Novinky

Kam za kultúrou v 51. týždni roka 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Kam za kultúrou v 51. týždni roka 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Citeľne sa zvianočnieva, veď sviatky začínajú o necelý týždeň. Na obrátkach tak naberá všeobecný zhon plný nákupov, vianočných príprav i besiedok, ktoré vrcholia v nadchádzajúcich dňoch. Pomaly začína nový týždeň, a to je najvyšší čas na ďalšie pokračovanie pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na TOP tipy na najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších, takmer už vianočných dní!

Atmosféra dýcha nadchádzajúcimi sviatkami. Navodia ju nielen vianočné trhy, ale aj množstvo zaujímavých kultúrnych podujatí, ktoré za návštevu iste stoja. Sľubujú to sviatočné koncerty, ale aj typicky vianočné divadelné tituly. Ktoré sú z nich TOP? Dozviete sa v najnovšom prehľade Kam za kultúrou, ktorý pre vás tentoraz pripravila Silvia Mária Petrovits. Poďte s nami objaviť tipy na zaujímavé podujatia! A mimochodom, budeme sa i teraz tešiť, ak sa budete nami inšpirovať aj teraz.

Kam za kultúrou v znamení vianočných koncertov

K predvianočnému a vianočnému času už tradične patria aj adventné alebo (pred)vianočné koncerty. O nich už v predošlých vydaniach Kam za kultúrou bola reč. Ktoré sú to teraz? Pozrieme sa aj na koncertnú ponuku v znamení sviatkov v Slovenskej filharmónii, v Štátnom komornom orchestri v Žiline i v košickej Štátnej filharmónii, ktoré majú v našich výberovkách prestížne miesta. A zároveň k ním pridáme aj ďalšie “chuťovky”.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočná pošta Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia opäť prichádza s Vianočnou poštou

Čarovné Vianoce v Košiciach nielen s Rybovkou

K bohatej ponuke adventných a vianočných koncertných podujatí sa i tohto roku pripája Štátna filharmónia Košice, ktorá má v našich prehľadoch TOP tipov Kam za kultúrou svoje výsadné miesto. Pre svojich návštevníkov pripravila tri vianočné koncerty. Jej sviatočné koncerty zažijete v košickom Dome umenia vždy o 19:00, a to v dňoch 17. – 19. decembra 2023. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček. K dispozícii zostávajú posledné vstupenky.

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) - Vianočný koncert
Štátna filharmónia Košice vo vianočnom šate. Foto: J. Ľaš, archív ŠFK

Žilinský sviatočný maratón finišuje v pondelok

O sviatočnú náladu sa postará aj počas najbližších dní Štátny komorný orchester Žilina. Maratón vianočných koncertov odštartovala už vo štvrtok 14. decembra. Pokračuje v ňom ale aj v pondelok 18. decembra 2023. Aj vtedy ponúkne tradičný vianočný program s množstvom krásnych vianočných melódií a vianočnej nálady. Vykúzli tú správnu vianočnú náladu v Dome umenia Fatra v Žiline. Po boku Štátneho komorného orchestra Žilina spolu so Žilinským miešaným zborom so zbormajstrom Štefanom Sedlickým a sólistami opäť predstavia pod taktovkou bývalého šéfdirigenta ŠKO Simona Chalka.

ŠKO / Vianočný koncert 2021 / Simon Chalk
Dom umenia v Žiline v sviatočnom šate. Foto: archív ŠKO Žilina

O sólové party sa postarajú rakúska čembalistka Ines Schüttengruber a členovia ŠKO – koncertný majster Róbert Kopelman, 1. flautistka Klára Kubriczká a obidvaja hornisti ŠKO – Nazar Spas a Nicola Fattori. Prvýkrát sa s ŠKO v Dome umenia Fatra predstaví mladá slovenská sopranistka Glória Nováková. Na návštevníkov vianočných koncertov si v tieto dni pripravili atraktívny program. Okrem vianočných skladieb v úprave A. Harvana a M. Kittnera zaznejú diela barokových géniov G. Ph. Telemanna, A. Vivaldiho a J. S. Bacha. Vypočujete si tak Vivaldiho Gloriu či jeden z Brandenburských koncertov J. S. Bacha.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

Vianočný maratón v bratislavskej Redute

Vianočné sviatky predstavujú v kolobehu života akýsi pevný bod, do ktorého každý ďalší rok, plný nových neistôt, prekvapení a výziev opäť s istotou vyústi. Je to obdobie, kedy sa opäť snažíme nájsť si viac času na svojich blízkych, na oddych. Nachádzame si čas aj na to, čo nám prináša radosť a pokoj. Nielen ticho, pohrúženie sa do samého seba, ale i pekné veci, ktoré máme radi a dobre ich poznáme. To všetko nám môže prinášať vytúžený pokoj. Preto pred i počas vianočných sviatkov majú svoje neoddeliteľné miesto aj tradičné koledy a obľúbené skladby od autorov komponujúcich naprieč štýlmi. A presne tak tomu bude i tohto roku v Slovenskej filharmónii, ktorá počas aktuálnej sezóny slávi svoje jubileum.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Kam za kultúrou
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Na svoje publikum nezabúda ani Slovenská filharmónia. Prináša celú sériu obľúbených sviatočných koncertov. K slovu sa deň čo deň od 18. do 22. decembra 2023 dostanú vianočné skladby a koledy, pričom nebudú chýbať ani slávne Roľničky, Tichá noc či Luskáčik. V programe vystúpi okrem orchestra Slovenskej filharmónie aj Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením dirigentky, zakladateľky i manažérky Magdalény Rovňákovej, ktorý koncertuje doma i v zahraničí a tiež nahráva pre televíziu a film. Rastislav Štúr sa na pódiu Slovenskej filharmónie objavuje pravidelne. Pod jeho taktovkou sa predstaví orchester Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a viacerí sólisti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianoce / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Nalaďte sa na Vianoce 2023 v Slovenskej filharmónii

Sólistami budú aj viacerí členovia Slovenského filharmonického zboru (Katarína Šárközi, Lucia Bédová – soprán, Marta Dernerová, Dominika Krčišťová – alt, Pavol Oravec, István Hajdu – tenor, Peter Kollár, Andrej-Marek Kaňa – bas) a Alexander Fellmayer, člen Bratislavského chlapčenského zboru. Ozvláštnením večera bude vystúpenie mladučkej flautistky Ajny Marosz, ktorá nedávno očarila dokonca aj Placida Dominga v talentovej súťaži Virtuózi V4+. Okrem nej sa v sólistických partoch predstaví vynikajúca slovenská harfistka Katarína Turnerová a organistka Bernadetta Šuňavská.

Koncert zmyslov poteší vaše zmysly

K TOP tipom najbližších dní patrí aj netradičné vystúpenie, počas ktorého zažijete, čo všetko dokáže ľudský hlas. Pohrájú sa s vašimi zmyslami aj emóciami. Bude čas na meditáciu aj smiech, radosť aj smútok. Spevácky zbor Technik STU bude meniť svoje postavenie a zloženie. Zahrá skladbu na pohároch či v úplnej tme. Bude sa spievať, šepkať aj kričať. Jedna z piesní prinesie dokonca vôňu eukalyptového lesa. Môžete sa tešiť i na výber vianočných piesní a kolied, ktoré vám v čase adventu navodia tú najlepšiu predvianočnú atmosféru. Koncert zmyslov poteší vaše zmysly už v pondelok 18.12.2023 o 19:00 hod. v Moyzesovej sieni v Bratislave.

Svetoznáme koledy aj v Prešove a v Hlohovci

Od nedele 17. decembra do utorka 19. decembra 2023 sprostredkujú vianočnú atmosféru aj americkí hudobníci – speváčka Natascha Wright a klavirista, skladateľ Alfred McCrary. Spoločne zahrajú a zaspievajú najväčšie svetové hity, svetoznáme balady, vianočné piesne a koledy. Keďže sú obaja členmi gospelovej formácie TheMcCrary´s, koncert obohatia aj gospelové skladby. To všetko okúsite  aj v sprievode slovenského komorného kvarteta La Speranza!  Po nedeľnom košickom vystúpení sú na pláne ďalšie už v pondelok v Prešove a v utorok v Hlohovci. Vstupenky zakúpite na Predpredaj.sk.

Sviatočnú náladu okúsite v utorok 19. decembra 2023 aj vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu vďaka Vianočnému koncertu s názvom Daj Boh šťastia. Prináša ho Orchester ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu. Predstaví sa pod vedením Jána Kružliaka ml. a na koncertnom pódium privíta aj svojich hostí. K ním patria DFS Prvosienka z Bratislavy, Dievčenská spevácka skupina FS Technik, Mužská speváčka skupina Kúcan či Martina Ťasková, Paulína Šolcová a Helena Zahradníková, Ján Olexa a ďalší.

Na vianočné koncerty aj do divadla

Keď sa divadlo stane koncertnou sieňou. Toto konštatovanie platí počas 51. kalendárneho týždňa tohto roka na viacero slovenských divadelných scén. Napríklad už v stredu a vo štvrtok večer ponúka svoje vianočné koncerty Štátna opera. Okrem legendárnej Rybovky – Českej mši vánočnej ponúkne návštevníkom výber vianočnej tvorby I. Hrušovského, A. Adama, P. Zagara a G. F. Händla. A to všetko v podaní sólistov Kataríny Procházkovej, Michaely Šebestovej, Dušana Šimu a Ivana Lyvcha. Predstavia sa po boku Orchestra a zboru Štátnej opery a pod taktovkou Jána Procházku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Darujte Vianoce či Mikuláša v SND
TIP na darček pod stromček: Darujte Vianoce či Mikuláša v SND

Ďalším bude Adventný galakoncert opery NDKE. Návštevníkom Historickej budovy košického Národného divadla sľubuje v piatok 22. decembra večer plný nádhernej atmosféry, nezabudnuteľných melódii a svetových hitov. Opera NDKE ho prináša v podaní sólistov opery NDKE, orchestra, zboru a detského zboru opery NDKE pod vedením Igora Dohoviča. 

Vianoce v rockovom šate i s populárnym klaviristom

Tradične netradičný Vianočný koncert sľubuje 9. ročník podujatia s názvom Rockové Vianoce v Divadle Nová scéna, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 21. decembra 2023. Najznámejšie rockové hity a geniálne gitarové sóla zaznejú v podaní skvelej kapely pod vedením Ľubomíra Dolného. Svoj rockový temperament a energiu vám dodajú spevácke hviezdy Divadla Nová scéna. O tradične vtipné a netradične rockové moderovanie sa, ako vždy, postará obľúbená dvojica Patrik Vyskočil a Dávid Hartl.

Ostatne vianočnú atmosféru v stredu 20. decembra sľubuje aj Vianočná piano show obľúbeného pianistu Jozefa Hollého, ktorý tentoraz ovládne Dunajskú Stredu.

Na vianočnú nôtu i s poctou Whitney Houston v Pezinku

Mimochodom, v sviatočnom šate sa v stredu a vo štvrtok ponesie aj Šimák Zámok Pezinok. V jeho Zlatej sále Kataríny Pálffy privíta v stredu 20. decembra exkluzívnych hostí. Natascha Wright, Alfred McCrary a Della Miles v sprievode komorného kvarteta La Speranza odohrajú vianočný koncert spojený s poctou Whitney Houston. Predvedú nielen najväčšie svetové hity, svetoznáme balady, vianočné piesne a koledy, ale vďaka Delle Miles zaznejú aj najväčšie hity od legendárnej speváčky Whitney Houston. Vstupenky zakúpite v sieti  TICKETPORTAL.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

Nasledujúci deň bude v pezinskom zámku patriť vianočnému koncertu Roba Opatovského. Na Vianoce vás naladí čistý precítený hlas Roba Opatovského, ktorý je ako pokojný prúd pohody. Vypočujete si výber z jeho balád a zažijete energiu hudby. Zaznejú najznámejšie skladby Keď muž miluje ženu, Natália, Hovorila po španielsky v akustickom prevedení. Vstupenky zakúpite tiež v sieti Ticketportal.

Majstri stredovekých chorálov GREGORIAN prídu do Bratislavy

Na Slovensko sa počas svojho svetového turné The Best of World Tour – Pure Chants vracia úspešná skupina GREGORIAN. V bratislavskej NTC aréne sa v stredu 20.12.2023 môžete tešiť na originálnu fúziu stredovekého gregoriánskeho chorálu a súčasnej pop music a rocku. Nádherný zvuk mužského chorálového spevu so sebou prináša duchovnú silu aj nečakanú modernú vášeň. Veľkolepá multimediálna show plná ohňov, projekcií a ďalších efektov robí z každého vystúpenia úžasný rituál. Ak je to “vaša šálka kávy”, vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal

Kam za kultúrou? Do divadla

V najnovšom vydaní Kam za kultúrou nevynecháme ani tradičný náhľad do ponuky slovenských divadiel. Tentoraz to bude o čosi telegrafickejšie. Ostatne, sú to tituly, ktoré k Vianociam neodmysliteľne patria a ďalšie z nich majú svoje pravidelné miesto v našich výberovkách Kam za kultúrou. Takže vám ich iste nemusíme predstavovať. V poradí 51. kalendárny týždeň prinesie už pondelok dopoludnia do Divadla Andreja Bagara v Nitre nami avizovanú derniéru titulu Rozsobáše. Ide o adaptáciu piatich dosiaľ nezdivadelnených poviedok Boženy Slančíkovej Timravy, kde s osobitým humorom vykresľuje podstatu slovenskej nátury.

Rozsobáše / Divadlo Andreja Bagara v Nitre / Kam za kultúrou
Z nitrianskej inscenácie Rozsobáše. Zdroj: DAB

ODPORÚČAME: Za svetom rozprávky do Spišského divadla

K Vianociam okrem sviatočných koncertov, vianočných trhov i zvykov patria aj rozprávky. Práve tie v predvianočných dňoch prináša Spišské divadlo. Utorok patrí známemu príbehu o Perníkovej chalúpke. V stredu sa môžete tešiť na Perinbabu a štvrtok venovali rozprávkovému medley s veselými pesničkami s názvom Rozprávky z krivého zrkadla.  Mimochodom, tento rozprávkový titul uvedú tiež na 2. sviatok vianočný.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Typicky vianočný titul nechýba ani necelý týždeň pred Vianocami

Tretí decembrový pondelok (18. decembra 2023) prinesie do Národného divadla Košice tradičný rozprávkový baletný titul – Čajkovského Luskáčika. Tentoraz sa však košické predstavenie uskutoční bez živého orchestra, len s nahrávkou.

Luskáčik však počas najbližších dní zavíta aj do Slovenského národného divadla. Dokonca ho Balet SND uvedie celkom tri razy – každý deň od stredy 20. do piatka 22. decembra.

Trnavské Divadlo Jána Palárika ponúkne svojim divákom ešte do Vianoc dvojicu titulov. Prvým z nich je v utorok majstrovská renesančná veselohra o prefíkanom sluhovi Truffaldinovi, Sluha dvoch pánov. Mystický príbeh o vášni, zrade a pomste, ktorý odkrýva tajomstvá „lásky až za hrob“ sľubujú Búrlivé výšiny. Tie Trnavčania uvedú v stredu 20. decembra 2023.

Kam za kultúrou? Ďalšie tipy z bohatej ponuky bratislavských divadiel

Bratislavčanom atraktívne zážitky sľubuje utorok (19.12.2023) Opera Slovenského národného divadla. Prináša Pucciniho slávnu operu Bohéma. Je to pútavý príbeh o štvorici mladých chudobných umelcov. Režisér Peter Konwitschny ho rozpráva bez sentimentality, prosto a presvedčivo.Hoci sa jedná o reprízu, mimoriadne inšpiratívne a divácky atraktívne bude aj medzinárodné obsadenie. Tešiť sa môžete na Lindu Ballovú, Slávku Zámečníkovú, Mickaela Spadacciniho, Daniela Čapkoviča, Filipa Tůmu, Petra Kellnera, Ivana Zvaríka a za dirigentským pultom Enrica Dovica.

Zaujímavý titul nasadzuje v utorok od 17:30 na scénu Olympie aj Divadlo Nová scéna. Bude to komédia o nečakanom priateľstve, vnútornej slobode a novej nádeji Škrupinka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Škrupinka / DNS / Kam za kultúrou
Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou

Divadlo Astorka Korzo´90 ponúkne v utorok večer dramatizáciu knihy Ladislava Grosmana Nevesta, ktorej jedinečná produkcia získala nielen hlavnú cenu Festivalu Nová dráma 2023 – Cenu Grand prix. Pripísala si aj Cenu bratislavského diváka.

Nová dráma / Grand Prix
Top cenu Novej drámy si odniesla ASTORKA KORZO ´90 za inscenáciu Nevesta v réžii Juraja Nvotu (na fotografii pri preberaní ceny z rúk čestnej riaditeľky festivalu Zuzany Kronerovej).

Streda 20. 12. 2023 prinesie tiež zaujímavé tituly. Divadlo Astorka Korzo ´90 uvedie najznámejšiu a najhrávanejšiu Shakespearovu komédiu Sen noci svätojánskej. Krátko pred Vianocami tak prináša skvelú zábavu, výborné herecké príležitosti, vtipné scény, humorné situácie a skvelý štart na nadchádzajúce sviatky. Zaujímavá je aj programová ponuka Divadla Nová scéna. V stredu uvedie divácky vyhľadávaný muzikálový titul Mamma Mia! Príbeh romantickej lásky dvoch generácií s najslávnejšími piesňami skupiny ABBA, je tak našim ďalším tipom vo výberovke Kam za kultúrou!

Kam za kultúrou? Na výstavy v znamení Vianoc

V našej rubrike Kam za kultúrou majú svoje miesto aj zaujímavé podujatia a výstavy, ktoré sa nesú vo vianočnom šate. Opäť pripomíname, že vo Východoslovenskom múzeu nezabudnite navštíviť inšpiratívnu výstavu Zaži barok. Na Oravskom hrade sa čo-to dozviete o zvykoch, ktoré lemovali čas od Kataríny do Hromníc. Kysucké múzeum v Kaštieli Radoľa predstavuje betlehemy zo zbierok Kysuckého múzea. Téma betlehemov, ktoré tohto roku oslavujú 800 rokov, rezonuje ako symbol Vianoc v Tríbečskom múzeu či na Bratislavskom hrade vďaka výstave Pokoj ľuďom dobrej vôle. Bojnický zámok pripomenie šľachtické Vianoce mimoriadnymi prehliadkami. Lektorované prehliadky vianočne vyzdobeného zámku budú prebiehať od 3. decembra 2023 do 7. januára 2024 vždy od stredy do nedele v čase od 10:00 do 15:00 hod.

Symbol Vianoc / Tríbečské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou
Symboly Vianoc - aj to sú betlehemy s už 800-ročnou tradíciou. Zdroj: Tríbečské múzeum

Ďakujeme za Vašu priazeň, želáme krásny týždeň nielen so slovenskou kultúrou a veríme, že ste sa našimi tipmi inšpirovali aj tentoraz.

Zdroj: Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Kysucké múzeum, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, VÚS Technik, Východoslovenské múzeum, Ticketportal.sk, Tríbežské múzeum

*** Posledná aktualizácia: 2023-12-19 (admin, sup) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »