Oznam o zmene sólistu na koncerte vo štvrtok 8. 9. 2022

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia oznámila zmenu sólistu mimoriadneho symfonického koncertu pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina. Na štvrtkovom koncerte sa namiesto avizovaného japonského husľového virtuóza Daishin Kashimoto predstaví Jan Mráček, koncertný majster Českej filharmónie. Zmena sa dotkne aj programu.

Jedným z top koncertných podujatí týždňa je prvý mimoriadny symfonický koncert Slovenskej filharmónie. Konať sa  mal vo štvrtok 8.9.2022 ako koncert slovensko-japonského priateľstva pri príležitosti storočnice slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Sólistom večera mal byť husľový virtuóz Daishin Kashimoto, ktorý mal vystúpiť po boku orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Namiesto japonského husľového virtuóza vystúpi mladý, mimoriadne talentovaný a charizmatický huslista Jan Mráček.

Daishin Kashimoto / Slovenská filharmónia / Koncert slovensko-japonského priateľstva
Daishin Kashimoto
Jan Mráček
Jan Mráček. Foto: Shirley Suarez

Husľový virtuóz Daishin Kashimoto musel zo zdravotných dôvodov odrieknuť svoje účinkovanie na štvrtkovom koncerte v Slovenskej filharmónii. Z tohto dôvodu pôjde o mimoriadny koncert Slovenskej filharmónie bez spolupráce s Veľvyslanectvom Japonska v SR. Sólistom večera bude Jan Mráček, koncertný majster Českej filharmónie.

Japonského virtuóza zaskočí koncertný majster Českých filharmonikov, Jan Mráček

Jan Mráček študoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením koncertného majstra Viedenskej filharmónie Jiřího Pospíchala. Stal sa najmladším laureátom Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010. V roku 2014 získal prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Od roku 2011 bol najmladším sólistom Symfonického orchestra Českého rozhlasu. V súčasnosti zastáva post koncertného majstra Českej filharmónie. Ako sólista vystupuje s mnohými českými a zahraničnými symfonickými telesami, v minulosti sa opakovane predstavil aj so Slovenskou filharmóniou. V máji 2022 prijal pozvanie účinkovať ako hosťujúci koncertný majster s Berlínskymi filharmonikmi.

Aj program prešiel úpravou

Z dôvodu zmeny sólistu zaznie aj pozmenený program. Na úvod štvrtkového koncertu zaznie Symfónia C dur ukrajinského skladateľa Maxima Berezovského (1745 – 1777), ktorý pôsobil na cárskom dvore v Petrohrade. Bol žiakom talianskeho pedagóga Giovanniho Battistu Martiniho, u ktorého študoval aj Wolfgang Amadeus Mozart. Ďalšie dve diela programu zostanú zachované. Mozartov Koncert pre husle a orchester č. 2 D dur, KV 211 zaznie v interpretácii českého husľového virtuóza Jana Mráčka. V druhej polovici koncertu si vypočujeme Symfóniu č. 3 F dur, op. 90 Johannesa Brahmsa. Program zaznie 8.9.2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v naštudovaní šéfdirigenta Slovenskej filharmónie  Daniela Raiskina.

PR článok

Foto: P. Brenkus, S. Suarez

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

 

*** aktualizácia 2022-09-08 (smp)  ***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »