Oznam o zmene sólistu na koncerte vo štvrtok 8. 9. 2022

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia oznámila zmenu sólistu mimoriadneho symfonického koncertu pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina. Na štvrtkovom koncerte sa namiesto avizovaného japonského husľového virtuóza Daishin Kashimoto predstaví Jan Mráček, koncertný majster Českej filharmónie. Zmena sa dotkne aj programu.

Jedným z top koncertných podujatí týždňa je prvý mimoriadny symfonický koncert Slovenskej filharmónie. Konať sa  mal vo štvrtok 8.9.2022 ako koncert slovensko-japonského priateľstva pri príležitosti storočnice slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Sólistom večera mal byť husľový virtuóz Daishin Kashimoto, ktorý mal vystúpiť po boku orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Namiesto japonského husľového virtuóza vystúpi mladý, mimoriadne talentovaný a charizmatický huslista Jan Mráček.

Daishin Kashimoto / Slovenská filharmónia / Koncert slovensko-japonského priateľstva / Kam za kultúrou
Daishin Kashimoto
Jan Mráček
Jan Mráček. Foto: Shirley Suarez

Husľový virtuóz Daishin Kashimoto musel zo zdravotných dôvodov odrieknuť svoje účinkovanie na štvrtkovom koncerte v Slovenskej filharmónii. Z tohto dôvodu pôjde o mimoriadny koncert Slovenskej filharmónie bez spolupráce s Veľvyslanectvom Japonska v SR. Sólistom večera bude Jan Mráček, koncertný majster Českej filharmónie.

Japonského virtuóza zaskočí koncertný majster Českých filharmonikov, Jan Mráček

Jan Mráček študoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením koncertného majstra Viedenskej filharmónie Jiřího Pospíchala. Stal sa najmladším laureátom Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010. V roku 2014 získal prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Od roku 2011 bol najmladším sólistom Symfonického orchestra Českého rozhlasu. V súčasnosti zastáva post koncertného majstra Českej filharmónie. Ako sólista vystupuje s mnohými českými a zahraničnými symfonickými telesami, v minulosti sa opakovane predstavil aj so Slovenskou filharmóniou. V máji 2022 prijal pozvanie účinkovať ako hosťujúci koncertný majster s Berlínskymi filharmonikmi.

Aj program prešiel úpravou

Z dôvodu zmeny sólistu zaznie aj pozmenený program. Na úvod štvrtkového koncertu zaznie Symfónia C dur ukrajinského skladateľa Maxima Berezovského (1745 – 1777), ktorý pôsobil na cárskom dvore v Petrohrade. Bol žiakom talianskeho pedagóga Giovanniho Battistu Martiniho, u ktorého študoval aj Wolfgang Amadeus Mozart. Ďalšie dve diela programu zostanú zachované. Mozartov Koncert pre husle a orchester č. 2 D dur, KV 211 zaznie v interpretácii českého husľového virtuóza Jana Mráčka. V druhej polovici koncertu si vypočujeme Symfóniu č. 3 F dur, op. 90 Johannesa Brahmsa. Program zaznie 8.9.2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v naštudovaní šéfdirigenta Slovenskej filharmónie  Daniela Raiskina.

PR článok

Foto: P. Brenkus, S. Suarez

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

 

*** aktualizácia 2022-09-08 (smp)  ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »