Novinky

Trio The Saxophone Connections na turné

Medzinárodné trio The Saxophone Connections

HUSLE, VIOLONČELO A SAXOFÓN - u nás stále zriedkavo používaný v klasickej hudbe. Slovenskému publiku ich exkluzívne prináša medzinárodné trio The Saxophone Connections.

Medzinárodné trio The Saxophone Connections v zložení Leila Akhmetova – husle (Kazachstan), Ken-Wassim Ubukata – violončelo (Francúzsko) a Ladislav Fančovič – altový saxofón, odohrá v júli tri koncerty komornej klasickej hudby vo Fiľakove, Bojniciach a v Bratislave. Na programe budú aj diela, ktoré len pred týždňom vydalo vydavateľstvo Pavlík Records na CD albume s rovnomenným názvom The Saxophone Connections, na ktorom nájdete aj ďalšie zaujímavé kombinácie saxofónu s trúbkou či fagotom.

Atraktívny saxofón aj v klasickej hudbe

Ladislav Fančovič je jedným z najaktívnejších hudobníkov na Slovensku. Medzinárodne etablovaný klavírny virtuóz začal pred rokmi študovať klasický saxofón a je čerstvým držiteľom magisterského titulu hry na tomto nástroji z Fontys University of Applied Sciences v Holandsku. Na Slovensko prináša nehrávaný klasický repertoár od romantizmu až po súčasných autorov práve v kombinácii so saxofónom. Saxofón je na Slovensku v klasickej hudbe takmer neznámym nástrojom a málokto si vie predstaviť ako krásne môže pri správne používanej technike znieť.

Koncert zdôrazní flexibilitu saxofónového zvuku

Ladislav Fančovič hovorí: „Keď v roku 1842 Adolphe Sax skonštruoval saxofón, dôležitou časťou jeho konceptu bolo vytvorenie nástroja, ktorý by bol v symfonickom orchestri akýmsi spájajúcim elementom medzi zvukom sláčikových a dychových nástrojov. Pri koncipovaní dramaturgie koncertu bolo mojím hlavným cieľom poukázať práve na túto dôležitú myšlienku vynálezcu saxofónu, na flexibilitu saxofónového zvuku v spojení so sláčikovými nástrojmi. Budeme sa pohybovať vo svete klasickej hudby, medzi známymi, ale aj neprávom zabudnutými skladateľmi 20. storočia a príjemnú výnimku z dramaturgie tvorí Duet pre saxofón a violončelo od Nikolaja Kapustina, ktorá má ľahký jazzový nádych. Chcel som tým poukázať nielen na farebnú, ale aj na žánrovú variabilitu saxofónu. Nesmierne ma teší, že na základe dlhoročného priateľstva a spolupráce so skladateľom Jevgenijom Iršajom pre mňa tento skvelý skladateľ napísal množstvo skvelých skladieb pre saxofón a jeho rôzne kombinácie. Na dnešný koncert sme z nich vybrali Adventures pre saxofón a husle.“

The Saxophone Connections - trojica výnimočných hudobníkov

Trio THE SAXOPHONE CONNECTIONS prepája saxofón s husľami a violončelom a vzniklo v r. 2020 na pôde Slovenskej filharmónie – Francúz Ken-Wassim Ubukata je zástupcom koncertného majstra skupiny violončiel, Leila Akhmetova z Kazachstanu je členkou skupiny 2. huslí a sólista SF Ladislav Fančovič sa zhostí saxofónu.

2.7. FIĽAKOVO – Festival UDVart, dvor Mestského vlastivedného múzea o 17:30 hod.

Web: https://www.facebook.com/events/5631582396873068/

10.7. BOJNICE – Bojnické hudobné leto – Huňadyho sála o 19:00 hod.

Web: https://www.facebook.com/events/538995487973043/

17.7. BRATISLAVA – Hortus Artis, záhrada Domu Albrechtovcov o 18:00 hod.

Web: https://www.albrechtforum.com/tc-events/saxophone-connections/

Trio THE SAXOPHONE CONNECTIONS

Výnimočný repertoár aj so slovenskou novinkou

Na koncertoch odznejú skladby 1. polovice 20. storočia až po súčasných žijúcich autorov. Interpreti chcú na koncertoch ukázať univerzálnosť saxofónu, preto na program zaradili aj skladbu, ktorá má v sebe aj prvky jazzu a be-bopu (Nikolai Kapustin).

Program:

  • Adolf Busch (1891-1952): Suita pre husle a altový saxofón (1931)
  • Nicolas Bacri (*1961): Petite musique pre husle, violončelo a altový saxofón op. 111 (2008)
  • Pierre Max Dubois (1930-1995): Feu de paille, duo pre husle a altový saxofón (1986)
  • Jevgenij Iršai (*1951): Adventures pre husle a altový saxofón (2020)
  • Nikolai Kapustin (1937-2020): Duet pre violončelo a altový saxofón op. 99 (1999)
  • Ernst Roters (1892-1961): Trio pre husle, violončelo a altový saxofón W. 26 (1926)

Na programe 17.7. v Bratislave odznie navyše premiéra skladby Mareka Piačeka Trio pre husle, altový saxofón a violončelo (2022)

Všetky koncerty podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku.

Zdroj: Redakciu informovala Jana Dekánková, PR The Saxophone Connections

One thought on “Trio The Saxophone Connections na turné”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »