Allegretto Žilina 2023 opäť v znamení francúzskych umelcov

Allegretto Žilina 2023 / Francúzsky večer / Kam za kultúrou

Aj 32. ročník prestížneho festivalu Allegretto Žilina predstaví žilinskému publiku francúzskych umelcov. Ktorí to budú teraz? Na publikum v Dome umenia Fatra čaká v stredu 26.4.2023 večer nielen zamatový zvuk fagotu v sprievode klavíra. Ako znie sólový fagot? Aj to prezradí tento koncert v rámci festivalu Allegretto Žilina 2023.

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 pokračuje ďalším koncertom už v stredu 26.4.2023 večer. Festivalovému publiku sa už o 19:00 hod., ako sme avizovali, predstaví ďalšia dvojica francúzskych interpretov. Okrem hlavných organizátorov festivalu – Hudobného centra a Štátneho komorného orchestra v Žiline toto stretnutie s hudbou prináša Institut français de Slovaquie  Francúzsky inštitút na Slovensku. Francúzsky večer predstaví mladú francúzsku fagotistku Sophie Dervaux. Tá je laureátkou mnohých prestížnych súťaží a v súčasnosti pôsobí ako prvá fagotistka Viedenských filharmonikov. Na klavíri ju bude sprevádzať brilantný klavirista Sélim Mazari, s ktorým uvedú príťažlivý program. Nebudú v ňom chýbať aj skladby z ich spoločného debutového albumu Impressions, ktorý získal aj cenu nemeckej kritiky.

Fagot v hlavnej úlohe

V percepcii väčšiny poslucháčov vážnej hudby patrí fagotu takmer výhradne miesto iba v orchestri. Ako basový hlas rodiny drevených dychových nástrojov fagot oslavujeme najmä pre jeho zamatový zvuk. Práve ten pridáva skladateľom na ich paletu kompozičných prostriedkov možnosť nových zaujímavých farebných kombinácií a kontrastov. Avšak fagot má už od čias klasicizmu svoje pevné miesto aj ako nástroj sólový či komorný. Práve tak ho v Žiline predstaví festivalový komorný koncert s francúzskymi umelcami. Túto úlohu dostala prvá fagotistka Viedenských filharmonikov a Viedenskej štátnej opery od roku 2015, Sophie Dervaux (1991).

Sophie Dervaux
Sophie Dervaux. Foto: Marco Borggeve

Oceňovaná francúzska hudobníčka sa predstaví aj v Žiline

Niekdajšia prvá kontrafagotistka Berlínskych filharmonikov je laureátkou mnohých prestížnych súťaží, z ktorých spomeňme súťaž ARD International Music Competition Munich či ocenenie Beethoven Ring. Ako sólistka účinkovala s takými renomovanými orchestrami, ako sú Viedenská filharmónia, Konzerthausorchester Berlin a Orchestre National de Lyon. Svoj debutový album Impressions nahrala pre Berlin Classics v roku 2021 spolu s klaviristom Sélimom Mazarim, ktorý ju bude sprevádzať aj v Žiline. Album si získal vynikajúce ohlasy aj v tlači, a zároveň aj cenu German Record Critics´Award. Okrem sólistických a orchestrálnych aktivít vyučuje 31-ročná fagotistka aj na Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien. Zároveň vedie majstrovské kurzy na renomovaných školách a konzervatóriách po celom svete.

So skladbami zo spoločného albumu aj na Allegretto Žilina 2023

Po jej boku vystúpi v Žiline klavirista Sélim Mazari (1992), ktorý je víťazom mnohých súťaží. Patrí k brilantným interpretom komornej hudby. Pravidelne hrá po boku klaviristu Michela Dalberta, violončelistu Victora Juliena-Lafferièra, huslistky Raphaëlle Moreau, kvartet Modigliani a Hermès, ako aj flautistky Josephine Olech. Spolupracoval aj s violončelistami Yo-yo Ma a Henrim Demarquettom a s Artemis Quartet. S fagotistkou Sophie Dervaux uvedú príťažlivý program, v ktorom zaznejú aj skladby z ich spoločného debutového albumu Impressions, ktorý získal cenu nemeckej kritiky. Na programe sú diela Schumanna, Schreka, Mozarta, Saint-Saënsa i Boutryho.

Sélim Mazari
Sélim Mazari. Foto: Caroline Doutre

Vstupenky na festivalové koncerty Allegretto Žilina 2023 zakúpite v Pokladnici ŠKO Žilina a tiež aj online.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »