Novinky

Nová dráma/New Drama 2024: Poznáme víťazné inscenácie jubilejného 20. ročníka festivalu

Nová dráma / New drama 2024 / moderátori galavečera, 20. ročník

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024 predstavil počas svojho 20. ročníka v hlavnom programe 10 inscenácií v súťaži o Grand Prix a privítal nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, nigérijského dramatika a spisovateľa Wole Soyinku. Uskutočnil sa v Bratislave a Trnave od 13. do 18. mája 2024.

Počas jedného týždňa mohlo domáce aj zahraničné publikum vidieť v hlavnom programe festivalu Nová dráma/New Drama 2024 tie najlepšie inscenácie súčasnej drámy, ktoré boli uvedené profesionálnymi divadlami z rôznych kútov Slovenska počas aktuálnej alebo predchádzajúcej sezóny. Sprievodný program ponúkol okrem iného možnosť osobne stretnúť nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, svetoznámeho nigérijského dramatika, spisovateľa a aktivistu Wole Soyinku.

Wole Soyinka / Nová dráma.
Patrón festivalu Wole Soyinka otvoril v pondelok 13. mája festival Nová dráma New Drama 2024. Foto: Tibor Géci

Festival je pre Divadelný ústav zastrešujúcou platformou, ktorá každoročne vyselektuje to najkvalitnejšie zo slovenskej tvorby a taký bol aj jubilejný 20. ročník. No ponúkol aj cenný sprievodný program, ktorý upozornil na ďalšie roviny scénického umenia, napríklad na jeho schopnosť posilňovať hodnoty, ktoré definujú naše spoločenstvo. Naznačil to už príhovor nášho vzácneho hosťa a patróna festivalu Wole Soyinku, ktorý drámu nazval aktom zjednotenia. Hovoril o formách a prejavoch divadla, ktoré sú podľa neho vždy humanistické a vnútri kreatívne, nikdy nie deštruktívne. Tešíme sa, že o jeho majstrovskú lekciu v Bratislave bol veľký záujem,“  hovorí riaditeľka festivalu Vladislava Fekete.

Nová dráma / New drama 2024 / moderátori galavečera, 20. ročník
Slávnostný galavečer moderovali Lucia Hurajová a Richard Stanke, ako sme vás už o tom informovali v divadelných tipoch Kam za kultúrou pre 20. týždeň roka 2024. Foto: Tibor Géci

O prestížnu Grand Prix zápolila desiatka inscenácií

Z desiatich divadelných inscenácií v hlavnom programe vyberala medzinárodná porota jednu víťaznú, ktorá na záverečnom ceremoniáli 18. mája získala Grand Prix. „Medzinárodnú odbornú porotu tvorili divadelná kritička a manažérka z Gruzínska Tamar Laliashvili, divadelný kritik, pedagóg a kultúrny manažér zo Srbska Ivan Medenica, ktorý sa stal aj predsedom poroty a Artur Ghukasyan – umelecký riaditeľ medzinárodného festivalu High Fest z Arménska. Porota ocenila na tohtoročnom hlavnom programe najmä silnú generáciu mladých tvorcov, performerov, ktorí spoluvytvárajú príbehy a prinášajú do scénických diel svoje vlastné názory, presvedčenia a obavy,“ uviedla V. Fekete.

Zuzana Kronerová & Vladislava Fekete / Nová dráma
Čestná riaditeľka festivalu Zuzana Kronerová a riaditeľka festivalu Vladislava Fekete. Foto: Tibor Géci

Inscenácie do hlavného programu festivalu nominovala v úvode roka 2024 dramaturgická rada festivalu v zložení teatrologička Dária Fojtíková Fehérová, kritička Diana Pavlačková a teatrológ a dramaturg Marek Godovič. Ich výberom prešlo celkovo 80 inscenácií. Cenu Grand Prix Nová dráma/New Drama si tentoraz odnieslo Divadlo LUDUS za inscenáciu z pera Édouarda Louisa História istého násilia (podľa románu Histoire de la violence) v réžii Barbory Chovancovej.

História istého násilia / Kam za kultúrou / Nová dráma
Hru inšpirovanú autobiografickým románom Édouarda Louisa ste mohli vidieť na doskách A4 – Priestoru súčasnej kultúry. Foto: Igor Stančík

Bodoval aj festivalový nováčik

Diváci rozhodli na základe hlasovania prostredníctvom hlasovacích lístkov o tom, ktorá z desiatky inscenácií získa Cenu bratislavského diváka. Tentoraz poputovala do rúk festivalového nováčika – Spišského divadla. To sa na festivale predstavilo so slovenskou premiérou divadelnej adaptácie úspešného románu Aleny Sabuchovej Šeptuchy v réžii Mariany Luteránovej.

Cenu bratislavského diváka získalo Spišské divadlo, zľava riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov, autorka dramatizácie Lucia Mihálová, umelecký šéf Spišského divadla Viktor Kollár, foto Tibor Géci

Ostatne, Šeptuchy pred pár dňami na domácej scéne zaznamenal RTVS a už čoskoro sa s ním spišskonovoveskí divadelníci predstavia aj na festivale Dotyky a spojenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Spišské divadlo ukončí aktuálnu sezónu na prestížnych festivaloch

Nechýbala ani Cena Študentskej poroty festivalu Nová dráma/New Drama, ktorú odovzdali účastníci Seminára mladej kritiky z radov študentiek a študentov umenovedných odborov vysokých škôl. Počas festivalového seminára ich viedla česká teatrologička, dramaturgička a redaktorka Jitka Šotkovská. Získalo ju Divadlo Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena za inscenáciu kolektívu režisérky a performerky Petry Tejnorovej a Marty Ljubkovej Sme krajina.

Cenu Študentskej poroty získalo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, umelecký šéf DJGT Peter Palik, foto Tibor Géci
Cenu Študentskej poroty získalo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, umelecký šéf DJGT Peter Palik. Foto: Tibor Géci

Poznáme aj poradie víťazov súťaže Dráma o najlepší pôvodný dramatický text

Súčasťou festivalu Nová dráma/New Drama je aj súťaž DRÁMA o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku. Do 24. ročníka súťaže Dráma 2023 bolo prijatých 40 súťažných dramatických textov, z toho 24 dramatických textov v slovenskom a 16 textov v českom jazyku. Súťaž DRÁMA 2023 vyhlásil Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Činohrou Národného divadla Košice, Divadlom Jozefa Gregora Tajovského a Štúdiom 12, ktoré je divadelnou a prezentačnou platformou Divadelného ústavu. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín.

Autor víťazného textu súťaže DRÁMA 2023 Vilém Dubnička na fotke s predsedníčkou poroty súťaže DRÁMA Ilonou Smejkalovou
Autor víťazného textu súťaže DRÁMA 2023 Vilém Dubnička na fotke s predsedníčkou poroty súťaže DRÁMA Ilonou Smejkalovou.

Texty ocenili aj partneri súťaže. Cenu Divadla Jána Palárika v Trnave a rovnako aj Cenu Divadla Jozefa Gregora Tajovského získala Jana Borsuková s textom Nahá. Dominik Reisel s textom 143/144, 12i si odniesol Cenu Štúdia 12. Partneri súťaže RTVS Rádio Devín Činohra Národného divadla Košice sa tento rok rozhodli svoje ceny neudeliť.

Oceňovali nielen partneri súťaže Dráma. O hlavných cenách rozhodla odborná porota.

O hlavných cenách súťaže DRÁMA 2023 rozhodovala päťčlenná odborná porota v zložení: Ilona Smejkalová, dramaturgička Národného divadla v Prahe, Andrea Domeová, dramaturgička Divadla ASTORKA Korzo ʼ90 a vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu, Jakub Molnár, dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave, Peter Himič, dramaturg Činohry Národného divadla Košice a Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu. Porota udelila hlavné ceny nasledovne. Prvé miesto si odniesol Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě. Druhé miesto obsadila Jana Borsuková s textom Nahá a tretie miesto poputovalo Barbore Rokytovej za text Nějak tě nestíhám. Víťazné dramatické texty sa vďaka cenám partnerov následne predstavia publiku v rôznych formách spracovaniach. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Foto z inscenácií: Igor Stančík / archív Divadla LUDUS, Robert Tappert / archív Spišského divadla

Foto z galavečera: Tibor Géci / archív Divadelného ústavu

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lenka Leláková, PR & marketing Divadelného ústavu

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »