Novinky

Utorok na Allegretto Žilina 2023 aj s vokálnym recitálom

Allegretto Žilina 2023 / Vokálny recitál / Kam za kultúrou

Allegretto Žilina 2023 pokračuje v utorok posledného aprílového týždňa ďalšou dvojicou koncertov. Čo prináša priaznivcom vážnej hudby a mladých talentov v Žiline? V popoludňajších hodinách sa uskutoční tradičný koncert víťazov z radov študentov slovenských konzervatórií. Vokálny recitál nechýba na festivale v Žiline ani v tomto roku. Na programe 32. festivalového ročníka je práve v utorok večer s inšpiratívnou slovenskou sopranistkou.

Prestížny medzinárodný festival Allegretto Žilina 2023 v réžii Hudobného centra, Štátneho komorného orchestra ŽilinaMesta Žilina prinesie počas svojho 32. sedem koncertov v podaní laureátov medzinárodných interpretačných súťaží z celého sveta. Po pondelňajšom otváracom koncerte sa už v utorok 25.4.2023 rozoznie Dom umenia Fatra ďalšou dvojicou festivalových koncertných stretnutí.

Allegretto Žilina 2023

Popoludnie víťazov nechýba na žilinskom Allegrette ani teraz

O 16:00 hod. štartuje prvý z nich. Popoludnie patrí tradičnému koncertu víťazov súťaží študentov konzervatórií Slovenskej republiky za rok 2023. Program i účinkujúcich sme spoznali až v piatok 21. apríla poobede. Nájdete medzi nimi úspešných študentov – víťazov súťaží študentov slovenských konzervatórií a ich pedagógov. Zastúpenie na Allegretto Žilina 2023 má Konzervatórium Bratislava, Cirkevné konzervatórium v Bratislave, Konzervatórium Jána Levoslava Bellu z Banskej Bystrici, Konzervatórium Žilina či Konzervatórium Jozefa Adamoviča z Košíc.

Od cimbalu ku gitare

Koncert otvorí cimbalista Oleh Hrynkiv (pedagóg Mgr. Mykhaylo Zakhariya, ArtD.) z košického Konzervatória Jozefa Adamoviča. V klavírnom sprievode Mgr. art. Dany Zakhariye, ArtD. sa predstaví s dielom Borisa Mikheeva/Oleny Kostenko Koncert č.1 pre domru, časti: 2, 3.  Program koncertu pokračuje vystúpením úspešného študenta Cirkevného konzervatória v Bratislave, gitaristu Matveia Anchugina (pedagóg M. Mus. Miriam Rodriguez Brüllová). Publiku sa predstaví so 1. a 3. časťou Sonatiny (Allegretto a Allegro) Federica Morena Torrobu. 

Konzervatórium v Bratislave s viacerými študentmi

Konzervatórium v Bratislave zastupuje na festivalovom koncerte viacero úspešných študentov. Jedným z nich je hráč na tubu Samuel Kulík z triedy Mgr. art. Nikolaja Kanišáka. V klavírnom sprievode Mgr. art. Jána Remenca uvedie od Ralpha Vaughana Williamsa Concerto for Bass, 1. Prelude 2. Romanza. Svoje zastúpenie bude mať aj odbor kompozície Konzervatória v Bratislave v osobe študenta Mareka Fóru, ktorého pripravuje pedagóg MMag. Konstantin Ilievsky. Marekovú víťaznú skladbu Autopsy vo svetovej premiére uvedú hobojistka Alina Lamziuk v sprievode pedagogičiek – klarinetistky Mgr. art. Martiny Liškovej a klaviristky Mgr. art. Zuzana Manera Biščáková, ArtD.

Dve želiezka v ohni z Banskej Bystrici

Svoje zastúpenie majú aj Banskobystričania. S dielom Davea Weckla Rainy day pre súpravu bicích nástrojov sa predstaví hráč na bicie nástroje Viktor Sojka pod vedením pedagóga Mgr. art. Petra Solárika, ArtD. Brilantnú fantázia na Carmen od Francoisa Bornea zahrá ďalšia študentka banskobystrického konzervatória – flautistka Karin Vozárová z triedy Mgr. art. Antona Prievalského. Na klavíri ju bude doprevádzať Mgr. art. Natália Serdyukova.

Trojlístok zo Žiliny na záver koncertu

Program koncertu pokračuje so študentkou žilinského konzervatória. Introdukciou a témou s variáciami pre hoboj a klavír Johanna Nepomuka Hummela sa festivalovému publiku predstaví hobojistka Kristína Muchová (pedagóg Mgr. art. Miroslav Ivaniš) s klaviristom Pavlom Bohdanom Zápotočným. Žilinské konzervatórium reprezentuje aj saxofonistka Juraj Bartko (pedagóg Mgr. art. Marek Pastírik, ArtD.). Spolu s klaviristkou Mgr. Zuzanou Srogončíkovou uvedú Fantaisie de Concert Julesa Semlera Colleryho. Koncertné stretnutie s mladými nádejami uzavrie Balada pre pozaunu a klavír od Eugene Bozzu. Predstaví sa s ňou študent žilinského konzervatória, Marek Kleman v pozaunovom parte z triedy Mgr. art. Martina Žideka a v klavírnom sprievode Mgr. art. Martina Suroviaka. Vstup na toto podujatie je voľný.

Vokálny recitál nechýba na festivale Allegretto Žilina 2023 ani v tomto roku

Ani tento rok nechýba vo festivalovom programe vokálny recitál. Žilinskému publiku sa na večernom koncerte predstavia organizátori oceňovanú slovenskú sopranistku, Katarínu Kurucovú, ktorá  nedávno s úspechom debutovala na Carnegie Hall Gala. Na klavíri ju bude sprevádzať Xénia Šuleř Maskaliková. Publikum pozvú na hudobnú vychádzku známymi áriami a piesňami talianskych operných velikánov.

Na území Nemecka, Rakúska či Francúzska sa v 18. a 19. storočí rozvíjali rôzne hudobné žánre ruka v ruke. V Taliansku, ako kolíske opery, učarovala melodická belkantová produkcia natoľko, že prevalcovala takmer všetko ostatné. Ak by sme sa chceli dôslednejšie pozrieť na to, ktoré postavy hudobných dejín sa o to najviac pričinili, pravdepodobne by sme okrem ranobarokových priekopníkov museli priznať zásluhy najmä skladateľským mágom. K ním patria velikáni ako Vivaldi, Donzetti, Bellini, Rossini a predovšetkým Verdi. Aj po vyše 150 rokoch sú ich diela stále živé a opätovne uchvacujú celosvetové poslucháčske publikum. Známe i menej známe árie a piesne talianskych velikánov prináša žilinskému publiku vokálny koncert v utorkový večer. Medzi nimi si vypočujete slávnu áriu Normy z 1. dejstva Belliniho opery Norma – Casta diva, či scénu Violetty z 1. dejstva Verdiho Traviaty.

S debutantkou Carnegie Hall Gala

Nielen tieto zaznejú v podaní slovenských interpretiek – sopranistky Kataríny Kurucovej a klaviristky Xénie Šuleř Maskalikovej.

K. Kurucová a X. Šuleř Maskalíková / Allegretto Žilina

Sopranistka Katarína Kurucová patrí k najsľubnejším sopranistkám svojej generácie. Publikum uchvacuje svojimi mimoriadnymi technickými schopnosťami, jedinečnou farbou hlasu a expresiou. Katarína dosiahla mnoho úspechov a ocenení na mnohých medzinárodných súťažiach. Svoje umelecké schopnosti rozvíjala pod vedením renomovaných medzinárodných expertov, ako sú prof. Eva Blahová a Univ. prof. Niels Muus. Tiež spolupracovala s niektorými z najznámejších svetových operných hviezd, ako sú držiteľka Grammy Jennifer Larmor, Kristine Opolais, Rachel Willis Sorensen, alebo odborníci ako Joan Dornemann a Ernesto Palacio.

Katarína Kurucová
Katarína Kurucová

Sprevádzať ju bude známa slovenská korepetítorka a pedagogička Konzervatória v Bratislave Xénia Šuleř Maskaliková, ktorá pravidelne vystupuje so slovenskými ako aj zahraničnými vokálnymi umelcami na koncertných vystúpeniach, festivaloch a na medzinárodných súťažiach. Za svoju činnosť získala viacero ocenení. Spolupracovala s viacerými osobnosťami slovenskej aj svetovej opernej scény (S. Kopčák, G. Beláček, Š. Kocán, M. Dvorský, M. Babjak, P. Berger, O.Klein).

Čo prináša festival Allegretto Žilina 2023?

Aký program prináša 32. ročník festivalu Allegretto Žilina 2023? Viac sa dočítate v článku Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac. Vstupenky na festivalové koncerty Allegretto Žilina 2023 zakúpite v Pokladnici ŠKO Žilina, ale i online.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

 

*** Posledná aktualizácia: 2023-04-22 – doplnený text (smp) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »