Súčasťou rubriky Kam za kultúrou býva aj špeciál tipov na zaujímavé expozície, výstavy či podujatia. Pozrite sa spolu s nami na tie najzaujímavejšie aprílové tipy. Na svoje si prídu milovníci histórie, architektúry, výtvarného umenia i hororovej literatúry.
Apríl 2024 prináša zaujímavé výstavy nielen do galérií a múzeí, ale aj akcie na hrady a zámky. Do nášho tohto mesačného prehľadu sme zaradili tiež tzv. posledné šance. Tie mapujú atraktívne výstavy, ktoré končia. Nevynecháme však ani tie, čo začínajú. Nezabudnite, že v prvú stredu v mesiaci majú múzea Slovenského národného múzea vstup do expozícií zdarma. Pozveme vás na strašidelný zámok, na prehliadku stĺpa Marca Aurélia, na výstavu humoru i klávesových nástrojov a na mnohé ďalšie. Veríme, že si v našich tipoch nájdete opäť aj to svoje.
Ktoré výstavy končia v apríli
Aprílové výstavy začneme s tzv. poslednými šancami. Výnimočnú výstavu Slovensko v obrazoch prináša do 10. apríla vo výstavnej sále UKB na Michalskej ul.1 v Bratislave Univerzitná knižnica v Bratislave. Odbor archívov a registratúr Ministerstva vnútra SR spolu s Univerzitnou knižnicou v Bratislave v nej predstavuje výber z archívnych zbierok štátnych archívov. Prináša jedinečný pohľad do minulosti našich miest a regiónov. Návštevníkom približuje a prezentuje výpovednú hodnotu archívnych dokumentov tvoriacich archívne zbierky. Výnimočnosť výstavy podčiarkuje skutočnosť, že prezentuje málo známe a doposiaľ nepublikovane dokumenty z archívnych zbierok štátnych archívov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Skvelým tipom je aj výstava Ešte nenamaľované obrazy slávnych, ktorú, ak ste ešte nevideli, stále máte možnosť vidieť na Bojnickom zámku. Do 10. apríla 2024 ponúka výstava svojím návštevníkom možnosť pozrieť si monumenty Slovenska akoby očami svetových maliarov. Prináša 17 jedinečných diel vytvorených špeciálne pre túto príležitosť. Kolekcii dominuje Bojnický zámok zobrazený optikou Vincenta van Gogha, Salvadora Dalího či Andyho Warhola. To všetko doplnené znázornením Bratislavského hradu, Trenčianskeho hradu a tatranskej prírody.
Výstavy s veľkonočnými dozvukmi
Veľká noc prišla tohto roku do mnohých slovenských múzeí, a tak témou nejednej výstavy sú kraslice. Maľované, vyrezávané, rôzne zdobené. Prvým tipom je výstava Kysuckého múzea – Múzea Čadca, ktorú môžete navštíviť v termíne od 10. februára do 7. apríla 2024. Veľkonočná výstava pod názvom Veľká noc príde návštevníkov prevedie zvykmi a tradíciami veľkonočného obdobia. Reč je aj o slávení veľkonočných sviatkov u našich predkov i o symbolike jednotlivých sviatočných dní patriacich k Veľkej noci. Atmosféru prebúdzania jari dopĺňa výzdoba v sviežich jarných farbách. Druhým tipom je Považské múzeum, kde si už len do 21. apríla máte možnosť si pozrieť výstavu Pozdravy jari. Návštevníkom predstavuje nevšedné papierové koláže inšpirované prírodou a maľované perforované kraslice Eleny Majeríkovej z Dolného Vadičova. Výstavou Považské múzeum podporuje talentovaných autorov neprofesionálov z regiónu.
So svojou výstavou kraslíc prišlo aj Regionálne múzeum Mojmírovce z dielne ľudovej umelkyne Ľudmily Bátorovej, ktorá potrvá do 24. apríla 2024. Kraslice rezonujú aj v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch na výstave Krehká krása a ďalšiu až do 26.4.2024 prináša v kaštieli Stropkov tiež Krajské múzeum v Prešove – Tripolitana.
Za stĺpom Marca Aurelia
Do 4. storočia bolo slovenské územie v tesnom dotyku s antickým svetom. Okrem obchodu a kultúrneho ovplyvňovania dochádzalo medzi Rimanmi a Germánmi na našom území aj k vojnám. Najťažšie prebiehali v rokoch 160 – 180, tzv. markomanské vojny. Rimania vedení cisárom Marcom Aureliom zvíťazili. Hoci sám cisár zomrel na bojisku ako obeť moru, v Ríme postavili na jeho počesť 30 m vysoký triumfálny stĺp. Ten tu stojí dodnes. Na stĺpe sú vyobrazenia z bojov, medzi nimi aj udalosti, ktoré sa odohrali na slovenskom území. Z niektorých scén boli stiahnuté formy a uložené v Berlíne ešte koncom 19. storočia. Tie, ktoré sa pracovníkom SNM-Archeologického múzea podarilo objaviť, môžeme dnes v SNM-Archeologickom múzeu v Bratislave obdivovať. Sú to tri odliate a do múzea prevezené scény: rímska hranica, tzv. zázračný dážď a odvádzanie barbarov do zajatia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Česko-slovenská architektúra
Najväčší výstavný projekt s témou českej a slovenskej architektonickej tvorby za obdobie posledných 100 rokov prezentuje výstava SNM s názvom Česká a slovenská architektúra. Panoráma architektúry 1918 – 2023. Na Bratislavskom hrade nájdete retrospektívu architektúry oboch krajín prostredníctvom takmer 200 významných diel architektov pôsobiacich od začiatku 20. storočia do súčasnosti. Po prezentácii na Pražskom hrade ju môžete obdivovať do konca mája. Výstava pozostáva z dvoch častí: architektúra do konca spoločnej republiky a časť predstavujúca Slovensko a Česko počas 30 rokov samostatnej existencie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košické múzeum Vojtecha Löfflera sprístupnilo novú výstavu Natálii Studenkovej, rodáčky z Kyjeva pod názvom Košické intarzie. V poradí 19. samostatná výstava medzinárodne oceňovanej umelykne reprezentuje výber z jej aktuálneho diela. Okrem akvarelov prináša i ukážku známkovej tvorby. Výstavu, ktorou sa prihovára slovenskému publiku, si môžete pozrieť do 21.04.2024. Natália Studenková vystavovala v USA, Albánsku, v Hong-Kongu, Thajsku, Maďarsku, Ekvádore, v Portugalsku, Anglicku, Poľsku Španielsku, Taliansku, v Pakistane, V Bulharsku, Bangladéši, v Číne, Indii, Litve, Slovinsku i na rodnej Ukrajine.
V apríli uvádza Galéria umelcov Spiša štyri nové výstavné produkcie. Reflektujú profily umelcov Spiša, ako i tematickú rôznorodosť zbierky v dialógu s prizvanými domácimi a zahraničnými umelcami. Sú to výstavy s názvom Tanec urbánneho šamana, Martin Kacvinský: NeMiestne maľby, Annamária Mikulíková: Efeméra a Štefan Hudzík: Nevidený ateliér. Vernisáže nových výstav sa uskutočnia v stredu, 17. 4. o 17.00, so sprievodným programom experimentálneho hudobníka Ondreya Zintaera. No nezabudnite si pozrieť ani tamojšie končiace výstavy. Výstavy Ľubo Stacho: Modlitba / Sacral Elementum VI., Helmut Bistika: Herzlicht | noch immer wichtig / stále dôležité, Tomáš Cetera: glob/lok sú verejnosti prístupné už len do 7. 4. 2024!
Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo
Stála expozícia diel zo zbierok Galérie mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci reprezentuje stredoeurópsku umeleckú produkciu 18. storočia. Obrazy a sochy boli predstavujú bratislavské umelecké dianie obdobia baroka. Zoznámite sa s tvorbou vynikajúcich majstrov, ktorí sa usadil v dnešnom hlavnom meste. Napríklad Jozef Kurtz pôsobil v službách arcibiskupa Imricha Esterházyho. Okrem portrétovania prímasa pracoval aj na iných cirkevných objednávkach. Jedným z jeho najzaujímavejších diel v zbierkach GMB je vyobrazenie sv. Jána Nepomuckého. Sochárska tvorba je v stálej expozícii zastúpená prevažne neznámymi umelcami. No sú tu aj diela tých známejších ako precízne rezbársky spracované plastiky Sv. Jána Krstiteľa a Sv. Jána Evanjelistu, ktoré vytvoril Andreas Johann Eglauer či diela Kapucín a Charakterové hlavy Franza Xavera Messerschmidta.
Zaujímavé výstavy aj zo života, kultúry a dejín národnostných menšín
Expozícia Romano Drom / Cesta Rómov v SNM – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v Martine prezentuje pôvod a dejiny Rómov od ich odchodu z indickej pravlasti až po príchod do Európy. Osobitnú pozornosť venuje historicite prítomnosti Rómov na území Slovenska, tradičnej kultúre a spôsobu života Rómov. Vedeli ste, že za prvú písomnú zmienku o prítomnosti Rómov na našom území je považovaná správa richtára Spišskej Novej Vsi z roku 1322 o potulujúcich sa Rómoch? Pritom správy o usádzaní sa rómskych rodín na okrajoch slovenských miest pochádzajú až zo 16. storočia. Boli to hlavne rodiny kováčov a hudobníkov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ešte do 30. apríla si môžete v SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku prezrieť výstavu pod názvom GRENDEL´75. Pri príležitosti 75. výročia Lajosa Grendela (1948 – 2018), vyhlásila Spoločnosť hornozemských výtvarných umelcov v roku 2023 súťaž pre vytvorenie výtvarných umeleckých diel. Porota rozhodla o výbere 82 diel od 58 výtvarných umelcov zo 4 krajín. Na medzinárodnej výstave Grendel ´75 sa zoznámite s dielami umelcov z Hornej zeme, Dolnej zeme, Sedmohradska a z Maďarska.
Apríl neprináša len zaujímavé výstavy, ale aj skvelé podujatia
Ak máte radi kreslený humor, tak táto výstava je pre vás ako šitá. SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove pripravilo od 2. 4. 2024 do 19. 4. 2024 medzinárodnú výstavu kresleného humoru Zlatý súdok 2024. Tento rok píše už 30. jubilejný ročník, do ktorého zapojilo svoje práce 103 autorov z 21 štátov s celkovým počtom 295 prác. Spoznajte práce autorov nielen z Európy, ale aj z ďalších krajín iných kontinentov napríklad z Kuby, Indonézie, Mexika, Austrálie či z Číny.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Radi si robíte piknik v prírode? Čas piknikov a jedla bude rezonovať aj v Bratislave. Ak prídete v stredu 13.4.2024 od 10,00 do 17,30 hod. do Otvoreného ateliéru v Slovenskej národnej galérie dozviete sa ako ovplyvňuje fotografický papier kyslé a zásadité potraviny. Tiež sa zoznámite s technikou lumen printu. Pri experimentoch vás budú kreatívne sprevádzať výtvarníčky SNG.
Bratislavské mestské dni 2024 sú tu. Odporúčame stráviť ich aj v GMB
Obľúbené podujatie Bratislavské mestské dni 2024 tu bude tento rok opäť. V rámci neho, v dňoch 20. – 21. 4., otvorí s bezplatným vstupom svoje brány aj GMB, a to pre všetkých. Pestrý program a aktuálne výstavy v Mirbachovom a Pálffyho paláca budú prístupné od 11.00 do 18.00 a čas vychutnať si atmosféru umenia s bohatým sprievodným programom.
Slovenské hrady pripravujú zaujímavé podujatia
Často nielen Bratislavčanmi navštevovaný Hrad Červený Kameň usporiada už tradične Trh starožitností. Ten tohtoročný bude 27. apríla 2024. Je určený nielen milovníkom starožitností ale najmä tým, ktorí si chcú skrášliť byt, dom alebo záhradu nejakým starožitným kúskom.
Hororový príbeh o milostnom trojuholníku Spiritus Mortis prinesie skazu šľachtickému rodu v historickom Bojnickom zámku. Na hradných nádvoriach, v komnatách či zámockom parku sa od 25. apríla do 28. apríla a následne od 4. mája do 8. mája 2024 odohrá desivý príbeh o láske a zrade, vernosti a krutosti, moci a jej strate. A to všetko pod taktovkou režiséra Petra Serge Butka, ktorého počinom bol celovečerný hraný film Vitaj doma, brate!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Oravské múzeum vstúpi do novej letnej turistickej sezóny s obľúbeným podujatím s názvom „Thurzove slávnosti“. Oravský hrad nimi ožije 27. – 28. 4. 2024 popoludní od 13:00 do 17:00 hod. Tento rok sa ponesú v znamení zásnub jednej z dcér Juraja Thurza. Tešiť sa môžete aj remeselný jarmok a dobovú kuchyňu, sokoliarov a šermiarov. V nedeľu o 12:00 hod. bude aj historický sprievod obcou Oravský Podzámok. Takže, na svoje si prídu dospelí i deti.
Prvé podujatie Považského múzea tohtoročnej sezóny bude 28. apríla na hrade Strečno. Podujatím So Žofiou na hrade sa pripomenie 380. výročie úmrtia Žofie Bosniakovej, najznámejšej majiteľky hradu. Okrem netradičnej prehliadky hradu sľubujú organizátori aj veľa informácií nielen o hrade, ale najmä o jej vlastnom osude a takisto o živote jej manžela, Františka Vešeléniho. Atmosféru dotvorí dobová kuchyňa Cechu Terra de Selinan či vystúpenia sokoliarov sv. Bavona.
Náš výber tipov na zaujímavé výstavy a podujatia zakončíme tipom pre milovníkov hudobných nástrojov a histórie. V kaštieli v Markušovciach môžete vidieť stálu expozíciu historického nábytku. Kaštieľ je situovaný vo francúzskom parku s tromi stupňovitými terasami. Na najvyššej z nich stojí letohrádok Dardanely. V ňom je umiestnená expozícia klávesových hudobných nástrojov. Tá sa koncom februára dočkala po 40. rokoch modernizácie. Vďaka finančnej podpore Európskeho fondu regionálneho rozvoja a rozpočtu Košického samosprávneho kraja dostala svieži a moderný dizajn, ako aj nové interaktívne technológie. Súčasťou expozície je aj koncertná sála s úplne novým systémom ozvučenia. Bude nás tešiť, ak ste si z nášho výberu vybrali a s výberom budete spokojní.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Foto / Zdroj: Galéria mesta Bratislavy, Galéria umelcov Spiša, Krajské múzeum v Prešove, Kysucké múzeum, Oravské múzeum, Považské múzeum Regionálne múzeum Mojmírovce, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Múzeum Vojtecha Löfflera, Tríbečské múzeum, Múzeum.sk
Autor koláže: Mária Kleinová