Festival Be2Can vrcholí

Be2Can

V nedeľu vrcholí Festival Be2Can s filmami z najslávnejšej festivalovej trojky. V poradí 8. ročník prehliadky festivalového filmu prináša to najlepšie z hlavných súťaží Berlinale, Benátok a Cannes.

Diváci si môžu v dňoch 18. – 24. októbra 2021 pozrieť dvanásť filmov vrátane noviniek z maďarskej či ruskej kinematografie. Festival je už tradične viac ako len megakino. Neobmedzuje sa len na „uvádzanie“ toho najlepšieho z tohtoročného výberu festivalov. Jeho cieľom je kritická selekcia a diskusia o  filmoch, festivaloch a ich dramaturgii, či o politike a oceneniach. Be2Can je zároveň filmová prehliadka, kritická platforma a diskusné fórum.

Otvárali v SND

Tento ročník zahájili 18. októbra 2021 vo veľkej sále Činohry Slovenského národného divadla dvojicou snímok. Ako prvá bola Titán z dielne francúzskej režisérky Julie Ducournauovej. Ďalšou bol romantický komediálny film Miluj svojho robota nemeckej scenáristky a režisérky Marie Schraderovej. Ten si z Berlinale odniesol cenu za najlepší herecký výkon pre herečku Maren Eggertovú.

Na stope objavov

V programe figurujú nielen diela osvedčených velikánov. Priestor dostávajú aj snímky menej známych či začínajúcich tvorcov. Divákov vtiahnu do festivalového diania a dajú im ochutnať z atmosféry veľkej trojky medzinárodných festivalov. Ponúknu im tiež nadštandardné informačné zázemie k jednotlivým filmom prostredníctvom prednášok, diskusií s tvorcami či okrúhlych stolov.

Chýbať nebude ani Cenzorka

Medzi uvádzanými filmami je aj najnovší film režisérky Ildikó Enyediovej Ľubil som svoju ženu. Je to historická romantická dráma nakrútená podľa rovnomenného románu maďarského spisovateľa Milána Füsta. Ruských filmárov reprezentuje režisér Kirill Serebrennikov so snímkou nakrútenou podľa rovnomenného románu U Petrovovcov zúri chrípka. A chýbať nebude ani v Benátkach ocenená snímka Petra Kerekeša, Cenzorka. Tá mimochodom ašpiruje aj na Oscara.

Okrem kín aj na televíznej obrazovke

Prehliadka sa uskutočňuje v 19 slovenských mestách a 26 kinách. Hoci festival oficiálne končí v nedeľu 24. októbra, festivalové dozvuky v našich kinách potrvajú o mesiac dlhšie. A mimochodom, filmy z festivalu v Cannes si môžeme pozrieť aj na televíznych obrazovkách RTVS od 18. októbra každý pondelok večer na Dvojke.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »