Novinky

Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby

Štátna filharmónia Košice / Dom umenia

Košická hudobná jar sa nezadržateľne blíži. Jej tohtoročné 68. vydanie ponúkne pestrý program a zaujímavých hostí. Okrem iného oslávi Brucknera i Rok českej hudby. Pozrite sa s nami na zaujímavú ponuku hudobných zážitkov!

Štátna filharmónia Košice predstavuje program blížiaceho sa medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). Festival ovládne metropolu východného Slovenska v novom termíne. Uskutoční sa po prvý raz tak, že nevstúpi do koncertnej sezóny filharmonikov, ale odštartuje až po jej záverečnom koncerte. Ten je na pláne už vo štvrtok 16. mája 2024. Festivalové prípravy pestrého programu sú však v plnom prúde. Intenzívna dávka umenia naplní Košice v novom termíne od 21. mája do 13. júna 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / košickí filharmonici
Košickí filharmonici sa rozlúčia s 55. sezónou

Návštevníkov jeho 68. ročníka uchváti Dvořákov husľový koncert v podaní výnimočnej Kristīne Balanas, trojica silných titulov od Wagnera, Straussa a Brucknera i večer severskej hudby. Okrem symfonických koncertov sa o priazeň festivalových poslucháčov uchádza špičková komorná hudba v piatich variáciách. Témou však bude aj 200. jubileum Antona Brucknera či tohtoročná oslava Roku českej hudby.

Košická hudobná jar ako vrchol sezóny

Myšlienka vstúpiť do zabehnutého kalendára podujatí Štátnej filharmónie Košice zrela dlhšie. „Už niekoľko rokov som sa zamýšľala, prečo festival Košická hudobná jar pretne sezónu a potom organizujeme ešte zhruba dva abonentné koncerty. Stále som mala túžbu a potrebu to ‚upratať‘. A tak sme sa v aktuálnej sezóne rozhodli riadne ukončiť koncertnú sezónu v polovici mája a až následne priniesť medzinárodný festival Košická hudobná jar. Po ňom už Štátna filharmónia Košice pozýva len na mimoriadne koncerty a tematické projekty pre deti a mládež alebo školy. Z môjho pohľadu môžeme jasnejšie propagovať a komunikovať festival,“ vysvetľuje nový model košických filharmonikov generálna riaditeľka Štátnej filharmónie Košice, pani Lucia Potokárová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Bruckner 200 znamená výzvu. Oplatí sa ju zažiť

Aktuálny ročník Košickej hudobnej jari odzrkadľuje Rok českej hudby, dáva veľkorysý priestor komornej i starej hudbe a miesto si našiel aj netradičný formát – inscenovaný koncert. „Spomedzi symfonického programu bude najväčšou udalosťou koncert s názvom Bruckner 200. Pripomenieme si dvojsté výročie narodenia tohto skladateľa, ale naozaj vzácne je aj sústredenie pozvaných hostí a dramaturgia. V Dome umenia 30. mája zaznejú ťažiskové diela významných skladateľov Wagnera, Straussa a Brucknera. K spolupráci sme prizvali Slovenský filharmonický zbor, ktorý získal medzinárodné ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor,“ prízvukuje Potokárová.

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR. Foto: Alexander Trizuljak

V Brucknerovom Te Deum si publikum vypočuje kvarteto medzinárodne uznávaných sólistov – sopranistku Oľgu Bezsmertnu, mezzosopranistku Štěpánku Pučálkovú, tenoristu Petra Bergera a basistu Tijla Faveytsa.

ŠFK a Robert Jindra / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice so svojim šéfdirigentom Robertom Jindrom. Foto: Dávid Hanko / Zdroj: ŠFK

Dôležitou osobnosťou projektu je náš šéfdirigent Robert Jindra. Je známy tým, že si pred seba kladie náročné projekty a posúva interpretačné hranice orchestra Štátnej filharmónie Košice. Myslím si, že aj tento koncert bude toho príkladom,“ avizuje Potokárová.

Hudobná rovnica: Dvořák plus Balanas rovná sa zážitok

Podmanivé budú i ďalšie dva symfonické večery. Dvořákov husľový koncert si v košickej filharmónii dramaturgicky šetrili. Na Košickú hudobnú jar sa dostal vďaka tomu, že umelecký svet slávi Rok českej hudby a že zážitok z výnimočného diela umocní jedna z najvirtuóznejších huslistiek súčasnosti, Kristīne Balanas.Mladá Lotyška stojí na začiatku svojej kariéry, myslím si, že bude svetová. Je veľká vec, že 6. júna sa na pódiu Štátnej filharmónie Košice predstaví takáto interpretka,“ vraví Potokárová a menuje ďalšiu osobnosť, ktorú sa oplatí v ten večer vidieť – dirigenta Alexandra Liebreicha.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Bodku za celým festivalom Košická hudobná jar dá 13. júna severská hudba v dielach Sibelia, Griega a Stenhammara. Pod taktovkou Rolanda Kluttiga zaznie aj Griegov Klavírny koncert a mol, ktorý uvedie francúzska interpretka Lise de la Salle.

Z komornej ponuky si vyberie každý

Festivalový program prináša päticu komorných koncertov. Živú hudbu prinesie do Východoslovenskej galérie zoskupenie Belfiato Quintet. Ak počasie dovolí, návštevníci sa môžu tešiť na české dychové kvinteto pod holým nebom na nádvorí galérie.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela pricestuje z Bratislavy s dielami Bellu, Dvořáka a Bartóka. Foyer Domu umenia hudbou Bacha, Buffu a Kodályho naplní sólové violončelo Jána Bogdana.

Článok pokračuje pod reklamou

Stará hudba dostane priestor v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho, kde pod vedením Davida Ebena vstúpi s programom Sedem dní na Karlovej univerzite vokálny súbor Schola Gregoriana Pragensis. Finále festivalových komorných podujatí patrí inscenovanému projektu Labutia pieseň. Schubertovo rovnomenné dielo odznie spolu s príbehom mladej ženy, ktorá vyhrala svoj boj s rakovinou. Návštevníci môžu očakávať okrem hlbokého odkazu i kvalitné výkony speváka Petra Kellnera, klaviristu Róberta Pechanca a herečiek Táne Pauhofovej a Jany Oľhovej, všetko v réžii Petra Mazalána.

Peter Mazalán / Kam za kultúrou
Peter Mazalán. Foto: Jakub Gulyás

Vstupenky na koncerty Košickej hudobnej jari sú už v predaji. Zakúpite ich online aj so zľavami na webovej stránke sfk.sk alebo vo vstupenkovej pokladni v Dome umenia počas otváracích hodín (Po – Št: 10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00 a hodinu pred koncertom). Počet miest na komorné koncerty vo Východoslovenskej galérii a v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho je limitovaný. Štátna filharmónia Košice preto vyzýva návštevníkov, aby si vstupenky zabezpečili v predstihu.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Jakub Gulyás, Dávid Hanko, Alexander Trizuljak

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »