Novinky

Festival Be2Can vrcholí

Be2Can

V nedeľu vrcholí Festival Be2Can s filmami z najslávnejšej festivalovej trojky. V poradí 8. ročník prehliadky festivalového filmu prináša to najlepšie z hlavných súťaží Berlinale, Benátok a Cannes.

Diváci si môžu v dňoch 18. – 24. októbra 2021 pozrieť dvanásť filmov vrátane noviniek z maďarskej či ruskej kinematografie. Festival je už tradične viac ako len megakino. Neobmedzuje sa len na „uvádzanie“ toho najlepšieho z tohtoročného výberu festivalov. Jeho cieľom je kritická selekcia a diskusia o  filmoch, festivaloch a ich dramaturgii, či o politike a oceneniach. Be2Can je zároveň filmová prehliadka, kritická platforma a diskusné fórum.

Otvárali v SND

Tento ročník zahájili 18. októbra 2021 vo veľkej sále Činohry Slovenského národného divadla dvojicou snímok. Ako prvá bola Titán z dielne francúzskej režisérky Julie Ducournauovej. Ďalšou bol romantický komediálny film Miluj svojho robota nemeckej scenáristky a režisérky Marie Schraderovej. Ten si z Berlinale odniesol cenu za najlepší herecký výkon pre herečku Maren Eggertovú.

Na stope objavov

V programe figurujú nielen diela osvedčených velikánov. Priestor dostávajú aj snímky menej známych či začínajúcich tvorcov. Divákov vtiahnu do festivalového diania a dajú im ochutnať z atmosféry veľkej trojky medzinárodných festivalov. Ponúknu im tiež nadštandardné informačné zázemie k jednotlivým filmom prostredníctvom prednášok, diskusií s tvorcami či okrúhlych stolov.

Chýbať nebude ani Cenzorka

Medzi uvádzanými filmami je aj najnovší film režisérky Ildikó Enyediovej Ľubil som svoju ženu. Je to historická romantická dráma nakrútená podľa rovnomenného románu maďarského spisovateľa Milána Füsta. Ruských filmárov reprezentuje režisér Kirill Serebrennikov so snímkou nakrútenou podľa rovnomenného románu U Petrovovcov zúri chrípka. A chýbať nebude ani v Benátkach ocenená snímka Petra Kerekeša, Cenzorka. Tá mimochodom ašpiruje aj na Oscara.

Okrem kín aj na televíznej obrazovke

Prehliadka sa uskutočňuje v 19 slovenských mestách a 26 kinách. Hoci festival oficiálne končí v nedeľu 24. októbra, festivalové dozvuky v našich kinách potrvajú o mesiac dlhšie. A mimochodom, filmy z festivalu v Cannes si môžeme pozrieť aj na televíznych obrazovkách RTVS od 18. októbra každý pondelok večer na Dvojke.

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »