Festival Be2Can vrcholí

Be2Can

V nedeľu vrcholí Festival Be2Can s filmami z najslávnejšej festivalovej trojky. V poradí 8. ročník prehliadky festivalového filmu prináša to najlepšie z hlavných súťaží Berlinale, Benátok a Cannes.

Diváci si môžu v dňoch 18. – 24. októbra 2021 pozrieť dvanásť filmov vrátane noviniek z maďarskej či ruskej kinematografie. Festival je už tradične viac ako len megakino. Neobmedzuje sa len na „uvádzanie“ toho najlepšieho z tohtoročného výberu festivalov. Jeho cieľom je kritická selekcia a diskusia o  filmoch, festivaloch a ich dramaturgii, či o politike a oceneniach. Be2Can je zároveň filmová prehliadka, kritická platforma a diskusné fórum.

Otvárali v SND

Tento ročník zahájili 18. októbra 2021 vo veľkej sále Činohry Slovenského národného divadla dvojicou snímok. Ako prvá bola Titán z dielne francúzskej režisérky Julie Ducournauovej. Ďalšou bol romantický komediálny film Miluj svojho robota nemeckej scenáristky a režisérky Marie Schraderovej. Ten si z Berlinale odniesol cenu za najlepší herecký výkon pre herečku Maren Eggertovú.

Na stope objavov

V programe figurujú nielen diela osvedčených velikánov. Priestor dostávajú aj snímky menej známych či začínajúcich tvorcov. Divákov vtiahnu do festivalového diania a dajú im ochutnať z atmosféry veľkej trojky medzinárodných festivalov. Ponúknu im tiež nadštandardné informačné zázemie k jednotlivým filmom prostredníctvom prednášok, diskusií s tvorcami či okrúhlych stolov.

Chýbať nebude ani Cenzorka

Medzi uvádzanými filmami je aj najnovší film režisérky Ildikó Enyediovej Ľubil som svoju ženu. Je to historická romantická dráma nakrútená podľa rovnomenného románu maďarského spisovateľa Milána Füsta. Ruských filmárov reprezentuje režisér Kirill Serebrennikov so snímkou nakrútenou podľa rovnomenného románu U Petrovovcov zúri chrípka. A chýbať nebude ani v Benátkach ocenená snímka Petra Kerekeša, Cenzorka. Tá mimochodom ašpiruje aj na Oscara.

Okrem kín aj na televíznej obrazovke

Prehliadka sa uskutočňuje v 19 slovenských mestách a 26 kinách. Hoci festival oficiálne končí v nedeľu 24. októbra, festivalové dozvuky v našich kinách potrvajú o mesiac dlhšie. A mimochodom, filmy z festivalu v Cannes si môžeme pozrieť aj na televíznych obrazovkách RTVS od 18. októbra každý pondelok večer na Dvojke.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »