Novinky

Juraj Růžička – Aurora: fascinujúci album pre uši aj dušu (recenzia)

Juraj Růžička a Michaela Rózsa Růžičková / Aurora

Jednou z tohtoročných noviniek na digitálnych platformách je nedávno vydaný prvý hudobný album s autorskými skladbami Juraja Růžičku. V albume „Aurora“ ponúkol intímnu spoveď a harmonicky prepojil svet klasickej hudby so svetom magicky farebnej elektronickej fúzie. Aurora je fascinujúcim stelesnením éterickej, čistej a krehkej sviežosti.

Hudobný skladateľ, aranžér, skúsený filmový orchestrátor a ocenený koncertný klavirista, Juraj Růžička, patrí k mladej generácii skladateľov. Jeho doménou je svet filmovej, scénickej i autorskej hudby, ktorej hlavným výrazovým prostriedkom zostáva klavír. Spoločne s jeho hlbokou znalosťou klasickej symfonickej inštrumentácie a láskou k elektronickej hudbe tvorí základný kameň jeho špecifického hudobného jazyka a výnimočne farebných orchestrálnych aranžmánov. Plnofarebný, intímny, čistý, svieži a éterický svet hudby či dušu láskajúce a povznášajúce harmónie nájdete v jeho nedávno vydanom debutovom autorskom albume „Aurora“.  Ako sa mi počúval? Bola to krásna víkendová šálka nadpozemsky povznášajúcej hudby. Ponúkla veľmi intímnu, ambientnú a meditatívnu atmosféru, ktorá je oázou pokoja, povzbudenia a synonymom oddychu.

Na konte má Juraj Růžička viacero atraktívnych projektov

Ocenený koncertný klavirista a vyhľadávaný komorný hráč už 17 rokov pôsobí hlavne na českej hudobnej scéne. Patrí k vyhľadávaným orchestrátorom filmovej hudby a na svojom konte má mnoho zaujímavých spoluprác i výnimočných projektov. Spolupracuje s najvýraznejšími hudobníkmi česko-slovenskej aj medzinárodnej hudobnej scény. Spomeňme osobnosti ako Carl Davis, Javier Navarrete, Jan P. Muchow, Jiří Hájek, Michal Novinski, Jakub Kudláč a ďalší.

Slovenskému publiku sa predstavil predovšetkým ako výnimočný hudobný aranžér, ktorý spolupracuje na významných a popredných hudobných projektoch. Za všetky spomeňme napríklad Symfóniu o Zemi, výnimočný projekt festivalu VivaMusica! k príležitosti 60. narodenín dokumentaristu Pavla Barabáša. Ďalej to bol koncert k 100. výročiu SOZA, pre ktorý napísal orchestrálne aranžmá z diela Gejzu Dusíka, alebo každoročné udeľovanie slovenských filmových cien Slnko v sieti. Tu sa predstavuje nielen ako aranžér orchestrálnych verzií slovenských popových piesní (Atlantída, Piargy, Láska neumiera, Lovestory, Slovensko moje a ďalšie), ale aj ako skladateľ hudobného podkresu celého večera.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Juraj Růžička
Juraj Růžička predstavuje svoj nový magický album „AURORA“

Zaujímavú má aj diskografiu. Ako sólista sa predstavil na albume „Live in Studio“ (ktorý vyšiel v roku 2023 – pozn. red.) či na svojom autorskom singli „Fantasia“ pre sólový klavír. Do svojej diskografie v januári tohto roka pridal aj prvý hudobný album s autorskými skladbami.

Debutový album autorských skladieb v znamení fúzie

Juraj Růžička na svojom prvom hudobnom albume autorskej tvorby, ktorý vznikal v Prahe a v Újezdě, ponúka 11 autorských skladieb. Predstavil sa ako zrelý skladateľ, ktorý disponuje vynikajúcimi znalosťami, schopnosťami a inšpiratívnym kompozičným jazykom. Charakterizuje ho cit pre vážnu hudbu, ktorú pretkáva so súčasnými ambientnými a elektronickými prvkami.

Juraj Růžička / Aurora
Juraj Růžička v štúdiu.

Je fúziou klasického a moderného sveta, a to vo viacerých rovinách. Poslucháčov pozýva na povznášajúcu cestu do dimenzie vnútorného znovuzrodenia. Fascinuje pritom svojou hlbokou intimitou, krehkosťou, nadpozemskou krásou či krištáľovo čistým zvukom. Do poslucháčovej duše preniká pokojne, ticho a láskavo. Je to hudobná “šálka čaju”, ktorá poslucháča prevedie do iných, krajších a pokojnejších sfér. Pozýva ho relaxovať, snívať, znovuzrodiť sa. Dobijete pritom baterky a nájdete aj vnútorný pokoj či seba samého.

Aurora ponúka skladby s vlastnou dušou i príbehom

Jednotlivé skladby albumu majú svoju dušu, svoj príbeh, ktorý priam imaginatívne skladateľ a interpret prerozpráva. Hoci jednotliviny albumu vznikali v priebehu desaťročia, predsa majú mnoho spoločného. Skladateľ sa v nich nebojí hudobne vyjadriť vlastné city. Podľa jeho vyjadrenia komponoval ich na pozadí osobných výziev a globálnych neistôt. Reflektoval v nich míľniky svojho života i celý oblúk pocitov. V atmosfére radosti z narodenia najstaršieho syna skomponoval nežnú uspávanku – skladbu Angel. Svoj žiaľ nad smrťou otca zachytil v Lullaby for the Soul.

Nechýbal ani strach, beznádej, ale ani impulz nádeje, ktorými sme žili v čase pandémie. Napriek tomu každá jedna skladba i celý album vystihuje vyrovnanosť, pokoj i nádej, ako bezpečný prístav života.

Inšpiratívne spojenie súhry

Na albume Aurora oceníte aj vynikajúce interpretačné a technické schopnosti skladateľa Juraja Růžičku ako klaviristu. Priam nadpozemsky krásne znejú vokály jeho manželky, speváčky a dirigentky Michaely Rózsa Růžičkovej, ktoré sa prelínajú celým albumom. Umocňujú podmanivosť i fascinujúci zážitok z albumu Aurora, ktorý je tak o niečo viac magickejší a intímnejší. Michaela Rózsa Růžičková dokonale precítila svoje party. Cítiť, že hudbe svojho manžela rozumie, dopĺňajú sa a skutočne inštinktívne i kreatívne dotiahli jednotlivé kúsky do dokonalosti.  

Juraj Růžička a Michaela Rózsa Růžičková / Aurora
Juraj Růžička a Michaela Rózsa Růžičková

V skladbách Distant Voices“ a Breathing“ priniesla do kompozície farebnosť, ľahkosť a hlbokú intimitu.

Album „Aurora“ rámcuje dvojica skladieb, ktoré sú “Meisterstückmi” fúzie klasiky a elektroniky, ale aj vynikajúcej spolupráce oboch manželov. Sú to skladby „Into the Dream“ a „Rising Sun“. Obe vznikli v období, kedy Juraj a Michaela Růžičkovci hrávali spoločne recitály klasickej hudby. Into the Dream vzniklo z inšpirácie piesňou Richarda Straussa „Morgen“, a „Rising Sun“ zase piesňou „Zdes khorosho“ od Sergeja Rachmaninova. Obe výnimočným spôsobom zachytávajú esenciu týchto nádherných klasických diel. Obohatili ich magickou vrstvou elektronických hudobných nástrojov, čoho výsledkom je výnimočná, farebná a hlboko emotívna fúzia.

Juraj Růžička a Michaela Rózsa Růžičková / Aurora
Juraj Růžička a Michaela Rózsa Růžičková v štúdiu

Namiesto záveru

Celý album i každá jedna skladba je majstrovskou zmesou ambientných zvukových plôch a emotívnych melódií, v ktorých vyniká kompozičná a interpretačná stránka Juraja Růžičku.  Aurora je unikátna nielen harmonickou fúziou klasickej hudby a elektroniky, ale aj svojou krehkosťou či krištáľovo čistým zvukom.

Juraj Růžička vytvoril mimoriadny hudobný počin, ktorý v dnešnej dobe je tak žiadaný a potrebný. Prináša krásu, nežnú éterickosť, uvoľnenie. Je to album, ktorý pomôže relaxovať, uvažovať a nájsť pokoj. Poslucháčovi sa prihovára pokojne, ticho a láskavo. Pozvoľna si ho získava, pozýva relaxovať a preniká hlboko do jeho duše. Éterické tóny a zložité kompozície ponúkajú upokojujúci únik aj inšpiráciu, vďaka čomu je to tá správna šálka hudobného čaju pre pohladenie duše, relax či meditáciu. Tento album sa dá počúvať po dúškach či vypočuť naraz. Poslucháča pohladí ako jarný lúč slnka, vánok či rosa. Skvelé dojmy z tohto albumu pritom pretrvajú aj dlho po jeho vypočutí. Je to pohladenie pre dušu i uši.

Aurora

Fúziou klasického a moderného sveta je aj výrazný a zaujímavý booklet albumu Aurora. Dizajn vytvorili tvorcovia v spolupráci s AI. Podľa reakcií okolia skladateľa, obraz vytvorený umelou inteligenciou korešponduje s charakterom a najmä emóciami hudby Aurory. Album nájdete v digitálnej podobe na všetkých streamovacích platformách.

***

Foto: Michaela Rózsa Růžičková

Hodnotenie: 100 %

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »