Pravidelná rubrika TOP redakčných tipov Kam za kultúrou pokračuje. Aj tentoraz vám v nej prinášame výberový prehľad toho najatraktívnejšieho z programu kultúrnych inštitúcií a telies. Náš čerstvý výber tipov pre týždeň od 27. mája 2024 dýcha bohatou ponukou festivalových zážitkov. Po Košiciach sa pripájajú aj Piešťany, no koncertnými aj divadelnými zážitkami žijú tiež ďalšie mestá. Neváhajte a nechajte sa nami inšpirovať i teraz!
Výberovku TOP tipov na najatraktívnejšie kultúrne podujatia, ktoré so sebou prináša prelom mája a júna, charakterizujú nielen stálice našej rubriky, ale aj unikátne festivalové zážitky. V najnovšom vydaní seriálu Kam za kultúrou svoj priestor dostanú Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice či viaceré slovenské divadelné scény. Okrem toho, keďže 1. jún už tradične patrí všetkým deťom, neopomenieme ani zážitky pre rodiny s deťmi. Navštívime Slovenské národné divadlo, Divadlo Novú scénu, trnavské Divadlo Jána Palárika, nitrianske Divadlo Andreja Bagara. Nevynecháme ani Štátnu operu, Spišské divadlo či Národné divadlo Košice, ale aj Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Ich programy sľubujú tradične bohatý výber, inšpiratívny program a atraktívne zážitky. Prinesú ich nielen premiéry či derniéra. Na svoje si ale prídu tiež milovníci drámy, muzikálu i netradičného spojenia baletu s módou. Hudobný svet ovládajú festivaly so zaujímavými koncertnými hosťami, no je toho omnoho viac.
Oslávite aj MDD
Bohatý je aj program pre detského diváka či rodiny s deťmi, a to nielen v divadlách, veď už 1. júna je tu ďalší Medzinárodný deň detí! Divadelné a koncertné tipy podrobnejšie rozvinieme v samostatných článkoch. A rovnako tak prinesieme aj výberovku tipov na atraktívne podujatia pre rodiny s deťmi pri príležitosti blížiaceho sa sviatku Dňa detí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Divadelné tipy pre prelom mája a júna
V poradí 22. tohtoročný diel rubriky Kam za kultúrou štartujeme tipmi na zaujímavé divadelné predstavenia. „Zalistovali“ sme si v programoch slovenských divadelných scén a vybrali sme z bohatej ponuky niekoľko chuťoviek. Tešiť sa môžeme na celkom tri premiéry. Premiérovú novinku vám ponúknu v Činohre Slovenského národného divadla i na doskách martinského divadla. Ostatnou premiérou aktuálnej sezóny trojlístok uzatvára aj Spišské divadlo. K top ponuke patrí aj unikátne spojenia baletného umenia a módneho dizajnu korunovaného jedinečnými choreografiami a autorskou hudbou v Balete SND. Do divadla sa pozrieme aj na trio premiér a jednu derniéru. A mimochodom, navštíviť by ste ho mali aj s vašimi ratolesťami, ktorých sviatku sa svojim programom prispôsobili mnohé slovenské divadlá.
Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
Premiérové divadelné zážitky
Ako prvé sa pozrieme na divadelné premiéry. Tú prvú v posledný májový deň ponúka Slovenské komorné divadlo v Martine. Pod režisérskou taktovkou Jozefa Vlka uvedie novú hru Petra Lomnického Kolesá/The Wheels. Nová slovenská vtipná a krehká dráma napísaná na objednávku SKD sa odohráva v jednom nemenovanom stredoeurópskom meste. Opäť si v nej potvrdíme staré známe, že so súčasnosťou nikdy nie sme spokojní. Prečo? Lebo vždy od nej niečo chceme. Taký je princíp života. Ale prečo sme takí závislí od minulosti a prečo sme takí sentimentálni? Pretože minulosť sa už stala a nemusíme sa jej báť? Budúcnosť však očakávame so strachom. A s nostalgiou pri tom myslíme na to, čo bolo. Opäť sa raz potvrdí, že nevyriešené veci z minulosti nás však napokon aj tak vždy dobehnú…
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Druhou premiérou 22. kalendárneho týždňa roka 2024 je hra Vassa o bohatstve, ktoré sa stáva osudným. O živote, ktorý chceme chrániť a zachrániť. Ale za akú cenu? Koľko stojí úspešný chod rodinnej firmy? Koľko sa platí za udržanie rodinných tajomstiev? A keď už nestačia peniaze, je možné použiť extrémne prostriedky? Existujú hranice? A čo zákon? Môžeme zobrať zákon v mene dobra do vlastných rúk? Ak áno, je to ospravedlniteľné? A stojí to za to? Hra o bohatstve, ktoré sa stáva osudným. O živote, ktorý chceme chrániť a zachrániť. Ale za akú cenu? Aj odpoveď na tieto otázku ponúkne v sobotu a v nedeľu (1. a 2. júna 2024) premiérovo uvádzaná novinka činoherného súboru SND v réžii Ingrid Timkovej v Štúdiu Činohry SND.
Spišské divadlo s komédiou s mierne pikantným názvom
Trojicu premiér uzatvára Spišské divadlo ostatnou novinkou aktuálnej sezóny. Už posledný májový deň patrí premiére poetickej komédie z pera súčasného kanadského autora Oliviera Sylvestrea o všetkých podobách a polohách lásky nielen pre tínedžerov s mierne pikantným názvom Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie. Autor v nej mimoriadne citlivo a zároveň s láskavým humorom zachytáva príbeh troch tínedžerov, Bena, Olivera a Sophie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Blíži sa rok 2000 a Oliver si, podobne ako vtedy mnohí ľudia, myslí, že s príchodom nového milénia nastane koniec sveta. A práve preto chce ešte predtým zažiť prvý sex s priateľkou. Bude to splnený romantický sen alebo kolosálny trapas? Naplní očakávania alebo zlyhá? Srdečná komédia ukazuje pubertu ako čarovné obdobie prvých lások, krehkých vzťahov, prvých sexuálnych skúseností, experimentovania, hľadania samého seba, hlbokých aj povrchných priateľstiev a nezabudnuteľných zážitkov. Tínedžeri sa v nej nájdu a staršie generácie si pri nej nostalgicky aj šibalsky zaspomínajú.
Trnavská rozlúčka dopĺňa divadelné tipy Kam za kultúrou
TOP divadelné tipy 22. tohtoročného vydania Kam za kultúrou doplňme tiež jednou derniérou. V poslednú májovú stredu sa s divákmi lúči groteskná tragikomédia Williama Shakespeara o banalite lásky, pýchy a vojny – Troilos a Kressida v podaní trnavských divadelníkov z Divadla Jána Palárika.
Netradičné spojenia módy a tanečného umenia sú pastvou pre oči
Po divadelných premiérach najbližších dní sa presuňme k repertoárovým ponukám. Aj z nich sme povyberali niekoľko titulov, ktoré potešia náročného diváka. Toto vydanie Kam za kultúrou začne svoju púť tipmi z ponuky bratislavských divadiel. Slovenské národné divadlo ponúkne počas najbližších dní len dve reprízy celkom novej. V poradí tretia edícia úspešného projektu snúbi choreografické majstrovstvo so špičkovou módou. Fashion Ballet ´24 dýcha ladnosťou, sviežosťou i krásou štvorice autorských miniatúr, v ktorých sa predstavia v tandemoch choreografi a módni dizajnéri. Nenechajte si ujsť jedinečnú a neopakovateľnú príležitosť a potešte svoje oči i dušu elegantnou krásou! Učiniť tak môžete v stredu a vo štvrtok (29. a 30. mája 2024) v Sále opery a baletu SND. Viac informácií nájdete v článku Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky.
Viac tipov na zaujímavé divadelné tipy pre náročných divákov i rodiny s deťmi nájdete v samostatnom článku.
Kam za kultúrou? Týždeň v znamení festivalov i ďalších hudobných zážitkov
V poradí 22. tohtoročné vydanie rubriky Kam za kultúrou pokračuje koncertnými tipmi. Spoločne sa pozrieme na festivalové zážitky a povieme si niečo o ponuke mimofestivalových hudobných zážitkov. K TOP podujatiam týždňa patrí niekoľko koncertov, pričom štvrtok 30. mája 2024 je dňom, kedy sa naakumulovali najatraktívnejšie koncerty 22. kalendárneho týždňa. Veď posúďte!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V Košiciach pokračuje druhý festivalový týždeň Košickej hudobnej jari. Návštevníkov čaká dvojica dramaturgických chuťoviek. Utorok ponúkne sólové violončelo výnimočného mladého slovenského hudobníka Jána Bogdana, ktorý sa predstaví s dielami Bacha, Buffu a Kodálya pre sólové violončelo. Vo štvrtok 30. mája očakáva Štátna filharmónie Košice koncert s najvyššou koncentráciou umelcov na KHJ. Dovedna 129 orchestrálnych hráčov, sólistov, členov Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice Roberta Jindru uvedie program z diel Wagnera, Straussa a Brucknera, ktorého veľkolepým Te Deum vyvrcholí špeciálny koncert k 200. výročiu Antona Brucknera.
Náš a svetový Štefan Kocán u Albrechtovcov
Jedným z top koncertných tipov 22. časti Kam za kultúrou je práve koncert s dielami Clary a Roberta Schumannovcov. Presne to je téma štvrtkového koncertu (30.5.) v Komornej sále Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave. O 19:00 hod. sa publiku predstavia Martina Mojžišová, Štefan Kocán a Marco Manuel Bukovský. Nenechajte si toto večerné hudobné stretnutie ujsť a využite, že vstup na podujatie je voľný.
Festivalovo začnú už tento týždeň žiť aj Piešťany. V stredu 29.5.2024 s úderom 19.00 hod. ohlásia hráči na lesných rohoch zo súboru Corni di Bratislava pod vedením umeleckého vedúceho Branislava Hóza otvorenie 69. ročníka mfP 2024. Na otváracom koncerte festivalu sa vo Veľkej sále Domu umenia Piešťany predstaví orchester Slovenská filharmónia. Pod taktovkou českého dirigenta Petra Altrichtera uvedú svetoznámy Smetanov cyklus šiestich symfonických básní Má vlast v kompletnej podobe. V Dome umenia v Piešťanoch kompletne zaznie len po druhýkrát v jeho histórii. Programom sa tak pripoja k oslave aktuálneho Roku českej hudby.
Pri príležitosti osláv Roku Českej hudby a 200. výročia narodenia Bedřicha Smetanu zaznie cyklus šiestich symfonických básni Má vlast v celom, viac ako hodinovom rozsahu aj na pôde Reduty. Stane sa tak tomu na ďalšej dvojici symfonických koncertov, ktorú prinášajú v ostatný májový štvrtok a piatok (30. a 31. máj). Orchester Slovenská filharmónia sa aj na domácej pôde predstaví pod taktovkou Petra Altrichtera.
Festivalovo aj v Ružomberku
Po niekoľko týždňovej pauze pokračuje program Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. Tentoraz sa dejiskom večerného koncertu v prvú júnovú sobotu (1.6.2024 o 19:00 hod.). stane Jezuitský kostol Povýšenia sv. Kríža v Ružomberku. Známy chrámový a koncertný organista František Beer sa predstaví v programe s názvom Memoriál Leopolda Šidu – organistu, politického väzňa obdobia komunizmu a presvedčeného demokrata (VI. ročník).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nedeľná chvíľka organu
Na svoje si opäť prídu aj bratislavskí milovníci koncertov organovej hudby. Tentoraz sa organ v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie rozozvučí pod rukami slovenského organistu Mareka Štrbáka, ktorého pozná bratislavské i nitrianske publikum dôverne z mnohých sólových i orchestrálnych projektov. Na pôde Slovenskej filharmónie sa po prvý raz predstaví v sólovom programe. Na programe má dielo bratislavského rodáka Štefana Németh-Šamorínskeho, Césara Francka a trojicu autorov uzatvorí Marcel Dupré.
Mladé umenie má svoje miesto aj v tomto vydaní Kam za kultúrou
Počas týždňa na prelome mája a júna sa s mladým umením môžete stretnúť tiež. Mladé nádeje zo speváckeho odboru Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava sa v utorňajší večer 28.5.2024 predstavia v Seminárnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave. Za mladými nádejami presunieme do Banskej Bystrice. V tamojšej katedrále sa 30. mája o 19:00 uskutoční Organové soirée, na ktorom sa predstavia žiaci organového odboru Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici.
Ďalšie zaujímavé tipy na koncertné podujatia 22. kalendárneho týždňa nájdete v samostatnom článku Kam za kultúrou.
Máme aj tipy na zaujímavé podujatia i končiace výstavy
Tipy na zaujímavé podujatia odštartujeme predĺženým Víkendom otvorených parkov a záhrad. Viac ako 1000 záhrad z vyše 20 európskych krajín otvára svoje brány od piatka 31. mája do nedele 2. júna 2024, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť. Pre tento rok bola zvolená celoeurópska téma s názvom „Päť zmyslov v záhrade“. Počas XVI. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad budete mať jedinečnú možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie i súčasnosti jednotlivých lokalít a zúčastniť sa skvelého programu. Pozrieť si ho môžete TU.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalším tipom je rozprávkový Oravský hrad. Pri príležitosti MDD od 26. 5 . do 30. 5 . 2024 (nedeľa – štvrtok) pripravilo Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pre najmenších návštevníkov obľúbené interaktívne podujatie. Rozprávkový hrad vás tento rok vtiahne do príbehu o lenivej Katarínke, ktorý bude plný rozprávkových bytostí, zábavných úloh a dobrodružstva. Navštívte Oravský hrad a pomôžte Katarínke prejsť rozprávkovú cestu, ktorá ju naučí ako sa správať a tak prejsť cez rozum nezbednému čertíkovi. Ak sa deťom podarí zdolať všetky úlohy, získajú aj sladkú odmenu. Súčasťou rozprávkového podujatia je tiež súťaž o pekné ceny.
Kam za kultúrou informujeme aj o končiacich výstavách
Ani v tomto vydaní Kam za kultúrou nevynecháme pár tipov na končiace výstavy, ktorých výber začneme v Košiciach. Je ňou samostatná výstava plagátov pod názvom „Andrej Haščák: A posteriori“. Predstavuje výber z plagátovej tvorby grafického dizajnéra a pedagóga Andreja Haščáka. Medzi plagátmi nájdete aj odozvy štýlu art deco. Výstavu si môžete pozrieť vo Východoslovenskom múzeu Košice v Historickej účelovej budove do 29.5.2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V posledný májový deň končia z bohatej výstav Slovenského národného múzea dve. V Historickom múzeu Slovenského národného múzea je to výstava s názvom Česká a slovenská architektúra. Panoráma architektúry 1918 – 2023. Prináša prehľad českej a slovenskej architektonickej tvorby za obdobie posledných 100 rokov. Ďalšia končiaca približuje učiteľa národov. Reč je o Janovi Amosovi Komenskom, o ktorého živote, diele a odkaze pripravilo výstavu Múzeum Jana Amosa Komenského v Uherskom Brode. V priestoroch Slovenského národného múzea v Martine – Múzea kultúry Čechov na Slovensku ju budete môcť navštíviť taktiež do 31. mája 2024.
Do nedele 2. júna si v priestoroch Prírodovedného múzea SNM v Bratislave môžete pozrieť výstavu Deťom na mieru. Autorská tvorba pre deti v socialistickom Československu. Pripravilo ju Slovenské národné múzeum a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Návštevníkom predstavuje tvorbu z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prvá slovenská herečka Anička Jurkovičová na výstave v Trnave
Trenčianske múzeum v Trenčíne pri príležitosti 200. jubilea narodenia Anny – Hurbanovej Jurkovičovej pripravilo výstavu venovanú životu a posolstvu tejto významnej ženskej postave slovenských dejín. Výstava venovaná 200. výročiu narodenia Anny Hurbanovej-Jurkovičovej prevedie návštevníkov jej životnou cestou. Anna Hurbanová, rod. Jurkovičová, bola dcéra Samuela Jurkoviča, manželka Jozefa Miloslava Hurbana a matka básnika Svetozára-Hurbana Vajanského, no predovšetkým to bola emancipovaná národovkyňa. Jurkovičová sa stala najmä symbolom zdravej ženskej emancipácie v 19. storočí a inšpirovala ženy k tvorivosti a boju proti predsudkom.
Uvidíte aj bežne neprístupné dokumenty
Návštevníci budú môcť vidieť matriky s údajmi o narodení a sobáši Aničky Jurkovičovej, ktoré sú zvyčajne očiam verejnosti nedostupné. Výstava je doplnená zbierkovými predmetmi Trenčianskeho múzea v Trenčíne a Slovenského národného múzea – Historického múzea. Výstavu Anička Jurkovičová a jej novomestskí potomkovia si môžu návštevníci pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea do 7. júna 2024.
Božena Němcová v Univerzitke
Na Barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice v Bratislave na Ventúrskej ul. 11 vás od pondelka do soboty v čase otváracích hodín knižnice čaká zaujímavá výstava. Pútavá výstava s názvom Božena Němcová: osobnosť – dielo – mýtus si kladie za cieľ priblížiť nový zážitok s dielom Boženy Němcovej a upozorniť na množstvo predstáv, ktoré sa s ňou v priebehu dvoch storočí spájali.Osud českej spisovateľky Boženy Němcovej (4. 2. 1820 – 21. 1. 1862) sa stal mnohokrát predmetom dramatického spracovania, naposledy v televíznom seriáli Božena (2021).
Napriek neutíchajúcej pozornosti, ktorú venovali Božene Němcovej a jej dielu nasledujúce generácie, napriek spracovaniu jej životných a literárnych osudov mnohými spôsobmi zostáva jej život a dielo i dnes predmetom výkladov. Jedinú odpoveď neponúka ani tak často opakovaná otázka: Prečo by mal dnešný človek čítať Babičku? O jediný možný výklad neusiluje ani táto výstava. Za cieľ si naopak kladie priblížiť nový zážitok s dielom Boženy Němcovej, upozorniť na množstvo predstáv, ktoré sa s ňou v priebehu dvoch storočí spájali, ako aj na faktory, z ktorých tieto predstavy vychádzali. Konfrontuje dielo a životné reálie Boženy Němcovej s mýtom, ktorý sa začal utvárať už počas jej života. Výstava potrvá do 15. júna 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Už čoskoro prinesieme aj tipy na atraktívne zážitky pre deti a ich rodičov. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani ďalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.
—
Zdroj: Divadlo Jána Palárika v Trnave, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Konzervatórium J. L. Bellu Banská Bystrica, Oravské múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Trenčianske múzeum, Univerzitná knižnica v Bratislave, Vivat vox organi, Východoslovenské múzeum v Košiciach
Spracovali: Mária Kleinová (divadlo, podujatia, výstavy) a Silvia Mária Petrovits (koncerty)
Koláž: Mária Kleinová (z foto: Peter Brenkus, Bara Podola, Jakub Šimonák, Juraj Žilinčár)