Novinky

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou? / Karol Petróczi / Slovenská filharmónia

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi. Zamierime zabaviť sa do divadiel a navštívime podujatia s dozvukmi sviatkov jari.

Vzhľadom na blížiace sa dni voľna a dovoleniek v našej redakcii prinášame prvé aprílové vydanie Kam za kultúrou o niečo skôr. Pozrite sa spolu s nami na zaujímavé podujatia, ktoré týždeň po Veľkej noci do slovenských koncertných siení a divadiel, a s časti aj múzeí a galérií prináša. Viaceré podujatia budú stále ešte vo sviatočnom šate. Skrátka, do divadla treba zájsť za zážitkami a do filharmónii za vzácnymi účinkujúcimi. Pozrite sa spolu s nami na čerstvé tipy a nechajte sa opäť inšpirovať.

Kam za kultúrou? Do divadiel

Do slovenských divadiel treba zájsť za zážitkami, a presne taký je aj ich poveľkonočný program. Z bohatej ponuky slovenských profesionálnych divadiel sme vybrali niekoľko zástupcov – Slovenské národné divadlo, Národné divadlo Košice, Štátna opera, Spišské divadlo a Divadlo Astorka Korzo ´90, ktoré počas apríla hostí divadelný festival.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOP podujatia v týždni Veľkej noci (13/2024)
Kam za kultúrou? TOP podujatia v týždni Veľkej noci (13/2024)

Tipy pre operných priaznivcov štartujeme v Košiciach

Národné divadlo Košice poteší milovníkov opery a operety dvojicou atraktívnych titulov. V prvú aprílovú stredu (3.4.) uvedie Kálmánovu operetu Vojvodkyňa z Chicaga, ktorej dominuje majstrovská kompozícia. Odráža joie de vivre i protiklady vtedajšej spoločenskej a politickej situácie v medzivojnovom období. Pod taktovkou Igora Dohoviča sa opäť predstavia členovia a hostia všetkých troch umeleckých súborov Národného divadla Košice. Tešiť sa môžete na Titusza Tóbisza, Evu Katrákovú-Bodorovú, Tatianu Hajzušovú, Martina Kovácsa, Petra Cibulu a mnohých ďalších.

Operných fanúšikov poteší Opera Národného divadla Košice aj v sobotu (6.4.) , a to predstavením Verdiho opery Macbeth, ktorá na košických doskách slávila pred nedávnom svoju premiéru.  Temná drámu moci, tyranie, násilia, paranoje vládcov, ale i jedného nenaplneného manželstva v majstrovskej predlohe Williama Shakespeara a v hudobnom šate operného kráľa Giuseppe Verdiho ponúknu v tejto sezóne predposledný raz. Pod taktovkou Igora Dohoviča sa predstaví domáci cast. Konkrétne to budú Marek Gurbaľ, Tatiana Paľovčíková Paládiová, Jaroslav Dvorský, Anton Baculík a ďalší.

Vášeň v šate slobody

Na operného priaznivca myslí aj Opera SND, ktorá vo štvrtok 4. apríla uvedie Bizetovu slávnu operu Carmen. Silný príbeh o sile ľudských vášní je okorenený temperamentnými i dojímavými melódiami a strhujúcimi rytmami. V inscenácii režiséra Lubora Cukra sa však skrýva viac ako len príbeh o prelietavej láske, Carmen sa stáva symbolom slobody. Láska je ako osud a zároveň i ako nešťastie: priama, cynická, nevinná, krutá a práve preto slobodná. Tešiť sa môžete na výkony domácich sólistov, ktorým bude dominovať Monika Fabianová v postave Carmen. Ďalej sa predstavia Ondrej Šaling, Csaba Kotlár, Mariana Sajko, Veronika Bilová, Terézia Kružliaková, Pavol Remenár a mnohí ďalší.

Štátna opera Banská Bystrica ponúkne v poveľkonočnom týždni dvojicu operných titulov. Jedným cieli na dospelé publikum, ďalším na rodiny s deťmi. Pozrime si najprv program pre dospelého diváka. V sobotu (6.4.2024) uvedie Pucciniho poslednú operu Turandot. Tá zároveň patrí k jeho najvyhľadávanejším dielam. Exotický námet o čínskej princeznej Turandot sa už predtým dočkal viacerých dramatizácií, vrátane jeho využitia pre operu.  Puccini si veľmi dal záležať na výbere jeho námetu – chcel, aby bolo dramatické, ale umožňovalo využívanie exotiky, fantázie a ilúzie ako zázemia pre veľký ľúbostný príbeh.

V znamení exotiky

Inšpiroval ho k využívaniu motívov tradičnej čínskej hudby a jej zvukovosti, no snažil sa využiť aj iné hudobné prostriedky. Podarilo sa mu vytvoriť monumentálnu, fantasknú a zároveň vášnivú operu.  Skladateľ počas komponovania trpel vážnym onemocnením a operu nestihol dokončiť. Zanechal však náčrty svojich ďalších hudobných myšlienok, vďaka ktorým operu Turandot zrekonštruoval a dokončil do podoby trojdejstvového operného titulu Franco Alfano. Ako kompletné dielo ju v premiére uviedli v roku 1926 v milánskej La Scale.  

V banskobystrickej produkcii sa ako titulná Turandot v sobotu predstaví Veronika Mihálková a princa Calafa stvárni tenorista Paolo Lardizzone. Party ďalších hrdinov strhujúceho operného príbehu odspievajú Ivan Zvarík, Katarína Procházková, Šimon Svitok, Tomáš Dedič, Peter Račko, Pavol MuchaZoltán Vongrey.

Do opery s detičkami

V Kam za kultúrou sa pozrieme aj na detské operné predstavenie. Na rodinné publikum cieli v prvé aprílové dni Štátna opera v Banskej Bystrici. Vo štvrtok – v dvoch časoch (dopoludnia a večer) ponúkne rodinnú operu na motívy slávnej rozprávky Kocúr v čižmách. Toto dielo španielskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho dýcha peknými melódiami a na scéne Štátnej opery dostalo fantazijnú podobu, ktorej sa potešia najmä najmenší diváci. Deti sú interaktívne vtiahnuté do deja, ktorý rozpráva odloženým mačiatkam ich pestúnka Matilda. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Malý princ / Kam za kultúrou
Inšpiratívny Malý princ na návšteve v Bratislave

Balet v znamení Amadea i chuťoviek prvej scény

Najnovší baletný počin Slovenského divadla tanca v réžii Jána Ďurovčíka o nesmrteľnom Mozartovi pokračuje aj  v týždni po Veľkej noci. Moderné baletné predstavenie Amadeus uvedie v troch mestách. Považská Bystrica ho pohostí 3. apríla, Žilina vo štvrtokModra ho privíta v nedeľu 7. apríla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Labutia pieseň / SNG / Kam za kultúrou
Oľhová, Pauhofová a Bršlík sa spojili v novom projekte Labutia pieseň

Baletné chuťovky prináša aj Slovenské národné divadlo. Dvojica, o ktorých bude reč, sa už neraz objavila v redakčnej výberovke portálu Art & History Magazine – Kam za kultúrou. Tak tomu bude aj tentoraz. V stredu a v piatok poveľkonočného týždňa uvedie nádhernú baletnú fresku Orffovej kantáty Carmina Burana. Choreografiu na strhujúcu hudbu vytvoril jeden z najžiadanejších choreografov súčasnosti Edward Clug. Prostredníctvom nej sa v toku tanečných obrazov na scéne odvíja evolúcia i kolobeh života. Dominantou je kruh, ktorý je iniciačným momentom pre tanečníkov, začiatkom i koncom, jednoduchosťou i dokonalosťou.

Choreograficko-režijná koncepcia Carminy Burany ponúka vizuálne čistý a energeticky hypnotizujúci zážitok zo spojenia slávnej hudby a tanca.  Je to pastva pre oči, len do absolútnej dokonalosti jej chýba to, že fantastické zážitky nekorunuje so živým hudobným doprovodom Orchestra Opery SND.

Exkluzívny titul aj v sobotu

Sobota prinesie ďalšiu reprízu repertoárovej novinky, veľkolepého dramatického eposu inšpirovaného príbehom hrdinov románu Abbého Prévost Manon. Bratislavský balet ponúka fascinujúce predstavenie v choreografii svetovej legendy sira Kennetha MacMillana.  

Tanečno-teatrálna freska je o pokušení, chuti žiť, láske i utrpení, ale aj o podobách a úskaliach lásky, uvádzaná v slovenskej premiére. Ponúka fascinujúci pohľad na život hedonistického Paríža. Choreografia pretkaná efektnými zborovými tancami a nádhernými ľúbostnými duetami sa zľahka nesie na melódiách Massenetovej hudby a návštevníkom sľubuje vynikajúce zážitky.

Do divadla aj na činoherné predstavenia

V Kam za kultúrou nevynecháme ani činohru. Pohľad do programu slovenských činoherných predstavení začíname v programe Divadla Astorka Korzo ´90, ktoré počas apríla hostí divadelný festival. V poradí prvé festivalové predstavenie na jeho divadelné dosky prináša Dejvické divadlo Praha. To vystúpi už vo štvrtok s titulom Luigiho Pirandellu Každý má svou pravdu. Hra Luigiho Pirandella, jedného z najväčších talianskych dramatikov a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, je súčasťou tzv. trilógie „divadlo v divadle“ (neskôr k nej pribudli ešte tituly Šesť postáv hľadá autora a Dnes večer improvizujeme). Komédia v réžii Michala Vajdičku je o tom, že sa často stratíme hľadaním vlastnej, často nepodstatnej pravdy, zatiaľ čo nám uniká niečo oveľa podstatnejšie. A pritom stále platí, že E = mc².  Režisérovi sa podarilo vzkriesiť aktuálnu tému a nájsť k nej aj adekvátnu scénicku podobu v crazykomediálnom zveličení.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľká noc 2024 so Slovenskou filharmóniou
Veľká noc 2024 so Slovenskou filharmóniou

Sobota v Astorke bude patriť Činohernímu klub Praha. Do Bratislavy prichádza s divadelnou hrou Večer na psích dostizích od Matta Charmana, ktorú napísal podľa vlastných zážitkov pri práci v autodielni, kde si zapisoval útržky rozhovorov, ktoré začul pri umývaní okien.

Košická činohra s komédiou i antickou tragédiou

Stálicou redakčnej výberovky Kam za kultúrou tradične býva Činohra Národného divadla Košice. Činoherný súbor pozýva vo veľkonočný utorok zabaviť sa s bláznivou komédiou Pán Puntila a jeho sluha Matti. Moderné režijné a výtvarné spracovanie, spolu s vynikajúcimi hereckými výkonmi a živou hudbou, sú zasa zárukou nevšedného divadelného zážitku.  V piatok uvedie pre zmenu Sofoklovho Oidipa.

Spišské divadlo veselo i vážne s prestížnym titulom

V (takmer) každom vydaní Kam za kultúrou má svoje miesto isté aj Spišské divadlo. Svoj aprílový program štartuje v prvý aprílový štvrtok a piatok. Uvedie dramatizáciu románu Aleny Sabuchovej Šeptuchy, za ktorý autorka získala v roku 2020 cenu Anasoft litera. Dramatizáciu z pera Lucie Mihálovej o dospievaní, priateľstve a ľuďoch vo svojráznom regióne Podlasie, ktorý je zahalený v hmlách a opradený legendami, prinieslo Spišské divadlo v slovenskej premiére v réžii Mariany Luteránovej práve v tejto divadelnej sezóne. A mimochodom, získalo za ňu nomináciu na prestížny jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama.

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia
Šeptuchy majú prvú nomináciu v dejinách Spišského divadla. Foto: archív Spiského divadla

V programe nájdete aj ďalšiu úspešnú novinku aktuálnej sezóny. Je ňou skvelá komédia plná futbalu, rockovej hudby, krehkých vzťahov a komických náhod Okuliare Eltona Johna. Hra v réžii Mila Kráľa prinesie už v prvú aprílovú sobotu výbornú náladu a dobrú zábavu. Nedeľa popoludní však bude patriť deťom a rozprávkovému príbehu slávnej Perinbaby.

Kam za kultúrou? Zážitky zo sveta hudby

Rubrika Kam za kultúrou pokračuje prehľadom toho najzaujímavejšieho, čo prinášajú najprestížnejšie slovenské koncertné domy. Slovenská filharmónia ponúkne na prvej aprílovej symfonickej dvojici svojim návštevníkom hviezdne obsadenie. Vo štvrtok a piatok 4. a 5. apríla sa o 19.00 predstaví Orchester Slovenská filharmónia pod taktovkou svetovo uznávaného slovenského dirigenta s medzinárodným renomé Juraja Valčuhu. Po boku orchestra sa predstaví mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka Viedenskej štátnej opery. Na programe sú diela Richarda Straussa a Piotra Iľjiča Čajkovského.

Slávka Zámečníková
Slávka Zámečníková. Zdroj: archív umelkyne

Košická filka však 4. apríla večer žije v Dome umenia oslavou jubilea Karola Petrócziho. Zámerom koncertu s názvom KAROL PETRÓCZI 80 je oslava jubilea zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.  

Dozvuky Veľkonočných sviatkov

Prvý aprílový týždeň sa nesie v znamení sviatkov Veľkej noci. Je tomu tak nielen na sviatočných koncertoch, ktoré ponúkne Štátna opera na zájazde v Ružomberku a v Žiline Štátny komorný orchester. Na Veľkonočnom koncert Štátnej opery, ktorý zaznie vo veľkonočný utorok, uvedú dielo mimoriadnych kvalít – ojedinelý opus operného skladateľa Giacoma Pucciniho Messa di Gloria. Sviatočné dozvuky nájdete aj na výstavách, ktorých témou sú rôzne zdobené kraslice ako symboly sviatkov jari.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľká noc v kultúre. Podujatia a výstavy, ktoré vás na sviatky naladia
Veľká noc v kultúre. Podujatia, ktoré vás na sviatky naladia

Na ponuku veľkonočných koncertov, ale tentoraz už po sviatkoch dvojicou mimoriadnych, sviatočných koncertov nadviaže aj Štátny komorný orchester Žilina. Sviatočné koncerty prinášajú vždy zaujímavé vokálno-inštrumentálne dielo, ktoré umocní atmosféru Veľkej noci a prinesie silný umelecký zážitok. Žilinský Dom umenia Fatra ich návštevníkom ponúkne 4. a 5. apríla, kedy v sprievode Štátneho komorného orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Františka Macka vystúpi mimoriadny koncertný hosť.Bude trochu aj špeciálnym. A to i preto, že tohto roku zaznie aj ako príspevok k Roku českej hudby. 

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Na programe sú Predohra k Mozartovej opere Don Giovanni či slávny Mozartov Koncert A dur KV 622 pre klarinet a orchester, v ktorom sa sólisticky predstaví obľúbená domáca sólistka, 1. klarinetistka ŠKO Bibiána Bieniková. Dramaturgiu veľkonočnej koncertnej dvojice uzatvára Omša D dur op. 86 Antonína Dvořáka, ktorá podujatiu dáva rozmery oslavy Roku českej hudby. Po prvýkrát sa v Žiline práve v tomto diele predstaví po boku ŠKO Žilina celosvetovo renomovaný Český filharmonicky zbor Brno pod vedením zbormajstra Petra Fialu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Korunovačné vajíčko /Fabergé / Veľká noc
Veľkonočný darček pre náročných v znamení luxusu s Fabergé

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás výberom zaujímavých podujatí, koncertov, predstavení inšpirovali aj tentoraz. Želáme príjemné a spokojné chvíle nadchádzajúcich dní v kruhu rodiny a priateľov, a to nielen so slovenskou kultúrou.

— 

Zdroj: Divadlo Astorka Korzo ´90,  Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »