Kam za kultúrou v 46. kalendárny týždeň tohto roka? Pokračovanie pravidelnej rubriky aj tentoraz mapuje výnimočné kultúrne podujatia. Program je bohatý, a to vďaka nejednej premiére, dvom derniéram či jedinečnej Noci divadiel, ktorá pripadá práve na sobotu 16. novembra. Nemenej zaujímavý bude aj svet hudby. Tešiť sa môžeme pritom na zaujímavé podujatia na pomedzi histórie a dejín umenia. Ste pripravení na najnovšiu výberovku? Nový diel Kam za kultúrou je už tu!
Aktuálny týždeň čo nevidieť končí a nahradí ho nový, v poradí 46. kalendárny týždeň roka 2024. Kam za kultúrou v nový týždeň? Prinášame viaceré odpovede. Novú nádielku TOP tipov na zaujímavé kultúrne podujatia, koncerty, predstavenia i výstavy charakterizujú opäť jedinečné zážitky. Totiž týždeň prekypuje kultúrnymi podujatiami. Je výnimočný v širšej ponuke divadelných podujatí, keďže sa blíži každoročne výnimočná programom a i tentoraz jedinečná obsahom – Noc divadiel. Ďalší diel tipov Kam za kultúrou prináša atraktívne divadelné a koncertné tipy z rôznych regiónov Slovenska. Núdza nebude o festivalové zážitky, premiéry aj derniéry. Svet divadla prináša divadelné chuťovky vrátane premiéry a príťažlivú ponuku má aj svet vážnej hudby. Čím sa žije v kultúre si povieme, a rovnako aj to, čo odporúčame tentoraz navštíviť, vidieť či zažiť.
Kam za kultúrou štartuje na doskách znamenajúcich svet
Svet divadla sa v 46. týždeň vyznačuje viacerými podujatiami s cvengom výnimočnosti. Nielenže štartuje nová sezóna v Divadle Aréna, ale pripravené sú viaceré premiéry. V ponuke sú aj dve derniéry či jedinečný baletný zážitok v kine a pestrá ponuka už spomínanej Noci divadiel 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Redakčná výberovka Kam za kultúrou spravidla začína divadelnými tipmi a k tejto našej tradícii sa navrátime aj my. Ponuka je široká, nuž si ju predstavíme o niečo menej obšírne, hutne. Ako sme naznačili, týždeň prinesie štart novej sezóny aj v bratislavskom Divadle Aréna, ktoré sa po obnove vracia na svoju domovskú pôdu.
Divadlo Aréna opäť doma. Novú sezónu štartuje s premiérou
Pre publikum predstavuje aj prvé predstavenie, ktoré uvedie v nedeľu 17. novembra 2024. A bude to rovno prvý premiérový titul – Nepriateľ ľudu z pera nórskeho spisovateľa, dramatika a maliara Henrika Ibsena. Autorovu poslednú hru, v ktorej sa snažil aktívne bojovať za spoločenské témy, prináša táto bratislavská scéna práve v Deň boja za slobodu a demokraciu. Divákovi predostiera neľútostný pohľad na svet, kde ani demokracia nezaručuje, že sa pravda presadí proti súkromným záujmom. V predstavení uvidíte Dávida Hartla, Zdenku Kvaskovú, Jána Jackuliaka a Gregora Hološku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Balet na striebornom plátne možno aj vo vašom kine
K TOP kultúrnym zážitkom 45. i 46. kalendárneho týždňa prispieva aj kinosieť CINEMAX programom vo svojich vybraných kinách. V piatok 8. novembra o 18:00 hod. večer, v nedeľu 10. novembra o 15:00 hod. (o čom sme si povedali v predošlom vydaní Kam za kultúroou), a rovnako tiež v stredu 13. novembra o 17:30 ponúknu vo vybraných kinách v rámci série Artmax jedinečný baletný zážitok. V rámci operno-baletnej sezóny, ktorú predstavujeme v samostatnom článku, prináša Artmax najznámejší Čajkovského balet – Labutie jazero z Parížskej národnej opery.
Čajkovského nádherná hudba dokonale ilustruje romantický príbeh princa Siegfrieda (v podaní prvého sólistu Paula Marqueho), ktorý sa zamiluje do Odetty (primadonna Sae Eun Park), princeznej premenenej zlým čarodejníkom Rotbartom (prvý tanečník Pablo Legas) na labuť. Orchester Parížskej národnej opery diriguje Vello Pähn. Pre kiná režírovala Isabelle Julien.
Bolero prichádza, Scény zo života režiséra sa lúčia
V Bratislave sme začali a tam aj pokračujeme. Slovenské národné divadlo prinesie po jednom premiéru i derniéru. Balet SND uvedie v premiére 16. a 17. novembra novinku s názvom Bolero+. Sú to tri ikonické choreografie, v ktorých sa telesná forma súčasnej pohybovej reči stáva obsahom.
Článok pokračuje pod reklamou
Meno produkcii dala strhujúca choreografická kompozícia BOLERO X. Nesie rukopis vyhľadávaného izraelského choreografa Shahara Binyaminiho. Ten vytvoril príťažlivú pohybovú abstrakciu na ikonickú skladbu Mauricea Ravela pre personálne veľký tanečný súbor. Práve masa unisono tancujúcich interpretov vytvára na javisku vizuálne silný energetický obraz. BOLERO X bude uzatvárať program neoklasických diel.
Predchádzať mu budú choreografie MURMURATION Edwaarda Lianga a ENTROPY Craiga Davidsona, ktoré sme pre veľký úspech z predchádzajúcich sezón opätovne zaradili do programu. Komponovaný program je prehliadkou choreografií, kde omamná fyzikalita a súčasná pohybová forma naplnia očakávania aj najnáročnejších obdivovateľov baletného umenia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V tomto vydaní Kam za kultúrou rezonuje aj bratislavská derniéra. V sobotu 16. novembra sa v Štúdiu Činohry s divadelnými doskami rozlúči hra Ingmara Bergmana Scény zo života režiséra. Vychádza nielen z autorových vlastných spomienok a scenárov, ale aj zo spomienok jeho spolupracovníkov, ho zachytáva pri režírovaní divadelnej inscenácie. Príbeh sa dotýka samotnej podstaty umeleckej práce a divadla, podstaty povolania režiséra, ktorý sa vymetaním vlastných démonov snaží pomenovať démonov celej spoločnosti. V hre, ktorá je ďalším príspevkom činohry k oslave storočnice SND, sa prelínajú režisérove osobné problémy s rodičmi, partnerkami a so spolupracovníkmi a problémy umeleckej práce pri tvorbe divadelného diela. Dokáže nás divadlo očistiť?
Jánošíkov návrat do mesta pod Zoborom
V Kam za kultúrou sa za ďalšou premiérou 46. týždňa roka 2024 pozrieme do Nitry. Divadlo Andreja Bagara v Nitre hodlá na svojich doskách znovu uvádzať legendárny muzikál Na skle maľované. Poľský muzikál o najslávnejšom slovenskom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi je nielen príbehom o láske, slobode a nesmrteľnosti. Ľudový a nespútaný, autentický aj surový, no zároveň však magický a rozprávkový príbeh zbojníka Juraja Jánošíka v podaní autorskej dvojice poľských autorov – básnika a spisovateľa Ernesta Brylla a hudobnej skladateľky Katarzyny Gärtnerovej je plný podmanivých melódií, poetický a zároveň vtipný. Juraj Jánošík je v tomto kultovom muzikáli prezentovaný ako hrdina, ktorého sme si sami vymysleli a ktorý spĺňa všetky naše predstavy, naše sny a túžby.
V jubilejnej divadelnej sezóne uvedie Divadlo Andreja Bagara tento muzikál v réžii Ondreja Spišáka. Tento muzikál poňal ako kompozíciu obrázkov, ktoré sú akoby maľované na skle. Nejde o adoráciu ľudovej či národnej kultúry, ale väčšmi o metaforu – obrázkov krehkých, ľahko rozbitných, jednoducho zmazateľných – ako život sám. Chvíľu sú tu a potom sa z nich v okamihu stáva spomienka, zo spomienky príbeh a z príbehu mýtus. Výnimočný zážitok divákov umocnia tvorcovia aj so živou rockovou kapelou. Predstavenie populárneho kúsku si po rokoch opäť na doskách nitrianskeho divadla vychutnáte v meste pod Zoborom v predpremiére už vo štvrtok 14. novembra a v dvoch premiérach 15. a 16. novembra 2024 vo Veľkej sále DAB.
Prešov v znamení derniéry, Košice s premiérou slovenskej klasiky
Presuňme sa na východné Slovensko. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove sa ponesie v znamení rozlúčky. Ani dva roky neuplynuli od premiéry a už sa lúči s divákmi iskrivá komédia Edmond. Prekypuje celou kopou zapeklitých situácií, ktoré sa ako pohroma rútia jedna za druhou. Edmond – to je aj vášeň k divadlu, vrtochy herečiek, tlak producentov, žiarlivosť, pokušenie, ale hlavne láska sa pripletú do života mladého Edmonda Rostanda a inšpirujú ho pri písaní slávnej hry o romantickom búrlivákovi, rojkovi Cyranovi z Bergeracu.
Naopak, v znamení premiéry, sa ponesie program Národného divadla Košice. Činohra NDKE uvedie v réžii Adriany Totikovej jedno z najznámejších diel slovenskej klasickej dramatickej literatúry. Palárikovo Dobrodružstvo pri obžinkoch sa na pôdu košickej Činohry vracia už po štvrtý raz.
Článok pokračuje pod reklamou
Známe dielo prináša ideu zmierenia spoločenských tried aj národov. V čom je pre nás táto idea aktuálna? V Palárikovej veselohre sú to predovšetkým mladí, pre ktorých láska môže ísť ruka v ruke s toleranciou. Nespútanosť a sila mladosti kontrastujú so starým svetom. Inscenácia má ambíciu ponúknuť pôvodne obrodenecký príbeh ako dynamický a zábavný presah k dnešku. V predpremiére sa na ňu môžete prísť pozrieť už vo štvrtok 14. novembra večer, no premiéry prinesú so sebou už najbližší piatok a sobota.
Divadlu praje noc. Neobyčajná, jedinečná, unikátna – Noc divadiel 2024
A stojíme pred poslednou divadelnou zástavkou tohto vydania rubriky Kam za kultúrou. V sobotu 16. novembra sa uskutoční tradičné divadelné podujatie Noc divadiel s bohatým programom v divadlách po celom Slovensku. V poradí 15. edícia prinesie do približne 60 divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl v 29 mestách a obciach od východu krajiny až na jej západ skutočne pestrý program. Popri klasickom repertoári bude obohatený aj o prehliadky zákulisí, inscenované čítania, besedy, koncerty a pod. Presný a podrobný prehľad podujatí, ktoré divadlá a ich súbory, kultúrne centrá a umelecké školy pripravujú, nájdete na webe Noci divadiel. A mimochodom, aktuálny ročník vám predstaví Mária Kleinová už čoskoro vo svojom článku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Svet hudby ovládajú nielen festivaly
Po svete divadla sa i v tomto Kam za kultúrou už celkom tradične pozrieme do sveta hudobného umenia. Počas neho pokračuje v Bratislave dvojica festivalov. Kým Bratislava Mozart Festival pozve návštevníkov spoznať hudobné korene Bratislavy, Melos-Étos prekypuje koncertnými stretnutiami. V Banskej Bystrici pokračuje medzinárodný organový festival Vivat vox organi a v Košiciach festival Ars nova.
Po stopách hudby ulicami Bratislavy
Bratislava Mozart Festival vo svojej dramaturgii už tradične dáva priestor aj hudobným vychádzkam. Záujemcov v slovenskom jazyku po pamiatkach mesta sprevádza Zuzana Godárová, ktorá sa rok čo rok zameriava na súvislostí kultúrnych a hudobných dejín mesta s témou daného ročníka festivalu. V programe aktuálneho ročníka nechýba tiež špeciálna hudobná vychádzka starou Bratislavou po stopách skladateľov, hudobníkov a výrobcov hudobných nástrojov v súvislosti s aktuálnym ročníkom festivalu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V sobotu 16. novembra štartuje tohtoročná festivalová vychádzka o 14:00 hod. pred Primaciálnym palácom. Po cca. hodine a pol zaujímavostí príde opäť na rad čajík či kávička v Dome Albrechtovcov. Vstupenku na toto podujatie zoženiete v sieti Ticketportal.
Organové interpretácie plné virtuozity
Priaznivcov organového umenia poteší ďalší koncert festivalu Vivat vox organi, ktorého koncerty sa v našej výberovke Kam za kultúrou objavujú pravidelne. Uskutoční sa v sobotu, 16. novembra 2024 a jeho dejiskom bude Evanjelický kostol a.v. na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici. Po 16:00 hod. sa chrámom roznesie program s názvom Jób pre organ. Hosťami budú majster organovej interpretácie a virtuóz každou bunkou David di Fiore a recitátor Dodo Šamaj.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festivaly novej hudby
Bratislava i Košice sú aj počas ďalšieho novembrového týždňa centrami festivalov venovaných súčasnej hudbe. Festival súčasného umenia ARS NOVA, ktorý zastrešuje Štátna filharmónia Košice (ŠFK) prináša v spolupráci s Konzervatóriom Petra Dvorského festivalovú bodku. Tou je Koncert študentov konzervatória a ich hostí, ktorý sa uskutoční už v utorok 12. novembra o 17:00 hod. na pôde školy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalším, ktorý si v tomto vydaní Kam za kultúrou spomenieme, je festival Melos-Étos. Tento pokračuje v najbližšie dni koncertmi v Moyzesovej sieni v Bratislave. A to najmä v prvých dňoch nového týždňa. Práve najbližšie dni ponúknu festivalový highlight. Tým nepochybne bude vystúpenie hviezdneho francúzskeho klaviristu Pierra-Laurena Aimarda. Tento brilantný hudobník a mimoriadny vizionár vystúpi už v pondelok 11. novembra 2024 v Moyzesovej sieni. V jeho tohtoročnej nabitej koncertnej sezóne, s koncertnými sólovými zastávkami v Carnegie Hall v New Yorku, rakúskom Wiener Musikverein, Auditorium National de Lyon, či v Centro Nacional de Difusión Musical v Madride, sa zastaví vďaka tomuto festivalu aj v Bratislave.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Po celý svoj profesijný život Aimard úzko spolupracoval s poprednými skladateľskými osobnosťami, ku ktorým okrem Messiaena a Bouleza patrili György Kurtág, Karlheinz Stockhausen, Elliott Carter, George Benjamin či György Ligeti. Kompozície spomenutých skladateľov budú zahrnuté aj v programe, s ktorým sa predstaví bratislavskému publiku. V jeho interpretácii si vypočujeme výber z klavírnych etud G. Ligetiho, skladbu To An Utterance – Study od Rebekky Saunders, Klavírne miniatúry Marca Stroppu, Shadowlines – six canonic preludes od Georgea Benjamina, výber z Kurtágových klavírnych miniatúr. Aimard si v aktuálnej koncertnej sezóne pripomína sté výročie narodenia svojho učiteľa a blízkeho priateľa Pierra Bouleza, pri tejto príležitosti zaznie aj jeho Sonáta pre klavír č. 1.
Utorok na festivale Melos-Étos bude v bratislavskej Moyzeske patriť maďarskému UMZE Ensemble, ktorý v programe uvedie aj premiéru skladbu sans Marteau et sans Maître slovenského skladateľa Petra Javorku. V stredu štafetu preberie francúzsky súbor Forum Voix Etouffées – Orchestre Les Métamorphoses. Na záver tohtoročnej edície opustí Melos-Étos bratislavskú Moyesku a zavíta pod rozhlasovú pyramídu. Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu bude dejiskom záverečného koncertu festivalu Melos-Étos. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu 14. 11. 2024 pod dirigentským vedením Konstantina Ilievského uvedie šesť kompozícií, kde sa predstavia ako sólisti traja špičkoví domáci interpreti.
Dielo veľmi plodného japonského skladateľa žijúceho vo Veľkej Británii Dai Fujikura zastúpi Koncert pre violu a orchester „Wayfinder“. Naplno v ňom zúročil podmanivý zvuk sólového nástroja, pričom ako sólista tohto koncertu sa pred festivalovým publikom predstaví Martin Ruman. Ako sólistka sa v skladbe Safra pre klavír a sláčikový orchester od estónskeho skladateľa Tõnu Kõrvitsa predstaví klaviristka Katarína Paľová.
K ľudovej piesni celoživotne inklinoval taliansky skladateľ Luciano Berio, čo z neho robilo značne neortodoxného predstaviteľa európskej povojnovej avantgardy. Jeho zbierka Folk Songs zbiera „nájdený“ hudobný materiál, pretvára a usporadúva ho cez filter vlastnej, v mnohých ohľadoch obdivuhodnej hudobnej imaginácie. Beriove piesne si vypočujeme v interpretácii Helgy Vargy Bach. V dramaturgii koncertu je zahrnutá aj symfonická báseň pre veľký orchester Zemský ráj to napohled českého skladateľa, divadelníka a herca – Jana Klusáka a dychberúci Marche fatale od nemeckého skladateľa Helmuta Lachenmanna.
Kam za kultúrou aj s tipom na koncert starej hudby
Ak milujete barok, tak máme pre vás hneď jeden koncertný tip. V nedeľu 17. novembra 2024 o 17:00 hod. sa, ak budete v Bratislave, vypravte na koncert barokového súboru Le nuove musiche do Starého Lýcea. V programe zaznie jedinečná hudba, akú môžete počuť naozaj iba zriedkakedy. Väčšina skladieb totiž vôbec nie je nahraná, a tak bude koncert jedinečným zážitkom, plným krásnych objavov a zvuku barokových nástrojov.
Zaznejú skladby J. G. Weichenbergera či F. I. Hinterleitnera. V ich prípade pôjde o viedenský Lauthenconcert. Ďalej sa môžete tešiť na hudbu pre mandoru, husle, violončelo a mezzosoprán v podaní skvelej speváčky Anny Kargl z Rakúska. Ako príklad známejšej hudby z 18. storočia zaznejú sólové časti z Bachových violončelových suit či husľových partít.
Mladé umenie okrem Košíc ovládne aj Žilinu či Bratislavu
Na chvíľu si v tomto vydaní Kam za kultúrou „odskočíme“ za mladým umením. Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava ponúkne v Pistoriho paláci v Bratislave už v stredu 13. novembra po 18:00 hod. novembrový diel podujatia Konzervatórium v paláci. Publikum uvidí nielen mladé talenty z radov študentov najstaršieho konzervatória na Slovensku, ale aj ich pedagógov, ktorí ich budú sprevádzať.
Priestor dostanú študenti spevu pod pedagogickým vedením Mgr.art. Zuzany Šved, Mgr.art. Kataríny Juhásovej Štúrovej, Mgr.art Márie Repkovej, Mgr.art. Gabriely Hübnerovej, Mgr.art. Evy Šeniglovej a Mgr.art. Silvie Lejava Adamíkovej, ArtD. V podaní študentov zaznejú známe árie od G. Donizettiho, W. A. Mozarta, G. B. Pergolesiho, B. Smetanu či J. Offenbacha. Na programe novembrového koncertu v Pistoriho paláci je aj piesňový repertoár. Zastúpenie v ňom majú napríklad F. Schubert, R. Schumann, E. Suchoň, A. Dvořák i V. Novák či Mikuláš Schneider – Trnavský. Mladí speváci vystúpia v klavírnom sprievode svojich pedagógov Mgr.art Martina Hríňa, ArtD., Mgr.art. Anh Le Viet Nguyent, Dis.art. Anikó Patkoló a tiež študentky Alice Zahumenskej.
Žalmový koncert v Žiline
Vo štvrtok 14. novembra 2024 o 19:00 hod. zaznie v Dome umenia Fatra podujatie s názvom Žalmový koncert. Organizátori ho venovali skladbám inšpirovaným biblickými textami, predovšetkým Starým zákonom. Päť slovenských skladateľov a sólistov napísalo na objednávku ŠKO Žilina výnimočné diela. Tieto na koncerte, ktorý sa koná pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, pritom odznejú v svetovej premiére. V programe sa predstaví nielen orchester pod vedením dirigenta Adriana Kokoša, ale aj sólisti ako tenorista Matúš Šimko a autori skladieb. Recitátorom biblických textov bude člen Činohry SND Štefan Bučko.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna opera k Nežnej revolúcii aj Roku českej hudby
Ďalšou zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou bude Banská Bystrica, kde v rámci Noci divadiel vzdajú poctu českej hudbe. Štátna opera v predvečer 35. výročia sa v duchu česko-slovenskej vzájomnej a dlhej spoločnej histórie našich národov pripája aj k Roku českej hudby 2024. Ako ináč hudbou vyjadrí poctu uvedením jedného z najgeniálnejších diel klasickej hudby – Symfóniou č. 9 e mol „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka. Do symfónie premietol atmosféru dynamicky sa rozvíjajúcich sa USA, spleť kultúr a etník, dojmy z amerického vidieka i nostalgickú túžbu po domove a rodine.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Symfónia „Z Nového světa“ patrí k tým dielam, ktoré sa navždy zapisujú do pamäte poslucháčov. Jej Largo zaznelo na pohrebe amerických prezidentov Franklina Roosvelta a Geralda Forda. Na jeho motívy napísal jeden z Dvořákových žiakov v USA veľmi populárny spirituál Goin’ Home. Astronaut Neil Armstrong si nahrávku Novosvetskej zobral so sebou na misiu Apollo 11. V našom prostredí je známa i z oscarového filmu Kolja. Súčasťou koncertu bude i uvedenie orchestrálnej suity Eugena Suchoňa Noc čarodejníc, ktorá vznikla v roku 1927 na motívy Merežkovského románu Leonardo da Vinci, pôvodne ako dielo pre klavír. Koncom 70. rokov bola zrevidovaná do orchestrálnej podoby.
Beethoven i súčasnosť v Košiciach
Na záver koncertných tipov 46. tohtoročného vydania Kam za kultúrou navštívime aj Košice. Pod taktovkou dirigenta Jiřího Rožňa uvedie orchester ŠFK program, ktorý prepojí súčasnosť s minulosťou. Publikum v Dome umenia v Košiciach si vo štvrtok 14. novembra o 19:00 hod. vypočuje Symfóniu fis mol od chorvátskej skladateľky Dory Pejačević a Koncert pre klavír a orchester č. 4 od Ludwiga van Beethovena, ktorého sólový part uvedie klavirista Jakub Čižmarovič. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00 hod., ktoré je divácky tiež veľmi obľúbené.
Kam za kultúrou prináša aj tipy na ďalšie atraktívne podujatia
Pravidelní čitatelia redakčnej výberovky tipov Kam za kultúrou vedia, že svoje miesto v týždenných prehľadovkách majú aj končiaci výstavy i ďalšie zaujímavé podujatia. Je preto vhodné upriamiť svoju pozornosť na končiace sa výstavy. Viaceré z nich sme si už predstavili, nuž teraz si ponúkneme ich stručný prehľad.
V znamení posledných šancí. Od Košíc k Váhu
Už v sobotu 16. novembra o 16:00 hod. sa vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach s návštevníkmi rozlúči výstava sakrálneho umenia Ad maiorem Dei gloriam, nad ktorou prevzal záštitu košický arcibiskup-metropolita Bernard Bober. Návštevníkov finisáže s komentovanou prehliadkou a vystúpením vokálnej skupiny Gregoriana. Podujatie je zároveň súčasťou Festivalu sakrálneho umenia.
Za Barborou i starovekým Egyptom na Trenčiansky hrad
Na Trenčianskom hrade vystavujú momentálne dve výstavy venované starovekému Egyptu. Kým výstavu replík zo zbierku Jána Hertlíka si ešte stíhate pozrieť aj v ďalších týždňoch, do tajov egyptológie a hieroglyfov preniknete už len do nedele 17. novembra. Až dovtedy si ešte budete môcť pozrieť svietiacu kópiu Rosettskej dosky a vstúpiť do repliky Tutanchamónovej pohrebnej komory v skutočných rozmeroch. Nahliadnete aj cez unikátne „kukátko“, ktoré navodí emócie a pocity, ktoré zažívali objavitelia Tutanchamónovej hrobky pri prvom pohľade do jej vnútra.
Trenčianske múzeum taktiež už len do nedele 17. novembra predstavuje na výstave v Barborinom paláci Trenčianskeho hradu cisárovnú, uhorskú a českú kráľovnú Barboru Celjskú. Návštevníci v rámci výstavy, ktorú sprístupnili pri príležitosti 600. výročia nadobudnutia Trenčianskeho hradu jednou z najmocnejších panovníčok stredoveku Barborou Celjskou, budú môcť vidieť okrem informačných tabúl s historickými údajmi. Uvidíte aj ilustračné zátišie, ktoré prezentuje fiktívnu obytnú miestnosť Barbory Celjskej v jej paláci na Trenčianskom hrade.
Nachádza sa v ňom množstvo prvkov odkazujúcich na jej vládu, krásu, odievanie, zbožnosť i voľnočasové aktivity. V rámci zátišia sú vystavené aj šaty Barbory Celjskej, ktoré sú napodobeninou šiat podľa ilustrácie z Kostnickej kroniky, a ktoré mala oblečené na Kostnickom koncile. Na výstave uvidíte aj nádherný dokument o Barbore Celjskej o jej pôvode, živote i povestiach s ňou spájaných. Filmový dokument pre Trenčianske múzeum pripravila Divadelná spoločnosť z Prievidze.
Bojnice o portrétoch
Ak sa chcete uniesť históriou prostredníctvom portrétov, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad na spoločenské a historické kontexty 19. storočia, vydajte sa do Bojníc. Bojnický zámok ponúka vo výstavnej sieni Západného krídla Bojnického zámku ako súčasť prehliadky zámku alebo samostatne výstavu s názvom 19. storočie v portréte. Do konca novembra vstúpite do fascinujúceho sveta 19. storočia, ktoré bolo obdobím veľkých spoločenských zmien v Európe i celom svete.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V prvej polovici 19. storočia vznikali portréty ako významné výtvarné diela, ktoré mali za cieľ zachytiť a zvečniť spoločenské postavenie ich nositeľov. Medzi portrétovanými boli členovia cisárskeho dvora, aristokracia, vojensko-politické elity, mešťania, priemyselníci a neskôr aj osobnosti slovenského národného obrodenia. Záverečné desaťročia 19. storočia priniesli vďaka vynálezom ako dagerotypia a fotografia nové zobrazovacie technológie. Tieto inovácie výrazne ovplyvnili portrétnu tvorbu, prinášajúc nové možnosti a metódy zobrazovania osobností.
V Kam za kultúrou odporučíme tentoraz i zaujímavé besedy či nové publikácie
V tomto vydaní Kam za kultúrou máme aj tipy na zaujímavé besedy. Do sveta ranonovovekého šľachtica vás vo štvrtok 14. novembra o 17:00 hod. pozve Považskú múzeum do Sobášneho paláca v Bytči. Chystá prednášku historičky, odbornej pracovníčky Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a vedúcej oddelenia novovekých dejín, PhDr. Tünde Lengyelovej CSc. Odborníčka na problematiku dejín novoveku a každodennosti priblíži bežný spôsob života resp. rituál života na uhorskom šľachtickom panstve – ako sa žilo, bývalo, jedlo, obliekalo, umývalo a dozviete sa i ďalšie zaujímavosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štvrtkový podvečer prinesie zaujímavé podujatie aj na Kaštieľ Betliar. Jeho program bude pozostávať zo slávnostnej prezentácie sprievodcu ŽIVOT V KAŠTIELI ANDRÁSSYOVCOV 1878 – 1944 od Júliusa Barcziho. Súčasťou programu bude aj znovuodhalenie pamätnej tabule Dr. Alžbety Güntherovej-Mayerovej.
Milovníkom dejín dávame do pozornosti aj ďalšiu prezentáciu zaujímavej publikácie. Ponúka mimoriadnu možnosť spoznať dejiny nášho územia s profesorom Janom Rychlíkom, ktorý predstaví svoju najnovšiu knihu Dějiny Slovenska. Prezentácia publikácie významného českého historika spojená s besedou sa uskutoční v piatok 15. novembra 2024 o 16.00 hod. v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu kultúry Čechov na Slovensku (Moyzesova 11, Martin).
V publikácii Dějiny Slovenska (2024) sleduje Jan Rychlík históriu slovenského územia od úplných počiatkov. Jadrom knihy sú však kapitoly o moderných dejinách Slovenska, vrcholiace získaním samostatnosti v roku 1993, aj o nasledujúcich dekádach. Autor má unikátne predpoklady na napísanie prvej českej syntézy slovenských dejín – má české aj slovenské občianstvo a ako priamy účastník bol i pri rokovaní o rozdelení spoločného štátu. Besedu s autorom bude moderovať historik Slovenského národného múzea v Martine Mgr. Milan Georgievski, PhD. Knihu bude možné si na mieste kúpiť. Ináč, mimochodom, ju zoženiete napríklad aj v Martinuse.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Inšpirovali sme vás s tipmi na zaujímavé divadelné predstavenia, koncerty, výstavy a podujatia? Ak áno, to nás veľmi teší. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Na našich stránkach prinesieme nielen ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, ale najmä články z oblasti dejín a dejín umenia.
—
Koláž: Silvia Mária Petrovitsová
Foto: archívy múzeí a galérií, umelcov a divadiel, Silvia Mária Petrovits, Robert Tappert
Zdroj: ANDORAS, o.z., CINEMAX, Divadelný ústav, Divadlo Aréna, Divadlo Jonáša Záborského, Hudobné centrum, Konzervatórium Tolstého 11, Bratislava, Konzervatórium Žilina, Konzervatórium Petra Dvorského, Le nuove musiche, Národné divadlo Košice, Noc divadiel, Považské múzeum, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Trenčianske múzeum / Trenčiansky hrád, Vivat vox organi, Východoslovenské múzeum
*** Posledná aktualizácia: 2024-11-11 (smp) ***