Novinky

Toto sú naše tipy na výstavy od 11. júla 2022

Kam na výstavy od 11. júla 2022

Leto si treba užiť, a to platí aj počas aktuálneho týždňa. Rozmýšľate, kam sa vydáte počas týždňa? Aj Slovensko prináša veľa dobrodružstiev. Môžete zájsť do prírody, za krásami prírodného i historického dedičstva. Oplatí sa navštíviť skanzeny, slovenské hrady i zámky, múzeá i galérie so zaujímavými expozíciami a výstavami. Kalendár podujatí je naozaj bohatý. Prináša festivaly, koncerty či výstavy. Ak hľadáte tipy na výstavy od 11. júla 2022, ste na správnom mieste.

Ako obvykle, aj teraz máme pre vás viaceré tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Z bohatej ponuky prinášame tradičný prehľad festivalov i koncertov (tie najnovšie nájdete TU). Nevynechávame ani tipy na výstavy od 11. júla. Sú medzi nimi končiace i nové výstavy, ktoré sa oplatí vidieť! Ktoré sú to tentoraz? Prezradíme, len čo vám zaželáme inšpiratívne čítanie.

Bratislava s Príbehmi

Začíname v Bratislave. Prvým tipom je nová výstava v Dessewffyho paláci. Výstava Peter Uchnár Príbehy predstavuje výber z jeho posledných ilustrácií Natálkine a Kristínkine dobrodružstvá S. Repaského, Coelhovho Alchymistu a básnickej zbierky Juraja Žemberu. Pozrieť si ju môžete do 14. septembra 2022. Ponuka diel vystavených v galérii je dostupná aj online na www.galeriauanjela.sk

Peter Uchnár: Príbehy / Kam na výstavy od 11. júla 2022

Peter Uchnár je autor obdarený jemným humorom. Venuje sa ilustrácii, grafike a tvorbe známok. Ilustroval viac ako 50 kníh, niektoré aj so svojou manželkou Nanou Furiya. Za svoje ilustrácie získal mnoho ocenení.  Jeho diela bolo možné vidieť na mnohých výstavách – či už samostatných alebo kolektívnych, u nás i v zahraničí. Je aj autorom výtvarného návrhu poštovej známky vydanej pri príležitosti 23. zimných olympijských hier vo Vancouveri.

Autor obdarený humorom

Uchnárov rukopis má zvláštnu poetiku. Diváka rýchlo presvedčí, že jeho najčastejšie sny sú o lietaní.  Vťahuje nás do sveta tajomných príbehov. Svojimi nádhernými ilustráciami Petra Pana vie zaujať a potešiť nielen detského diváka. Jeho uhol pohľadu je unikátny. Charakterizuje ho práca s priestorom, svetlom a tieňom. Pripomína, že to, čo nás  obklopuje a tvorí naše najprirodzenejšie prostredie, je nebo a zem. Zásadnou farbou je modrá. Pokrýva ňou celú plochu a potom do nej vnáša svetlo. Na rozdiel od iných autorov detských kníh, nezakladá svoj rukopis na premrštenej farebnosti. O ilustráciách Veľkej knihy slovenských  rozprávok Ľubomíra Feldeka hovorí: „Bol to pre mňa vstup do slovenskej kultúry. Predsa len slovenské rozprávky ilustrovali najlepší umelci danej doby – Martin Benka, Ľudovít Fulla, Albín Brunovský, Dušan Kállay.“

Poznáte Moše Schreibera? Príbeh slávneho rabína ožíva na výstave

Našim ďalším bratislavským tipom je výstava Dvadsať rokov Pamätníka Chatama Sofera. Organizátori ju venovali 20. výročiu otvorenia významného židovského areálu v Bratislave. Zahŕňa fragment Starého židovského cintorína zo 17. storočia, ktorý zničili v rokoch 1943 a 1944. Zachovala sa z neho iba malá skupina hrobov významných rabínov. Patrí k nim aj hrob autority 1. tretiny 19. storočia, rabína Chatama Sofera (1762 – 1839). Pre ortodoxných pútnikov z celého sveta je jeho hrob dôležitým miestom a patrí k najvýznamnejším pamiatkam židovskej Európy. Viacej sa o  osobnosti Chatama Sofera i o výstave dozviete v našom článku už v piatok.

Chatam Sofer Memorial Bratislava
Chatam Sofer Memorial / Bratislava. Zdroj: www.synagogue.sk

Výstava prostredníctvom historických fotografií a exkluzívnej dokumentácie z výstavby predstavuje históriu a kultúrny kontext tohto miesta v rôznych obdobiach. Môžete si ju prezrieť v priestoroch Židovského komunitného múzea na Heydukovej ulici v Bratislave vždy v piatok a v nedeľu od 10.00 do 16:00 (okrem 7.8. a 25.9.) do 9. októbra 2022.

K pocte Anne Frankovej

Oplatí sa vidieť aj výstava Nechajte ma byť takou, aká som” – Životný príbeh Anny Frankovej, o ktorej sme písali TU. Silný príbeh nemeckej židovského dievčaťa Anny Frankovej, ktorá sa počas 2. svetovej vojny ukrývala spolu s rodinou pred nacizmom v holandskom Amsterdame, je známym v mnohých krajinách sveta. Tento výstavno-edukatívny projekt Slovenské národné múzeum v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku a Film Europe otvorilo 8. júna 2022. Výstava je sprístupnená v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave do 15. augusta 2022.

Salón výtvarníkov v Zoya Museum je ďalším z tipov na výstavy od 11. júla

V moderných priestoroch galérie Zoya Museum – ELESKO Wine Park v Modre je sa už po 26-krát Salón výtvarníkov. Každým rokom je iný, no vždy obohatený o nové diela i nových autorov. Tradične ostáva príležitosťou pre výtvarníkov spod Malých Karpát, Bratislavy a z Bratislavského kraja. Tí na nej v rámci kolektívnej výstavy prezentujú svoju tvorbu. Do 18. septembra 2022 predstaví diela 77 umelcov z radov profesionálov i amatérov pochádzajúcich z Bratislavského kraja.

Od Atény k Hére

Pripomíname tiež zaujímavú výstavu, ktorou myslíme na priaznivcov dejín umenia. Výstava Od Atény k Hére predstavuje život, umeleckú tvorbu a kunsthistorickú prácu Gisely Weyde (1894 Košice – 1984 Halle, Nemecko). Gisela Weyde má obrovské zásluhy v oblasti medzivojnového výtvarného umenia. Stala sa prvou zanietenou bojovníčkou za zachovanie architektonických a umeleckých skvostov mesta. Spoznajte ju aj vy, a to v Galérii mesta Bratislavy.

Legendárne stroje Leonarda da Vinciho na Bojnickom zámku

Ak sa zatúlate v lete do Bojníc, odporúčame vám si pozrieť unikátnu výstavu Legendárne stroje Leonarda da Vinciho. Výstava je v budove bývalej Zámockej reštaurácie v tesnej blízkosti vstupu do Bojnického zámku. Interaktívne predstavuje najväčšie technické vynálezy a stroje renesančného majstra Leonarda da Vinciho.

Legendárne stroje Leonarda Da Vinciho / Bojnice / Na výstavy od 11. júla 2022

Všetky exponáty sú vyrobené z dreva a podľa pôvodných nákresov majstra, ktoré sa dochovali v jeho denníkoch. Základ výstavy tvorí 50 makiet týchto strojov. Nadstavbou sú interaktívne a zábavné prvky, ktoré dotvárajú ucelený obraz života tohto legendárneho majstra. Výstava potrvá do 11. septembra 2022.

Za krehkou krásou porcelánu na Kysuce

Zo západného Slovenska sa presúvame na stredné Slovensko. Zamierime za krehkou krásou porcelánu na Kysuce. Ak vaše kroky povedú do kaštieľa Radoľa, pripomíname, že Kysucké múzeum pripravilo pre milovníkov úžitkového umenia, jemnosti a pôvabu zaujímavú výstavu porcelánu Krehká krása. Môžete obdivovať čajové a kávové súpravy, jedálenské servisy či kalamár z roku 1838. Zaujímavá je nádoba na maslo s vrchnákom s bohatou plastickou výzdobou a zlátením a porcelánová svätenička s figurálnym motívom. Návštevníci sa dozvedia aj to, kto porcelán objavil a ako sa začala jeho výroba na európskom kontinente a v Čechách. Pre deti pripravili aj tvorivé dielne Stolovanie – dejiny, pravidlá a etiketa. Spoznajú, ako sa stolovalo v minulosti, aké zásady platili na hostinách a ako sa pri stole správame dnes. Popri tom sa zahrajú na návrhárov porcelánovej továrne a vyzdobia vlastný (papierový) tanier. Výstava potrvá do polovice septembra.

Reklama
Kučerová & Lapšanský / Festival Viva Musica! 2022

Za gotikou do Zvolena

Máte radi gotiku? Zájdite na Zvolenskýzámok, patriaci Slovenskej národnej galérii. Výstava Gotické umenie, predstavuje kolekciu stredovekého sochárstva a maliarstva. Koncentruje sa na obdobie 14. až 16. storočia.  Je jedinečná počtom vystavených diel. Téma expozície súvisí so samotným objektom zámku, jedným z najväčších stredovekých hradov na Slovensku a dominantou stredoslovenskej gotickej cesty.

Zvolenský zámok / Zvolenská hudobná jar

Nájdete na nej viac než 70 sôch a obrazov, originálne artefakty zo zbierok SNG. V menšej miere aj kópie ikonických diel gotiky na Slovensku. Kópie najdôležitejších diel najvýznamnejšieho rezbára raného 16. storočia, tvorby Majstra Pavla z Levoče. Tieto vytvorili pri príležitosti svetových výstav v Bruseli 1958 a Montreale 1967.

Príbeh nevesty / Gemersko-malohontské múzeum

Pripomíname aj dvojicu módou dýchajúcich výstav v Gemersko-Malohontskom múzeu. Múzeum prináša unikátnu zbierku svadobných šiat na výstave Príbeh nevesty či folklórom inšpirovanú módu návrhárky Meyke. Obe výstavy môžete navštíviť počas celého leta.

Kam na východnom Slovensku na výstavy od 11. júla 2022?

K tipom na výstavu iste patrí už v jednom z minulých vydaní série, odporúčaná výstava Štefan Bubics v SNMSpišskom múzeu (viac o nej sa dočítate TU). Staronovým tipom je aj výstava hudobných nástrojov v ľudovej kultúre na Slovensku či niekoľko noviniek vo Východoslovenskej galérii a vo Východoslovenskom múzeu.

Hudobné nástroje v ľudovej kultúre na Slovensku

Ďalšou zaujímavou výstavou je výstava Majstri hudobných nástrojov. Ponúka ju košická Galéria ÚĽUV. Pri príležitosti  75.  výročia  vzniku  Ústredia  ľudovej  umeleckej výroby reinštalovali výnimočnú výstavu Majstri hudobných nástrojov. V Galérií ÚĽUV v Košiciach  na Mäsiarskej  ulici č. 52 predstavujú  návštevníkom ľudovú hudobnú  kultúru Slovenska.

Majstri hudobných nástrojov / Košice

Návštevníci sa prostredníctvom predmetov zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a SNM – Hudobného múzea zoznámia s ľudovou hudobnou kultúrou Slovenska. Spoznajú nástroje v skupine aerofónov, idiofónov, chordofónov a membrafónov. Výstava je výnimočnou  nielen  pre samotné  historické  zbierkové predmety  a nástroje  od súčasných  majstrov. Zaujímavé sú aj 3D  modely  vybraných exponátov.  Vďaka ním môžu krásu hudobných  nástrojov objaviť hmatom aj slabozrakí a nevidiaci  návštevníci. Výstavu môžete navštíviť do 31. októbra 2022.

Ikonická stavebnica poteší malých aj veľkých

Východoslovenské múzeum v Košiciach sprístupnilo na leto viacero nových výstav. Prvou z nich potešíme malých i veľkých. Nájdete ju v Historickej účelovej budove. Venovali ju ikonickej stavebnici Merkur. Kovová stavebnica so 100-ročnou históriu je českým fenoménom známym nielen u nás, ale po celom svete. Jej nadčasovosť podčiarkuje fakt, že sa na trhu s hračkami aj dnes teší veľkej popularite.

Základ stavebnice tvoria farebné kovové pliešky rôznych rozmerov s dierami. Do nich zapadajú skrutky a matice, pomocou ktorých sa z Merkuru dá postaviť naozaj čokoľvek. Medzi exponátmi nájdete množstvo dopravných strojov a zariadení, mostové žeriavy, vzducholoď, rôznorodé automobily, funkčný kolotoč či stanicu s pohyblivými vláčikmi.

Muránska Venuša a iné lásky

V Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea je aj spoločná výstava Romana Škantára a Miroslava Sklenárika. Výstava obrazov a sôch Muránska Venuša a iné lásky ponúka širokospektrálny pohľad na rôzne témy a techniky vo výtvarnom umení. V zaujímavo členenom výstavnom priestore môžete obdivovať diela dvoch autorov, ktorí po štyroch rokoch začali spolupracovať na diaľku.

Muránska Venuša a iné lásky / Kam na výstavy od 11. júla 2022

Roman Škantár svoju pôvodnú štylizovanú maľbu s tematikou krajinomaľby, portrétnej a figurálnej tvorby doplnil o výrazne nový výtvarný štýl s tematikou príbehov inšpirovaných Bibliou. Pestrosť motívov a farieb, je skromná, o to viac však pôsobivá. Zaujímavým doplnkom jeho biblických obrazov sú citáty z evanjelií, ktoré prispievajú k hlbšiemu pochopeniu významu zobrazených motívov. Miro Sklenárik po rokoch dokumentárnej výtvarnej tvorby na podporu rodného kraja sa vracia k svojej pôvodnej tvorbe. Motívy z Muránskej planiny v kresbe a maľbe ladí s drevom tvrdých mozoľov v sochách hutnej štruktúry, veľkosti a plastičnosti. Výstava potrvá do 25.9. 2022.

Reklama
Joep Beving / Festival Viva Musica! 2022

Veríme, že sme vás inšpirovali. A mimochodom, tipy na zaujímavé podujatia pre malých nájdete TU. Ak hľadáte koncertné tipy máme ich pre vás TU. Ak máte svoj tip vy, neváhajte a kontaktujte nás.

 

Zdroj: TS a programové ponuky múzeí a galérií

2 thoughts on “Toto sú naše tipy na výstavy od 11. júla 2022

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »