Festival Be2Can vrcholí

V nedeľu vrcholí Festival Be2Can s filmami z najslávnejšej festivalovej trojky. V poradí 8. ročník prehliadky festivalového filmu prináša to najlepšie z hlavných súťaží Berlinale, Benátok a Cannes.

Diváci si môžu v dňoch 18. – 24. októbra 2021 pozrieť dvanásť filmov vrátane noviniek z maďarskej či ruskej kinematografie. Festival je už tradične viac ako len megakino. Neobmedzuje sa len na „uvádzanie“ toho najlepšieho z tohtoročného výberu festivalov. Jeho cieľom je kritická selekcia a diskusia o  filmoch, festivaloch a ich dramaturgii, či o politike a oceneniach. Be2Can je zároveň filmová prehliadka, kritická platforma a diskusné fórum.

Otvárali v SND

Tento ročník zahájili 18. októbra 2021 vo veľkej sále Činohry Slovenského národného divadla dvojicou snímok. Ako prvá bola Titán z dielne francúzskej režisérky Julie Ducournauovej. Ďalšou bol romantický komediálny film Miluj svojho robota nemeckej scenáristky a režisérky Marie Schraderovej. Ten si z Berlinale odniesol cenu za najlepší herecký výkon pre herečku Maren Eggertovú.

Na stope objavov

V programe figurujú nielen diela osvedčených velikánov. Priestor dostávajú aj snímky menej známych či začínajúcich tvorcov. Divákov vtiahnu do festivalového diania a dajú im ochutnať z atmosféry veľkej trojky medzinárodných festivalov. Ponúknu im tiež nadštandardné informačné zázemie k jednotlivým filmom prostredníctvom prednášok, diskusií s tvorcami či okrúhlych stolov.

Chýbať nebude ani Cenzorka

Medzi uvádzanými filmami je aj najnovší film režisérky Ildikó Enyediovej Ľubil som svoju ženu. Je to historická romantická dráma nakrútená podľa rovnomenného románu maďarského spisovateľa Milána Füsta. Ruských filmárov reprezentuje režisér Kirill Serebrennikov so snímkou nakrútenou podľa rovnomenného románu U Petrovovcov zúri chrípka. A chýbať nebude ani v Benátkach ocenená snímka Petra Kerekeša, Cenzorka. Tá mimochodom ašpiruje aj na Oscara.

Okrem kín aj na televíznej obrazovke

Prehliadka sa uskutočňuje v 19 slovenských mestách a 26 kinách. Hoci festival oficiálne končí v nedeľu 24. októbra, festivalové dozvuky v našich kinách potrvajú o mesiac dlhšie. A mimochodom, filmy z festivalu v Cannes si môžeme pozrieť aj na televíznych obrazovkách RTVS od 18. októbra každý pondelok večer na Dvojke.

Virtuózi V4+
Aktuálne/Novinky Hudba

Virtuózi V4+ pozná mená semifinalistov

Úspešná medzinárodná talentová šou Virtuózi V4+ 2021 pozná mená semifinalistov. Národné kolá sú úspešne za nami. Poroty v každej participujúcej krajine stáli pred náročnou úlohou. Z desiatok uchádzačov vybrali semifinálové štvorice. Poznáme mená nominantov do semifinále. Uplynuli dva týždne, čo odštartovala sezóna Virtuózov V4+ 2021. Ako prvé boli na rade národné kolá. Tie sme mohli […]

Read More
Ensemble Ricercata s premiérami
Aktuálne/Novinky Odporúčame

Ensemble Ricercata s premiérami bude online

Slovenská republika sa ocitla v lockdowne. Časť podujatí sa zrušila, kým iné sa presunuli na nový termín. Mnohé podujatia sa uskutočnia v pôvodnom termíne, ale v online forme. Jedným z nich je aj záverečný koncert ôsmeho ročníka projektu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. O koncert Ensemble Ricercata so svetovými premiérami pod bratislavskou rozhlasovou Pyramídou, napriek lockdownu […]

Read More
Aktuálne/Novinky

Lockdown uzatvoril Slovenské národné múzeum

Z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu a schválenia lockdownu vládou SR sa s účinnosťou od 25. novembra 2021 až do odvolania rozhodlo vedenie Slovenského národného múzea (SNM) uzavrieť všetkých 18 múzeí SNM na Slovensku. Nateraz nám zostáva „užiť si“ múzeum aspoň virtuálne. „Návštevníkov pozývame do virtuálneho priestoru na webové stránky SNM a sociálne siete špecializovaných múzeí, […]

Read More
Translate »