Novinky

Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť

Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť / Kam za kultúrou

Mesiac ubehol a my sme tu opäť so zaujímavými tipmi Kam na výstavy. Sú medzi nimi ponuky aktuálnych i končiacich sa výstav v tomto mesiaci. Vybrali sme niekoľko tipov, ktoré nás najviac zaujali. Prajeme inšpiratívne čítanie!

V prehľade našich tipov na výstavy pokračujeme aj tento mesiac. Vašu pozornosť upriamime v špeciálnom vydaní Kam za kultúrou upriamíme nielen na končiace výstavy, ale i na úplne nové. Iba v úvode si dovoľujeme upozorniť na už dvadsiate vydanie akcie Noc v múzeu a galérii, ktoré sa bude opäť konať počas mája. Priblížime si ho však v osobitnom článku. Naše tohtomesačné putovanie začneme na západnom Slovensku tipom na atraktívne podujatie na Bojnickom zámku. Na hradných nádvoriach, v komnatách či zámockom parku pokračuje romanticko-hororová show Spiritus Mortis aj v ďalšom termíne. Od 4. mája do 8. mája 2024 sa tam opäť odohrá desivý príbeh o láske a zrade, vernosti a krutosti, moci a jej strate. A to všetko pod taktovkou režiséra Petra Serge Butka, ktorého počinom bol celovečerný hraný film Vitaj doma, brate!

Spiritus Mortis / Kam za kultúrou
Spiritus Mortis je strhujúca produkcia v útrobách Bojnického zámku. Foto: Matej Peniaško

Hororový príbeh o milostnom trojuholníku Spiritus Mortis prinesie skazu šľachtickému rodu. Predstavenie obsahuje množstvo zaujímavých scén, ktoré sú podporené svetlom, projekciami či inštaláciami. Všetky súčasti spolu vytvárajú jeden vizuálne atraktívny celok. Keď sa ale nad zámkom začne pomaly znášať podvečerné šero, exteriérové scény získavajú ešte ďalší tajomný element.

Posledná možnosť vidieť končiace výstavy

Aj v májovom vydaní máme pre vás tipy na končiace výstavy. Tento mesiac z nich končia štyri. Prinášame aj zopár nových tipov. Naše putovanie začneme na západnom Slovensku. V Ponitrianskom múzeu v Zlatých Moravciach končí výstava českého maliara Valentina Horbu s netradičnými prvkami naivného umenia a láskavého humoru, inšpirovaného dielami Pabla Picassa alebo Jozefa Ladu. Na výstave s názvom Malé radosti | Obrazy Valentina Horbu nechýbajú práce autora s typickými chalupami, kostolíkmi, malebnými uličkami a zákutiami.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Barok v Bavorsku a v Čechách
POSLEDNÁ ŠANCA: Výstava Barok v Bavorsku a v Čechách už len pár dní v Prahe

Druhou výstavou, ktorá tento mesiac končí, je samostatná výstava plagátov pod názvom „Andrej Haščák: A posteriori“. Predstavuje výber z plagátovej tvorby grafického dizajnéra a pedagóga Andreja Haščáka. Medzi plagátmi nájdete aj odozvy štýlu art deco. Výstavu si môžete pozrieť vo Východoslovenskom múzeu Košice v Historickej účelovej budove do 29.5.2024. V Galérii bašta tohto múzea končí 22.5.2024 aj výstava Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu. Výstava prezentuje príbehy zachránených Židov súčasne s príbehmi ich záchrancov v dvanástich európskych krajinách. Na historickom pozadí dáva pochopiť možnosti Židov prežiť a možnosti tých, ktorí im poskytovali pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou
Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum v Košiciach oživilo atmosféru gotických katedrál

Ďalšou končiacou je v SNM – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek, na hrade Modrý Kameň výstava „Príbeh detí vetra“. Ak vás zaujíma kultúra, skutočný príbeh a osudy Rómov na Slovensku, máte možnosť si výstavu pozrieť do 25.5.2024. 

Aktuálne výstavy? Toto sú naše tipy

Výber našich tipov na aktuálne výstavy začneme v Bratislave. V Múzeum mesta Bratislavy v Apponyiho paláci otvorili v prvý májový pracovný deň výstavu BA 60 – 69. ŠESŤDESIATE V BRATISLAVE. Výstava približuje prostredníctvom dobových artefaktov a fotografií desať rokov v dejinách mesta. Mesta, ktoré navonok žilo život ovplyvnený komunistickou ideológiou, no kde aj pod vplyvom blízkej Viedni uvoľnený kultúrny potenciál oživoval spoločnosť. Významné miesto na výstave patrí plagátu, ako jednému z nosných médií slúžiacich propagande. Výstava, ktorá potrvá do 01.09.2024, prezentuje zároveň aj dobové výtvarné umenie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Stará radnica / Kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Stará radnica plná podnetov

V SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade sprístupnili výstavu Hrdinovia odboja, ktorú pripravili v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava a Múzeom SNP v Banskej Bystrici. Výstava, ktorá potrvá do konca augusta, vzdáva česť všetkým, ktorí sa počas 2. svetovej vojny zapojili do bojov proti nacistom doma na Slovensku aj v zahraničí. Zoznámite sa na nej s predmetmi, ktoré približujú úspechy, ale aj tragédie vybraných slovenských účastníkov československého zahraničného a domáceho odboja. Vidieť môžete osobné predmety Jozefa Gabčíka či salón Imricha Karvaša, vtedajšieho guvernéra Slovenskej národnej banky a významného podporovateľa domáceho odbojového hnutia a SNP.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass

Osobnosť maďarskej literatúry

Slovenské národné múzeum v spolupráci so SNM – Múzeom kultúry Maďarov na Slovensku a Občianskym združením Tradície a hodnoty pripravili výstavu k 200. výročiu narodenia maďarského spisovateľa Imre Madácha “…zložil som báseň…“ Pamätná výstava venovaná významnej osobnosti maďarskej kultúry v SNM – Prírodovednom múzeu, vychádza z Madáchovho najvýznamnejšieho diela – dramatickej poézie –Tragédia človeka. Tú začal autor písať 17.2.1859 v Dolnej Strehovej vo vtedajšom Uhorsku. Výstavu si môžete pozrieť do 31.07.2024. Výstava má ambície zvýšiť nielen povedomie verejnosti o význame Madáchovho diela, ale aj popularizáciu literatúry, histórie a výtvarného umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnický zámok bude opäť hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov
Bojnický zámok bude opäť hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov

Kroje a bábiky na hrade

Kroje sú pastvou pre oči každého malého i dospelého návštevníka. Výstavu krojovaných bábik a tradičných ľudových odevov z celého Trenčianskeho kraja si môžete pozrieť konca júna v budove kasární na Trenčianskom hrade. Poobdivujte krásu tradičných ľudových odevov, ktoré uvidíte v podobe miniatúr na bábikách, ale aj v skutočnej veľkosti. A nezabudnite, čo kus, to vzácny originál.

Pohľad na Trenčiansky hrad. / Kam na výstavy
Pohľad na Trenčiansky hrad. Foto: Silvia Mária Petrovits

Trenčianske múzeum v Trenčíne pri príležitosti 200. jubilea narodenia Anny – Hurbanovej Jurkovičovej pripravilo výstavu venovanú životu a posolstvu tejto významnej ženskej postave slovenských dejín. Výstava venovaná 200. výročiu narodenia Anny Hurbanovej-Jurkovičovej prevedie návštevníkov jej životnou cestou. Anna Hurbanová, rod. Jurkovičová, bola dcéra Samuela Jurkoviča, manželka Jozefa Miloslava Hurbana a matka básnika Svetozára-Hurbana Vajanského, no predovšetkým to bola emancipovaná národovkyňa. Jurkovičová sa stala najmä symbolom zdravej ženskej emancipácie v 19. storočí a inšpirovala ženy k tvorivosti a boju proti predsudkom. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Návštevníci budú môcť vidieť matriky s údajmi o narodení a sobáši Aničky Jurkovičovej, ktoré sú zvyčajne očiam verejnosti nedostupné. Výstava je doplnená zbierkovými predmetmi Trenčianskeho múzea v Trenčíne a Slovenského národného múzea – Historického múzea. Výstavu Anička Jurkovičová a jej novomestskí potomkovia si môžu návštevníci pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea do 7. júna 2024.

Keby predmety rozprávali

Tríbečské múzeum prináša dve zaujímavé výstavy. Do 22. mája 2024 si na výstave Príbeh Topoľčianskeho hradu môžete rozšíriť svoje poznatky o Topoľčianskom hrade, jeho stavebnom a historickom vývoji, každodennom živote na hrade a jeho obnove. Na výstave je prezentovaný archívny materiál, postery s textom a fotografiami a archeologický materiál získaný počas výskumov. Súčasť výstavy tvorí aj premietanie krátkeho videa.

Keby predmety vedeli rozprávať / Kam na výstavy
Pohľad na výstavu Keby predmet vedel rozprávať

Ďalšou zaujímavou výstavou je v Tríbečskom múzeu tá s názvom Keby predmet vedel rozprávať. Predstavuje na nej svoje zbierkové predmety, ku ktorým sa viažu rôzne príbehy. Niektoré predmety sa zúčastnili významných udalostí, iné sa spájajú s významnou osobnosťou a ďalšie získali alebo objavili za zaujímavých okolností. Výstavu môžete navštíviť do 21. júna 2024 a zoznámiť sa s príbehmi, ktoré sa k nim viažu.

Jarná krása na Budatínskom zámku

Zaujímavé podujatie ponúkne aj Považské múzeum. Od piatku 10. mája do nedele 12. mája 2024 sa v čase od 10:00 do 18:00 hodiny uskutoční v poradí už 11. ročník tradičného jarného podujatia v areáli Budatínskeho parku. Podujatie organizuje Občianske združenie Malá Fatra a návštevníkom ponúkne možnosť načerpať krásno jara. Príďte si kúpiť skalničky, letničky, okrasné i ovocné dreviny či bylinky, vypočujte si rady skúsených záhradkárov a navštívte krásne priestory Budatínskeho hradu.

Považské múzeum / Budatín / Kam za kultúrou / Kam na výstavy
Budatínsky hrad. Zdroj: Považské múzeum

Zároveň sa v jeho priestoroch počas soboty 11. mája 2024 v čase od 10:00 do 18:00 hodiny uskutoční aj Deň poľskej kultúry. Tešiť sa môžete na vystúpenie poľského folklórneho súboru, na koncert, chutné jedlo aj tradície. Zároveň bude od 9:30 hodiny v priestoroch východného paláca prebiehať aj stretnutie poľských podnikateliek.

Keď odfúkne lokomotíva aj s muzikou

Naše tipy na strednom Slovensku začneme na Orave a Kysuciach. Oravské múzeum podujatím “Keď odfúkne lokomotíva“ slávnostne otvorí nielen hlavnú letnú turistickú sezónu, ale aj novú expozíciu na Sedle Beskyd pod názvom „Gorali včera a dnes“. Počas podujatia 12.5. 2024 bude o 10.30, 12.30, 14.00, 15.45 premávať historická parná lokomotíva Gontkulák a o 9.00, 17.00 zase dieselová lokomotíva. A aby nechýbala dobrá nálada o to sa postarajú dobrí muzikanti. Na deti čakajú tiež prekvapenia. Lístky na lesnú železnicu je možné zakúpiť aj online na www.oravskemuzeum.sk alebo www.oravskalesnazeleznica.oravskemuzeum.sk

Oravské múzeum / Kam na výstavy
Oravská lesná železnica opäť v prevádzke. Zdroj: Oravské múzeum

Do našich tipov na zaujímavé výstavy, ktoré sa oplatí navštíviť v máji, sme vybrali aj výstavu, ktorá určite nadchne vaše detičky. V Kysuckom múzeu v Čadci si môžete spolu s nimi až do 1.9.2024 pozrieť originálnu výstavu, ktorú zapožičal Medzinárodný dom umenia pre deti – Bibiana. Výstava Zvieratká z Animanimals prezentuje krátke animované filmy v priestore a tak návštevníci môžu vstúpiť priamo do príbehov zvieratiek a vyskúšať si zatrúbiť na chobote slona. Môžu chodiť na podkovách ako koník, spoznať zebru s popletenými pruhmi, alebo pomôcť chobotnici pri pečení. Výstava je aj interaktívna, deti sa môžu so zvieratkami hrať, spievať či skákať. Svojou hravosťou určite detských návštevníkov nadchne.

Od antiky k telegrafu na strednom Slovensku

Máte radi starú grécku kultúru? Ak odpovedáte kladne, máme aj pre vás tip na výstavu. SNM – Múzeum Martin v Múzeu Andreja Kmeťa prezentuje do 28. 7. 2024 autorskú výstavu replík od Jána Hertlíka Grécko na úsvite dejín. Prostredníctvom replík archeologických nálezov z čias minulých zažijete atmosféru starovekého Grécka. Ján Hertlík svoje repliky upravuje rôznymi obdivuhodnými maliarskymi technikami tak, aby nadobudli podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete. Výstava prezentuje obdobie od neolitu do doby bronzovej. Teda od roku okolo 7000 pred n. l. až do roku približne 1200 pred n. l., kedy mykénska kultúra postupne zaniká.

Článok pokračuje pod reklamou

Nová výstava Stredoslovenského múzea v Thurzovom dome zase pozýva na objavnú cestu do modernej doby. Pod názvom Od telegrafu k internetu ponúka jedinečnú príležitosť spoznať fascinujúcu cestu, ktorú ľudstvo absolvovalo v oblasti komunikácie a technológií. Priblíži vám históriu telekomunikačnej a výpočtovej techniky od prvých telegrafických káblov až po siete rýchleho internetu.

Zaujímavé výstavy majú aj na východnom Slovensku

Gemersko-malohontské múzeum počas mája láka dvojicou výstav. Už v týchto dňoch je to výstava Cesta okolo sveta za 80 dní…Slávni cestovatelia, exotické zbierky. V Rimavskej Sobote na nej prezentujú 36 rôznych exotických artefaktov z ich zbierok z obdobia rokov 1850 až 1950. Vzácne a cenné pamiatky pokrývajú široké spektrum územia od Severnej a Južnej Ameriky, cez Afriku, Áziu až po Oceániu. Mnohé z nich odhaľujú cestovateľské zvyky a kozmopolitný pohľad gemersko-malohontskej aristokracie a mešťanov v 19. a 20. storočí. Dokumentujú životný štýl a dobrodružné cesty grófa Emanuela Andrássyho na Ďaleký východ, či cesty chemického inžiniera Gedeona Tihaméra za vedeckým výskumom a objavmi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

V súvislosti s Nocou múzeí a galérií otvára Gemersko-malohontské múzeum novučičkú výstavu Sisi: Život vyrozprávaný v šatách. Táto je venovaná róbam a šatám rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej (24. 12. 1837 – 10. 9. 1898), nazývanej Sisi. Autorkou replík šiat je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő, ktorá navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou cisárovnej Alžbety. Rodina Móniky Czédly sa zaoberá krajčírstvom od roku 1886. Jej prastarý otec Ferenc D´Elia práve v tomto roku založil v Budapešti obchod s odevmi pod názvom D´Elia. Medzi jeho klientmi bola aj srbská kráľovná Natália, a pravdepodobne obchod navštívila aj cisárovná Alžbeta.

Móda allá pravek

Ľan, konopu a žihľavu približuje ÚĽUV verejnosti tento rok cez rôznorodé podujatia. Príkladom je výstava Centra tradičných technológií z českého mesta Příbor, ktorú hostí do 27.9.2024 Košická Galéria ÚĽUVu. Šaty zhotovené iba z vlákna žihľavy dvojdomej, doplnky, topánky zo žihľavy, sieťka do vlasov, lykový plášť a mnohé ďalšie, sú výsledkom desaťročného intenzívneho výskumu a experimentov. Pre zaujímavosť, všetky artefakty z výstavy vznikali výhradne s použitím primitívnych remeselných techník, bez moderných technológií či kovových nástrojov.

Praveké šaty
Praveká móda v Košiciach. Zdroj: ÚĽUV

Východoslovenská galéria Košice výstavou Mucha – Drnek – Epopej / Originál z originálu do 2. 6. 2024 v Sieni Q na Hlavnej 27 v Košiciach približuje návštevníkom jednotlivé obrazové detaily Slovanskej epopeje a príbehy o tom, ako tento jedinečný projekt vznikol. Toto vrcholné dielo Alfonsa Muchu v ktorom v rokoch 1910 – 1928 zachytil dejiny slovanských národov žne úspechy po celom svete. V Japonsku, v roku 2017 výstava celého cyklu bola tretia najnavštevovanejšia výstava výtvarného umenia na svete. Fotograf Jan William Drnek v roku 2016 zostavil tím, ktorý digitalizoval toto svetovo obdivované dielo. Unikátna kniha, ktorá z toho vzišla, zobrazuje doposiaľ neobjavené detaily jednotlivých plátien. Knihu dopĺňajú texty uznávaných historikov, kurátorov a filozofov.

Legenda košickej moderny

Pred 120 rokmi sa v Košiciach narodila legenda maliarskeho plátna, významný predstaviteľ košickej moderny, Ľudovít Feld. Patril k najvýraznejším reprezentantom slovenskej výtvarnej scény nielen v období moderny. Východoslovenské múzeum v Košiciach (VSM), si do 30.6.2024 v Historickej účelovej budove pripomína jeho neobyčajné dielo a pohnutý život prostredníctvom obsiahlej výstavy Lajči Báči (Ľudovít Feld 1904 – 1991). Feld mal k Východoslovenskému múzeu osobitý vzťah. Počas svojho života v ňom vystavoval viackrát a jeho mnohé diela sú súčasťou múzejného depozitára. Teraz majú návštevníci zriedkavú možnosť pozrieť si veľkú časť autorovej tvorby na jednom mieste. Múzeum na výstave prezentuje takmer 200 Feldových diel umiestnených v zbierkach po celom Slovensku.

Veríme, že ste si z našich tipov na zaujímavé výstavy vybrali a prežijete krásne chvíle strávené v galérii alebo múzeu.

Foto: Matej Peniaško, Silvia Mária Petrovits, archív Oravského, Považského a Tríbečského múzea

Koláž: Mária Kleinová

Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum, Kysucké múzeum, Múzeum mesta Bratislavy, Oravské múzeum, Považské múzeum, Slovenské národné múzeum, Stredoslovenské múzeum,  Trenčianske múzeum, Tríbečské múzeum, ÚĽUV, Východoslovenská galéria, Východoslovenské múzeum

Posledná aktualizácia: 2024-05-08 (mk)

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča
Culture Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča

Art & History Magazine odporúča Kam za kultúrou od 16. septembra 2024. Nájdete tu zaujímavé divadelné predstavenia, koncerty, výstavy aj prednášky.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Eventy Hudba News PR

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024.

Read More
obnova strechy / Slovenská filharmónia
Community Culture Eventy Hudba News PR

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru. Finále sa uskutoční v piatok 13. a v nedeľu 15. septembra v Slovenskej filharmónii.

Read More
Translate »