Novinky

Festival Krumlov zverejnil program 32. ročníka

Festival Krumlov 2023

18 koncertov, 11 koncertných miest, desiatky zahraničných interpretov a stovky českých hudobníkov, spevákov a tanečníkov prepojí v hlavnom programe 32. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov. Budúcoročná edícia sa uskutoční od 14. júla do 5. augusta 2023. Do južných Čiech zavíta klavirista Alexandr Melnikov, tenorista Charles Castronovo, huslista Vadim Gluzman a ďalší. Sprievodný program vo Festivalovej zóne ponúkne koncerty, výtvarné, pohybové i vzdelávacie aktivity zdarma.

Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov je významnou kultúrnou prehliadkou, na ktorej od roku 1992 znie hudba od 15. až po 21. storočie. Počas celej histórie festivalu na ňom vystúpilo viac než 12 tisíc umelcov zo 40 krajín sveta. Medzi nimi boli i veľké kultúrne ikony ako napr. operní speváci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Fleming, ale i spevák Karel Gott alebo operná speváčka Dagmar Pecková. Festival Krumlov navštívi každoročne okolo 20 tisíc ľudí. Jubilejný 30. ročník i minuloročnú edíciu si môžete pripomenúť s nami. Čo prinesie nadchádzajúca 32. edícia Festivalu Krumlov v roku 2023? Organizátori zverejnili program pred pár dňami a predpredaj vstupeniek začal poobede 5. 12. 2022 na www.festivalkrumlov.cz.

„Festival prepája unikátny genius loci Českého Krumlova s klasickou hudbou. 18 koncertov hlavného programu sa odohrá na 11 výnimočných miestach Českého Krumlova. Prepojí históriu s klasickou hudbou naprieč umeleckými formami – tancom, pantomímou či dômyselnou scénografiou. Prekvapivé množstvo a variabilita koncertných miest a prelínanie umeleckých žánrov tvorí spoločne s podporou mladých hudobníkov podstatu festivalu. Okrem vychýrených sólistov tak do južných Čiech privedieme i nadaných mladých hráčov. Na koncerte Vadim Gluzman a mladé talenty, tak oslávime 50. narodeniny legendárneho huslistu spoločne s víťazmi talentovej súťaže Virtuosos V4+,“ približuje dramaturgiu 32. ročníku riaditeľka festivalu Gabriela Rachidi.

V znamení krajiny galského kohúta

Otvárací koncert nesie názov Francúzska noc. Po dvadsiatich rokoch vráti Festival Krumlov do poetickej scenérie Letnej jazdiarni. Klavirista Alexandr Melnikov uvedie Klavírny koncert č. 5 Camilla Saint-Saënsa v sprievodu Symfonického orchestra Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindru. Pred siluetou českokrumlovského zámku zaznejú ďalšie diela romantizmu a impresionizmu skladateľov krajiny galského kohúta, Alexandra Duparca a Clauda Debussyho. Bolero Maurice Ravela doplní strhujúca tanečná choreografia. Celý večer pripomenie jeden z kľúčových dátumov európskej histórie – 14. júla 1789 – Pád Bastily.

Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra
Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Svoje miesto bude mať balet i opera

Druhý koncert s titulom Operné gala pripomenie operného velikána, od narodenia ktorého uplynie 160 rokov. Diela Giuseppa Verdiho v podaní popredných operných sólistov Zuzany Markovej a Charlese Castronova bude sprevádzať PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneza Carrerasa.

Festival Krumlov / Operné gala
Opernému galavečeru patril záverečný večer. Zdroj: MHF ČK

Spojenie opery a baletu nazvané Il Boemo&Wranitzky priblíži skladateľa, ktorí sa v Európe preslávili v 18.  storočie. Hoci nie sú širšej verejnosti tak známi, nepochybne patria medzi významných českých majstrov. Historicky poučenú interpretáciu ich diela zaručí Wranitzky kapelle dirigenta Marka Štilca. Hlas Myslivečkovým áriám prepožičia bratislavská rodáčka, sopranistka Simona Šaturová.

Festival Krumlov vo víre španielskeho temperamentu i s Broadwayskou oslavou

Na koncerte Viva España zaznejú temperamentné i romantické zarzuely, typické španielske operetné melódie. A to, v autentickom podaní sólistov Beatriz Díaz a Pabla Garcíy-Lópeza. Gitarista Rafael Aguirre vystúpi s Conciertem de Aranjuez Joaquina Rodriga. PKF – Prague Philharmonia povedie dirigent Manuel Hernández-Silva. Večer titulovaný Bernstein Meets Gershwin prepojí oboch súčasníkov, od narodeniach ktorých uplynie 125 a 135 rokov. Klasické i muzikálové diela oboch autorov predstavia speváci z newyorskej Broadwayi Nikki Renée Daniels a Jeff Kready v sprievode Severočeské filharmonie Teplice s dirigentom Janom Kučerom.

Festivalová zóna bude s lokálnymi umelcami

„Chceme, aby sa festival stal organickou súčasťou života v meste. Do hlavného programu preto zaraďujeme nové, občas experimentálne miesta. NEtradičné spojenie slovenského Mucha Quarteta a míma Vladimíra Kulíška tak bude hostiť Kultúrne centrum Prádelna. Do krumlovskej synagógy prinesie Alinde Quintet hudbu židovského skladateľa Pavla Haase. Chýrna violončelistka Meehae Ryo so sláčikovým kvartetom vzdá v Egon Schiele Art Centre Poctu Brahmsovi, od narodenia ktorého uplynie 190 rokov,“ približuje novinky 32. ročníka festivalu tlačová hovorkyňa Marie Rydlová.

Festivalová zóna / Festival Krumlov
Festivalová zóna. Zdroj: MHF ČK

Sprievodný program nazvaný Festivalová zóna v Kláštornej záhrade ponúkne nielen koncerty a hudobné pikniky – napríklad s Unique Quartet, ale taktiež výtvarné, pohybové i vzdelávacie aktivity. Do festivalu tak zapájame lokálnych muzikantov, výtvarníkov a kultúrne inštitúcie, ako sú kláštory a 3+galerie, mestská knižnica, Múzeum a fotoateliér Seidel a ďalší,“ doplňuje Rydlová.

Mekka organistov

Okrem netradičných lokácií bude komorné koncerty hostiť i Maškárna sála českokrumlovského zámku. Vystúpi v ňom huslista Josef Špaček s klaviristom Miroslavom Sekyrom, Smetanovo trio alebo klavirista David Kalhous a jeho hostia. Dva organové koncerty prepojí festival s majstrovskými kurzami Mekka organistov. V kostole Panny Márie Bolestnej a v kostole v Zlaté Koruně zahrajú lektori Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda i účastníci kurzov. Pri svetle sviec v kostole sv. Mikuláša v Boleticích vystúpi vokálne kvarteto Bohemia Voice.

Boletice / Festival Krumlov
Koncert v Boleticích. Zdroj: MHF ČK

Vážna hudba nie je vážna

Žartovnú pozvánku do sveta klasickej hudby ponúkne predposledná produkcia festivalu, ktorú poriadatelia pomenovali NEvážna klasika. Prekvapivé sólové nástroje a predmety publikum presvedčia, že klasickej hudbe rozhodne nechýba vtip a nadhľad. Laškovných sopránových sól sa zhostí Patrícia Janečková a v prekvapivej roli vystúpi Jan Budař.

Veľkolepá festivalová bodka

V poradí 32. ročník festivalu zavŕši koncert Slávne operné zbory a Carmina Burana. Jeho hviezdou bude Český filharmonický sbor Brno so zbormajstrom Petrom Fialom.

Hostkou galakoncertu bola aj slovenská operná diva, sopranistka Adriana Kučerová.
Hostkou galakoncertu bola aj slovenská operná diva, sopranistka Adriana Kučerová. Foto: © Libor Sváček / MHF ČK

Zahraničných sólistov Adrianu Kučerovú, Stevena La Brie a Anthonyho Gregoryho vo veľkolepom finále doplní Filharmonie B. Martinů pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina.

Festival Krumlov: Program 32. ročníka stručne

14 / 7 – Piatok / 21:00 – Letná jazdiareň
Francúzska noc

15 / 7 – Sobota / 21:00 – Letná jazdiareň
Operní gala – Opera Gala

16 / 7 – Nedeľa / 11:00 – Kláštorná záhrada
Hudobný piknik s Unique Quartet

19 / 7 – Streda / 20:00 – Kultúrne centrum Prádelna
MIMOriadne spojení

20 / 7 – Štvrtok / 19:30 – Maškarná sála
David Kalhous a jeho hostia

21 / 7 – Piatok / 19:30 – Zámocká jazdiareň
Il Boemo & Wranitzky

22 / 7 – Sobota / 20:30 – Pivovarská záhrada
Viva Espa
ña!

23 / 7 – Nedeľa / 11:00 – kostol Božieho tela
Organové matiné

25 / 7 – Utorok / 19:30 – kostol Nanebovzatia Panny Márie, Zlatá Koruna
Koncert duchovnej organovej hudby

26 / 7 – Streda / 19:30 – Maškarná sála
Josef Špaček a Miroslav Sekera

27/ 7 – Štvrtok / 19:30 – Maškarná sála
Smetanovo trio – Smetana trio

28 / 7 – Piatok / 20:00 – Zámocká jazdiareň
Vadim Gluzman a mladé talenty

29 / 7 – Sobota / 20:30 – Pivovarská záhrada
Bernstein Meets Gershwin

30 / 7 – Nedeľa / 11:00 – Egon Schiele Art Centrum
Pocta Brahmsovi

2 / 8 – Streda / 19:30 – Synagóga Český Krumlov
Alinde Quintet

3 / 8 – Štvrtok / 20:30 – kostol sv. Mikuláša, Boletice
Bohemia Voice

4 / 8 – Piatok / 19:30 – Zámocká jazdiareň
NEvážna klasika

5 / 8 – Sobota / 20:30 – Pivovarská záhrada
Slávne operné zbory a Carmina Burana

PR článok

Foto: MHF Český Krumlov

Zdroj: Marie Rydlová / MHF Český Krumlov

Redakciu informovala a fotografie poskytla Marie Rydlová, tlačová hovorkyňa MHF Český Krumlov

3 thoughts on “Festival Krumlov zverejnil program 32. ročníka

Comments are closed.

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »