Oznam o zmene sólistu na koncerte vo štvrtok 8. 9. 2022

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia oznámila zmenu sólistu mimoriadneho symfonického koncertu pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina. Na štvrtkovom koncerte sa namiesto avizovaného japonského husľového virtuóza Daishin Kashimoto predstaví Jan Mráček, koncertný majster Českej filharmónie. Zmena sa dotkne aj programu.

Jedným z top koncertných podujatí týždňa je prvý mimoriadny symfonický koncert Slovenskej filharmónie. Konať sa  mal vo štvrtok 8.9.2022 ako koncert slovensko-japonského priateľstva pri príležitosti storočnice slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Sólistom večera mal byť husľový virtuóz Daishin Kashimoto, ktorý mal vystúpiť po boku orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Namiesto japonského husľového virtuóza vystúpi mladý, mimoriadne talentovaný a charizmatický huslista Jan Mráček.

Daishin Kashimoto / Slovenská filharmónia / Koncert slovensko-japonského priateľstva
Daishin Kashimoto
Jan Mráček
Jan Mráček. Foto: Shirley Suarez

Husľový virtuóz Daishin Kashimoto musel zo zdravotných dôvodov odrieknuť svoje účinkovanie na štvrtkovom koncerte v Slovenskej filharmónii. Z tohto dôvodu pôjde o mimoriadny koncert Slovenskej filharmónie bez spolupráce s Veľvyslanectvom Japonska v SR. Sólistom večera bude Jan Mráček, koncertný majster Českej filharmónie.

Japonského virtuóza zaskočí koncertný majster Českých filharmonikov, Jan Mráček

Jan Mráček študoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením koncertného majstra Viedenskej filharmónie Jiřího Pospíchala. Stal sa najmladším laureátom Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010. V roku 2014 získal prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Od roku 2011 bol najmladším sólistom Symfonického orchestra Českého rozhlasu. V súčasnosti zastáva post koncertného majstra Českej filharmónie. Ako sólista vystupuje s mnohými českými a zahraničnými symfonickými telesami, v minulosti sa opakovane predstavil aj so Slovenskou filharmóniou. V máji 2022 prijal pozvanie účinkovať ako hosťujúci koncertný majster s Berlínskymi filharmonikmi.

Aj program prešiel úpravou

Z dôvodu zmeny sólistu zaznie aj pozmenený program. Na úvod štvrtkového koncertu zaznie Symfónia C dur ukrajinského skladateľa Maxima Berezovského (1745 – 1777), ktorý pôsobil na cárskom dvore v Petrohrade. Bol žiakom talianskeho pedagóga Giovanniho Battistu Martiniho, u ktorého študoval aj Wolfgang Amadeus Mozart. Ďalšie dve diela programu zostanú zachované. Mozartov Koncert pre husle a orchester č. 2 D dur, KV 211 zaznie v interpretácii českého husľového virtuóza Jana Mráčka. V druhej polovici koncertu si vypočujeme Symfóniu č. 3 F dur, op. 90 Johannesa Brahmsa. Program zaznie 8.9.2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v naštudovaní šéfdirigenta Slovenskej filharmónie  Daniela Raiskina.

PR článok

Foto: P. Brenkus, S. Suarez

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

 

*** aktualizácia 2022-09-08 (smp)  ***

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »