Novinky

Allegretto Žilina 2023: štvrtok pod českou vlajkou

Allegretto Žilina 2023 / Štvrtok / Kam za kultúrou

Medzinárodný hudobný festival Allegretto Žilina píše tento rok 32. rok svojej histórie a pozýva návštevníkov na prehliadku stredoeurópskeho symfonického i komorného koncertného umenia. Organizátor podujatia Hudobné centrum a Štátny komorný orchester pripravil sedem atraktívnych festivalových podujatí. Štvrtkový koncert bude s českými umelcami.

Aktuálne vydanie medzinárodného festivalu Allegretto Žilina 2023 vstupuje do svojej druhej polovice štvrtkovým koncertom. Na programe je po niekoľkých komorných koncertoch opäť jeden orchestrálny. Tentoraz sa festivalovému publiku predstavia českí umelci, ktorí sú tiež laureátmi prestížnych medzinárodných interpretačných súťaží. Kto konkrétne a s akým programom?

Allegretto Žilina 2023

Koncertnú sálu v Dome umenia Fatra rozozvučí, ako sme avizovali, vo štvrtok 27. apríla 2023 večer Filharmonie Bohuslava Martinů zo Zlína. Na tomto ročníku festivalu Allegretto Žilina 2023 patrí k štvorici orchestrov, ktoré sa v programe predstavia. Repertoár Zlínskej filharmónie zahŕňa nielen veľké symfonické diela, ale aj skladby zasahujúce do oblasti jazzu, rocku, šansónu a populárnej hudby. A tak nečudo, že patrí k často obsadzovaným festivalovým hráčom v rôznych končinách sveta. Orchester je vo vynikajúcej kondícií a na festivale v Žiline vystúpi pod taktovkou svojho šéfdirigenta Roberta Kružíka, ktorý v tejto úlohe pôsobí od septembra 2021. Spoločne uvedú koncertný programu z diel Brucknera, Liszta, Beethovena a Richarda Straussa. A to nie je zďaleka všetko!

Robert Kružík
Dirigent Robert Kružík. Foto: Vlasta Lucie Piskačová

Diela legendárnej štvorky

Pri koncipovaní koncertnej dramaturgie z diel Brucknera, Liszta, Beethovena a Richarda Straussa sa nedá trafiť vedľa. Všetci členovia tejto legendárnej štvorice si totiž svojou konzistentne dokonalou tvorivou invenciou nespochybniteľne zaslúžia čestné miesta v nesmrteľnom skladateľskom panteóne. Program zaznie v podaní Zlínskej filharmónie pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Kružíka a privíta aj sólistu tohto festivalového večera. Ním bude uznávaný mladý, len 29-ročný český klavirista Marek Kozák. Je laureátom Medzinárodnej klavírnej súťaže Gézu Anda v Zürichu, jednej z najprestížnejších a najnáročnejších súťaží vôbec. Jeho meno sa zvyčajne spája s bezchybnou technikou, zmyslom pre proporcie a gradáciu, bohatou paletou registrov, veľkou muzikálnosťou a vnútornou pokorou k hudobnému zápisu. Je pravidelným hosťom všetkých popredných českých orchestrov aj v zahraničí.

Marek Kozák
Marek Kozák. Foto: Martin Faltus

Vstupenky na festivalové festivalu Allegretto Žilina 2023 zakúpite v Pokladnici ŠKO Žilina, ale i online.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

*** Posledná aktualizácia článku: 2023-04-24 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »