Novinky

Kam až môže siahať konformizmus? Dozviete sa v SND

Konformista SND

Činohra SND obohatila svoj repertoár o adaptáciu románu Konformista od jedného z najvýraznejších predstaviteľov talianskej literatúry 20. storočia Alberta Moraviu. Príbeh sa odohráva v tridsiatych rokoch minulého storočia vo fašistickom Taliansku. V popredí je „hrdina – konformista“, chce byť ako ostatní, nedokáže však byť úspešný. Až spomínané obdobie mu poskytne isté „zadosťučinenie“, hoci za cenu najvyššiu...

Adaptáciu románu pre SND pripravil a réžiu má Roman Polák a tak ako Moravia kladie otázky o morálnych hodnotách a vytvára priestor na sebareflexiu. Alberto Moravia napísal takmer tridsať románov. Na Slovensku poznáme azda najviac tituly Vrchárka či Rimanka. Spomínané diela spolu s Konformistom, ale i ďalšie, sa stali predmetom záujmu významných filmárskych osobností. Podľa románu Rimanka nakrútil v roku 1954 film režisér Luigi Zampa v hlavnej úlohe s Ginou Lollobrigidou. Protagonistkou filmovej drámy Vrchárka sa v roku 1960 stala Sophia Loren v réžii Vittoria de Sicu. Vo filme si po jej boku zahral aj Jean-Paul Belmondo. Aj román Konformista zaujal ďalšieho zo slávnych talianskych režisérov Bernarda Bertolucciho, hlavnú postavu vo filme z roku 1970 stvárnil Jean-Louis Trintignant.

Inzercia / Odporúčame
Allegretto Žilina 2023

Provokuje dodnes

Hoci román Alberta Moraviu Konformista vyšiel v roku 1951, stále oslovuje, provokuje, núti zaujať stanovisko. Sme v Taliansku v roku 1938, krajine vládne fašistická diktatúra Mussoliniho. Absolvent filozofie Marcello Clerici túži nájsť svoje miesto v spoločnosti, sonduje, akým je, ako je akceptovaný. Vyzvedá to aj od svojej budúcej manželky Giulie, ktorej hovorí: „Vieš, keď som sem išiel, kráčali predo mnou dvaja úradníci, v jednej ruke držali aktovku, v druhej kyticu … chvíľu som napodobňoval ich rýchlu chôdzu. Tiež sa náhlili na obed. Bol to príjemný pocit, byť ako oni. A Giulia mu s úsmevom odpovedá: „Všetci by chceli byť iní ako ostatní, ale ty chceš byť taký, akí sú všetci.“

V hlavnej úlohe Marcello

Marcello chcel prežiť život obyčajného človeka. Od detstva sa však nevie zaradiť, stretáva sa s ľahostajnosťou, ktorá ho navždy poznačí. Potrebuje sa zaradiť za akúkoľvek cenu. So zmenou spoločenskej doby sa konečne cíti platným členom komunity. Svadobná cesta do Paríža je preňho aj poslaním priviesť na stopu, respektíve pomôcť pri vražde svojho bývalého profesora Quadriho, ktorý ako antifašista emigroval z Talianska po nástupe Mussoliniho. Román a jeho adaptácia prinášajú mnoho zvratov a pálčivých otázok: ako byť šťastný a zbaviť sa posadnutosti.

Konformista
Henrieta Mičkovicová (Delia), Juraj Loj (Marcello), Anežka Petrová (Giulia) v hre Konformista. Foto: Ctibor Bachratý

Aký je Marcello, ktorý vlastne nerozmýšľa o svojich činoch – veď tak koná komunita, ku ktorej patrí, spolupracujúc s fašistickou tajnou políciou. Je chladný, neľudský a zbabelý alebo plný vášne, skrytej erotiky? Čo získa, keď sa opäť zradcovsky po páde fašizmu zriekne toho, čomu slúžil? V snahe nebyť iným sa vlastne takým stáva. 

Konformista / SND
Ľuboš Kostelný (Orlando) a Juraj Loj (Marcello) v novinke Činohry SND. Foto: Ctibor Bachratý

„Tragické detstvo určilo smerovanie Marcella v živote, rodičia sa oňho do istej miery nestarali, svoje postavenie moci získaval agresivitou a bolo to preňho veľmi vzrušujúce. Takto akoby úročil vo svojom ďalšom živote stigmy, ktoré si niesol od detstva,“ uviedol na tlačovej besede Juraj Loj, predstaviteľ Marcella Clericiho. „Stále čakal, že ho dostihne nejaký trest, ale ten neprichádzal, čo paradoxne je tým trestom pre človeka, ktorý v sebe stále nesie vinu a nedostáva za tú vinu trest,“ zdôveril sa ďalej so svojimi pocitmi Juraj Loj, ktorý stvárňuje v inscenácii muža, ktorý „svoj útek z nenormálnosti našiel vo fašizme“.

Kam až siaha konformizmus?

S Moraviom si tiež môžeme položiť otázku, kam až siaha konformizmus?! A vôbec, či sa dá žiť život „bežného“ človeka v čase, keď je nutné rozhodnúť sa.

Konformista / SND
Foto: Ctibor Bachratý

„Svojou tvorbou Moravia skúmal existenciálne témy spoločenského odcudzenia, absencie morálnosti, pretvárky, sexuality, neschopnosti človeka dosiahnuť šťastie,“ uvádza autorka prekladu románu Miroslava Vallová a pokračuje: „Román z obdobia fašistickej diktatúry v Taliansku sa opiera o dve ideové línie. Hlavný hrdina Marcello zažil v detstve traumatizujúci zážitok a odvtedy má pocit, že je iný ako ostatní. Usiluje sa svoju traumu zrušiť vytrvalým úsilím prispôsobiť sa väčšine spoločnosti, byť s ňou konformný na individuálnej úrovni. Druhá línia tiež vedie cez úsilie o konformnosť, tentoraz však o konformnosť s politickou mocou. Všetko však má svoju cenu a tá, ktorú platí Marcello, je privysoká. Konformista je dielo, ktoré je románovou metaforou dokonale použiteľnou aj na situáciu v našej krajine pred Nežnou revolúciou a po nej a nesporne platnou až do dnešných dní.“

V SND ju premiérovali cez víkend

Hlavné postavy v inscenácii stvárňujú Juraj Loj ako Marcello Clerici, Anežka Petrová ako jeho manželka Giulia, Martin Huba ako profesor Quadri a ďalší poprední členovia Činohry SND a hostia. Autormi scény, kostýmov a hudby sú stáli spolupracovníci režiséra Romana Poláka – Pavel Borák, Peter Čanecký Lucia Chuťková. Premiéra bola na pláne cez víkend 15. a 16. apríla 2023 v Sále Činohry SND. Inscenácia adaptácie románu Alberta Moraviu Konformista je do konca aktuálnej sezóny na programe ešte 5. a 12. mája a 18. júna 2023. Vstupenky je možné zakúpiť si aj online TU. Aké ďalšie plány má Činohra SND v aktuálnej sezóne? Dozviete sa TU.

TS, SND, www.snd.sk

Foto: Ctibor Bachratý

Zdroj: SND

*** Posledná aktualizácia: 2023-04-22 (adm) ***

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »