Novinky

Činohra SND v 103. sezóne

SND / Slovenské národné divadlo

Vedenie Slovenského národného divadla predstavilo na štvrtkovej tlačovej konferencii (16.6.2022) budúcu, v poradí 103. sezónu. Čo prinesie v sezóne 2022/2023 Činohra SND?

Činohra SND ponúkne počas 103. sezóny krásu umenia i reakciu na aktuálnu spoločenskú klímu. Prinesie desať nových projektov a uvedie aj koprodukčnú hru s pražským Národným divadlom. Zároveň na priestor aj umelcom so zrakovým znevýhodnením. Myslí tiež na deti, a to nielen s detskými predstaveniami.

Činohra SND reaguje na klímu v spoločnosti

Miriam Kičiňová, riaditeľka / Činohra SND

Od činohry a umeleckej obce sa v spoločnosti očakáva, že bude reagovať na celospoločenskú atmosféru a smerovanie spoločnosti ako takej. „Mohol by to byť výdych. Zdá sa však, že nebude. Európa a svet sú opäť v kríze, paradigmy sa menia, Pandorine skrinky sa otvárajú a my sme vo vleku nových utrpení i skúšok. Rany pribúdajú, ale niektoré sa isto aj hoja. Divadlo opäť raz môže naplniť svoju funkciu reakcie na realitu. Bohužiaľ? Chvalabohu? To určuje jeho zmysel. Tvoriť unikátne svety, ktoré môžu byť estetickým, filozofickým i konceptuálnym odrazom sveta, jeho komentárom, analýzou, emocionálnou očistou, jednoduchým precítením reality,“ prihovára sa verejnosti Miriam Kičiňová, riaditeľka Činohry SND.

Zarezonujú témy dneška, avšak s nádejou

V sezóne 2022/2023 sme pátrali v témach, ktoré tvoria našu vertikálnu dramaturgiu, ako amnézia pamäti, biele miesta dejín, cyklus Západ, depresia Európy, kultúrne vojny, starnutie, kto je naša komunita, o aký svet a hodnoty má zmysel zabojovať. To sa pretavilo do dvanástich projektov, ktoré spája moment krízy, osobnej i spoločnosti (spoločenskej) a následná reakcia, ktorá núti meniť postoje. Jednotlivca i spoločnosť. Zabehnuté rámce nestačia a po zlome je nutnosť rozhodnúť sa. Ostať vo zvolenom svete, stať sa konformným, splynúť, potlačiť seba, ustúpiť spoločenskému tlaku, alebo začať inak, odznova, individuálne, bez potlačenia zodpovednosti. Ale po kríze môže prísť aj ústup končiaci sa práve v konformizme vlastného života a postoja. Na dne Pandorinej skrinky však ostala nádej. A tá je teraz potrebná, žiaduca, prosená. V divadle jej bude dosť,“ dodáva Kičiňová.

Činohra SND oznámila desiatku noviniek

Činohra SND pátra po témach súčasnej Pandorinej skrinky, no siaha aj po žiaducej nádeji. V aktuálnej sezóne tak prináša desať nových projektov. V Štúdiu sú na pláne 4, v Modrom salóne tri a v Sále činohry tiež tri. Pripravená je aj koprodukcia s Činohrou Národního divadla v Prahe.

Reklama
Pro musica nostra Sarossiensi

Na vyjadrenie dneška siahajú po klasike

K divácky najatraktívnejším súborom našej prvej scény patrí práve Činohra. O priazeň divákov zabojuje nielen so stálicami v repertoári. Novinkami v programovej ponuke sú veľké klasické diela svetovej i slovenskej literatúry s potenciálom reakcie na dnešok. Upratať si vo svojom živote, v rodine, v domácnosti pozýva prvá novinka 103. sezóny. Pulitzerovou cenou ovenčený Čistý dom z pera najuznávanejšej súčasnej americkej dramatičky Sarah Ruhlová avizuje SND na november 2022. Na divadelné dosky SND sa po tretíkrát vracia už v novembri dráma Williama Shakespeara – Macbeth. Tragédia tohto majstra anglickej renesančnej drámy je nielen o tenkej čiare medzi dobrom a zlom. Je tiež o chuti po absolútnej moci aj za cenu zrady, o paranoji a krvilačnosti. Tentoraz vo výnimočnej a osobitej interpretácii Martina Čičváka, výrazného predstaviteľa jednej režijnej generácie.

Činohra SND oslávi 30. výročie samostatnosti SR

Činohra SND oslávi 30. výročie samostatnosti SR zamyslením sa nad ďalším smerovaním krajiny a spoločnosti. Snahu sformovať vlastnú identitu a zároveň definovať tieň, ktorý sa úpenlivo a úprimne snaží prekročiť, zrkadlí Chalupkova veselohra Kocúrkovo.

SND nastaví človeku zrkadlo

„Snílkov“ žijúcich vo falošnej ilúzií svetlých zajtrajškov si na mušku zoberie hra Koncert na želanie nemeckého dramatika Franza Xavera Kroetza. SND ju uvedie vo februári 2023 v slovenskej premiére v réžii Kamily Polívkovej po polstoročí od jej svetovej premiéry. Kroetzova hra rieši bezcieľnych, zmätených a životom zranených snílkov žijúcich vo falošnej ilúzií svetlých zajtrajškov. Psychologická hra Alberta Moraviu Konformista rozpráva príbeh o túžbe Marcella nájsť svoje miesto v spoločnosti hoci aj za cenu krvi.

O rodinách na motívy Timravy

Zaujímavou novinkou v repertoári Činohry SND je aj hra Deti, kde sa pod prizmu dostávajú (ne)zdravé vzťahy rodičov a detí. Autorský kolektív ju napísal na námet poviedok Boženy Slančíkovej Timravy U KanátovŽiadna radosť. Rozpráva príbeh o deťoch. O tých vlastných, s ktorými nás spájajú pokrvné zväzky. Reč je aj o opičej láske, s ktorou môžu rodičia svoje deti celkom udusiť. Zároveň je výpoveďou o neuveriteľnej krutosti a ľahostajnosti voči cudzím.

Reklama
Jakub Józef Orlinski / Festival Viva Musica! 2022

Činohra SND siahne v novej sezóne po nádeji

V neistom a rýchlo sa meniacom súčasnom svete dobre padne pripomenúť si hodnoty a krásy života. To ponúka absolútna novinka na doskách SND – Malé ženy. Slávny román Louisy May Alcottovej, ktorý sa v rodinných knižniciach dedí už od 19. storočia, ožije na javisku Činohry SND. Štyri sestry JO, Meg, Amy a Beth žijú svoje každodenné životy, zatiaľ čo ich otec bojuje. Vychováva ich na tie časy veľmi slobodná a otvorená matka. Vzbudzuje v nich zvedavosť, pozoruje ich prebúdzajúce sa ženstvo, nenásilne krotí bežné spory, podnecuje sociálnu empatiu. Kultivuje ich vzájomné vzťahy a prichádzajúce dotyky lásky. Dievčatá rozličných temperamentov a nadaní objavujú svoju individualitu, ale aj stropy možností spoločenských zvyklostí a očakávaní. Režisér Amsler vo svojej dramatizácii Malých žien rešpektuje klasický príbeh, charaktery a vzťahy postáv. Kultové dielo však oživí v modernej estetike a obraznosti. Posolstvom inscenácie sú slušnosť, empatia, priateľstvo, pokora, pevné rodinné putá i pripomienka hodnôt a krásy života.

Modrý salón v sezóne 2022/2023

Činohra SND uvedie v Modrom salóne dvojicu zaujímavých inscenácií. Na jeseň 2022 to bude Čaj u pána senátora od Ivana Stodolu. Úsmevný pohľad na prvopočiatky slovenskej demokracie spolu so všetkými jej nešvármi a zakopnutiami si pozriete v podaní Divadla Zrakáč. Druhou novinkou bude autorský projekt Rómsky masaker. Umelecky reflektuje tragédiu, o ktorej sa aj po necelých sto rokoch mlčí. Tragédie spôsobenej predsudkami, ktoré sú, žiaľ, dodnes živé.

Činohra SND má aj ďalšie aktivity. Cieli na deti a seniorov

Okrem noviniek v nasledujúcej sezóne, zostávajú v repertoári Činohry SND ďalšie zaujímavé tituly. Len o predstaveniach však divadlo nie je. V postpandemickom období kriesi aj svoje edukačné projekty. Osloviť a zapáliť detského a mladého diváka pre divadlo vidí vedenie SND ako kľúčové. Edukácii detí a mládeže sa chce venovať prostredníctvom rôznych podujatí. Počas 103. sezóny to budú Od textu po predstavenie, Hovorme o divadle, Workshopy tvorivého písania či úspešná Veľká divadelná prespaváčka (o jej pilotnom ročníku sme informovali TU). Pre seniorov po Slovensku pripravuje turné s predstavením Sova.

Činohra SND privíta hostí a sama pôjde hosťovať

Budúca sezóna prinesie tiež viaceré hosťovania. Činoherný súbor SND zavíta aj na festivaly. Najbližšie to budú Medzinárodný festival Divadlo Plzeň, Medzinárodný divadelný festival Divadelná Nitra a do Poľska na Medzinárodný divadelný festival Via Carpatia. Hosťovať budú v Národnom divadle Praha, ktoré v opačnom garde privíta SND na svojom domovskom javisku. Do Bratislavy zavíta i Nationaltheatret Oslo.

Zaujíma vás, čo prinesie 103. sezóna v Balete a Opere SND?

Balet SND v sezóne 2022/2023 uvedie dve premiérové tituly, tradičné i nové projekty cielené najmä na detského diváka. K slovu sa opäť dostane nielen kombinácia módy a baletu. Počas sezóny privíta aj mimoriadnych hostí.

Opera SND vyťaží počas 103. sezóny Sálu opery a baletu SND na maximum. Prinesie 80 predstavení a ambiciózny dramaturgický plán. Čakajú nás štyri premiéry, špeciálne galavečery a komorné koncerty v znamení najmä česko-slovenských hviezd. Nebudú chýbať ani rodinné predstavenia.

Zdroj: Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »