Novinky

Kam za kultúrou v týždni od 7. augusta 2023?

Kam za kultúrou od 7.8.2023?

Portál Art & History Magazine aj pre týždeň od pondelka 7. augusta 2023 prináša najnovšie vydanie TOP tipov z vašej obľúbenej rubriky Kam za kultúrou. Naše redaktorky sa opäť podujali na zostavenie výberovky TOP tipov aktuálnych dní. Na svoje si prídu nielen dospelí, ale aj deti. Potešia sa milovníci histórie či hudobní fajnšmekri naprieč žánrami. Tak, kam za kultúrou v tomto týždni?

Už niekoľko mesiacov prinášame pravidelne na týždennej báze prehľadovky top tipov na atraktívne kultúrne podujatia. Veľmi sa tešíme, že ste si ich obľúbili a že nám zachováte svoju priazeň aj naďalej. V našej tradícii ostávame verní aj počas leta. Žiaľ, kvôli technickým problémom, ktoré nás trápili od piatka minulého týždňa, nový diel prinášame až dnes. No i tento tentoraz sa pozrieme na atraktívne podujatia či na koncerty v rámci festivalov či kultúrnych liet. Vitajte pri Kam za kultúrou a nechajte sa nami opäť inšpirovať! 

Festivalové zážitky aj v strede leta

Kam za kultúrou to sú už tradične aj tipy na top koncertné zážitky, ktorým, ako sa na leto patrí, dominujú festivaly. Priaznivcov klasiky poteší aj počas najbližšieho týždňa nejeden letný medzinárodný hudobný festival. Ťahákom je nielen bratislavský festival Viva Musica! s hviezdnou sopranistkou Simonou Šaturovou či s open airovým koncertom Hudobných záhrad, ale aj pätica organových festivalov. Priaznivcov iných žánrov poteší obľúbený festival Grape či ďalšie zaujímavé koncertné zážitky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! 2023
Viva Musica! 2023: Výnimočné ženy s výnimočnými hlasmi

Viva Musica! vrcholí trojicou koncertov

Festival Viva Musica! vstupuje do siedmeho týždňa. Do vyvrcholenia 19. festivalového ročníka ponúkne už len tri koncerty. Počas aktuálneho týždňa prinesie Viva Musica! ďalšiu dvojicu koncertov. V hlavnej línii zaznie koncert s názvom Nocturno sopranistky Simony Šaturovej, ktorá patrí k mimoriadnym zjavom na svetovej i domácej opernej scéne. Svoj hlas nedávno prepožičala herečke Barbare Ronchi vo výpravnom historickom filme Il Boemo o najslávnejšom českom opernom skladateľovi 18. storočia, Josefovi Myslivečkovi. Film získal šesť Českých levov a patrí k TOP filmom európskeho kina.

Na festivalovom koncerte v Bratislave ju bude sprevádzať mladý klavirista Marek Kozák, ktorý je predstaviteľom nastupujúcej generácie mladých umelcov. S jeho menom sa spája výnimočná muzikalita, vynikajúca klavírna technika, zmysel pre proporciu a v neposlednom rade obdivuhodná pokora k notovému zápisu.

Sugestívna nočná dramaturgia v hlavnom programe

Ich spoločný koncert na festivale Viva Musica! prinesie sugestívnu nočnú dramaturgiu: piesne Mozarta, Schuberta a Schumanna vystriedajú intímne zastavenia v čisto klavírnych podobách a nočná cesta bude pokračovať k sneniu, hudobne stvárnenom výberom uspávaniek Antonína Dvořáka, či Karola Szymanowskeho. Koncert vyvrcholí štyrmi piesňami Richarda Straussa: Morgen (Ráno), Der Stern (Hviezda), Die Nacht (Noc) a Ständchen (Serenáda). Koncert sa uskutoční vo štvrtok 10. 8.2023 o 20:00 hod. v Pontone na Tyršovom nábreží na petržalskom brehu Dunaja. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Rozlúčka s tohtoročnými Hudobnými záhradami

Nebude chýbať ani cyklus Hudobných záhrad, ktorý ponúkne posledný, v poradí siedmy koncert tejto série v aktuálnom ročníku Viva Musica! Najbližšie sa uskutoční v sobotu 12.8.2023 a jeho dejiskom v tradičnom čase (od 17:00 hod.) bude najstarší mestský park Sad Janka Kráľa. Štafetu po jedinečnom klarinetovom kvartete Aurum Quartet preberie duo Harvanová & Stoyanov. Slovenská huslistka Lucia Harvanová a bulharský hudobník Kiril Stoyanov prinesú netradičné spojenie huslí a bicích nástrojov je aj napriek atraktívnej zvukovej kombinácii z hľadiska podobných zoskupení vo svete veľmi ojedinelé a pre takéto hudobné zoskupenie takmer neexistuje originálna hudobná tvorba.

Obaja interpreti tak hľadajú možnosti najmä vo vlastných úpravách už existujúcich diel klasickej hudby, prípadne siahajú po ojedinelých nových dielach pre túto nástrojovú kombináciu. V rámci koncertu na festivale Viva Musica! predstavia diela Johanna Sebastiana Bacha, Astora Piazzollu, Bélu Bartóka, ale aj menej známu tvorbu Petra Hristokova či Richarda Galliana. Vstup na podujatie je voľný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pozri Prešporok / Galéria mesta Bratislavy / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Výstava Pozri, Prešporok! v GMB

Výnimočné zážitky pre milovníkov zvuku organu

Ak máte radi majestátny a éterický zvuk organu či výnimočného spojenia sakrálneho priestoru a povznášajúcej hudby, máme pre vás niekoľko dobrých správ. Sú to početné medzinárodné organové festivaly, ktoré svojimi koncertami pokračujú aj počas tohto kalendárneho týždňa. Kým Piešťany majú tento týždeň voľno, organ tentoraz prepojí Bratislavu, Modru, Kremnicu, Banskú Bystricu a Bardejov.

Organové dni Jozefa Grešáka pokračujú

Prehľad organových festivalov, ktoré v tomto týždni obohacujú program kultúrnych podujatí svojimi koncertmi, začneme ďalším TOP tipom pre fajnšmekrov klasickej hudby sú Organové dni Jozefa Grešáka, ktoré tohto roku píšu svoj 31. ročník. Každoročne sú už neodmysliteľnou súčasťou programovej ponuky leta v Bardejove a pokračujú aj v auguste. Najbližšie sa do Baziliky sv. Egídia v Bardejove festival vráti už v utorok 8.8.2023 o 20.00 hod., kedy sa na ňom predstaví rakúsky organista Johannes Zeinler, rodák z rakúskeho Tulln an der Donau. Ako organový interpret sa predstavil na mnohých koncertoch naprieč Európou. 

Bardejov čaká v podaní Johannesa Zeinlera inšpiratívny program

Dramaturgiu bardejovského koncertu otvorí Johanna Senastiana Bacha a jeho Prelúdium a fúga G dur, BWV 541. Je virtuóznou kompozíciou pripomínajúc mladícky rozlet a talianske vplyvy köthenského obdobia. Na prostejšej výrazovej rovine jedinú myšlienku rozvíja do maximálnej dokonalosti. Bratislavského rodáka Franza Schmidta pripomenú Štyri malé chorálové predohry, v ktorých sa inšpiroval nemeckými chrámovými piesňami. Rodný dom Franza Schmidta stál v Bratislave na mieste, kde dnes stojí budova ministerstva kultúra. Slávneho rodáka pripomína nenápadná pamätná tabuľa, o ktorú sa zaslúžil jeho žiak a neskôr nie menej slávny dirigent Ľudovít Rajter. Nemeckého skladateľa Augusta Gottfrieda Rittera poznajú najmä chrámoví organisti, pretože vo svojej tvorbe pre organ pamätal najmä na ich potreby pri liturgickej službe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organová interpretácia - titulka
Odporúčame: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

Náročnejšou skladbou už je Sonáta č. 2, e mol, op. 19. Za Bacha 19. storočia sa považuje skladateľ a sám vynikajúci organista Max Reger. Zeinler poslucháčom pripravil výber zo Šiestich Trií, op. 47. Po Grešákovej miniatúre Lento (na tému z Vokálnej symfónie) z Organovej knihy pre Ivana Sokola zaznie Fantázia Des dur, op. 101 rakúskeho skladateľa Roberta Fuchsa.

Vivat vox organi predstaví už v stredu symfonický organ

Tretím organovým TOP podujatím tohto týždňa bude koncert, ktorým v stredu 9. augusta 2023 pokračuje medzinárodný organový festival Vivat vix organi. Dejiskom tohto koncertu bude od 19:00 hod. Evanjelický kostol a.v. (Lazovná ulica) v Banskej Bystrici. Nemecký organista Johannes Skudlik na ňom predstaví chrámový nástroj v programe Symfonický organ

Štvrtok v Bratislave rozoznie korunovačný chrám

S prehľadom TOP tipov pokračujeme v korunovačnom chráme uhorských panovníkov – v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Ten je aj tento štvrtok (10. augusta 2023) o 19:30 hod. dejiskom Katedrálneho organového festivalu Bratislava. Jeho program pokračuje koncertom s názvom Vigilia for Flute and Organ a prinesie vystúpenie českých hudobníčiek. Vystúpia organistka Hana Bartošová a flautistka Hana Hána. Predstavia sa s programom z diel skladateľov ako P. Eben, L. Trapp, J. K. Kuchař, B. Marcello, B. Martinů, W. Held, Z. Pololáník či O. Ravanello. 

Kremnický hradný organ vrcholí

V sobotu 12. augusta 2023 vyvrcholí 27. ročník prestížneho MOF Kremnický hradný organ, ktorý nachádza v letných výberovkach Kam za kultúrou pravidelne svoje miesto. Interpretom záverečného koncertu bude taliansky hosť, Raimondo Mazzon. Momentálne si dokončuje štúdiá vo Viedni a smeruje ku kariére vzdelaného cirkevného umelca. Svojimi aktivitami sa venuje organovému umeniu, dirigovaniu i klavírnej hre.

Pre záverečný festivalový večer a svoj debut v Kremnici si pripravil tradičný, vždy žiadaný program. Tým je Passacaglia a fúga c mol, BWV 582 J. S. Bacha, transkripciu R. Wagnera a monumentálne Ad nos, ad salutarem undam F. Liszta. Je to program náročný, umelecky nesmierne hodnotný a pre samotného organistu výsostne veľkolepý. Bude to dôstojná bodka za tohtoročnými festivalovými podujatiami. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hudobné slávnosti Pusté Úľany tentoraz so zbierkou na barokový organ
Hudobné slávnosti Pusté Úľany tentoraz so zbierkou na barokový organ

Tipy pre milovníkov vážnej hudby a zvuku organu zavŕši taktiež v sobotu 12. augusta 2023 Organový festival v Modre. O 19:00 hod. sa v Slovenskom evanjelickom kostole a. v. v Modre predstaví nemecký organista Johannes Skudlik s programom z diel J. S. Bacha, C. Francka či F. Liszta.

Po krátkej pauze pokračuje Hortus Artis

Ako sme avizovali, po krátkej letnej prestávke sa do ponuky kultúrnych podujatí vracia aj letný cyklus Hortus Artis. Stane sa tak už v nedeľu (13. augusta 2023), ktorá patrí v bratislavskej Záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici ďalšiemu koncertu letného cyklu Hortus Artis. Prvý augustový koncert nesie meno Six Browns Ragtimes & Fox Trots. Predstaví set dobových úprav foxtrotov a ragtimeov, ktoré hrávali na začiatku minulého storočia šiesti kanadskí saxofonisti zo Six Brown Brothers. O prepis ich slávnych nahrávok sa postaral slovenský saxofonista Ladislav Fančovič. Výber z nich ponúkne návštevníkom koncertu medzinárodné sexteto saxofonistov.

Mimochodom, koncert výnimočného medzinárodného saxofónového sexteta Six Brown Brothers sa uskutoční aj v sobotu 12.8. v Novom Meste nad Váhom. Jeho tamojším dejiskom bude Park J. M. Hurbana.

Hudobný víkend na letisku v Trenčíne

V prehľadovke Kam za kultúrou nesmú ale chýbať ani hudobné tipy z iných žánrov. Jedným z top tipov je aj 12. ročník multižánrového festivalu Grape, ktorý sa uskutoční cez najbližší víkend (11. – 12.8.2023). Jeho dejiskom bude opäť letisko v Trenčíne. Pre svojich návštevníkov si pripravili 6 pódií, na ktorých sa predstaví vyše 80 účinkujúcich naprieč žánrami. Priestor dostanú indie pop, elektro, DnB, hip hop, techno, house, minimal. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk.

Máte radi swing? Máme pre vás tip

Ak máte radi swing, našim tipom je ďalší koncert programu etablovaného podujatia v Trenčianskych Tepliciach. 77. Hudobné leto Trenčianske Teplice prinesie vo štvrtok 10. augusta 2023 do Kursalonu večer pre milovníkov swingu. Prenesiete sa do čias noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov. Rozprúdi krv a roztancuje telo. O to všetko sa postará špičkový jazzový orchester Fats Jazz Band. Na vlnách swingu sa budú niesť tie najlepšie kusy z repertoáru orchestra, ktoré doplnia tangá a foxtroty z našich, vtedy ešte československých vôd. Naživo budete môcť počuť skladby, ktoré v 20. až 50. rokoch minulého storočia hrávali a spievali také legendy ako Louis Armstrong, Benny Goodman, Tommy Dorsey ale aj R. A. Dvorský, Viera Racková, Inka Zemánková či Jiřina Salačová. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Zdroj: Linda Kisková Bohušová / Fats Jazz Band

Festivalová pocta legende

Prehľadovka Kam za kultúrou je aj o výnimočných tipoch, v ktorých rezonujú výročia. Práve takým je  zaujímavé podujatie, ktoré sa uskutoční vo štvrtok (10.8.2023). Prináša ho One day Jazz festival v rámci podujatia One day Jazz festival na zámku. Jeho dejiskom bude Šimák zámok v Pezinku. Uctí si nedávno zosnulú soulovú a popovú divu Tinu Turner výnimočným koncertom Tribute to Tina TURNER. Tá zaznie v rámci oslavy 15. ročnika festivalu v podaní speváckej dvojice Ali Caldwellovej a Averyma Wilsonona za sprievodu Martin Valihora Band.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tina Turner
Svet v slzách: zomrela hudobná legenda Tina Turner

Kam za kultúrou? Na výlet do histórie

Aj v aktuálnom vydaní výberovky Kam za kultúrou myslíme na milovníkov histórie v radoch malých i veľkých. Po minulotýždňových Beckovských slávnostiach, Bratislavských korunovačných dňoch či Rytieroch na Devíne čaká tento týždeň ďalšie atraktívne podujatia. Viac sa už ale dozviete od redaktorky Márie Kleinovej. 

Stredovek.sk / Kam za kultúrou
Záber z festivalu Stredovek.sk Foto: Tesie Photography

Tentoraz je ním druhý ročník festivalu Stredovek.sk Uskutoční sa druhý augustový víkend v nádhernom prostredí Pevnosti Bzovík, ktorý naozaj ožije históriou. Čakajú vás súboje bojovníkov ako aj turnaj udatných rytierov o ruku princeznej. Nebudú chýbať luskostrelci, divadelné predstavenie, dobovú historickú osadu, krásne stredoveké odevy a brnenia. Vypočujete si tiež množstvo krásnej hudby a ochutnáte chutné jedlá. Zároveň sa čo-to dozviete aj sa z našej histórii, o remeslách či zvykoch. Vstupenky zoženiete na Predpredaj.sk

BIBIANA plná zážitkov

V Kam za kultúrou nevynecháme ani tipy pre malých i veľkých. Tie začíname v Bratislave, v Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA. Z jej ponuky opätovne pripomíname výstavu Lovci znakov, kde sa deti i dospelí vďaka pestrej expozícii na dvoch poschodiach s množstvom zážitkov a objavovania dozvedia všeličo o vývoji písma.

Na deti vo veku od 8 do 12 rokov čaká 8. augusta v čase od 14.00 do 17.00 hod. jedinečný workshop animácie s Valentínou HučkovouAnimuj si leto. “Rozhýb seba, obrázky a svoju tvorivosť,” asi tak by znelo heslo týždňa so slovenskými ilustrátormi, ktoré vaše ratolesti zažijú v BIBIANE. Zároveň každý deň tohto týždňa tu v čase od 14.00 do 16.00 hod. na deti od 5 do 12 rokov čakajú jedinečné workshopy so slovenskými ilustrátormi. Vďaka ním spoznajú nové techniky a nazrú do tajov ich tvorby.   

Bojnice opäť rozprávkové

Aj tento týždeň bude streda patriť na Bojnickom zámku predovšetkým deťom. V zámockej Huňadyho sále, sa už v stredu 9. augusta stretnú pozemské i nadpozemské bytosti. Bylinkárka menom Lucia bude musieť prejsť najrôznejšími skúškami odvahy a cti, aby sa tamtí hore či dole konečne zhodli, na ktorú stranu patrí. Predstavenie Luciin príbeh sa uskutoční v rámci podujatia Rozprávkové stredy na Bojnickom zámku o 11:00 a o 15:00. Luciin príbeh opäť prerozpráva Divadelná spoločnosť.

Príťažlivé večerné prehliadky na zámku

Na Bojnickom zámku v tomto vydaní Kam za kultúrou ešte zostaneme, ale tentoraz už s tipmi pre dospelákov. Tým prvým je Don Kychot. Kto by už nepoznal večný príbeh Dona Quijota? Okrem známeho románu ho obrazne povedané, zažije vo svojom živote aspoň raz každý z nás. Má v dnešnej dobe zmysle bojovať s veternými mlynmi? A čo ak sa na veterné mlyny premení celá inscenácia? Aj to zodpovie už v utorok 8. augusta 2023 interaktívne predstavenie pre dospelých inšpirované známym románom v podaní Potulného divadla J+T z Medzibrodu

V stredu a vo štvrtok sa vo vybraných termínoch v rámci večernej prehliadky na nádvorí Bojnického zámku môžete nechať strhnúť históriou aj v prednáškach historikov. 10. augusta sa knihovník Erik Kližan rozpovie v prednáške Kým minca dopadne o hradnej studne.  Hradná studňa, ktorú poznáte zo štvrtého nádvoria, ukrýva na konci svojho 26-metrového hrdla prekvapenie: skutočnú jaskyňu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický zámok plný tajomstiev

Spoznajte príbeh kata

Našim tipom pre piatok a sobotu (11. a 12. augusta 2023) večer je podujatie Dominus Carnifex, ktorými Bojnický zámok cieli na dospelých návštevníkov. Tých čaká príbeh starého kata, ktorý by rád zaučil syna svojmu remeslu. Syn má však úplne iné predstavy o svojom živote a aj o remesle. Otec sa ho však snaží presvedčiť praktickými ukážkami “katovského majstrovstva”, a o to isté sa v rámci večernej prehliadky na nádvorí Bojnického zámku pokúsia divadelníci aj u vás. Okrem komediálneho predstavenia sa môžete tešiť tiež na ohňovú show. Podujatie sprostredkuje návštevníkom vnímanie živej histórie zábavnou formou v historizujúcom prostredí múzea. Začiatky predstavení sú vždy o 20:00, 21:00 a 22:00 hod

ODPORÚČAME / Článok pokračuje pod reklamou

Za príbehom vína a piva na hrad Červený Kameň

SNM-Múzeum Červený Kameň chystá v piatok 11. augusta 2023 špeciálnu prehliadku zameranú na históriu vinohradníctva a pivovarníctva s názvom Víno na panstve. Víno v minulosti vyrábal každý druhý poddaný. Pilo sa od smädu, miesto vody, verilo sa v jeho medicínske účinky a podávalo sa aj deťom. Jeho pitie dokonca nariaďovali panské zákony. Dejiny výroby a požívania alkoholu sú skutočne bujaré. O tých červenokamenských porozpráva hradná kurátorka Anna Zorkovská, ktorá sa špecializuje na víno a pivo v novovekých dejinách. Prehliadku doplní degustácia miestnych vín vinárstva ZetWine situovaná v unikátnych priestoroch hradnej lisovne, v ktorej sa nachádza jeden z najväčších a najstarších kladových lisov na Slovensku. Prehliadka začína vždy o 16.00, 17.30 a 19.00 hod.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

Sobota v Zemplínskom múzeu

V Kam za kultúrou zamierime aj na východné Slovensko. Tamojších milovníkov histórie poteší Zemplínske múzeum v Michalovciach počas soboty (12.8.2023) podujatím Na šľachtickom dvore. Organizátor ním priblíži počiatky Sztárayovcov v Michalovciach. Program o 15:00 odštartujú salvy delostrelectva, šermiarske vystúpenie vás prevedie tereziánskym období a na návštevu príde aj kráľovná Mária Terézia. Zavítate na módnu prehliadku v barokovom duchu a prezriete si tiež korunovačné klenoty. O 17:30 na návštevníkov čaká divadelné predstavenie “Ja, Imrich Sztáray”. Divadlo teatrálnej skratky predstaví muža, ktorý sa počiatkom 18. storočia zaslúžil o povznesenie rodu Sztáray medzi uhorskú aristokraciu a o zveľadenie rozsiahleho majetku. Následne spoznáte kultúru stolovania Sztárayovcov a program o 19:00 hod. uzavrú slávnostné delostrelecké salvy.

Veríme, že aj tento týždeň vás výberovka Kam za kultúrou bude inšpirovať a strávite príjemný týždeň plný zážitkov, spoznávania i oddychu.

Spracovali Mária Kleinová a Silvia Mária Petrovitsová

Zdroj: ALBRECHTFORUM, o.z., BIBIANA, Bratislavská arcidiecéza, Divadelná spoločnosť, Kremnický hradný organ, SNM – Múzeum Bojnický zámok, SNM – Hrad Červený Kameň, Stredovek.sk, TK KBS / Silvia Fecsková, Predpredaj.sk, Ticketportal, Viva Musica!, Vivat vox organi / Kristína Suchá, Zemplínske múzeum 

*** Posledná aktualizácia: 2023-08-10 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »