Divácka cena Slnko v sieti: hlasovanie do nedele

Slnko v sieti / Divácka cena

Slávnostný večer Slnko v sieti sa pomaly blíži. Dnes sa do našej pozornosti dostáva Divácka cena. Hlasovať v nej môžete len do nedele 3. apríla 2022. Víťaza i držiteľov filmových ocenení Slnko v sieti za dva uplynulé roky verejnosť spozná počas galavečera.

Slnko v sieti sú prestížnymi slovenskými filmovými cenami. Tento rok na nás čaká v poradí už 11. ročník. Slovenská filmová a televízna akadémia na slávnostnom večere pripomenie najlepšie slovenské filmy, ktoré vznikli za posledné dva pandemické roky. Do cien Slovenskej filmovej a televíznej akadémie sa prihlásilo 29 filmov. Z nich je 7 hraných, 15 dokumentárnych a 7 animovaných. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici finálovú 11-tku. Ocení však úplné highlights z nich. Divácka cena však odmení jeden z 29-tky prihlásených snímok.

Slnko v sieti taktiež oslávi okrúhle filmové jubileum. Pred sto rokmi totiž vznikol prvý slovenský celovečerný film Jánošík režiséra Jaroslava Siakeľa, ktorý odštartoval históriu slovenského filmu.

29 filmov, 3 kategórie. Aj to je Divácka cena Slnko v sieti

O Divácku cenu zabojuje celkom 29 filmov z troch kategórií, pričom víťazom bude len jeden z nich. Všetky vznikli v slovenskej produkcii alebo koprodukcii a uviedli ich počas posledných dvoch rokov. Vybrať si môžete z ponuky hraných, dokumentárnych a animovaných filmov.

O priazeň bojuje 7 hraných snímok

O priazeň divákov v kategórii hraných filmov bojuje 7 snímok. Nájdete medzi nimi aj oceňovanú Cenzorku Petra Kerekesa (písali sme o nej napríklad TU), Služobníkov Ivana Ostrochovského, Správu Petra Bebjaka ale aj Letných rebelov Martiny Sakovej.

Vybrať si môžete tiež Muža so zajačími ušami Martina Šulíka i Sviňu režisérskej dvojice Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna.

Sedmičku hraných filmov uzatvára snímka Známi Neznámy režisérky Zuzany Mariankovej.

Darilo sa hlavne dokumentaristike

Ponuka dokumentárnych filmov je rozsiahla. Hlasujúca divácka verejnosť si môže vybrať z 15 snímok. V kategórii dokumentaristika bojujú: Ako som sa stala partizánkou (réžia Vera Lacková) či Alchymická pec (réžia Adam Oľha, Jan Daňhel). Ďalej sú to dve doku-snímky Viery Čákanyovej: Biela na BielejFrem. O priazeň bojujú Čiary Barbory Sliepkovej, Komúna (réžia Jakub Julény), Láska pod kapotou Mira Remu či Milan Sládek Martina Šulíka. Hlasovať môžete aj za film Na značky! (réžia Mária Pinčíková), Neviditeľná (réžia Maia Martiniak) i Raj na zemi (réžia Jaro Vojtek). V zápolení je tiež Rekonštrukcia okupácie od Jana Šikla a Tempos režisérskej trojice Nazarij Kľujev, Roman Kelemen a Maxim Kľujev. Pätnástku súťažných dokumentárnych filmov uzatvárajú snímky The Sailor Lucie Kašovej a Zlatá zem režiséra Dominika Jursu.

Oslovia vás skôr animáky?

Máte radšej animované filmy? V Diváckej cene Slnko v sieti si môžete vybrať ten svoj zo sedmičky. Sú to Bolo raz jedno more (réžia Joanna Kozuch), Cez palubu! (réžia Filip Pošivač, Barbora Valecká) a Hlavule (réžia Gejza Dezorz). Ďalej snímky Miro Jilo / Moje srdce Dávida Popoviča a On the Hill režisérov Lukáša Ďuricu a Juraja Mäsiara.

Do sedmičky animákov v Diváckej cene Slnko v sieti patria tiež dve z dielne režisérky Veroniky Kocourkovej. Sú to snímky Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek a snímka Povodeň (epizóda zo seriálu Tresky plesky).   

Divácka cena ocení aj diváka

Laureátov prestížnych filmových cien vyhlásia v sobotu 9. apríla 2022 v historickej budove Slovenského národného divadla. V priamom prenose ho odvysiela RTVS o 20:30 na Jednotke. Počas večera odovzdajú aj dve ceny: Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a Divácku cena Slnko v sieti. Víťaz Diváckej ceny vzíde z diváckej ankety. Hlasovanie prostredníctvom online formulára potrvá do 3. apríla 2022. Ocenenie získa snímka, ktorá získa najviac hlasov. Vyhlásia ju tiež počas slávnostného večera. Divácku cenu odovzdá generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Každý hlasujúci sa automaticky zaradí do žrebovania. Na víťaza z hlasujúcich čakajú vecné ceny.

Zdroj: SFTA

One thought on “Divácka cena Slnko v sieti: hlasovanie do nedele”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »