Tipy na zaujímavé výstavy a podujatia počas júna sú už tu! Pozrieme sa na končiace výstavy a predstavíme si aj ďalšie novšie i staršie, na ktoré sa spoločne rozpamätáme. Nevynecháme pritom ani zaujímavé podujatia, ktoré jún so sebou prinesie. Odštartujeme ich Víkendom otvorených parkov a záhrad, podujatiami k Medzinárodnému dňu detí. Budete to zaujímavé a veríme, že sa nami necháte opäť inšpirovať!
Mesiac máj ubehol a jún sa síce ani nezačal, no my vám už dnes prinášame pohľad na atraktívne výstavy a podujatia, ktoré sa vám oplatí počas júna navštíviť. Prvý júnový víkend bude ale patriť aj podujatiu, ktoré vás vytiahne do prírody. Naučí vás otvoreným srdcom spoznávať krásy okolia a pestrý program poteší všetky zmysly. Nechýba tiež Noc kostolov, kedy mnohé starobylé chrámy sprístupňujú aj bežne uzatvorené priestranstvá a pripravujú pestrý duchovný, ale aj vzdelávací program. Sme tu opäť so zaujímavými tipmi Kam na výstavy. Sú medzi nimi ponuky aktuálnych i končiacich sa výstav v tomto mesiaci. Vybrali sme niekoľko tipov, ktoré nás najviac zaujali. Prajeme inšpiratívne čítanie!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Víkend otvorených parkov a záhrad
Tipy na zaujímavé podujatia odštartujeme predĺženým Víkendom otvorených parkov a záhrad. Viac ako 1000 záhrad z vyše 20 európskych krajín otvára svoje brány od piatka 31. mája do nedele 2. júna 2024, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť. Pre tento rok bola zvolená celoeurópska téma s názvom „Päť zmyslov v záhrade“. Počas XVI. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad budete mať jedinečnú možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie i súčasnosti jednotlivých lokalít a zúčastniť sa skvelého programu. Pozrieť si ho môžete TU. No i tak pre vás máme dva skvelé tipy – Hrad Červený Kameň a Kaštieľ Betliar!
Náš tip: víkend na Hrade Červený Kameň
My sa ale spoločne vydáme na Hrad Červený Kameň, kde môžete zažiť dva dni za sebou – cez víkend 1. a 2. júna 2024 v čase od 9.00 do 17.00 hod. krásu prírody, ale aj inšpiratívny program. Využite príležitosť poprechádzať sa zámockými záhradami a navštívte tiež expozície múzea, ktoré dopĺňa aj príťažlivá výstava s názvom Za portrétom. Vrcholom programu bude koncert Niny Kohout, speváčky s nezameniteľným hlasom, ktorá je jednou z laureátok Radio_Head Awards 2020.
Nina spolupracuje so skupinou Fallgrapp, zaujíma sa o ňu slávne rádio KEXP a vystúpila už aj na vplyvnom holandskom festivale Eurosonic. Svoju éterickú hudbu príde predstaviť do červenokamenských záhrad priamo z Anglicka, kde žije a tvorí. Pre rodiny s deťmi máme pripravenú interaktívnu, divadelno-vzdelávaciu prehliadku s názvom Príbeh stromov.
Prehliadku doplnia ukážky práce arboristov ošetrujúcich najohrozenejšie stromy v červenokamenskom areáli. Okrem toho sa môžete tešiť aj na odbornú prednášku o buste Štefana Pálffyho, na ktorú prijal pozvanie historik Štefan Holčík, či obľúbený Čaj o piatej, kde sa budeme rozprávať o dámskej móde v 19. storočí v Uhorsku s historičkou Evou Hasalovou.
Na výstavu za portrétom
Jej cieľom na základe vystavených exponátov zo zbierok hradného SNM – Múzea Červený Kameň je prezentovať typologicky významnú časť zbierkového fondu múzea – portrét. Portréty sa v zbierkach nachádzajú v rôznorodých materiálových a výtvarných podobách – ako maľby na plátne, kresby a grafiky na papieri, ako fotografie, ako trojrozmerné busty či celé sochy, ale nájdeme ich aj na predmetoch umeleckého remesla – na skle, porceláne, v kove, dreve, hline. Výstava prezentuje mnohorakosť aspektov, ako na portréty nazerať, ako ich vnímať a pochopiť. Portréty sú predstavené cez osoby, ktoré stoja “za portrétom” – za jeho vznikom, zachovaním a prezentovaním, teda autor, portrétovaná osoba, objednávateľ portrétu, jeho neskorší majitelia, reštaurátor a múzejník.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pestrý víkend aj na Betliari
Počas predĺženého víkendu 31. mája až 2. júna zájdite aj do historického parku Andrássyovcov pri kaštieli Betliar. Aj tento rok sa SNM – Múzeum Betliar zapája do celoslovenskej udalosti s názvom Víkend otvorených parkov a záhrad, kedy sa parky na území našej krajiny otvárajú verejnosti. Park za kaštieľom patrí medzi najväčšie parky svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa v ňom viacero zaujímavých budov – drobnej parkovej architektúry. V nedeľu tam navyše oslávia aj Deň detí. Návštevníkov potešia tvorivé dielne s múzejnou reštaurátorkou, súťaže, skákací hrad či jazda na koňoch, fotenie v kostýmoch a mnoho ďalšieho.
Tipy na zaujímavé podujatia k MDD
Väčšina z nich sa nesie v znamení Medzinárodného dňa detí, ktorý sa v mnohých krajinách sveta, vrátane Slovenska, oslavuje 1. júna. Slovenské múzeá a galérie ho poňali opäť veľkolepo. Niekde ho pestrým programom oslávia počas víkendu, inde aj v nasledujúce dni. Deti môžu obdivovať hasičov, vyšantiť sa na skákacom hrade, alebo tráviť čas aj so zvieratkami a obdivovať prácu šikovných sokoliarov. No hlavné je prežiť svoj krásny deň, MDD spolu s rodičmi či starými rodičmi. Iste mi dáte za pravdu, že pre rodiča nie je nič krajšie ako šťastné očká našich deti. Mnohé podujatia, ktoré pripravili organizátori deťom, nájdete v samostatnom článku s názvom Kam s deťmi k MDD? Za kultúrou i na zaujímavé výstavy a podujatia.
Kam ešte s deťmi? Na Deň detí do Martina
Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v Múzeu slovenskej dediny. Podujatie bude patriť deťom a ich rodičom. Nielen najmenší návštevníci sa od 10.00 do 16.00 hod. môžu tešiť na divadelné predstavenie, detské hry, piesne a tance z minulých čias, rozprávkový les, tombolu a dobové vyučovanie. Hlavný program pripravili deti deťom. Na podujatí vystúpia detské folklórne súbory Kalužiar z Vrútok a ich hostia Sloneckô z Lendaku s programom „Jar pod Lendackou Kicorou“ a Základná umelecká škola Lendak s programom „Do krysu z Lendaku“. Ich spoločné vystúpenie si môžete pozrieť o 11.00, 13.30 a 15.30 hod. Príbeh o Pipi Dlhej Pančuche „Naša kamarátka Pipi“ porozprávajú deti z detského divadelného súboru Kamarát z Martina o 10.30, 11.30 a 15.00 hod.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pre najmenších návštevníkov bude pripravené putovanie rozprávkovým lesom pod vedením študentiek a študentov Súkromnej spojenej školy z Martina. Ako sa sedelo v starých školských laviciach či písalo na tabuľky? Aj to si budú môcť deti zažiť dobové vyučovanie v škole z Petrovíc. Pre šikovné ručičky bude pripravená tvorivá dielňa, kde si deti vlastnoručne zhotovia handrovú bábiku, „vĺčka“ či tradičnú „frndžalku“ z gombíkov. Súčasťou podujatia budú aj rodinné hry a kratochvíle. Nebude chýbať ani obľúbená detská tombola, kde si vyskúšate svoje šťastie (ťah bude o 12.00 a 14.00 hod.). Súčasťou programu budú ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby. O tradičné jedlá a občerstvenie sa postará krčma z Oravskej Polhory.
Babičkine rozprávky na Bojnickom zámku
Spomienky na detstvo a krásne časy v láskavom objatí starej mamy patria medzi tie, ktoré so sebou nosíme celý život. Práve to sa stalo inšpiráciou tohtoročného Rozprávkového zámku. Rozprávkový zámok je jedno veľké fascinujúce divadelné predstavenie, ktoré sa odohráva v atypickom prostredí. Klasické divadelné pódium tu nahrádza autentický objekt Bojnického zámku. Dej sa neodohráva na jednej scéne. Účinkujúci spoločne s divákmi prechádzajú zámkom a zastavujú sa na jednotlivých špeciálne upravených a prispôsobených miestach. Vybrané miestnosti a nádvoria tvoria dočasné scény, na ktorých sa odohrávajú príbehy. Dej je dopredu posúvaný plynulým prechodom od jednej scény k druhej.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Bojnickom zámku si počas podujatí 26. ročníka Rozprávkového zámku s podtitulom Babičkine rozprávky návštevníci pripomenú láskavé pohladenie, liečivé objatie a zažitú múdrosť babičiek. Chýbať nebude ani liečivé spojenie tradičných rozprávok a magickej sily byliniek. Na príprave podujatia scenáristicky a režijne podieľa Róbert Mankovecký, ktorý je uznávaným autorom množstva divadelných textov inscenovaných profesionálnymi divadlami, medzi ktoré patrí i niekoľko rozprávok. Pre tento ročník autori spomedzi množstva rozprávok Boženy Nemcovej vybrali tri príbehy, a to O železnom kniežati, Je na svete spravodlivosť a Cesta k slncu.
Už tradične budú do rozprávkového príbehu aktívne zapájaní aj detskí návštevníci podujatia. Počas prehliadky zámku budú zbierať liečivé bylinky a objavovať ich silu. Spoznajú nielen bylinku, ktorá prináša lásku, ale aj rastlinu, ktorá prináša smiech a pokoj či bylinku prinášajúcu silu a čistotu.
Noc kostolov i tento rok
Júnovú výberovku tipov na zaujímavé výstavy a podujatia dopĺňa aj ďalšie medzinárodné podujatie. Na piatok 7. júna 2024 je tento rok naplánované konanie aktuálneho ročníka medzinárodného podujatia Noc kostolov. Na Slovensku pôjde už o 14. ročník podujatia, ktorého cieľom je otvoriť chrámy širokej verejnosti. Organizátori sľubujú rozmanitý duchovný a kultúrny program, ktoré zastrešuje téma srdca: srdce úprimné a srdce otvorené pre všetko dobré a pre všetkých ľudí dobrej vôle. V tomto roku ho podporila aj Ekumenická rada cirkví a podujatia sa budú sa i tohto roku konať po celom Slovensku.
Článok pokračuje pod reklamou
Tipy na končiace výstavy v júni nechýbajú
V júnovej prehľadovke tipov na zaujímavé podujatia a výstavy, nevynecháme ani tie končiace. Začneme ich tipom na výstavu pre radosť detí. Už len do nedele 2. júna si v priestoroch Prírodovedného múzea SNM v Bratislave môžete pozrieť výstavu Deťom na mieru. Autorská tvorba pre deti v socialistickom Československu. Pripravilo ju Slovenské národné múzeum a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Návštevníkom predstavuje tvorbu z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu.
Príbeh dvojkríža sa lúči s Bratislavoou
Na Bratislavskom hrade v priestoroch SNM – Historického múzea predstavujú pútavou formou príbeh slovenskej štátnej symboliky – dvojkríža. Výstava Dvojkríž je tak náš ďalší tip z rubriky Kam za kultúrou. V tak veľkorysej podobe je na Slovensku prezentovaný po prvý raz. Ide o podrobne vedecky spracovanú tradičnú a emotívnu tému. Ako historický národný symbol, považujeme dvojkríž za objekt všeobecne známy. V rôznych kontextoch a podobách je súčasťou našej identity už po celé stáročia. Spracovanie projektu vás prekvapí široko koncipovanou témou symboliky dvojkríža a najmä množstvom jeho podôb a historických súvislostí v našich dejinách.
Následne sa presunieme do Trenčína. Trenčianske múzeum pri príležitosti 200. jubilea narodenia Anny – Hurbanovej Jurkovičovej pripravilo výstavu venovanú životu a posolstvu tejto významnej ženskej postave slovenských dejín. Výstava prevádza návštevníkov jej životnou cestou a nechýbajú pritom dokumenty zvyčajne očiam verejnosti nedostupné. Výstava je doplnená zbierkovými predmetmi Trenčianskeho múzea v Trenčíne a Slovenského národného múzea – Historického múzea. Výstavu Anička Jurkovičová a jej novomestskí potomkovia si môžu návštevníci pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea už len do 7. júna 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalšou zaujímavou výstavou je v Tríbečskom múzeu tá s názvom Keby predmet vedel rozprávať. Predstavuje na nej svoje zbierkové predmety, ku ktorým sa viažu rôzne príbehy. Niektoré predmety sa zúčastnili významných udalostí, iné sa spájajú s významnou osobnosťou a ďalšie získali alebo objavili za zaujímavých okolností. Výstavu môžete navštíviť do 21. júna 2024 a zoznámiť sa s príbehmi, ktoré sa k nim viažu.
Ku končiacim výstav počas júna patrí aj výstava „Košické balady – Kassai balladák“, ktorú nájdete v Múzeu holokaustu v Seredi. Návštevníkom prezentuje fotografie a dokumenty zo života spisovateľa Olivera Rácza. ktorý pôsobil ako básnik, spisovateľ, prekladateľ a pedagóg. Počas druhej svetovej vojny zachránil viacerých košických Židov. Za záchranu ľudských životov bol v decembri 2019 in memoriam ocenený titulom Spravodlivý medzi národmi.
Legenda košickej moderny končí tiež
Pred 120 rokmi sa v Košiciach narodila legenda maliarskeho plátna, významný predstaviteľ košickej moderny, Ľudovít Feld. Patril k najvýraznejším reprezentantom slovenskej výtvarnej scény nielen v období moderny. Východoslovenské múzeum v Košiciach (VSM) si do 30.6.2024 v Historickej účelovej budove pripomína jeho neobyčajné dielo a pohnutý život prostredníctvom obsiahlej výstavy Lajči Báči (Ľudovít Feld 1904 – 1991). Feld mal k Východoslovenskému múzeu osobitý vzťah. Počas svojho života v ňom vystavoval viackrát a jeho mnohé diela sú súčasťou múzejného depozitára. Teraz majú návštevníci zriedkavú možnosť pozrieť si veľkú časť autorovej tvorby na jednom mieste. Múzeum na výstave prezentuje takmer 200 Feldových diel umiestnených v zbierkach po celom Slovensku
Na výstavy na netradičné miesta. Zamierte do Slovenskej filharmónie aj SND
Zaujímavé výstavy nájdete aj na netradičných miestach. Vydajte sa do Slovenského národného divadla nielen na predstavenie, ale aj na výstavu. Vo výstavnej sieni SND pri príležitosti nedožitého jubilea legendárneho filmového primára Sovu, Ladislava Chudíka, nájdete reinštalovanú jedinečnú výstavu od Ľubice Krénovej. Výstava mapujúcu jeho život a dielo je prierezom jeho hereckej činnosti nielen na doskách Slovenského národného divadla. Zároveň je poctou k nedožitému životnému jubileu – 100. výročiu narodenia. Ladislav Chudík patril k mladším predstaviteľom prvej profesionálnej generácie hercov Slovenského národného divadla. Bol civilný, konkrétny, autentický, nehľadal postavu v sebe, ale seba v postave. Stal sa priekopníkom moderného slovenského herectva „reálneho tónu“. Výstava vo foyeri SND potrvá do 22. 6. 2024.
Slovenská filharmónia je ďalšou netradičnou zástavkou tipov na zaujímavé výstavy. Práve jednu takú do konca aktuálnej koncertnej sezóny ponúka. Nezabudnite si pri návšteve koncertov pozrieť vo Filharmonickom klube výstavu obrazov. Juraj Čižmarovič, vynikajúci husľový virtuóz, sa na nej prezentuje ako zdatný výtvarník.
Tipy kam na výstavy ani zďaleka nekončia. Ďalšie máme ešte v talóne
Máte radi starú grécku kultúru? Ak odpovedáte kladne, máme aj pre vás tip na výstavu. SNM – Múzeum Martin v Múzeu Andreja Kmeťa prezentuje do 28. 7. 2024 autorskú výstavu replík od Jána Hertlíka Grécko na úsvite dejín. Prostredníctvom replík archeologických nálezov z čias minulých zažijete atmosféru starovekého Grécka. Ján Hertlík svoje repliky upravuje rôznymi obdivuhodnými maliarskymi technikami tak, aby nadobudli podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete. Výstava prezentuje obdobie od neolitu do doby bronzovej. Teda od roku okolo 7000 pred n. l. až do roku približne 1200 pred n. l., kedy mykénska kultúra postupne zaniká.
V aristokratickom duchu
Ďalším zaujímavým tipom je výstava, ktorú ešte v decembri minulého roka sprístupnilo SNM – Múzeum Betliar. Zaujímavá výstava Čoho sa jej ruka dotkla, na čom spočinul jej pohľad si pripomína 120. výročie založenia pietneho múzea venované Františke Andrássyovej. Vo Františkinom múzeu zhromaždil jej manžel gróf Dionýz Andrássy predmety, časť mobiliáru a väčšinu osobných vecí z ich viedenského sídla. Dá sa povedať, že všetky predmety, ktorých sa jej ruka dotkla a na ktorých spočinul jej pohľad.
Na rozdiel od výstav, expozície majú dlhšie trvanie. Z nich sme si do marcovej výberovky vybrali tiež niekoľko Na strednom Slovensku tak navštívime expozíciu na Hrade Modrý Kameň. Milovníkov histórie, života aristokracie či dejín hradu Modrý Kameň a jeho podhradia iste prilákajú aj obnovené priestory barokových siení. Práve tam navštívte zaujímavú expozíciu Uhorský rod Balašovcov na hrade Modrý Kameň.
Je stručným abstraktom z histórie rodu a osobností spojených s týmto ich rodovým sídlom. Balašovci nielenže zastávali významné posty v blízkosti panovníkov, dosiahli aj významné úspechy na bojovom poli. Žiaľ z dejiska dejín odchádzali postupne. Či už stratou majetku alebo vymretím rodových vetiev po meči. Nezostalo po nich žiadne sídlo so zachovaným pôvodným mobiliárom a umeleckými dielami.
Zážitkové Východoslovenské múzeum
Východoslovenské múzeum vo svojich výstavných priestoroch ponúka rad atraktívnych a podnetných expozícií a výstav. Na svoje si prídu milovníci dejín umenia a architektúry, a z kategórii expozícii tu nájdete dva unikáty – zážitkové cesty do gotiky aj baroka. Ostatne, obidve expozície sú už stálice našej rubriky Kam za kultúrou, a tak sme o nich už viac ráz informovali.
Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste sa našimi tipmi inšpirovali aj tentoraz. Želáme príjemné chvíle nielen so slovenskou kultúrou či s našimi archívnymi či novými článkami, ktoré pre vás pripravujeme.
—
Foto: Jozef Barinka, Silvia Mária Petrovits, archív múzeí a galérií
Zdroj: Divadelný ústav, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Trenčianske múzeum, Tríbečské múzeum, Východoslovenské múzeum
Koláž: Mária Kleinová