Klasika inak – o tom je už 18 rokov festival Viva Musica! V lete do Bratislavy opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby.

Klasika inak – o tom je už osemnásť rokov festival Viva Musica! / Kam za kultúrou

Po dvoch covidových ročníkoch, ktoré boli programovo zamerané na domácu hudobnú scénu, sa festival Viva Musica! vracia k svojmu pôvodnému dvojmesačnému formátu a okrem slovenských umelcov budú mať väčšie zastúpenie aj umelci zo zahraničia. 18. ročník najväčšieho letného medzinárodného festivalu klasickej hudby na Slovensku sa uskutoční pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Viva Musica! festival začína o necelé dva mesiace a potrvá až do začiatku septembra. Medzi prvými zverejnenými menami sú hviezdny kontratenorista s poľskými koreňmi Jakub Józef Orliński a Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý v roku 2022 oslávi 40. narodeniny. Otvárací koncert 23. júna 2022 bude patriť poľskému kontratenoristovi Jakubovi Józefovi Orlińskemu. Zaspieva árie zo svojho druhého sólového albumu Facce d’amore, oceneného International Opera Awards v kategórii „Album roka“.

„Facce d’amore obsahuje barokové árie, ktoré rozprávajú príbehy o láske v jej rôznych podobách – nielen v tej pozitívnej rovine v prípade šťastnej a opätovanej lásky, ale aj v situáciách, v ktorých sú postavy príbehov posadnuté hnevom alebo dokonca šialenstvom,“ približuje koncept albumu i koncertu Orliński. V Bratislave spolu s ním vystúpi súbor pre starú hudbu Il Pomo d’Oro, ktorý na festivale už v minulosti účinkoval.

Najlepší kontratenorista sveta s vášňou k breakdance

Orliński študoval spev vo Varšave a na Juilliard School v New Yorku a aktuálne patrí k najlepším kontratenoristom na svete. V novembri 2021 debutoval v Metropolitnej opere v New Yorku a následne v Royal Opera House Covent Garden v Londýne.

Jakub Józef Orliński
Jakub Józef Orliński. Foto: Jiyang Chen

Jeho hudobné začiatky sa spájajú s účinkovaním v chlapčenskom zbore a hoci pochádza z umeleckého prostredia, vo voľnom čase počúval skôr rap, jazdil na skateboarde a venoval sa parkouru. Rozhodnutie stať sa profesionálnym spevákom prišlo až neskôr a doteraz je okrem opery jeho druhou veľkou profesnou vášňou breakdance: „Keď tancujem, mám slobodu a cítim sa fantasticky, hudba mnou prúdi. To isté sa snažím cítiť, keď spievam,“ hovorí Orliński.

V súlade s tradíciou a dostupným repertoárom sa väčšina kontratenoristov zameriava najmä na starú hudbu, no Orliński je typ umelca, ktorý rád narúša zaužívané konvencie a nebráni sa ani presahom do iných hudobných žánrov. „Všimol som si, že na moje koncerty chodí veľa mladých ľudí. Teším sa z toho, pretože mojím cieľom je práve inšpirovať mladých počúvať klasickú hudbu,“ dodáva.

BCHZ oslávi narodeniny koncertom na Viva Musica! festivale

Ďalším potvrdeným účinkujúcim na festivale Viva Musica! je Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý pri príležitosti 40. výročia svojho vzniku pripravuje špeciálny narodeninový koncert. BCHZ pôsobí na slovenskej scéne od roku 1982 pod vedením jeho zakladateľky a zbormajsterky Magdalény Rovňákovej, ktorá zbor v súčasnosti vedie spolu so svojím synom, Gabrielom Rovňákom.

Chlapčenský zbor som zakladala ako doktorandka na Vysokej škole múzických umení. Bolo to vzrušujúce a vôbec som nepomyslela, že ma táto práca tak pohltí, nadchne a uchváti. Štyridsať rokov! Je skvelé, že som zároveň našla rovnako „naladených“ kolegov, s ktorými našich chlapcov učíme nespievať noty, ale tvoriť hudbu. To považujem za naše poslanie, hovorí Magdaléna Rovňáková.

BCHZ je víťazom niekoľkých medzinárodných súťaží, koncertoval v Európe, Amerike, Kanade, Japonsku či na Taiwane. Pred desiatimi rokmi, v rámci osláv 30. výročia svojho založenia, zrealizoval prvý slovenský zborový flashmob, počas ktorého svojím vystúpením prekvapil návštevníkov v nákupnom centre Eurovea.

Čo všetko si BCHZ pripravil k oslave 40. narodenín sa presvedčíte na koncerte, ktorý sa uskutoční 6. júla 2022 o 20:00 na Námestí pri Eurovea. Vstup na koncert je bezplatný.

Festival Viva Musica! / 6.7., 20:00, Námestie pri Eurovea – Bratislavský chlapčenský zbor: 40. narodeniny (vstup voľný)

Reštart s novým generálnym partnerom

Rok 2022 prináša okrem návratu k pôvodnému festivalovému formátu aj zmenu generálneho partnera – dlhoročného GP festivalu, Slovenskú sporiteľňu, na tejto pozícii vystrieda Nadácia Tatra banky:Naším cieľom je prinášať to najlepšie z klasickej hudby v podaní špičkových umelcov a zároveň sprístupňovať klasickú hudbu širokej verejnosti. To by nebolo možné bez podpory partnerov, ktorí i napriek zložitej a neistej dobe vnímajú dôležitosť kultúry a podporujú ju. Život prináša zmeny, preto by som sa touto cestou chcela poďakovať Slovenskej sporiteľni za viac ako desaťročie intenzívnej a inšpiratívnej partnerskej spolupráce, vďaka ktorej mohla Viva Musica! rásť a rozvíjať sa. Zároveň sa veľmi teším na spoluprácu s Nadáciou Tatra banky, ktorá má podporu umenia vo svojej DNA a ktorá je od roku 2022 naším novým generálnym partnerom,“ hovorí riaditeľka festivalu, Janka Kubandová.

Michal Liday: „Viva Musica! prináša krásu klasickej hudby širokej verejnosti“

Nadácia Tatra banky podporuje umenie už od svojho vzniku v roku 2004. Veríme, že umenie a vzdelávanie dokážu prispieť k lepšej a kultivovanejšej spoločnosti, aj preto si umenie ctíme každoročne udeľovanou Cenou Nadácie Tatra banky za umenie ako aj ďalšími grantmi a spoluprácami. Veľmi nás teší, že k našim partnerstvám od tohto roku pribudne festival Viva Musica!, ktorý prináša krásu klasickej hudby širokej verejnosti,“ uviedol Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky.

Viva Musica! festival sa uskutoční od 23. júna do 11. septembra 2022 na rôznych miestach v Bratislave. Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal. Ďalšie koncerty plánuje festival zverejňovať postupne.

Zdroj foto: Jiyang Chen & Kamil Pionkowski & Michael Sharkey, Archív festivalu Viva Musica!

Redakciu informoval a fotografie poskytol Marek Kučera, PR manager Viva Musica! festivalu

3 thoughts on “Klasika inak – o tom je už 18 rokov festival Viva Musica! V lete do Bratislavy opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby.

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »