Novinky

Opera Národného divadla Košice oslávi Rok českej hudby koncertným Daliborom

NDKE / Kam za kultúrou

Blíži sa ostatná premiéra aktuálnej sezóny Opery Národného divadla Košice. Rok českej hudby spojený s 200. výročím narodenia Bedřicha Smetany oslávia so skladateľovou operou Dalibor. Uvedú ju už v sobotu 22. júna 2024 takmer na záver divadelnej sezóny.

Rok českej hudby, ktorým si v tomto roku celý hudobný svet pripomína 200. výročie narodenia zakladateľa českej národnej hudby Bedřicha Smetanu, oslávi aj Opera Národného divadla Košice. V sobotu 22. júna večer uvedie ako svoju poslednú premiéru v sezóne 2023/2024 koncertné uvedenie jeho opery Dalibor v jedinečnom hudobnom naštudovaní a obsadení. Divácky zážitok garantuje výnimočné naštudovanie diela pod taktovou maestra Tomáša Hanusa. Ako sólisti sa predstavia Eliška Weissová, Peter Berger, Marián Lukáč, Michaela Várady a ďalší.

Rok českej hudby košická Opera oslávi na záver sezóny

Veľmi sa teším v Roku českej hudby na koncertné uvedenie výnimočnej opery Bedřicha Smetanu Dalibor,“ hovorí riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth. Košická Opera uzatvára svoju divadelnú sezónu 2023/24 práve Daliborom po inscenáciách Wagnerovho Tannhäusera, Verdiho Macbetha a gala uvedeniach Čardášovej princeznej Emmericha Kálmána.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

„Opera NDKE uzatvára svoju divadelnú sezónu 2023/24 práve operou, ktorá zapadá do pomyselného motta celej sezóny a tým je ,Sloboda a moc‘. Dalibor je príbeh antihrdinu, ktorý sa rozhodne vziať spravodlivosť do vlastných rúk, čím sa vystaví ortieľu, ale i morálnemu odsúdeniu spoločnosti, a ktorého život sa končí tragicky. Svetoznámy dirigent Tomáš Hanus pripravuje tento koncert s výnimočným obsadením: poprednou českou sopranistkou, sólistkou Viedenskej štátnej opery Eliškou Weissovou a tenoristami Petrom Bergerom a Jurajom Hollým, ako i s vynikajúcimi domácimi sólistami Michaelou Várady a Mariánom Lukáčom,“ dodáva riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth.

Dalibor k zrodu Národního divadla oslávi aj Smetanovo jubileum či Rok českej hudby

Operu Dalibor napísal Smetana pri príležitosti položenia základného kameňa Národného divadla v Prahe v roku 1868 na libreto nemecky píšuceho autora Josefa Wenziga, ktorý sa v librete vracia k známej ľudovej povesti, inšpirovanej udalosťami z obdobia vlády českého a uhorského kráľa Vladislava II. Jagellonského (1456 – 1516). Je to romantická tragédia, ktorá je považovaná za prelomové dielo českého operného dedičstva.

Národní divadlo
Budova Národního divadla v Prahe, pohľad cez Vltavu zo Střeleckého ostrova. Zdroj: Lynx1211/Wikimedia

Diela velikána českej hudby sú často hrávané na operných, ale aj koncertných pódiách a inak to nie je ani v Národnom divadle Košice. Od svojho vzniku v roku 1945 uviedla opera 14 inscenácií jeho opier, z toho deväťkrát jeho najznámejšiu operu Predaná nevesta. Opera Dalibor zaznie na javisku Historickej budovy Národného divadla Košice tretíkrát. Prvýkrát ju divadlo uviedlo 6. novembra 1953 v hudobnom naštudovaní dirigenta Josefa Bartla a réžii Kornela Hájeka, o dvadsať rokov neskôr vznikla inscenácia režisérky Drahomíry Bargárovej v hudobnom naštudovaní Ladislava Holoubka.

Košický Dalibor bude výnimočný naštudovaním aj obsadením

Nové koncertné uvedenie Dalibora bude výnimočné nielen sólistickým obsadením, ale aj hudobným naštudovaním. Má ho v rukách celosvetovo známy vynikajúci český dirigent Tomáš Hanus. Rodák z Brna vyštudoval na konzervatóriu hru na husle a neskôr bol žiakom legendárneho českého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Počas svojej bohatej kariéry spolupracoval s významnými svetovými orchestrami aj opernými domami. Patria k ním napríklad Viedenská štátna opera či Opéra National de Paris. Aj tie mu zverili naštudovanie nielen českých opier.

NDKE / Kam za kultúrou
Národné divadlo Košice. Foto: Silvia Mária Petrovits

Publiku sa predstavia vynikajúci hosťujúci aj domáci sólisti – Eliška Weissová ako Milada či Peter Berger v titulnej postave Dalibora. V ďalších úlohách to budú Marián Lukáč ako Vladislav, Michaela Várady ako Jitka či Juraj Hollý ako Vitek. Tešiť sa môžete aj na Michala Onufera ako Budivoja a Jozefa Benciho ako Beneša.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Mozart pozýva deti do košickej filky

Premiéra  koncertného uvedenia opery Dalibor sa uskutoční v sobotu 22. júna 2024 od 19:00 hod. v Historickej budove NDKE.

TS, NDKE, www.sdke.sk

Zdroj: SDKE

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »