Novinky

Vďaka podpore bratislavskej verejnosti získava Dom Albrechtovcov zo súťaže Poklady Slovenska špeciálny grant na svoju rekonštrukciu

Poklady Slovenska / Dom Albrechtovcov BA

Na základe mimoriadne pozitívneho ohlasu verejnosti a podporovateľov kultúrneho rozvoja v hlavnom meste, ktorú preukázali v hlasovacej súťaži Poklady Slovenska, sa Nadácia VÚB rozhodla zo svojej iniciatívy výnimočne podporiť aj druhú pamiatku čakajúcu na svoju obnovu. Historický Dom Albrechtovcov v Bratislave získava vďaka úsiliu OZ Albrecht Forum a takmer 19-tisíc zaslaným hlasom špeciálny grant vo výške 30-tisíc eur. Prostriedky budú použité na dokončenie rekonštrukcie koncertnej siene, čo výrazne pomôže k tomu, aby toto vznikajúce kultúrne centrum pre klasické umenie v srdci Bratislavy mohlo naplno rozvíjať svoj potenciál.

Verejné hlasovanie za záchranu kultúrnych pamiatok, ktoré priniesol už 14. ročník súťaže Poklady Slovenska, ukázalo, že Slováci nezostávajú voči chátrajúcim historickým objektom a umeleckým dielam vo svojich regiónoch ľahostajní. Nadácia VÚB, ako organizátor súťaže, na základe pravidiel a výsledkov súťaže udelila vopred avizovaný grant vo výške 30-tisíc eur na reštaurovanie víťaznej pamiatky spomedzi finalistov – vzácnych gotických fresiek v obci Stará Halič pri Lučenci. Za ich odbornú obnovu zahlasovalo najviac spomedzi všetkých priaznivcov pamiatok – vyše 19-tisíc ľudí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / fresky Stará Halič
Do rekordného ročníka súťaže Poklady Slovenska sa zapojilo svojimi hlasmi vyše 55-tisíc ľudí. Grant získali vzácne fresky v Starej Haliči.

Nadácia VÚB sa rozhodla udeliť mimoriadny grant. Ďalších 30-tisíc eur poputuje aj na rekonštrukciu Domu Albrechtovcov

Aktuálny ročník iniciatívy Poklady Slovenska bol výnimočný tým, že medzi deviatimi odborne vybranými pamiatkami, zvádzali vo finále vyrovnaný duel malá obec Slovenska oproti hlavnému mestu. Prvá pamiatka spojila ľudí z lučeneckého regiónu a pri druhej pamiatke sa zomkla výrazná časť kultúrnej obce v Bratislave.

Don Trastullo / Musica aeterna
Záhrada Domu Albrechtovcov je obľúbeným miestom koncertov i predstavení.

Rekordná podpora

Zapojenie ľudí do hlasovania ako aj vyrovnanosť počtu hlasov v prípade prvých dvoch projektov v nás tento rok vyvolali veľmi silné emócie. Obyvatelia Starej Haliče si víťazstvo právom zaslúžili a s radosťou im posielame náš prisľúbený grant na obnovu gotických fresiek vo výške 30-tisíc eur. Súťaž opäť potvrdila, že ľudia v regiónoch Slovenska a obzvlášť v menších obciach dokážu ťahať za jeden koniec a sú hrdí na to, čo majú. V porovnaní s minulými ročníkmi sme však boli tentokrát svedkami neobvyklého ohlasu aj zo strany obyvateľov nášho hlavného mesta,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich a pokračuje: „Nadšenie, s akým hlasovali a zdieľali našu výzvu prívrženci dlhoročnej práce miestneho občianskeho združenia, podporovatelia rozvoja klasického umenia a kultúry v Bratislave ako aj pedagógovia a študenti nielen umeleckých škôl v meste, nás mimoriadne príjemne prekvapilo. Z tohto dôvodu sa vedenie nadácie rozhodlo udeliť špeciálny grant v rovnakej výške 30-tisíc eur aj pre Dom Albrechtovcov. Veríme, že sa nám tak spoločnými silami podarí posunúť dokončenie rekonštrukcie jeho koncertnej siene a pamätnej izby Albrechtovcov do úspešného konca.

Hortus Artis / Záhrada Domu Albrechtovcov
Záhrada Domu Albrechtovcov. Foto: Silvia Mária Petrovits

Grant zo súťaže Poklady Slovenska pôjde na dokončenie rekonštrukcie koncertnej siene v Dome Albrechtovcov

Alexander a Ján Albrechtovci boli prešporskí hudobníci a organizátori kultúrneho života. Ich rodiny spoluvytvárali bohatý duchovný život Bratislavy v pohnutých časoch 20. storočia. Dom Albrechtovcov s neopakovateľnou atmosférou na Kapitulskej ulici bol centrom umeleckého a ľudského dozrievania desiatok hudobníkov a ich domácnosť bola obľúbeným miestom stretávania sa bratislavskej inteligencie a umelcov. V súčasnosti objekt spravuje OZ Albrecht Forum so zámerom vytvoriť tu kultúrne centrum pre klasickú hudbu, literatúru, výtvarné umenie a divadlo. Podporovatelia a dobrovoľníci venujú na obnovu finančné prostriedky, dobrovoľnícky sa zapájajú do prác a organizujú benefičné koncerty s cieľom získavať financie na dokončenie obnovy. Aktuálne v rámci nej ide primárne o rekonštrukciu koncertnej siene, čo bol aj zámer prihlásenia historického objektu Domu Albrechtovcov do 14. ročníka súťaže Poklady Slovenska.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hortus Artis 2023
Leto v znamení open air Hortus Artis 2023

Veľmi nás potešilo, že to, o čo sa snažíme, zarezonovalo medzi takým množstvom ľudí. Nikto od nás takú odozvu v hlasovaní nečakal. Táto vlna solidarity a priania, ktorá sa zdvihla v kultúrnej obci nielen v Bratislave ale aj naprieč Slovenskom, nám dodala obrovskú energiu. Sme za ňu, ako aj za podporu od Nadácie VÚB veľmi vďační. Sme radi, že už čoskoro vďaka tomu privítame ľudí na našich kultúrnych podujatiach a že si budeme spoločne užívať to, kvôli čomu to všetko robíme – a to je rozvoj kultúry a umenia,hovorí predseda OZ Albrecht Forum, Igor Valentovič.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna
O necelý mesiac začína MHF Třeboňská nocturna 2023

Financie z grantu použijú na dokončovacie práce v koncertnej, resp. multifunkčnej sále. Tá bude slúžiť nielen na koncerty, ale aj literárne čítania či diskusné stretnutia venované kultúre a umeniu. „Okrem iného pracujeme na akustickom strope a tiež na obnove výmaľby v koncertnej sále, ktorá pochádza z konca 18. storočia. Verím, že sa nám sálu podarí aj vďaka týmto prostriedkom sprístupniť už o niekoľko mesiacov,“ približuje Igor Valentovič.

Dom Albrechtovcov čakajú aj ďalšie rekonštrukčné práce

Teraz robíme na koncertnej sále – na akustických stropoch a podlahách. Koncertnú sálu chceme mať hotovú do konca augusta. Potom pokračujeme v pamätných priestoroch elektroinštaláciami a taktiež položením podláh. Na jeseň by sme chceli dokončiť aj pamätnú izbu, a tiež výstavné priestory v bývalej pracovni Jána “Hansiho” Albrechta. Ešte bude treba pripraviť vstup pre verejnosť, šatňu a schodisko do podkrovia. To je pôvodná povala, kde nebolo nič. Nechali sme tam časť pôvodných múrov a plánujeme tam coworkingové priestory. Na prízemí s anglickým dvorčekom bude kaviareň. Tam zostáva už len urobiť podlahy a vymaľovať,“ vymenúva Igor Valentovič. V hre je aj verejná zbierka či ďalšie formy pomoci. 

Dom Albrechtovcov / Poklady Slovenska / Kam za kultúrou
Dom Albrechtovcov v Bratislave

Dom Albrechtovcov čakajú ďalšie investície. Vieme, ako sa dá pomôcť

Sú tri spôsoby, akými nám môže verejnosť pomôcť. Prvými dvoma sú, že budú navštevovať naše koncerty a že nám zachovajú svoju priazeň. Uvítame, keď budú zdieľať naše programy a aktivity. Ďalšou je verejná zbierka, ktorú sme otvorili 3. júla. Hoci grant od Nadácie VÚB bol významnou injekciou, predsa nás čakajú ešte investície v sume niekoľko desiatok tisíc eur. Túto zbierku sme zamerali na pomoc v štyroch pokračujúcich podprojektov: Kaviareň na prízemí, Múzeum presnejšie pamätné priestory rodiny Albrechtovcov. Ďalej chceme  vo východnom trakte zriadiť Hudobný salón. Slúžiť bude na koncerty, diskusie, výstavy, pedagogické účely aj skúšky komorných súborov. A štvrtým podprojektom, ktorý môže verejnosť podporiť, je Coworking. Budeme vďační za každé euro,” dodáva Igor Valentovič. Ak vás aktivity zaujali, verejnú zbierku môžete podporiť TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

Foto: Silvia Mária Petrovits, archív Musica aeterna, Nadácia VÚB

Zdroj: Albrecht forum, o.z., TS/Nadácia VÚB

*** Posledná aktualizácia: 2023-07-21 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »