Novinky

Na výstavu aj koncom augusta

Kam na výstavu do konca augusta

Šantenie vo vode, krásy prírody, dovolenka či výlety s rodinou a priateľmi. Čo tak ísť aj za kultúrou? Slovensko je festivalové, koncertné, divadelné i výstavné. Tentoraz sa pozrieme na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť a tiež aj na to kam na výstavy.

Slovenské múzeá a galérie aj počas prázdnin lákajú návštevníkov zaujímavými expozíciami, výstavami, ale aj sprievodnými podujatiami. Máme pre vás opäť niekoľko tipov nielen kam na výstavu, ktoré vám prezradíme a už teraz želáme inšpiratívne čítanie!

Skvelé tipy na výstavy máme pre celé Slovensko. Začíname na západe.

Tieto tipy prinášame popri bohatom výbere tipov na zaujímavé koncertné i divadelné podujatia, ktoré nájdete TU. Naše putovanie za výstavami a kultúrnymi podujatiami, začíname na západnom Slovensku. Do pozornosti dávame zaujímavú výstavu v SNM – Múzeu židovskej kultúry, ktorú nájdete v priestoroch bratislavskej Zsigtrayovej kúrie. Neváhajte, vďaka výstave Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet sa zoznámite so skutočne veľmi zaujímavými ženami. Mimochodom, o výstave sme vás informovali TU.

Ženy, ktoré ovplyvnili svet / SNM - Múzeum židovskej kultúry
Ženy, ktoré ovplyvnili svet. Zdroj: Michal Budaj / SNM - Múzeum židovskej kultúry

Po stopách Rimanov

Po stopách Rimanov sa v Bratislave môžete vydať nielen do rusoveckej Gerulaty, ale aj na dve ďalšie zaujímavé výstavy. Tou prvou je do konca roka predĺžená výstava Rimania a Slovensko, ktorú nájdete na Bratislavskom hrade a o ktorej sa viac dozviete TU

Rimania a Slovensko / Zohor
Inventár tzv. kniežacieho hrobu Zohor 5, 1./2. stor. Zdroj: SNM

Po stopách rímskych legionárov sa vydáte na výstave v SNM – Archeologickom múzeu. Región Podunajska v minulosti obývalo mnoho národov a etník. Tie za posledných 1500 rokov zanechali svoje stopy. Výstava Po stopách legionárov ich mapuje prostredníctvom života rímskeho legionára Marca Longina. Ten po prepustení z armády v Celemantii dostal za 25-ročnú vojenskú službu pozemky v okolí Leithaprodersdorfu, kde žil až do svojej smrti a kde je aj pochovaný. Jeho objavený hrob v Leithaprodersdorfe rozšíri vaše vedomosti o dejinách.

Po stopách legionárov / SNM / Kam na výstavu

Výstava sa zameriava na predrímske obdobie (dobu železnú) a rímsku dobu. Návštevníkom predstaví nálezy z mohýl zo staršej doby železnej-halštatskej z Blatnej na Ostrove, Dunajskej Lužnej – Nových Košarísk a Dolných Janíkov. Nálezy mladšej doby železnej súvisia s Keltmi, ktorí obývali územie pred príchodom Germánov a Rimanov.  Hlavná časť výstavy je venovaná rímskemu obdobiu. Prezentuje nálezy z rímskeho tábora Gerulata a z germánskych lokalít z doby rímskej. Zaujímavosťou sú nálezy z tzv. „kniežacích“ hrobov germánskych elít zo Zohora a Vysokej pri Morave, ktoré sú vystavené takto kompletne po prvý raz.

Erna monumentálna. Erna Masarovičová a jej sochárska tvorba

Zaujímavou je aj aktuálna výstava Erna monumentálna. Erna Masarovičová a jej sochárska tvorba v bratislavskom Mirbachovom paláci, v ktorom sídli Galéria mesta Bratislavy. Erna Masarovičová je v slovenskom umeleckom prostredí špecifickým zjavom. Jej polstoročia trvajúca intenzívna tvorba prekvapuje svojím rozsahom. Sochárka paralelne tvorila monumentálne realizácie, stala sa priekopníčkou v medailérstve a bola aj unikátnou šperkárkou.

Na Salón výtvarníkov 2022 do Modry

Ďalším zaujímavým tipom, ktorý ale nájdete v Modre, je Salón výtvarníkov 2022. Kolektívna výstava prezentuje tvorbu 77 umelcov Bratislavského kraja, pre ktorých je mimoriadnou kultúrno-umeleckou príležitosťou pre výtvarníkov spod Malých Karpát, Bratislavy a z Bratislavského kraja. Tí na nej prezentujú svoju tvorbu v rámci kolektívnej výstavy. Portfólio techník a žánrov výtvarného umenia, či zástup autorov, ktorí vystavujú na tohoročnej výstave, je veľmi dlhé. Svoju tvorbu na výstave prezentuje 77 autorov prostredníctvom 130 umeleckých prác.

V tomto ročníku sa opätovne predstavujú zvučné mená profesionálov, ktorým kontrujú vyzretí amatéri. Minimalistický interiér galérie odeli do pestrého šatu obrazy Igora Piačku, Ladislava Černého, Jána Fekete, Mariána Komáčka,  Martina Kellenbergera, Igiho Brezo, Ľubice Emy Mazik, či Miroslava Dzura a desiatok ďalších. Svoj priestor tu zaujali aj umelecké fotografie z tvorby Michala Šebeňu, Petra Brenkusa, Dušana Křísteka, Stana Jendeka, Jána Strieša, Evly Vlašičovej či Richarda Gottschalla. Určite vás očarí nádhera prírodou inšpirovaných šperkov Márie Špánikovej, alebo Lucie Svobodovej, doplnená krehkými a hravými miniobjektami Soni Ďatel Kozákovej. Vzdušné priestory galérie vypĺňajú sochy, objekty a plastiky Víta Bojňanského, Martina Dzureka, Františka Hubeka, Andreja Friča, alebo Ivany Golianovej. Nechýba ani umelecký textil z dielne Dariny Lichnerovej a Silvie Stránskej.

Salón výtvarníkov 2022 / Kam na výstavu

V rámci expozície výstavy môžete vzhliadnuť aj kolektívne dielo autorov Salónu výtvarníkov 2022 pod názvom „V ľahkosti bytia“. Túto veľmi zaujímavú výstavu si môžete pozrieť do 18. septembra 2022 v Zoya Museum v Modre.

K mimoriadnemu jubileu slovenskej výtvarníčky

Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici pripravila novú výstavu pri príležitosti významného a jedinečného životného jubilea akademickej maliarky Oľgy Bartošíkovej. Akad. mal. Oľga Bartošíková (*1922) sa v roku 2022 dožíva významného životného jubilea. K tejto jedinečnej udalosti v slovenskej výtvarnej kultúre usporiadalo rodné mesto umelkyne Holíč prvú zo série výstav v kurátorskej koncepcii PhDr. Bohumíra Bachratého. Ide o výber z aktuálnej tvorby z majetku autorky ako aj o diela zo súkromnej zbierky a zbierok Mestského múzea a galérie v Holíči. Pri tejto príležitosti vydáva mesto aj pamätnú nulovú bankovku s portrétom umelkyne.

Oľga Bartošíková sa celoživotne venuje maľbe (oleje a kombinované techniky), ale aj kresbe a realizácii výtvarných diel v architektúre. V širokom rozpätí jej tvorby dominujú portréty, autoportréty, figurálne kompozície, zátišia s kvetmi a ovocím. Ďalej krajiny, príroda, motívy katedrál, starý Holíč v spomienkach i symbolické pomníky či pamätníky…

Za Leonardom da Vincim do Bojníc

Kam na konci prázdnin s malými i večnými deťúrencami? Čo tak pozrieť si Legendárne stroje Leonarda da Vinciho v bývalej Zámockej reštaurácii v tesnej blízkosti vstupu do Bojnického zámku? Interaktívna výstava predstavuje najväčšie technické vynálezy a stroje renesančného majstra Leonarda da Vinciho. Všetky exponáty sú vyrobené z dreva podľa pôvodných nákresov majstra Leonarda, ktoré sa dochovali prostredníctvom jeho denníkov. 

Makety strojov a ďalšie interaktívne a zábavné prvky dotvárajú ucelený obraz života tohto legendárneho majstra. Mimochodom, o výstave sme už písali v niektorých zo starších prehľadov kam na výstavu, napríklad TU.

Bol Bojnický zámok darom nemanželskému synovi?

V Bojniciach ale ešte zostaneme. Milovníci sa okrem iného dozvedia i to, či bol Bojnický zámok darom nemanželskému synovi. Huňadyho okruh predstavuje návštevníkom život stredoveku optikou 19. storočia. Kto boli Huňadyovci? V akom vzťahu boli s Matejom Korvínom? Bol Bojnický zámok skutočne svadobným darom nemanželskému synovi? Huňadyho okruh prináša odpovede aj na tieto otázky. Vysvetľuje a názorne ukazuje, ako posledný majiteľ zámku zakomponoval krásu stredoveku do architektúry romantického Bojnického zámku. Prezrieť si tak môžete jedinečné priestory rozsiahleho Huňadyho traktu a celého Stredného hradu. Spestrením tejto prehliadky aj multimediálna prezentácia Zámok včera a dnes. Tá atraktívnou formou ponúka návštevníkom spoznávať zámok v toku času. Len škoda, prehliadka prebieha individuálne, bez lektorského výkladu.

Kam na výstavu na strednom Slovensku?

Teraz sa pozrieme na výstave a zaujímavé podujatia, ktoré prináša kalendár do konca augusta. Na úvod tejto časti sa zameriame na končiace výstavy a dozviete sa kam sa oplatí poponáhľať. Už iba do konca tohto týždňa si môžete v Stredoslovenskej galérii v Bethlenovom dome pozrieť výstavu Vladimír Havlík a Rudolf Sikora – Sneh, kameň, hviezda, strom. Spoločná výstava Rudolfa Sikoru a Vladimíra Havlíka je priestorom pre konfrontáciu dvoch ciest, ktorými je možné dospieť k rovnakému svetonázoru. Zatiaľ, čo sa Sikorova objektivizačná stratégia dotýka pozície jednotlivca v kozme, Vladimír Havlík sa obracia k pospolitým vzťahom budovaným na základe nonspektakulárnych gest.

Oplatí sa poponáhľať aj do Gemersko-Malohontského múzea

Len do 27. augusta hostí Gemersko-malohontské múzeum dvojicu naozaj pútavých výstav. Tou prvou je výstava MEYKE, ktorej modely sú inšpirované krásou folklóru. Módna dizajnérka Meyke vo svojej tvorbe využíva rozmanitosť tradičných prvkov a motívov maďarského ľudového umenia, ktoré pochádzajú z rôznych regiónov historického Uhorska. Vytvára originálne odevy a módne doplnky pre súčasnú modernú ženu v štýle haute-couture (šité ručne a na mieru) a pret-á-porter (šité v štandardných konfekčných veľkostiach). Viac sa o výstave dozviete TU.

MEYKE / Gemersko-malohontské múzeum

Ďalšou v tomto termíne končiacou výstavou je výstava Príbeh nevesty. Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej. Výstava prezentuje vývin svadobnej módy 20. rokov až 90. rokov 20. storočia, ako aj reflexie svadobnej módy v bývalom Československu a jej pretavenie do československej podoby a vtedajšieho textilného priemyslu, ktorý limitoval možnosti budúcich neviest. Bližšie informácie o výstave nájdete TU.

Príbeh nevesty / Gemersko-malohontské múzeum / Kam na výstavu

Zaujímavým podujatím pre rodiny s deťmi je literárna tvorivá dielňa Gemersko-malohontského múzea pod názvom Tajomstvá ukryté pod závojom. Témou literárnej tvorivej dielne je svadba, svadobný odev a príbehy s nimi spojené. Uskutoční sa 25. augusta 2022 (štvrtok) o 16.00 hod. Určená je rodinám s deťmi od 8 rokov. Vstupné je 2 eurá.

Pasekanie pod Strečnom

Považské múzeum v Žiline spolu so skupinou oživenej histórie Utgardar pripravili pre milovníkov historických bojov 6. ročník podujatia Pasekania. V sobotu 27. 8. 2022 pozývajú do stredovekej dediny Paseka pod hradom Strečno. Tu vám 200 reenactorov ukáže, ako sa žilo a bojovalo v období včasného stredoveku. Tešiť sa môžete aj na bohatý program, historický tábor, dobové remeslá, bojové hry a turnaje, veľkú bitku a koncerty skupín dobovej hudby.

Pasekanie pod hradom Strečno / Kam za kultúrou

Na dožinky v Múzeu slovenskej dediny

Aké zvyky v minulosti sprevádzali žatvu na dedine sa dozviete na dožinkách 28. augusta 2022 v čase od 10,00 do 16,00 hod. v Múzeu slovenskej dediny počas podujatia Dožinky. Predstavia zvyky, ktoré boli v minulosti zaužívané pri žatve, poďakovaní sa za úrodu a dožinkovej  veselici. Uvidíte ukážky mlátenia obilia na mláťačke, jeho čistenie na rajtári a rezanie slamy na sečku kosovou rezačkou. Vyskúšať si budete môcť napríklad aj mletie obilia na žarnove alebo v stupe. Súčasťou programu budú aj ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby a ukážky prípravy tradičnej stravy. Nebude chýbať ani hudba. V programe vystúpia folklórne skupiny Lubená z Poluvsia, Bukovina z Kšinnej a Hradisko z Vrútok. „Sečkársky tanec“ naučí návštevníkov v tanečnej škole folklórny súbor Turiec z Martina. 

Kam na výstavu na východnom Slovensku?

Okrem starších výstav ako Žigmund Bubics, biskup, umelec, donátor v Spišskom múzeu (viac o tejto výstave sa dozviete TU), je tu viacero zaujímavých výstav, ktoré za videnie stoja.

Posledná šanca: Aby sa na nich nezabudlo. Židovská Levoča

Už iba do konca augusta 2022, môžete v malej výstavnej sieni v historickej radnici v Levoči navštíviť výstavu Aby sa na nich nezabudlo. Židovská Levoča. Výstavný projekt košického združenia K-art vznikol pred niekoľkými rokmi.  Zámerom autora projektu je, aby výstava obišla celé Slovensko. Putuje po Slovensku so zámerom, aby sa nezabudlo na židovské komunity, ktoré boli významnou súčasťou našich miest. Výstavu si už mohli prezrieť návštevníci v Košiciach, Humennom, Bardejove, Kežmarku, Banskej Štiavnici, Spišskej Novej Vsi a do konca augusta  ju môžete vidieť v Levoči. Kolekcia vystavovaných obrazov sú diela výtvarníkov zo Slovenska, Rumunska, Maďarska a Ukrajiny. Zobrazujú symboly židovského vierovyznania, krajinomaľby so židovskými cintorínmi, fiktívne portréty a architektúry synagóg. Na výstave v Levoči sú predstavené aj obrazy, ktoré vznikli na tvorivom pobyte členov K-artu v Levoči. Jej vyvrcholením bude veľká výstava v Košiciach s názvom Židovské Slovensko

Aj tieto výstavy sa oplatí vidieť

Pripomíname niekoľko atraktívnych výstav vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, o ktorých sme vás už v niektorých zo starších vydaní tipov na výstavy taktiež informovali.

Sú to výstavy Merkur, na ktorej si prídu na svoje všetky deti. Priaznivcov historických zbraní poteší Nezávislosť vybojovaná šabľou. O živote, tradíciách i práci remeselníkov spracujúcich meď v košickom regióne sa dozviete na výstave Krása vytepaná v medi.

Okno do múzea – bytová kultúra pozýva spoznávať bytový interiér prostredníctvom katalógu. Na cestu časom pozýva aj výstava venovaná 150. výročiu múzea Dary a darcovia.

Z programu Krajského múzea v Prešove – Tripolitany vyberáme zaujímavý program, ktorý pozve deti na cestu do praveku. Vo štvrtok 25. augusta dopoludnia môžete stráviť vďaka tvorivým dielňam v Archeoparku v Hanušovciach Prázdniny v praveku.

Prázdniny v praveku

Za videnie stoja aj do 31. augusta predĺžené staršie výstavy. V Stropkovskom kaštieli nájdete výstavu Manévre v roku 1911 v okolí Stropkova a Svidníka a boje o mesto Stropkov v prvej svetovej vojne. Do konca augusta nájdete v Rákociho paláci v Prešove tiež výstavu Z truhlice do vitríny, ktorá prezentuje historické exponáty zo Župčian. Obec je známa vďaka Jonášovi Záborskému, ktorý v nej pôsobil 23 rokov. Návštevníci budú môcť nahliadnuť aj do jeho rodinnej Kralickej Biblie z konca 18. storočia, v ktorej tento kňaz, historik a spisovateľ stručne načrtol svoj životopis. Takmer 100 predmetov darovala ešte v roku 2021 Krajskému múzeu v Prešove obec Župčany. Výstava ozrejmuje návštevníkom aj cestu zbierkových predmetov do múzea.

Ďalšie tipy? Slovensko je tiež festivalové, divadelné a aj koncertné.

Zaujímajú vás aj ďalšie podujatia – koncerty, predstavenia – počas aktuálneho týždňa? Nájdete ich v čerstvom prehľade kam za kultúrou – TU.

Foto: múzeá a galérie: SNM, GMB, ZGJM, G-MM

Zdroj: SNM, GMB, Zoya Gallery, Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici,Považské múzeum, Krajské múzeum v Prešove, Gemersko-malohontské múzeum

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) - Vianočný koncert
Culture Hudba Koncerty News PR

Konzervatoristi z Timonky koncertujú s košickými Filharmonikmi

Konzervatoristi z konzervatória na Timonovej ulici si nielen prejdu celým skúšobným procesom, ale si aj s košickými filharmonikmi zahrajú.

Read More
Bojnický zámok bude opäť hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov
Community Culture Divadlo Eventy News PR

Bojnický zámok bude opäť hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov

Bojnický zámok býva nielen rozprávkový, ale aj hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov a ponúknu zaujímavé zážitky. Príďte sa (ne)báť!

Read More
Sophie Dervaux / Allegretto Žilina
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia s debutom dvoch mladých umelcov

Slovenská filharmónia mieri na festival Allegretto Žilina. Pritom ponúkne návštevníkom bratislavskej Reduty programovú ochutnávku. Navyše ich čaká aj debut dvoch mladých umelcov – Jiřího Habarta a Sophie Dervaux na pôde Reduty…

Read More
Translate »