Novinky

SND myslí aj na deti so zdravotným hendikepom

SND myslí aj na deti so zdravotným hendikepom / Narodil sa chrobáčik

Na Medzinárodný deň detí odohrá Slovenské národné divadlo v poradí už tretie predstavenie v rámci projektu Divadlo pre všetky deti. Bude to detské predstavenie Baletu SND Narodil sa chrobáčik. SND tak myslí aj na deti so zdravotným hendikepom. Tentoraz sa zameriava na deti so sluchovým postihnutím, deti s poruchou autistického spektra i na deti s viacnásobným postihnutím.

Naša prvá divadelná scéna privíta 1. júna malých divákov so zdravotným hendikepom. Medzi nimi budú nielen žiaci ZŠ a MŠ pre deti s autizmom. Vítaní sú aj rodičia s deťmi, ktorých združuje Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) a autistické centrum Andreas. Na svoje si prídu aj detičky zo základných a materských škôl pre deti a žiakov so sluchovým postihnutím z Bratislavy a Kremnice.

Projekt, ktorý treba pochváliť

Pre SND ide o pilotný projekt pre deti so sluchovým postihnutím. Pripravený dramaturgický úvod pred predstavením bude pre ne tlmočený do posunkového jazyka. Samotné predstavenie už  bude titulkované. “Národné divadlo má patriť všetkým deťom. Aj preto veríme, že projektov pre nepočujúce deti bude viac. Budeme veľmi radi, ak spoločne s komunitou ľudí so sluchovým postihnutím v budúcnosti odstránime všetky nedostatky, ktoré sa môžu prvýkrát pritrafiť,” hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička. Snahou inštitúcie je podľa neho odbúravať do budúcna ďalšie bariéry aj v iných predstaveniach. “V spolupráci s komunitou nevidiacich Balet SND pripravuje aj špeciálnu aplikáciu pre ľudí s poruchami zraku k predstaveniu Luskáčik,” avizuje Drlička.

Divadlo pre všetky deti

Podporme Divadlo pre všetkých

SND opäť vyzýva svojich divákov podporiť charitatívny projekt Divadlo pre všetky deti. Projekt spustilo v spolupráci s OZ Úsmev ako dar ešte pred Vianocami. Jeho cieľom je dlhodobá podpora detí z centier pre deti a rodiny, náhradných rodín, sociálne slabších rodín a vylúčených komunít.  Aby aj ony mohli spoločne zakúsiť výnimočné chvíle, ktoré prináša divadlo. Zbierku Divadlo pre všetky deti zastrešuje Úsmev ako dar. Verejnosť ju môže podporiť online na snd.sk/darujme alebo prispieť do označených pokladničiek v pokladnici divadla a v divadelnom bare.

Zdroj: SND

One thought on “SND myslí aj na deti so zdravotným hendikepom”

Comments are closed.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »