Kam za kultúrou? Pokračovanie pravidelnej rubriky mapuje podujatia, ktoré so sebou prináša 45. kalendárny týždeň tohto roka. Nechajte sa uniesť atraktívnymi kultúrnymi podujatiami, koncertnými i divadelnými stretnutiami s inšpiratívnymi umelcami a ich jedinečnými vystúpeniami. Divadlo vábi premiérou i príťažlivými titulmi a zaujímavý je aj svet výstav. Ste pripravení na najnovšiu výberovku? Nový diel Kam za kultúrou je už tu!
Máme tu nielen víkend, ale aj ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Čo so sebou prináša týždeň v kultúre? Nájdete v ňom atraktívne divadelné a koncertné tipy z rôznych regiónov Slovenska. Núdza nebude o festivalové zážitky. Svet divadla prináša divadelné chuťovky vrátane premiéry a príťažlivú ponuku má aj svet vážnej hudby. Čím sa žije v kultúre si povieme, a rovnako aj to, čo odporúčame tentoraz navštíviť, vidieť či zažiť.
Kam za kultúrou? Svet hudby ovládajú nielen festivaly
Redakčná výberovka Kam za kultúrou spravidla začína divadelnými tipmi. Tentoraz ako prvé prinášame tipy zo sveta vážnej hudby. Kultúrny kalendár je na koncerty bohatý tiež počas najbližších dní, za čo vďačíme v prvom rade festivalom, ale nielen im. Pozveme vás na koncerty do Bratislavy, Trnavy aj Piešťan, do Banskej Bystrici, Španej Doliny, Žiliny či do Košíc. Začneme vo veľkom štýle. Tohto roku si Štátny komorný orchester Žilina pripomína 50. výročie od odohratia svojho prvého koncertu, ktorý sa konal 4. novembra 1974. Pri tejto príležitosti odznie vo štvrtok 7. 11. a v repríze v piatok 8. 11. 2024 o 19:00 hod. v Dome umenia Fatra veľkolepý Slávnostný koncert k 50. výročiu ŠKO Žilina.
V rámci koncertu, ktorý sa uskutoční pod taktovkou šéfdirigenta Františka Macka predstavia tiež knihu ŠTÁTNY KOMORNÝ ORCHESTER ŽILINA UŽ 50 ROKOV, ktorá sumarizuje činnosť orchestra od jeho vzniku v 70-tych rokoch po súčasnosť. Priestor v programe slávnostných koncertov dostanú Ján Cikker, Eugen Suchoň, Wolfgang Amadeus Mozart i Antonín Dvořák a jeho slávnostné Te Deum. V programe sa po boku orchestra predstavia viacerí renomovaní sólisti. Budú to nielen klaviristi Marián Lapšanský a Ivan Gajan. Vystúpia tiež vokálni umelci ako sopranistka Andrea Vizvári a basista Peter Mikuláš či Žilinský miešaný zbor a tiež Cantica Collegium Musicum Martin.
Týždeň so Slovenskou filharmóniou
Medzi stálice našich výberoviek TOP tipov Kam za kultúrou patrí Slovenská filharmónia a jej jednotlivé umelecké telesá. Aj počas 45. kalendárneho týždňa sa môžete tešiť na orchestrálnu koncertnú dvojicu orchestra Slovenská filharmónia. V tradičnom termíne – štvrtok a piatok (7. a 8. novembra 2024) sa Slovenskí filharmonici predstavia pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina a uvedú program z diel Dvořáka a Čajkovského. Prvej časti bude korunovať Dvořákov Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104 so sólistom, violončelistom Janom Voglerom. Následne si publikum v oba večery vypočuje Čajkovského Symfóniu č. 5 e mol, op. 64.
Koncerty bez potlesku si potlesk iste zaslúžia
Ďalším umeleckým telesom Slovenskej filharmónie, ktoré pripravuje zaujímavé podujatie, je Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela. Toto teleso sa predstaví na Koncerte bez potlesku najprv, vo štvrtok večer v piešťanskom Dome umenia SF a v nedeľu popoludní aj v bratislavskej Redute. Tieto koncerty nebudú o radosti, zábave, ale reflexiou chvíľ v osude človeka, kedy nieto dôvodu na radosť, oslavu či potlesk.
Dramaturgia programu poskytne priestor na meditáciu, stíšenie sa i uvoľnenie duševného napätia z rýchleho kolobehu bežného pracovného života. Na oboch Koncertoch bez potlesku zaznejú v interpretácií Slovenského komorného orchestra a sólistky, harfistky Kataríny Turnerovej diela velikánov hudby Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Charlesa Gounoda, Gustava Mahlera a ďalších.
Koncert na pamiatku Albína Sakáča v Katedrále
Banskobystrická katedrála privíta v nedeľu 10. novembra koncert In memoriam Albín Sakáč. Albín Sakáč počas svojho života pôsobil 40 rokov ako organista v kostoloch v Banskej Bystrici. Okrem iného aj v Katedrále, kde taktiež 12 rokov viedol spevácky zbor Xaverius. Z jeho niekoľkých autorských skladieb je nemálo známa Gloria z jeho jednohlasnej omše, ktorá sa dostala aj do celoslovenského Liturgického spevníka I., ktorú možno počuť pri svätých omšiach nielen v Banskej Bystrici, ale po celom Slovensku.
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Jeho 20. výročie úmrtia si pripomenú v Katedrále sv. Františka Xaverského svätou omšou o 18:00 a koncertom in memoriam o 19:00 hod., na ktorom zaznejú okrem iného aj diela Albína Sakáča. V programe účinkujú organista Matej Svoreň, barytonista Milan Hajaš a Miešaný spevácky zbor Konzervatória J. L. Bellu pod taktovkou Kataríny Koreňovej.
Medzi literatúrou a hudbou v Piešťanoch
Máme aj tip pre priaznivcov literatúry. Je ním Literárne soirée, večer autorského čítania s hudobným sprievodom, ktorý si vychutnáte 8. novembra v čase 17:00 – 18:30 hod. v Dome umenia SF v Piešťanoch. Poézia je v súčasnosti považovaná za menšinový žáner alebo za čosi archaické. Svoju tvorbu predstaví český básnik, prozaik, vydavateľ a publicista Petr Borkovec, všestranný umelec, hudobník, maliar, textár a básnik Martin Vlašič a piešťanskí rodáci (Zuzana Šeligová, Daniel Grúň, Matúš Nižňanský, Michael Papcun a ďalší). Hudobný sprievod zabezpečí Martin Lopéz s kapelou. Hudobno-poetický projekt Poetica Pescana si kladie za cieľ „rehabilitovať” poéziu a literatúru vo verejnom priestore. Podujatie je súčasťou 26. ročníka česko-slovenského festivalu Piešťanské rendezvous.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Toto podujatie do piešťanského Domu umenia prinesie aj ďalšie podujatie – večer gospelovej hudby, ktorý sa uskutoční v druhú novembrovú nedeľu. Brno Gospel Choir prichádza do Domu umenia v Piešťanoch s európskym a americkým gospelovým repertoárom a s odkazmi aj na svet hudby spirituálu. Okrem slávnych gospelov (Amazing Grace, Happy Day či Go Down, Moses) na koncerte v Piešťanoch zaznejú aj súčasné známe songy ako napr. A Move of God, Better than Life, God Is My Rock, Going Up, I Just Want To Say Thanks, My Resting Place, Te Amo, You’re Not Alone a ďalšie.
Zbor Brno Gospel Choir využíva hudobný sprievod kapely, ktorú tvoria klávesy, gitara, basgitara, bicie a dychové nástroje. V predadventnom období prináša zbor do Piešťan jedinečný koncert gospelovej hudby.
Svet hudby v znamení festivalov
Slovensko žije festivalovou náladou, a to od západu až po východ. Bratislava patrí nielen Bratislava Mozart Festivalu, ktorý je v plnom prúde, ale začína sa aj festival Melos-Étos. Trnava ponúkne festivalovú poctu violončelu. Stredné Slovensko ožije novembrovou programovou ponukou medzinárodného organvoého festivalu. Košice budú patriť festivalu súčasného umenia aj v najbližšie dni, ktorý navyše prinesie aj jedinečné prepojenie.
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Bratislava Mozart Festival v plnom prúde. Privíta hlavnú hviezdu
O výnimočné zážitky sa postará aj v najbližšie dni Bratislava Mozart Festival. Tento svojmu publiku ponúkne už počas najbližších dní hlavnú hviezdu tohto ročníka – legendárneho amerického klarinetistu Erica Hoepricha. Spolu s elitným britským sláčikovým kvartetom London Haydn Quartet, ktoré vystúpi v Bratislave vôbec po prvýkrát, predstaví program, v ktorom bude Wolfgang Amadeus Mozart nielen aranžovaný, ale aj sám aranžérom. V originálnom zvuku dobových nástrojov i vycibrenom štýle sa rozoznie nádherná Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca úpravou Mozartovej Husľovej sonáty od Johanna A. Andrého či Mozartovými aranžmánmi Bachových fúg.
Koncert sa uskutoční v nádhernom priestore Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v nedeľu 10. novembra o 19:00 hod. a nadväzujúcim sprievodným podujatím bude majstrovská trieda Erica Hoepricha. Tá sa uskutoční v pondelok 11. novembra na pôde Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU.
Ars Nova s premiérami, ale aj v znamení spojení a jedinečných zážitkov
Okrem spomenutého Bratislava Mozart Festivalu to budú tiež Festival súčasného umenia ARS NOVA, ktorý zastrešuje Štátna filharmónia Košice či Melos-Étos z dielne Hudobného centra. Nosným projektom oboch festivalov bude koncert, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 7. novembra o 19:00 v košickej Kunsthalle pod taktovkou Mariána Lejavu. Koncert ARS NOVA x MELOS-ÉTOS odohrá orchester ŠFK a v rámci neho uvedie aj svetovú premiéru Koncertu pre gitaru, sláčikový orchester a bicie nástroje od Pavla Malovca. Sólovo sa predstaví gitarista Adam Svitač.
Zaznejú aj dve slovenské premiéry – Unanimus od autorky Justė Janulytė a the stones in the river by our camp in the forest skladateľky Rufus Isabel Elliot. „Program koncertu je koncipovaný tak, že jednotlivé diela navzájom komunikujú napriek tak vzdialeným dobám svojho vzniku – najstaršie a najnovšie delí viac ako 100 rokov! Napokon tie ‚nové‘ nemusia pôsobiť až tak novo. Scelsiho I Presagi majú už 66 rokov a Stravinského Symfónie pred štyrmi rokmi prekročili dokonca storočnicu. Tu sa stierajú hranice medzi novou a starou hudbou,“ hovorí Marián Lejava. Na programe je aj dielo Charlesa Ivesa The Unanswered Questionz roku 1908.
Otváraciemu koncertu festivalu Melos-Étos v Košiciach, predchádza festivalový koncert festivalu Ars Nova v Dome umenia v Košiciach. Na tamojšie publikum už v pondelok 4. novembra o 19:00 čaká koncert Slovak Composers in Slovak Cities. A bude výnimočný, zážitkový i kontaktný. Prečo? „Toto podujatie môže byť zážitkové, pretože návštevníci v limitovanom počte budú mať možnosť sedieť priamo na pódiu a zblízka vidieť špeciálne techniky hry jednotlivých diel v interpretácii EnsembleSpectrum,“ približuje koncert generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ars Nova pokračuje na pódiu ŠFK aj v nedeľu 10. novembra o 17:00 hod., kedy na jej pôde zaznie koncert Tempus gratiae v podaní vokálneho súboru Gregoriana. Tento vznikol pred dvadsiatimi rokmi. Dirigovať bude Ján Mikušek. Za organ sa posadí Márton Levente Horváth. Ten je zároveň autorom diela Missa Cassoviensis, ktorej časti Kyrie, Gloria, Sanctus-Benedictus a Agnus Dei zaznejú v premiére.
Melos-Étos po Košiciach aj v Bratislave. Epicentrom diania bude Moyzeska
Po otváracom koncerte bude festival Melos-Etós pokračovať v Moyzesovej sieni v Bratislave (8. – 13. 11. 2024), kde sa predstavia zahraničné súbory – české sláčikové kvarteto fama Q, maďarský UMZE Ensemble, francúzsky súbor Forum Voix Etouffées – Orchestre Les Métamorphoses a medzinárodné zoskupenie Trio Catch, ktorého členom je slovenský klarinetista pôsobiaci vo Francúzsku Martin Adámek. Väčšina kompozícií uvedených na týchto koncertoch zaznie na Slovensku po prvý raz. V programe nájdu zastúpenie skladatelia avantgardy 20. storočia ako Steve Reich, György Ligeti, ale aj súčasní skladatelia ako Helmut Lachenmann, Jana Kmiťová, Georg Friedrich Haas, až po najmladšiu skladateľskú generáciu Vito Žuraj, Helena Cánova Parés, Ármin Cservenák a i.
V svetových premiérach uvedú aj dve skladby od slovenských skladateľov – UMZE Ensemble uvedie skladbu sans Marteau et sans Maître Petra Javorku a 5. sláčikové kvarteto Antona Steineckera uvedie fama Q.
Trnavský festival violončela
V tomto vydaní Kam za kultúrou odporúčame aj festivalové koncerty, na ktoré môžete zavítať v Malom Ríme. Ďalšou hudobnou zástavkou bude Trnava, a to festival Hudba Trnave. Do priestorov Galérie Jána Koniarka v Koppelovej vile prinesie koncertnú poctu violončelu v podobe troch koncertov, ktoré sa budú konať cez druhý novembrový víkend, 9. a 10. 11. 2024. Ako prvé je na programe sobotné koncertné vystúpenie violončelového kvarteta Cellomania+ v zložení: Eugen Prochác, Ján Slávik, Alexandra Kubinová a Juraj Škoda. Na programe je výber z diel skladateľov ako P. Šimai, G. Goltermann, R. Glier, I. Zeljenka, R. Haas. Koncert sa koná v sobotu 9. 11. o 16.00 hod. v Koppelovej vile.
Na druhom koncerte ten istý deň o 18.00 sa predstaví Moyzesovo kvarteto s hosťom, violončelistom Eugenom Prochácom. Na programe je Emmeleia pre sláčikové kvarteto V. Godára, Sláčikové kvinteto op. 27 č. 3, G. 303 L. Boccheriniho a Sláčikové kvarteto č. 12 F dur op. 96 “Americké” A. Dvořáka. Záver festivalu, v nedeľu 10. 11. o 18.00, bude patriť Moyzesovmu kvartetu a českému violončelistovi Petrovi Nouzovskému. Na koncerte uvedú Sláčikové kvarteto P. Zagara a Sláčikové kvinteto C dur D. 956 F. Schuberta.
Vivat vox organi pokračuje aj v novembri
Stálicou koncertných tipov rubriky Kam za kultúrou býva festival Vivat vox organi. Festivalovo bude vďaka nemu už tento týždeň aj v Španej Doline. Tam sa totiž začína novembrový program festivalu Vivat vox organi. Otvorí ho exkluzívny koncert popredného slovenského súboru pre starú hudbu Solamente Naturali. V nádhernom Kostole Premenenia Pána v Španej Doline privítajú v sobotu, 9. novembra 2024 o 18:00 brilantných hudobníkov umeleckého súboru Solamente Naturali.
V ich prevedení si publikum Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi vypočuje jedinečný program: Bachove kantáty pre komorný barokový orchester a spevákov. Zároveň, po koncerte, budú vystavené artefakty z časovej schránky veže kostola, ktorá sa v lete zrútila, po silnej búrke. Je to jedinečná šanca na skvelú hudbu a ojedinelú skúsenosť vidieť aj poklad časovej schránky z polovice 19. storočia a odhaliť jej skryté podklady – historické listiny a mince.
Kam za kultúrou do divadla?
Okrem tipov na koncerty prináša Kam za kultúrou aj tipy zo sveta divadla. Týždeň od pondelka 4. novembra prináša jednu premiéru a niekoľko chuťoviek. S divadelnou novinkou tohto týždňa prichádza Slovenské národné divadlo. Bude ňou vzrušujúca dráma, nádherný básnický epos o vášni, láske a tradícii: Krvavá svadba z pera Federica Garcíu Lorcu. Významný španielsky autor Federico García Lorca vytvoril dnes už klenoty klasickej drámy. Cez výrazné ženské hrdinky už v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia otvoril témy emancipácie, slobody, identity a ženskej roly v spoločnosti. Vzrušujúcu drámu, nádherný básnický epos o vášni, láske a tradícii Krvavá svadba napísal v roku 1933.
Leonardo unesie v deň svadby nevestu, svoju bývalú lásku. Alebo skôr ona utečie od vlastného ženícha? Sú potlačené city silnejšie ako strach pred tým, čo príde? Príbeh zasadený do horúcej Andalúzie prináša priam archetypálny príbeh o matkách, ktoré prichádzajú o synov, o otcoch a dcérach, o láske, ktorá je silnejšia, ale aj o cti, ktorá je nad všetky racionálne úvahy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
S napätím sa dívame na zrenie hrdinov, ktorí kráčajú v ústrety smrti. Dráma s veľkou mierou snovosti hovorí aj o túžbe odpustiť, tá však nemusí byť rovnako silná ako túžba pomstiť sa. Hru Krvavá svadba uvidia diváci v premiérach 9. a 10. novembra večer v Sále Činohry SND.
Veľkolepé baletné zážitky v kinách siete CINEMAX
K TOP kultúrnym zážitkom 45. kalendárneho týždňa prispieva aj kinosieť CINEMAX vo svojich vybraných kinách. V piatok 8. novembra o 18:00 hod. večer, v nedeľu 10. novembra o 15:00 hod. a v stredu 13. novembra o 17:30 ponúknu vo vybraných kinách v rámci série Artmax jedinečný baletný zážitok. V rámci operno-baletnej sezóny, ktorú predstavujeme v samostatnom článku, prináša Artmax najznámejší Čajkovského balet – Labutie jazero z Parížskej národnej opery. Táto inscenácia je typickým klasickým tancom v podaní najlepšieho baletného súboru na svete. Inscenácia vychádza zo slávnej choreografie zosnulého Rudolfa Nurejeva, jedného z najvýznamnejších tanečníkov a choreografov 20. storočia. Tento v Paríži vytvoril mnoho nádherných inscenácií vrátane Labutieho jazera. Vo svojej verzii vychádzal z pôvodnej choreografie Mariusa Petipu a Leva Ivanova. Vzhľadom na svoju krásu sa toto predstavenie hrá v Paríži aj viac ako 30 rokov po smrti jeho tvorcu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Čajkovského nádherná hudba dokonale ilustruje romantický príbeh princa Siegfrieda (v podaní prvého sólistu Paula Marqueho), ktorý sa zamiluje do Odetty (primadonna Sae Eun Park), princeznej premenenej zlým čarodejníkom Rotbartom (prvý tanečník Pablo Legas) na labuť. Orchester Parížskej národnej opery diriguje Vello Pähn. Pre kiná režírovala Isabelle Julien.
Bratislavčanom i ľudom z bližšieho i vzdialenejšieho okolia pripomíname, že s jeho premietaním sa spojuje aj jeden historický unikát, aký? Historicky vôbec po prvý raz uvedie kino CINEMAX v Bratislave Čajkovského LABUTIE JAZERO v IMAX rozlíšení. Ide o dosiaľ najveľkolepejší projekt, ktorý ARTMAX uskutočnil v rámci opernej a baletnej sezóny. Už v piatok 8. novembra 2024 si tak diváci budú môcť vychutnať Čajkovského najznámejší balet vo veľkolepom rozlíšení, s nadštandardnou zvukovou technológiou. Ďalšou výhodou tejto novej inscenácie je nezvyčajné rozmiestnenie kamier, ktoré umiestnili na javisku pomedzi tanečníkov. Preto sa bude možné tancujúcich labutí aj „dotknúť“. Bude to skutočne zážitok!
Kam za kultúrou? Divadelné tipy z repertoárových truhlíc
Kam za kultúrou si aj teraz všimne zaujímavé repertoárové tituly viacerých slovenských divadiel. Začnime v Bratislave, kde sa pozrieme do programu Astorky, Novej scény i Slovenského národného divadla. Ako prvú v tomto vydaní Kam za kultúrou sa pozrieme na ponuku bratislavského Divadla Astorka Korzo ´90. V najbližšie dni uvedie viaceré tituly, ktoré patria k divácky populárnym repertoárovým titulom. Streda (6. novembra) bude patriť melancholickej komédií Jakub a jeho pán, ktorých príbeh patrí k zlatému fondu literatúry a v podaní hercov z Divadla Astorka Korzo ´90 – najmä hlavného dvojlístka Mariána Miezgu ako Jakuba a Juraja Kemku ako Pána stojí za videnie!
Štvrtok v Astorke venovali Shakespearovi a jeho najznámejšej a najhrávanejšej komédii – Sen noci svätojánskej. Našu pozornosť však na seba strháva titul Posledná barónka, ktoré na dosky Veľkej sály Astorky príde v piatok 8. novembra.
Tip týždňa v Astorke: Posledná barónka
Posledná barónka rozpráva príbeh Margity Czóbelovej – poslednej barónky, výnimočnej ženy, na ktorú sa i dnes pamätá mnoho ľudí. Neter nášho slávneho maliara Ladislava Mednyánszkeho ovládala veľa jazykov, v kuse fajčila a za každého počasia chodievala plávať do rieky. Príďte do divadla sledovať cez fragmenty ľudských osudov príbeh Slovenska v 20. storočí. Sled epizód, strieda začiatok storočia s malou barónkou v rodinnom aristokratickom prostredí a roky päťdesiate, keď dospelá barónka čelí sama novej moci ľudu. Na jednej strane poézia života, hodnoty vzdelanosti a kultúry, budovanie hospodárstva – dobré stránky monarchie. Na druhej strane povojnové nerešpektovanie pekného, čo nám zanechali predchádzajúce generácie.
Divadlo ASTORKA Korzo ´90 prináša ďalší z príbehov o pozoruhodných osobnostiach na území regiónu. V brilantnom stvárnení Marty Sládečkovej ako Margity Czóbelovej, Borisa Farkaša ako Ladislava Mednyánszkeho a Sarah Arató, Fany Horváthovej, Mateja Landla, Miroslava Nogu, Róberta Jakaba, Lukáša Latináka, Mariána Labudu, Tomáša Tureka v ďalších zaujímavých postavách.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Nová scéna v znamení muzikálov
Našou ďalšou zástavkou v tomto vydaní Kam za kultúrou v Bratislave bude Divadlo Nová scéna, ktoré i tentoraz praje priaznivcov muzikálov. Tešiť sa môžete na tri tituly – divadelnú novinku tejto sezóny – pôvodný slovenský muzikál Mojžiš v autorskej réžií Patrika Vyskočila i slávnych Bedárov. Na nesmrteľný príbeh Mojžiša a biblického Exodu, ktorý na aktuálnosti netratí, pretože dejiny sa menia, človek a jeho prežívanie nie, sa príďte pozrieť v utorok a v stredu.
Pôvodný muzikál Mojžiš prináša aktuálnu interpretáciu dojímavého príbehu o ľudskej odvahe, viere a súrodeneckej láske spred viac ako troch tisícročí s ambíciou osloviť dnešného diváka všetkých vekových kategórií, rôznych náboženstiev i tých bez vierovyznania. Inscenácia nie je verným prepisom príbehu z Knihy kníh. Ponúka však divadelný kľúč, ktorý v spojení s expresívnou hudbou, modernou scénou, súčasnými kostýmami, scénickými choreografiami a efektami dokáže vykúzliť na javisku zázraky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slávny príbeh Bedárov v ešte slávnejšom muzikálovom šate si v Divadle Nová scéna vychutnáte v piatok večer. Nedeľné popoludnie bude patriť muzikálovej pocte F. K. Veselému – muzikálu Bonviván. Bonviván na Novej scéne ponúka divákom silný príbeh, vtipné aj prekvapivé momenty v deji. Retro svieže interpretácie nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého znejú so živým orchestrom, a tým potešia vaše uši! A oči potešia tiež nádherné dobové kostýmy vo veľkorysej dekorácii a tešiť sa môžete na eleganciu, noblesu, humor, ale aj dramatické zvraty a vtipné bonmoty.
Prijmite ponuku Divadla Nová scéna vydať sa naprieč časom do takej vzrušujúcej doby, sledovať nevšedný príbeh výnimočného človeka a dozvedieť sa niečo o ňom, o krajine, v ktorej sme žili a žijeme, či o nás samotných.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND v znamení opery, Trnava s detektívkou i Búrlivými výšinami
Zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou bude aj Slovenské národné divadlo. Z jeho programu okrem premiéry v podaní umeleckého súboru Činohry SND vyberáme tituly, ktoré potešia všetkých milovníkov opery. Z ponuky operného repertoáru uvedú už v pondelok 4. novembra 2024 Pucciniho Madama Butterfly a v piatok 8. novembra sa Sála Opery a baletu SND rozžiari Bizetovou Carmen. Patria k atraktívnym titulom, takže nevynechajte ani ich bratislavskú produkciu.
Kam za kultúrou predstaví aj ponuku trnavského divadla. Divadlo Jána Palárika poteší priaznivcov kvalitných detektívok s napínavým dejom i humorom Agathy Christie, najpredávanejšej autorky na svete. Napínavú detektívku Pavučinu uvidíte v stredu. Ďalším našim tipom týždňa z ponuky trnavského divadla je mystický príbeh o vášni, zrade a pomste, ktorý odkrýva tajomstvá „lásky až za hrob“ – Búrlivé výšiny, ktoré sú na programe v druhý novembrový piatok (8. novembra).
Do divadla aj na strednom Slovensku
So zaujímavým programom počas týždňa prichádza aj Divadlo Jozefa Gregora Tajovského. Pre svojho diváka má v programovej ponuke na 45. kalendárny týždeň Shakespearovho slávneho Hamleta (v utorok 5. novembra), dvojitú dávku Polnočnej omše (v stredu a vo štvrtok 6. a 7. novembra) a na sobotu 9. novembra ohlásilo minulosezónnu živelnú novinku Verná nevera.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou má aj stabilnú tvár zo stredoslovenských divadiel. Je ňou Štátna opera v Banskej Bystrici. Z jej týždňovej ponuky sa do tohto vydania Kam za kultúrou prebojovalo štvrtkové predstavenie operety Slečna vdova banskobystrického skladateľa a hoteliéra Jána Móryho, ktorá patrí k skladateľovým najvydarenejším dielam.
Víkendový tip predstavuje sobotňajšia (9. novembra) Pucciniho dramatická i rozprávková, exotická, monumentálna, fantaskná a zároveň vášnivá opera Turandot.
Spišské divadlo pre malých aj veľkých
Ďalšou zástavkou divadelných tipov Kam za kultúrou bude Spišské divadlo. Začiatok týždňa bude rozprávkový. V pondelok na deti čaká andersenovský svet rozprávok Rozprávky z krivého zrkadla a v utorok ho vystrieda Janko Hraško.
Dospelému a dospievajúcemu publiku ponúkne Spišské divadlo tri tituly. Novinku tejto sezóny – My a tí druhí, nasadzuje v repríze už v stredu 6. novembra. Štvrtok a piatok patria predstaveniu Šeptuchy, ktoré získalo Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma / New drama 2024, ako aj nomináciu na cenu DOSKY 2024.
Sobota na Spiši bude patriť komédií viac vhodnej pre mužské publikum, ako ženské, pretože Všetko o ženách sa musia dozvedieť muži. Ale ani ženská a dievčenská časť publika nebude ukrátená o skvelú zábavu. Zistia totiž, nielen to ako nás vnímajú muži a či vedia preniknúť do tajomného a komplikovaného sveta našich dievčenských a ženských duší. Súčasný chorvátsky autor Miro Gavran v hre Všetko o ženách sa vtipnými grotesknými, ale aj vážnejšími melodramatickými polohami prejavil ako majstrovský znalec ženskej duše a jeho hrdinky divákom odhaľujú svoj bohatý vnútorný svet.
Košice plné divadelných zážitkov
Nevynecháme ani Národné divadlo Košice. Jeho program poteší malých i veľkých. Nový týždeň odštartuje už v pondelok 4.11. jedinečná komédia z pera Moliéra, Škola žien.
Nie je to len klasická komédia francúzskeho dramatika Jeana Baptista Poquelina Molièra, ktorého osobnosť predstavuje redaktor Pavol Blaho. Okrem toho je to aj jeden z mnohých titulov zlatého fondu európskej drámy (a literatúry) či maturitná téma na nejednej slovenskej škole. Takže, oplatí sa vidieť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tip týždňa Kam za kultúrou: unikátne spojenie hudby Giuseppe Verdiho so slovom Alexandra Dumasa ml.
Priaznivcov opery poteší v piatok 8. novembra operno-činoherná adaptácia svetoznámej opery Giuseppe Verdiho La Traviata a jej literárnej predlohy Alexandra Dumasa Dáma s kaméliami. Skvelé spracovanie, ktoré z oboch vyberá to najlepšie z príbehu lásky osudovej lásky parížskej kurtizány Violetty a mladého šľachtica Alfreda v jeho dvoch podobách – opernej aj literárnej – v spoločnej inscenácii Opery a Činohry NDKE. Táto ako na zlatom servise divákom ponúka túto unikátnu fúziu hudby Giuseppe Verdiho so slovom Alexandra Dumasa ml.!
Uvidíte aj debut Mareka Madeju za dirigentským pultom a tešia sa na vás aj skvelí domáci sólisti Michaela Várady v postave Violety Valéry, Marián Lukáč v postave Giorgia Germonta spolu s hosťujúcim Jurajom Hollým v postave Alfreda Germonta. Predstavia sa ale aj herci činohry Janka Balková a Matej Marušin spolu s Orchestrom NDKE.
V znamení baletu
Na svoje si prídu aj milovníci baletu. Vo štvrtok 7. novembra uvidíte na pôde Historickej budovy NDKE nové spracovanie Labutieho jazera v réžii a choreografii renomovanej osobnosti svetového baletu Vladimíra Malakhova. Dielo ponúka podnetnú hudobnú dramaturgiu autora a skladateľa P. I. Čajkovského, dostatok kreatívneho priestoru pre praktickú realizáciu mnohotvárnej umeleckej stavby predstavenia a samozrejme príležitosť uplatnenia bohatého interpretačného potenciálu.
Deťom patrí nedeľa i tentoraz. Na dosky Historickej budovy NDKE prichádza Malý princ so svojím strhujúcim príbehom a nesmrteľným posolstvom v baletnom šate.
Prešov patrí klasike
Divadelný svet Kam za kultúrou zakončíme v Prešove. Divadlo Jonáša Záborského nasadzuje pre divákov dvojitú dávku repríz slovenskej literárnej klasiky – Ťapákovcov z pera Boženy Slančíkovej – Timravy, a to v utorok a v piatok (5. a 8. novembra).
Kam za kultúrou? Na končiace výstavy
A ani v tomto pokračovaní rubriky Kam za kultúrou neopomenieme ani tipy na čo chvíľa končiace výstavy. A iste asi tušíte, čo pripomíname, keďže už len do 10. novembra môže verejnosť v bratislavskej Galérii Nedbalka poobdivovať diela finalistov súťaže Maľba 2024. Rozhodne stojí za návštevu, neobanujete!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
S návštevou neotáľajte ani v prípade výstav venovaných starovekému Egyptu a archeológií či Barbore Celjskej, manželky Žigmunda Luxemburského, ktoré nájdete na Trenčianskom hrade už len do 17. novembra.
A do 16. novembra 2024 môžete vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach navštíviť aj krásnu výstavu sakrálneho umenia – Ad maiorem Dei gloriam, ktorú sprístupnili pod záštitou košického arcibiskupa-metropolitu Bernarda Bobera. Mimochodom, všetky sme si predstavili či už v článku Október 2024 – mesiac podujatí nielen o dejinách či v špeciálnom vydaní venovanom výstavám Múzeá a galérie volajú. Októbrové tipy na výstavy sú už tu.
Inšpirovali sme vás s tipmi na zaujímavé divadelné predstavenia, koncerty, výstavy a podujatia? Ak áno, to nás veľmi teší. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Na našich stránkach prinesieme nielen ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, ale najmä články z oblasti dejín a dejín umenia.
—
Koláž: Silvia Mária Petrovitsová
Foto: archívy múzeí a galérií, umelcov a divadiel, Ctibor Bachratý, Andrej Balco, Peter Brenkus, Zdenko Hanout, Roderik Kučavík, Marek Olbrzymek, Silvia Mária Petrovits, Jakub Šimoňák, Robert Tappert, Alexander Trizuljak
Zdroj: CINEMAX, Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Konzervatórium J. L. Bellu, Galéria Nedbalka, Nadácia VÚB, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Trenčianske múzeum / Trenčiansky hrád, Vivat vox organi, Východoslovenské múzeum
*** Posledná aktualizácia: 2024-11-10 (mklein) ***