalový komorný koncert s francúzskymi umelcami. Túto úlohu dostala prvá fagotistka Viedenských filharmonikov a Viedenskej štátnej opery od roku 2015, Sophie Dervaux (1991).

Sophie Dervaux
Sophie Dervaux. Foto: Marco Borggeve

Oceňovaná francúzska hudobníčka sa predstaví aj v Žiline

Niekdajšia prvá kontrafagotistka Berlínskych filharmonikov je laureátkou mnohých prestížnych súťaží, z ktorých spomeňme súťaž ARD International Music Competition Munich či ocenenie Beethoven Ring. Ako sólistka účinkovala s takými renomovanými orchestrami, ako sú Viedenská filharmónia, Konzerthausorchester Berlin a Orchestre National de Lyon. Svoj debutový album Impressions nahrala pre Berlin Classics v roku 2021 spolu s klaviristom Sélimom Mazarim, ktorý ju bude sprevádzať aj v Žiline. Album si získal vynikajúce ohlasy aj v tlači, a zároveň aj cenu German Record Critics´Award. Okrem sólistických a orchestrálnych aktivít vyučuje 31-ročná fagotistka aj na Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien. Zároveň vedie majstrovské kurzy na renomovaných školách a konzervatóriách po celom svete.

So skladbami zo spoločného albumu aj na Allegretto Žilina 2023

Po jej boku vystúpi v Žiline klavirista Sélim Mazari (1992), ktorý je víťazom mnohých súťaží. Patrí k brilantným interpretom komornej hudby. Pravidelne hrá po boku klaviristu Michela Dalberta, violončelistu Victora Juliena-Lafferièra, huslistky Raphaëlle Moreau, kvartet Modigliani a Hermès, ako aj flautistky Josephine Olech. Spolupracoval aj s violončelistami Yo-yo Ma a Henrim Demarquettom a s Artemis Quartet. S fagotistkou Sophie Dervaux uvedú príťažlivý program, v ktorom zaznejú aj skladby z ich spoločného debutového albumu Impressions, ktorý získal cenu nemeckej kritiky. Na programe sú diela Schumanna, Schreka, Mozarta, Saint-Saënsa i Boutryho.

Sélim Mazari
Sélim Mazari. Foto: Caroline Doutre

Vstupenky na festivalové koncerty Allegretto Žilina 2023 zakúpite v Pokladnici ŠKO Žilina a tiež aj online.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »