Novinky

Nalaďte sa na Vianoce 2023 v Slovenskej filharmónii

Vianoce / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou

Sviatky a hudba patria nerozlučne k sebe. Svedčí o tom aj bohatá ponuka decembrových koncertov v Slovenskej filharmónii, ktoré vyvrcholia Vianočnými, Silvestrovskými a Novoročným koncertom.

Na tohtoročné Vianoce sa naladíme na tradičných Vianočných koncertoch Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal) a Bratislavského chlapčenského zboru (zbormajstri Magdaléna RovňákováGabriel Rovňák) so sólo – harfistkou Katarínou Turnerovou, flautistkou Ajnou Marosz, slovenskou organistkou žijúcou v zahraničí Bernadettou Šuňavskou. Sólistami budú aj viacerí členovia Slovenského filharmonického zboru (Katarína Šárközi, Lucia Bédová – soprán, Marta Dernerová, Dominika Krčišťová – alt, Pavol Oravec, István Hajdu – tenor, Peter Kollár, Andrej-Marek Kaňa – bas) a Alexander Fellmayer, člen Bratislavského chlapčenského zboru. Za dirigentským pultom bude stáť Rastislav Štúr.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočná pošta Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia opäť prichádza s Vianočnou poštou

Naladení na Vianoce so strhujúcim programom

Tohtoročný program sviatočných koncertov pozostáva z mnohých hudobných prskaviek. Koncerty otvorí dielo anglického skladateľa Benjamina Brittena Ceremony of Carols, op. 48, pre harfu a miešaný zbor, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou slávenia vianočných sviatkov v mnohých anglicky hovoriacich krajinách.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Nasledovať budú dva koncerty – Koncert pre zobcovú flautu a sláčikový orchester F dur Giuseppe Sammartiniho a Koncert pre organ a orchester C dur, Hob. XVIII:8 Josepha Haydna, Sviatočný program doplní Magnificat B dur pre sóla, miešaný zbor, sláčikový orchester a organ talianskeho skladateľa Francesca Duranteho. Nebudú chýbať hity Vianoc – Andersonova kompozícia Vianočný festival/ Christmas festival, päť kolied pre chlapčenský zbor a orchester Radujme sa! českého skladateľa a muzikológa Jana Vičara, zmes vianočných kolied v úprave skladateľa a dirigenta Zdeňka Macháčka, či koleda The Little Drummer Boy americkej skladateľky Katherine Kennicott Davis, ktorá spríjemňuje vianočnú atmosféru po celom svete už od roku 1941. Zaznie v úprave slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

Radostnú a príjemnú náladu umocní kompozícia Leroya Andersona Belle of the Ball. Nasledovať bude notoricky známa pieseň Jingle Bells amerického skladateľa Jamesa Pierponta, ktorú si ľudia pospevujú po celom svete. Vianočnú atmosféru umocní scéna z baletu Luskáčik, op.71 Jedľový les v zime Piotra Iľjiča Čajkovského, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou sviatočných programov. Koncert uzavrie tradične Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera, bez ktorej si Vianoce nevieme ani predstaviť. Rakúsky skladateľ, organista a hudobný pedagóg dokončil túto koledu presne na Štedrý deň. O pár hodín na to premiérovo odznela na polnočnej omši.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie sa uskutočnia v pondelok, utorok, stredu, vo štvrtok a piatok 18., 19., 20., 21. a 22. 12. 2023.Pre veľký záujem našich návštevníkov sme v pondelok pridali verejnú generálku v pondelok 18. 12. 2023, ktorá sa začne v Koncertnej sieni SF o 10.00, pozýva načerpať sviatočnú atmosféru do bratislavskej Reduty Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

— TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: A. Trizuljak, archív SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-12-19 (red_jk)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »