Novinky

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní

Nový týždeň, nové tipy. Prinášame výberový prehľad najzaujímavejších kultúrnych podujatí najbližších dní. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Pozrite, ktoré sú tie TOP zo sveta hudby a nechajte sa opäť inšpirovať!

Nezadržateľne sa blíži nový týždeň, a to je ten správny čas na ďalšie pokračovanie redakčnej výberovky tipov kam za kultúrou. Pozrite sa vedno s nami na výber toho najzaujímavejšieho, čo si týždeň od pondelka 17. júna 2024 v slovenskej kultúre pripravil. Vzhľadom na tú masu kvalitných zážitkov, sme rozdelili divadelné a koncertné tipy do dvoch samostatných častí, kde sa im venujeme podrobnejšie. V tejto časti sa vydáme spoznávať ponuku zo sveta hudby. Slovensko je festivalové, patrí exkluzívnym podujatiam aj jedinečným spojeniam. Sľubuje festivalové zážitky, exkluzívne večery s hudbou aj rozlúčky so sezónou. Nechýba ani mladé umenie či programy pre deti. Redakčná výberovka Kam za kultúrou opäť oplýva ponukou, z ktorej si vyberie každý.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Kam za kultúrou? Operné aj filmové zážitky na Hrade pod hviezdami

Nie, nie je to chyba. Aj koncertné tipy pre 25. kalendárny týždeň roka štartujeme na unikátnom opernom festivale pod hviezdnym nebom. Západná terasa Bratislavského hradu totiž hostí aj dvojicu atraktívnych koncertov štvrtého ročníka festivalu Opera Fest na hrade. V sobotu sa môžu návštevníci tešiť na koncert medzinárodnej trojice tenoristov a nedeľa prinesie tradičný večer filmovej hudby.

Operafest na hrade / Kam za kultúrou
Traja tenoristi spolu s dirigentom galakoncertu árií a piesní. Zdroj: Opera Fest na hrade

Traja tenori na hrade

Sobotný program večer vyplní operný galakoncert troch tenorov. Návštevníci si vypočujú najznámejšie talianske operné árie. Priestor dostanú popri iných aj tie slávne z Toscy, Turandot či Rigoletta. Publikum potešia súčasne i slávne piesne ako O sole mioGranada či Funiculli funiculla. Ktorí traja svetoví tenoristi vystúpia v sprievode veľkého symfonického orchestra pod taktovkou Maria Menicagliho v Bratislave?

Vystúpi aj Pavarottiho žiak

Medzi nimi bude aj Alberto Profeta, ktorý  momentálne patrí medzi najlepších spinto tenorov s podmanivým hlasom. Je jedným z posledných žiakov Luciana Pavarottiho. Slovenskému publiku je známy aj napríklad stvárnením postavy Andrea Chéniera  v rovnomennej opere Umberta Giordana uvádzanej na doskách banskobystrickej Opery. Ďalej sa predstaví mladý čínsky tenorista s krištáľovo čistým hlasom a vycibrenou technikou Anle Gou. Trojlístok doplní slovenský tenorista Jozef Gráf.

Tradičný filmový koncert už v nedeľu

Program unikátneho festivalu vyvrcholí v nedeľu 23. júna večer. Nedeľa na Bratislavskom hrade bude v súlade s tradíciou tohto podujatia patriť koncertu filmovej hudby. Veľký symfonický orchester uvedie množstvo titulov širokej škály žánrov filmovej a televíznej hudby. Tešiť sa môžete na svetové tituly a zaznejú aj filmové klasiky. Miesto bude mať popri iných hudobných chuťovkách, preslávených na striebornom plátne aj Posledný mohykán, Harry Potter, Piráti z Karibiku či James Bond. Nebudú chýbať ani ďalšie super kúsky, ktoré si vypočujete pod hviezdami na Západnej terase Bratislavského hradu. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Koncertné tipy v znamení výnimočných zážitkov

V 25. vydaní výberovky Kam za kultúrou nechýbajú ani tipy na TOP koncertné podujatia. Zaostrené máme opäť na festivaly, koncertné zážitky mimo festivalových dramaturgií, ale aj na mladé umenie. K vrcholom týždňa patrí koncertná bodka za jubilejnou 75. koncertnou sezónou Slovenskej filharmónie. Už v stredu 19. júna divákom exkluzívne zážitky prinesie najlepší zbor Európy, Slovenský filharmonický zbor. Predstaví sa pod taktovkou častého hosťa sezón Slovenskej filharmónie, Thomasa Langa. Spoločne uvedú Rossiniho Petite Messe solennelle. Viac o tomto podujatí sa dozviete v samostatnom článku na našom webe, ktorý unájdete pod názvom Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Slovenský filharmonický zbor / Košická hudobná jar
Slovenský filharmonický zbor Foto: Peter Brenkus

Bohatú ponuku kultúrnych podujatí rozšírime ďalším tipom pre tých, ktorých zaujíma sakrálna hudba. So zaujímavou ponukou prichádza najstaršie slovenské konzervatórium. Najbližšie podujatia zaznejú v podaní mladých umelcov z radov študentov a pedagógov oddelenia Cirkevnej hudby Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava. V stredu 19. júna o 19:00 hodine odohrajú v Katedrále sv. Šebastiána v bratislavských Krasňanoch koncert s názvom „Dve krásy – jeden duch“. Verejnosť zažije krásu i duchovno spojenia hudby a sakrálnych priestorov po nedeľnom stretnutí v Brestovanoch pri Trnave, aj v Bratislave.

Bratislava plagát / „Dve krásy – jeden duch“

Od Bacha k Duruflému

Tešiť sa môžete na diela Johanna Sebastiana Bacha a Mauricea Duruflého, ktorého leitmotívom sú hudobno-liturgické momenty v tradíciách tvorby oboch skladateľov. Priblíži ich v sprievode Komorného zboru oddelenia Cirkevnej hudby pod vedením Hildy Gulyás a Schola Gloria Dei mladý organista Michal Malcovský z triedy Mgr. art. Petra Reiffersa. Michal Malčovský je aktuálne aj poslucháčom 3. ročníka bakalárskeho štúdia v odbore teórie hudby na HTF VŠMU v Bratislave. Zároveň okrem interpretačnej stránky dostane priestor tiež ako skladateľ.

Malcovský
Michal Malčovský. Foto: Hanka Dubovská

Program odštartuje výber z Bachových Lipských chorálových spracovaní pre organ, ktoré Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) zostavil v posledných rokoch svojho života. Spojivom medzi dielami Johanna Sebastiana Bacha a Mauricea Duruflého budú v dramaturgii koncertnej dvojice diela mladého slovenského skladateľa Michala Malčovského (1998). Tie sú vlastne poctou obom velikánom aj dramaturgickým premostením od jedného k druhému.

Komorný zbor Konzervatória
Komorný zbor Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava

Z diel Mauricea Duruflého (1902 – 1986) si návštevníci vypočujú chorál Ecce advenit dominator Dominus, Prélude sur l´Introït de l´Épiphanie, op. 13. Na programe je aj niekoľko častí z Duruflého Omši “Cum Jubilo”, ktorá je jednou z jeho ostatných a zároveň aj najzaujímavejších zborových skladieb. Návštevníci si vypočujú tiež tretiu časť Choral varié z ďalšieho skladateľovho diela, ktorým je Prélude, Adagio et Choral varié sur le Veni Creator, op. 4. Bližšie program tohto koncertu približujeme v článku „Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória.

Tradičné soirée nechýba

Paletu koncertných zážitkov z dielne mladého umenia rozšíri súčasne vo štvrtok 20. júna od 19:00 hod. v Evanjelickom kostole na Strečnianskej ul. v bratislavskej Petržalke aj tradičné Soirée bratislavských organistov.  V sobotu 22. júna si po 16:30 hod. na svoje prídu priaznivci organovej hudby aj v trnavskom „Hrubom kostole“ – teda v Bazilike svätého Mikuláša, kde sa uskutoční ďalší organový recitál v podaní študentov a pedagógov najstaršieho slovenského konzervatória.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
NDKE / Kam za kultúrou
Opera Národného divadla Košice oslávi Rok českej hudby koncertným Daliborom

S Mozartom vo filke

Nevynecháme ani ďalšiu stálicu našich tipov na atraktívne podujatia, ktorou je Štátna filharmónia Košice. Tá tentoraz cieli na juniorské publikum. V stredu a vo štvrtok 19. a 20. 6. 2024 pozýva rodiny s deťmi do Domu umenia. Témou stretnutia s názvom Príbeh hudby bude Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý patrí k najväčším géniom všetkých čias. Prečo sa jeho hudba ľuďom stále páči a v čom spočíva tajomstvo jeho úspechu? O tom všetkom bude reč na podujatí Príbeh hudby – Mozart. Deti aj rodičov prevedie tajomstvami jeho hudby dirigent a moderátor Gabriel Rovňák spolu s orchestrom Štátnej filharmónie Košice.

Príbeh hudby / ŠFK / Kam za kultúrou
Príbeh hudby v košickej filke. Foto: Miriama Fencíková

Slovensko v znamení festivalov. Kam na koncerty?

Kam za kultúrou nevynechá ani pohľad do inšpiratívnej ponuky festivalov, ktoré nájdete v rôznych regiónov Slovenska. Najprv navštívime prestížny music festival Piešťany, ktorý tohto roku píše svoj 69. ročník. Vo štvrtok 20. júna sa na pôde Dome umenia SF v Piešťanoch so začiatkom o 19:30 hod. uskutoční festivalové vystúpenie Slovenského filharmonického zboru. Najlepší zbor Európy sa pred piešťanským publikom predstaví pod taktovkou zbormajstra Thomasa Langa. Podobne ako deň predtým v Bratislave, aj pred piešťanským festivalovým publikom uvedú Rossiniho Petite messe solennelle

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Festival prinesie v piatok 21. júna aj swingový večer. Program sľubuje vystúpenie Ondřeja Havelku a jeho Melody Makers. V podaní populárneho pražského swingového orchestra čaká na publikum hudobno-koncertná šou. Pripomenie významnú džezovú scénu troch povojnových rokov (1945 – 1948), ktoré spisovateľ Josef Škvorecký nazval nylonovým vekom. Symbolom nadobudnutej slobody sa pre väčšinu mladých ľudí stal swing. Hudba českých big bandov Karla Vlacha, Emila Ludvíka či Ladislava Habarta dosiahla v tej dobe vynikajúcu úroveň, ktorú však po roku 1948 brutálne potlačila totalitná cenzúra. Pri návšteve tohto festivalového koncertu sa môžete tešiť na diela domácich i medzinárodných skladateľov i vynikajúce interpretačné výkony špičkového orchestra a jeho sólistov.

KHJ 22: Magdalena Kožená, Ondřej Havelka & Melody Makers
Magdalena Kožená, Ondřej Havelka & Melody Makers na turné Cole Porter.

Ďalším z festivalov je Medzinárodný festival sakrálnej hudby Musica sacra, ktorá do mesta pod Zoborom prinesie najbližší koncert už vo štvrtok 20. júna večer. Od 19:00 hod. čaká návštevníkov Piaristického kostola sv. Ladislava v Nitre vokálno-organový recitál organistu Mareka Štrbáka a barytonistu Petra Ševčíka. Publiku predstavia program z diel Antonína Dvořáka, Félixa Mendelssohna-Bartholdyho či Denisa Bedárda.

Začína sa prestížny gitarový festival

V Kam za kultúrou nevynecháme ani nové festivalové prírastky. K tým, ktoré len štartujú, patrí aj 48. ročník Gitarového festivalu J. K. Mertza. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v srdci Bratislavy sa v nedeľu 23. júna o 19:00 hod. uskutoční festivalový otvárací koncert. Patriť bude fenomenálnemu španielskemu gitaristovi Ricardovi Gallénovi, ktorý uvedie aj hudbu kubánskeho skladateľa Lea Brouwera. Vstupenky na tento koncert i celý festival zoženiete v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024

Ďalšie tipy?

Zaujíma vás komplexná prehľadovka toho najzaujímavejšieho zo sveta divadla, ktoré ponúkatýždeň od pondelka 17. júna? Kam za kultúrou v samostatnej časti podrobne predstavuje to najlepšie z bohatej ponuky slovenských divadiel. Zaostrené máme na premiéry a derniéry, jedinečné zážitky či ikonické repertoárové kúsky. Pozrite si, čo všetko sa oplatí navštíviť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať súčasne aj ďalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine. Sledujte nás pre aktuálne informácie aj na našich sociálnych sieťach.

Foto: Peter Brenkus, Hanka Dubovská, Miriama Fencíková, Silvia Mária Petrovits, archív Operafest na hrade, Ondřeje Havelky & Melody Makers

Zdroj: Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava; Mesto Nitra, Opera Fest na hrade, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Ticketportal

Koláž: Silvia Mária Petrovitsová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »