Koncert bez bariér opanuje všetky zmysly

Koncert bez bariér - Dotknime sa bratislavskej Reduty / Slovenská filharmónia

Na Koncerte bez bariér sa dotkneme bratislavskej Reduty a predstavíme pomôcku pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov. Koncert sa uskutoční v pondelok 5. septembra 2022 o 18.00 v Stĺpovej sieni SF s bezbariérovým vstupom.

Prvým hudobným stretnutím v Slovenskej filharmónii bude Koncert bez bariér Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Po boku komorného orchestra sa vôbec po prvýkrát predstaví mimoriadne talentovaný pätnásťročný huslista Viktor Knapp, ktorý sa narodil ako nevidiaci. Pred začiatkom koncertu uvedie Slovenská filharmónia do života elektronický rozprávajúci dotykový rám pre nevidiacich, slabozrakých, ale aj vidiacich návštevníkov.

Koncert bez bariér 2022 / Slovenská filharmónia

Stĺpová sieň bude otvorená od 17.00. Návštevníci sa môžu pred koncertom zoznámiť s hapticko-zvukovou pomôckou a pozrieť si obraz Milenci, Brazílčana Adelia Sarra. Obraz pochádza z jeho kolekcie veľkých malieb s výrazne štruktúrovaným povrchom a zapracovanými odkazmi v Braillovom písme. Vystavený obraz môžu hmatom vnímať aj nevidiaci návštevníci.

Milenci / Adelio Sarra

Slovenská filharmónia pokračuje v dlhoročnej tradícii

Koncert bez bariér sa uskutoční v Slovenskej filharmónii už po jedenásty krát. Sólový part Bachovho Koncertu pre husle a orchester a mol, BWV 1041 zaznie v interpretácii Viktora Knappa. Ten sa s orchestrom predstaví po prvýkrát. Od septembra t.r. nastupuje do 1. ročníka na bratislavskom Konzervatóriu, kde doteraz navštevoval triedu Nadaných žiakov u Júliusa Horvátha, člena orchestra Slovenská filharmónia. Program  doplnia diela Edwarda Hagerupa Griega, Mikuláša Moyzesa či Ladislava Kupkoviča. Okrem nich zaznie aj  Zeljenkova Musica slovaca, ktorá  patrí poslucháčsky k autorovým najobľúbenejším dielam. Snúbi sa v nej rytmická nápaditosť s folklórnymi prvkami.

Bratislavskú Redutu môžu "vidieť" hmatom už všetci

Komorný orchester pokračuje v svojej dlhoročnej tradícii hudobných podvečerov, ktoré sú  prednostne organizované pre zdravotne postihnutých návštevníkov, ktorí prichádzajú na naše koncerty počas celej sezóny. Sú medzi nimi aj skupiny nevidiacich a slabozrakých, ktorí hudbu počujú, ale našu dominantu – bratislavskú Redutu mnohí z nich nevideli a nevedia si ju predstaviť. Veríme, že od tejto koncertnej sezóny im tento zážitok umožníme prostredníctvom elektronického rozprávajúceho a dotykového rámu, ktorý vznikol aj vďaka finančnej podpore Zurich Insurance Company Ltd. Umiestnený bude v priestoroch vstupného foyeru a vyskúšať si ho môže ktokoľvek,“ hovorí Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

1. hapticko-zvuková pômôcka pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov / Slovenská filharmónia

Pre Slovenskú filharmóniu je navrhnutý na mieru.  Hapticko – zvuková pomôcka vedie ruky návštevníka reliéfnou kópiou budovy Reduta. Návštevník bude môcť dominantu mesta vnímať hmatom, sluchom aj zrakom. Rozprávajúci dotykový rám je dielom PhDr. Ildikó Gúzikovej a Ing. Vladimíra Maroša. Dielo  je chránené úžitkovým vzorom Úradu priemyselného vlastníctva SR, ako aj zápisom do registra Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo. „Veríme, že touto cestou Slovenská filharmónia sprístupní komplexný zážitok z návštevy bratislavskej Reduty, kultúrnej erbovej inštitúcie aj našim zdravotne znevýhodneným návštevníkom,“ dodáva Martina Tolstova.

Hapticko-zvuková pômôcka pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov / Slovenská filharmónia

Bezbariérový vstup do koncertnej siene je zabezpečený zo služobného vchodu SF – Medená ul. č. 3.

Vstupenky na koncert sú v predaji v Pokladnici SF, v pracovné dni od 13.00 – 19.00, v pondelok od 9.00 – 14.00 a hodinu pred koncertom.

 

PR článok

Foto: Slovenská filharmónia

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Koncert bez bariér opanuje všetky zmysly”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »