Novinky

Kam za kultúrou (1/2023)

Kam za kultúrou (1/23)

Po vianočnej prestávke sme tu opäť s tipmi na atraktívne kultúrne podujatia. Kam do divadla, na koncerty či výstavy počas aktuálneho týždňa od pondelka 9.1.2023? Toto sú naše TOP tipy kam za kultúrou!

Sviatočné dni voľna utiekli ako voda a opäť sme vstúpili do všedných dní. Aj v novom roku, ktorý ako  veríme, bude pre vás i pre nás rokom šťastným, úspešným a pohodovým, vám budeme prinášať TOP tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Naša redakcia nelenila a i teraz sme pre vás prichystali aktuálne TOP tipy kam za kultúrou. V prvom vydaní článku tejto rubriky sú divadelné tipy značne okresané, keďže viaceré scény „nabiehajú“ po vianočnej prestávke až od budúceho týždňa. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa inšpirovať! 

Kam za kultúrou? Na koncerty!

Tento týždeň sa v koncertnom prehľade zameriavame na klasickú hudbu. Matkou všetkých hudobných žánrov žijú v Bratislave, v Žiline i v Košiciach.

Článok pokračuje pod reklamou
Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

V znamení čistej krásy

Slovenská filharmónia pripravuje, ako sme avizovali, tento štvrtok a v piatok (12. a 13. januára 2023) januárovú koncertnú dvojicu. Náš popredný orchester vystúpi pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina.  

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Bratislavskou Redutou sa ponesie program z diel Mozarta, Kančeliho či Dvořáka. Vypočujete si poslednú symfóniu zázračného dieťaťa a skladateľského génia Wolfganga Amadea Mozarta. Jednoduchosť a čistota budú hrať svoj prím v Kančeliho diele Chiaroscuro pre husle a komorný orchester. V ňom sa ako sólista predstaví prvý koncertný majster Slovenskej filharmónie, huslista Jarolím Emmanuel Ružička. Program uzavrie Česká suita Antonína Dvořáka, ktorá dýcha hudobnými tradíciami našich susedov.

Januárové koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom
Sólista večera, prvý koncertný majster Jarolím Emmanuel Ružička so šéfdirigentom Danielom Raiskinom počas skúšky. Foto: Alexander Trizuljak

Novoročný koncert s klenotmi kráľa valčíkov a známymi áriami

Štátny komorný orchester v Žiline uvedie po minulotýždňovom hotjazzovom Trojkráľovom koncerte ďalšiu koncertnú dvojicu. Teraz sa zameriava na priaznivcov klasickej hudby, diel kráľa valčíkov a opery. Jediný slovenských orchester mozartovského typu totiž chystá prvý Novoročný koncert I., ktorý bude dirigovať náš a svetový Oliver Dohnányi. Na programe, ako avizujeme, sú kúsky operného a piesňového repertoáru. Zaznejú predohry a známe árie v podaní hviezdnej srbskej mezzosopranistky Ljubice Vraneš, ktorá rada prepája operu s inými žánrami. Napríklad aj s rockom. Okrem toho sa môžete tešiť aj na Kvetinový tanec z Čajkovského baletu Luskáčik či slávny Offenbachov Kankán. Dvojica koncertných večerov vyvrcholí polkami Jozefa Straussa a Johanna Straussa ml. a obľúbeným valčíkom Na krásnom modrom Dunaji.

Obrázky z výstavy v Košiciach

Nový rok 2023 zahajuje Štátna filharmónia Košice vo štvrtok 12. januára o 19:00 v Dome umenia abonentným koncertom B cyklu s názvom „Obrázky z výstavy“. V Košiciach zaznejú monumentálne orchestrálne „Obrázky z výstavy“ Modesta Petroviča Musorgského, Ravelovu druhú baletnú suitu Daphnis a Chloé či koncert Alexandra Grigorjeviča Aruťuňana. Orchester ŠFK sa predstaví pod taktovkou dirigenta Yu-An Changa a so sólistom večera – slovenským trubkárom Stanislavom Masarykom. V dopoludňajších hodinách o 10:00 sa bude konať verejná generálka a o 18:00 predkoncertné stretnutie.

Yu-An Chang / Musorgského „Obrázky z výstavy“ na pôde košickej filharmónie
Yu-An Chang. Foto: Marco Borggreve

Kam za kultúrou? TOTO ponúkajú slovenské divadlá!

Aj prehľad TOP divadelných tipov začíname v Bratislave. Hoci sa v ňom orientujeme IBA na dve bratislavské scény, rozhodne si na svoje prídu priaznivci činohry, baletu, opery a muzikálu.

V znamení literárnych predlôh Victora Huga

Začiatok roka patrí v dvoch bratislavských scénach dielam minuloročného „oslávenca“ – velikána svetovej literatúry Victora Huga (viac sa dočítate v článku Victor Hugo: velikán literatúry, ktorý ovládol film i svet hudby). Na motívy jeho diel si tento týždeň môžete pozrieť dvojicu divadelných titulov. Hugova hra Kráľ sa zabáva inšpirovala Verdiho a jeho libretistu pri opere Rigoletto. Tá sa teší obľube ako jedna zo svetovo najčastejšie uvádzaných opierVerdiho libretista však dej presunul do Mantovy na dvor tamojšieho bezmenného vojvodu. Opäť v nej rieši večný Verdiho problém vzťahu otca – dcéra, ako o tom často hovoria bádatelia.

Repertoárová stálica v hviezdnom obsadení

Na priaznivcov opery čaká v Sále opery a baletu SND vo štvrtok a v nedeľu (12. a 15. januára 2023) RIGOLETTO plné lásky, kliatby a drámy v hviezdnom obsadení! Pod taktovkou Martina Leginusa sa v titulnej úlohe Rigoletta sa predstaví čestný umelec Azerbajdžanskej republiky a laureát ceny prezidenta Azerbajdžanu Eveza Abdullayeva. Úlohu Vojvodu stvárni tenorista Tomáš Juhás. Neskúsenou, Vojvodu nadovšetko milujúcou Rigolettovou dcérou Gildou, bude Mariana Sajko. Nášho a svetového basistu Štefana Kocána, ktorý s úspechom spieva na najslávnejších operných scénach sveta, si môžete opäť vychutnať v úlohe nájomného zabijaka Sparafucileho. V ďalších úlohách uvidíte Moniku Fabianovú, Pavla Remenára, Martina Gyimesiho, Máriu Štúrovú, Teréziu Kružliakovú, Evu Rampáčkovú, Martina Smolnického a frekventantov Operného štúdia SND Jinxina ChenaIvana Lyvcha.

Štart roka oslávia v Bratislave aj Bedármi

Na divadelných doskách opäť ožije aj nesmrteľný príbeh Hugových Bedárov. Victor Hugo napísal román Les Misérables (Bedári) v roku 1865 na vrchole svojej slávy. I keď sa toto dielo ocitlo aj na indexe zakázaných kníh, dnes v rôznych divadelných a filmových adaptáciách patrí k obľúbeným titulom. Bedári sa divadelnej adaptácie dočkali v podobe rovnomenného muzikálu. Ten sa už viac ako 20 rokov teší veľkej popularite a ovláda svetové divadelné scény. Legendárnych muzikálových BEDÁROV s hudbou Claude–Michela Schönberga a libretom Alaina Boublila, inšpirovaný slávou románovou predlohou z pera Victora Huga, uvádza Divadlo Nová scéna. Bude tomu tak aj počas najbližšieho týždňa, a to celkom trikrát. Muzikálovú legendu všetkých čias si môžete vychutnať na Novej scéne už 10, 11. a 12.1.2023. Vstupenky na Bedárov zakúpite TU.

Je úžasná! - Príbeh, ktorý baví divákov

Aj ďalší divadelný tip máme pre vás z dielne Slovenského národného divadla. Činohra SND uvádza divácky obľúbený titul JE ÚŽASNÁ! Rozpráva pravdivý príbeh z pera Petra Quiltera o Florence Fosterovej Jenkinsovej, ktorej prischol titul najhoršej speváčky na svete. Tú, v inscenácii režiséra Jakuba Nvotu, excelentne stvárňuje Kamila Magálová. Nenechajte si ani vy ujsť predstavenie, ktoré SND uvádza v Štúdiu Činohry SNDv nedeľu 15.1.2023.

Článok pokračuje pod reklamou
Tučniaky / Divadlo Nová scéna

Kam za kultúrou s deťmi?

Pre rodiny s deťmi máme už tradične viaceré tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Je to nielen trojica zaujímavých výstav, ktorú nájdete v priestoroch Medzinárodného umenia pre deti, BIBIANA. Sú to aj početné tvorivé dielne či ďalšie výstavy, ktoré BIBIANA priniesla do regiónov Slovenska. Prehľad januárových aktivít BIBIANY nájdete TU. Okrem nich tento týždeň myslia na rodiny s deťmi aj slovenské divadlá. Teraz máme pre vás tipy na dve divadelné predstavenia určené pre rodiny s deťmi.

S deťmi na balet

Pre rodiny s deťmi máme tiež jeden divadelný tip v Bratislave. Je ním rozprávkový balet POPOLUŠKA v troch dejstvách. Známy príbeh z pera francúzskeho spisovateľa Charla Perraulta inšpiroval hudobného velikána Sergeja Prokofieva k skomponovaniu jedného z najkrajších baletných opusov 20. storočia. Melodicky dýcha dielo emóciami a vďaka nádherným tanečným obrazom priťahuje divákov a inšpiruje tvorcov po celom svete.

Choreograf Michael Corder pri spracovaní Prokofievovho baletu vychádzal z bohatej farby hudobnej partitúry i emocionality dejovej línie známej rozprávky. Tie zvýraznil moderným choreografickým videním. Corderov choreograficko-režijný koncept vhodne dopĺňa výprava anglického scénografa a kostýmového výtvarníka Marka Baileyho. Balet SND predstavenie uvádza so súhlasom Boosey & Hawkes Music Publishers Limited v mene Musikverlag Hans Sikorski GmbHNajbližšie si ho môžete v Sále opery a baletu SND pozrieť už v piatok a v sobotu (13. a 14. januára 2023).

Rozprávkovo aj v Banskej Bystrici

Rozprávkovo bude aj v Banskej Bystrici. Štátna opera uvádza každý deň od stredy 11. januára do soboty 14. januára (a tiež aj na budúci týždeň) detské predstavenie MALÝ PRINC. Detskú hudobnú rozprávku na motívy najznámejšej rozprávky modernej literatúry – Malého princa Antoine de Saint-Exupéryho z roku 1943 uvádza s podnadpisom „magická opera“ v dvoch dejstvách. Literárnu predlohu do podoby libreta prerozprával Nicholas Wright a hudbu skomponovala oceňovaná britská skladateľka Rachel Portman.

Mimochodom, Malý princ Antoine de Saint-Exupéryho pravidelne prichádza aj na dosky Divadla Jána Palárika v Trnave. Najbližšie až na budúci týždeň.

Kam na výstavu?

Na výstavy sa pozrela naša redaktorka Mária Kleinová, ktorá pre vás pripravuje samostatný článok o výstavných tipoch. „Slovenské múzeá a galérie aj počas januára pamätajú na svojich návštevníkov s bohatou a neskutočne pestrou nádielkou atraktívnych výstav. Opäť ukazujú krásy prírody či klenoty umenia. A nielen to. Potešia priaznivcov historických vied a predstavujú staré i súčasné umenie. Pokračujú viaceré staršie výstavy, o ktorých sme vás už informovali. Viaceré z nich však už končia, a tak počas januára máte poslednú šancu na ich návštevu. A samozrejme, pribúdajú aj novinky, ktoré vo svojich priestoroch slovenské múzeá a galérie počas januára otvoria.  Nesmieme pritom opomenúť ani stále expozície, ktoré tiež stojí za to navštíviť,“ hovorí naša redaktorka.

Pozor, posledné šance!

Do nášho súborného prehľadu kam za kultúrou vybrala tri TIPY na končiace výstavy: tzv. posledné šance. Jednou z nich je končiaca výstava Kóšer – známy vs. neznámy, ktorú v SNM-Múzeu židovskej kultúry v Bratislave nájdete už LEN do konca januára 2023.

Košer - známy vs. neznámy/ SNM

Podobne je to aj s Výstavou rozprávkových kostýmov z najlegendárnejších československých filmových rozprávok. Tú si, ako avizujeme, môžete do konca mesiaca pozrieť na Trenčianskom hrade.

O aristokratických Vianociach a cisárovnej Sisi v Trebišove

Komu sa máli vianočná atmosféra, toho iste poteší zaujímavá krátkodobá výstava v Trebišove. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sprístupňuje do 15. januára 2023 výstavu s názvom Vianoce u šľachticov. Dozviete sa na nej aj to, ako tu podľa pamätí anglickej vychovávateľky Mary Elizabeth Stevensovej členovia rodiny grófa Júliusa Andrássyho oslavovali vianočné sviatky v roku 1864. Výstavu dopĺňajú tiež zaujímavosti zo života cisárovnej Alžbety (Sisi), ktorá sa narodila na Štedrý deň v roku 1837 a je spätá s rodinou grófa Andrássyho. Návštevníkom v múzeu prezradia aj recept na cisárovnine obľúbené Florentiner, ktoré si objednávala na cisársky dvor z viedenskej c. a k. cukrárne Demel.

Vianoce u šľachticov / Kam na výstavu / Kam za kultúrou

Viac zaujímavých výstav nájdete v samostatnom článku Márie Kleinovej.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »