
Hoci už tridsať rokov žije v Prahe, za svoj domov stále považuje rodné Košice. A práve tu sa Štefan Margita chystá osláviť svoje životné jubileum slávnostným koncertom už tento štvrtok.
Vyštudovaný fotograf si svojím tenorom získal svetové pódiá, vrátane newyorskej Metropolitnej opery, milánskej La Scaly i londýnskej Covent Garden. Koncertoval v operných domoch v Paríži či Mníchove a v divadlách v Madride, San Franciscu aj v Chicagu. Štefan Margita oslávi životné jubileum so Štátnou filharmóniou Košice pod vedením šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru a svojimi vzácnymi hosťami – sopranistkou Andreou Dankovou a všestranným hudobníkom Michalom Kindlom. Podujatie s názvom ŠTEFAN MARGITA 65 je presunuté z minulého roka na štvrtok 30. júna so začiatkom o 19:00 v Dome umenia, ako sme vás informovali TU. Uskutoční sa ako záverečné podujatie Košickej hudobnej jari.
Opera i šansón
Do programu zvolil skvostné diela operného repertoáru. Zaznie výber z najznámejšej Čajkovského opery Eugen Onegin, skvelého príkladu lyrickej opery, či z veľkých Pucciniho opusov Manon Lescaut a Tosca. Ária Federica z opery L’Arlesiana Francesca Cileu prináša lyrický cit a úžasný ponor do psychológie postavy. Z rozsiahlej tvorby Richarda Wagnera zaznie predohra k Bludnému Holanďanovi aj monológ Logeho z Prsteňa Nibelungov. Záver koncertu bude patriť opere Její pastorkyňa Leoša Janáčka. Štefan Margita má k vybraným skladbám osobný vzťah: „S áriou Lenského z Eugena Onegina som začínal ešte v Košiciach. Je to spomienka na krásne obdobie v košickom divadle. Potom sme vyberali repertoár, kde človek môže ukázať, čo sa za tie roky naučil. Preto sme zvolili ako Wagnera, tak Janáčka. Ale zaznejú aj veci od Francesca Cileu a Giuseppe Verdiho. Sú to moje obľúbené kúsky, z ktorých má publikum radosť.“ Návštevníci sa navyše dočkajú aj iného žánru – Štefan Margita spolu s Michalom Kindlom zabrúsia do šansónového repertoáru.
PR článok
Zdroj: ŠFK
Titulka/Koláž: Silvia Mária Petrovits
Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK