Novinky

Festival Be2Can vrcholí

Be2Can

V nedeľu vrcholí Festival Be2Can s filmami z najslávnejšej festivalovej trojky. V poradí 8. ročník prehliadky festivalového filmu prináša to najlepšie z hlavných súťaží Berlinale, Benátok a Cannes.

Diváci si môžu v dňoch 18. – 24. októbra 2021 pozrieť dvanásť filmov vrátane noviniek z maďarskej či ruskej kinematografie. Festival je už tradične viac ako len megakino. Neobmedzuje sa len na „uvádzanie“ toho najlepšieho z tohtoročného výberu festivalov. Jeho cieľom je kritická selekcia a diskusia o  filmoch, festivaloch a ich dramaturgii, či o politike a oceneniach. Be2Can je zároveň filmová prehliadka, kritická platforma a diskusné fórum.

Otvárali v SND

Tento ročník zahájili 18. októbra 2021 vo veľkej sále Činohry Slovenského národného divadla dvojicou snímok. Ako prvá bola Titán z dielne francúzskej režisérky Julie Ducournauovej. Ďalšou bol romantický komediálny film Miluj svojho robota nemeckej scenáristky a režisérky Marie Schraderovej. Ten si z Berlinale odniesol cenu za najlepší herecký výkon pre herečku Maren Eggertovú.

Na stope objavov

V programe figurujú nielen diela osvedčených velikánov. Priestor dostávajú aj snímky menej známych či začínajúcich tvorcov. Divákov vtiahnu do festivalového diania a dajú im ochutnať z atmosféry veľkej trojky medzinárodných festivalov. Ponúknu im tiež nadštandardné informačné zázemie k jednotlivým filmom prostredníctvom prednášok, diskusií s tvorcami či okrúhlych stolov.

Chýbať nebude ani Cenzorka

Medzi uvádzanými filmami je aj najnovší film režisérky Ildikó Enyediovej Ľubil som svoju ženu. Je to historická romantická dráma nakrútená podľa rovnomenného románu maďarského spisovateľa Milána Füsta. Ruských filmárov reprezentuje režisér Kirill Serebrennikov so snímkou nakrútenou podľa rovnomenného románu U Petrovovcov zúri chrípka. A chýbať nebude ani v Benátkach ocenená snímka Petra Kerekeša, Cenzorka. Tá mimochodom ašpiruje aj na Oscara.

Okrem kín aj na televíznej obrazovke

Prehliadka sa uskutočňuje v 19 slovenských mestách a 26 kinách. Hoci festival oficiálne končí v nedeľu 24. októbra, festivalové dozvuky v našich kinách potrvajú o mesiac dlhšie. A mimochodom, filmy z festivalu v Cannes si môžeme pozrieť aj na televíznych obrazovkách RTVS od 18. októbra každý pondelok večer na Dvojke.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »