Novinky

Do rekordného ročníka súťaže Poklady Slovenska sa zapojilo svojimi hlasmi vyše 55-tisíc ľudí

Poklady Slovenska / fresky Stará Halič

Slovákom záleží na záchrane kultúrnych pamiatok na našom území. Dosvedčuje to rekordná účasť viac ako 55-tisíc ľudí vo verejnom hlasovaní súťaže Poklady Slovenska, za ktorou stojí už 14 rokov Nadácia VÚB. Aktuálny ročník ukázal silu, s akou sa dokážu spojiť miestne komunity s cieľom získať finančnú podporu na obnovu im blízkej pamiatky. Najvýraznejšie to prejavili priaznivci hlasujúci za reštaurovanie gotických nástenných malieb v Starej Haliči a podporovatelia rekonštrukcie koncertnej siene historického Domu Albrechtovcov v Bratislave. Vo vyrovnanom hlasovaní sa na prvom mieste umiestnila napokon pamiatka z lučeneckého okresu. Vzácne stredoveké fresky prejdú obnovou vďaka grantu od Nadácie VÚB vo výške 30-tisíc eur.

Verejné hlasovanie za záchranu jednej z pamiatok, na ktorých sa podpísal ničivý zub času, prírodný živel či dlhoročný nezáujem, nechýbalo ani tento rok. Súťaž Poklady Slovenska prebiehala, ako sme informovali, v termíne od 1. do 15. júna 2023. Zostavu deviatich finalistov spomedzi historických objektov a umeleckých diel naprieč celým Slovenskom určila na základe predtým zaslaných nominácií komisia odborníkov na ochranu historického dedičstva a reštaurátorstvo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska
Šancou na záchranu pamiatok je opäť súťaž Poklady Slovenska

VÚB, člen bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, pomohla prostredníctvom svojej nadácie v minulosti cez hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska obnoviť napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline, historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube, stredoveké fresky na hrade Uhrovec či unikátnu technickú pamiatku v Kolárove – jediný plávajúci vodný mlyn svojho druhu na Slovensku. K ním sa teraz pridávajú vzácne stredoveké fresky v Starej Haliči. Ale na základe mimoriadne pozitívneho ohlasu verejnosti a podporovateľov kultúrneho rozvoja v hlavnom meste, sa k nej mimoriadne pridáva aj Dom Albrechtovcov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska
Poklady Slovenska obnovia ďalšiu pamiatku. Hlasujte do 15.6.2023

Rekordný ročník súťaže Poklady Slovenska

Je pre nás cťou spájať ľudí a šíriť pozitívne povedomie o tom, aké úžasné historické pamiatky v regiónoch Slovenska máme. A tiež o tom, ako veľmi potrebné je ich chrániť a postupne obnovovať. Súťaž Poklady Slovenska organizujeme už 14 rokov, no tentokrát nás zapojenie a zapálenie verejnosti pre dobrú vec prekvapilo doposiaľ najviac. Náš rešpekt majú predovšetkým správcovia pamiatok, ktoré sa umiestnili na prvých dvoch priečkach v hlasovaní. Tí ukázali, že motivácia svojich komunít vie vyvolať odozvu, s akou počítal zrejme málokto. Či už išlo o spojenie síl miestnych obyvateľov pre záchranu pamiatky v malej obci Slovenska, alebo mimoriadne zomknutie sa podporovateľov kultúrneho rozvoja v hlavnom meste – výsledok bol rovnaký. V oboch prípadoch sa prihovorilo za záchranu svojej pamiatky takmer 20-tisíc ľudí,“ uvádza predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich. 

Stará Halič / Poklady Slovenska
Vzácne historické fresky v Starej Haliči sa stali najnovším víťazom.

Víťaznú pamiatku súťaže Poklady Slovenska obnovia do konca roka

Stredoveké fresky v Kostole sv. Juraja v obci Stará Halič pri Lučenci po desiatkach rokov čakania na svoju obnovu zažiaria opäť vo svojej pôvodnej podobe. Zo získaného grantu budú odborne zreštaurované v druhej polovici roka. Gotická fresková výzdoba z prelomu 14. a 15. storočia je vzácna aj tým, že jej autorom je pravdepodobne niektorý z pomocníkov Vitale da Bologna, tvorcu svetoznámych fresiek z dómu v talianskom Udine. Pripomínajú to takmer identické kompozície malieb aj tváre postáv. Najstaršie vrstvy tvorí pás nástenných malieb začínajúci sv. Tomášom a pokračujúci zázrakmi sv. Mikuláša. Ústredný motív z prelomu 14.-15. storočia predstavuje veľký obraz zápasu sv. Juraja s drakom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Krumlov
Festival Krumlov: Ťahákom otvaracieho koncertu sú aj originálne choreografie Jiřího Bubeníčka

Vyrovnanej podpore verejnosti sa dočkal aj Dom Albrechtovcov. Od Nadácie VÚB mimoriadne získa grant

Ďakujeme všetkým, ktorí dali hlas niektorej z deviatich pamiatok. Srdečne blahoželáme obyvateľom Starej Haliče, ktorí zaslúžene získavajú pripravený grant na zreštaurovanie unikátneho historického dedičstva svojej obce. Náš obdiv a poďakovanie však chceme adresovať aj občianskemu združeniu Albrecht Forum, ktoré sa rekonštrukciou Domu Albrechtovcov usiluje už niekoľko rokov o vybudovanie nového kultúrneho centra pre klasické umenie v srdci Bratislavy, dodáva predseda správnej rady Nadácie VÚB. 

Dom Albrechtovcov / Poklady Slovenska
Dom Albrechtovcov v Bratislave
Ďakujeme! Sme dojatí Vašou podporou v hlasovaní Nadácie VÚB Banky – Poklady Slovenska, aj keď to dnes napokon nevyšlo. Veríme, že ju budeme vedieť zužitkovať v najbližších týždňoch, aby sme sa k otvorenému Domu Albrechtovcov čoskoro dopracovali. Samozrejme, srdečne gratulujeme do Starej Haliče, ktorá odviedla naozaj neuveriteľnú kampaň. Sme radi, že aspoň jedna pamiatka na Slovensku dostane nový šat,” reagovali krátko po vyhlásení výsledkov na facebookovom profile ľudia z OZ ALBRECHT FORUM.
Záhrada Domu Albrechtovcov
Jeho záhrada je obľúbeným koncertným miestom.

Nadácia VÚB sa na základe mimoriadne pozitívneho ohlasu verejnosti a podporovateľov kultúrneho rozvoja v hlavnom meste, ktorú preukázali v hlasovacej súťaži Poklady Slovenska, rozhodla zo svojej iniciatívy výnimočne podporiť aj druhú pamiatku čakajúcu na svoju obnovu. Historický Dom Albrechtovcov v Bratislave získava vďaka úsiliu OZ Albrecht Forum a takmer 19-tisíc zaslaným hlasom špeciálny grant vo výške 30-tisíc eur. Prostriedky budú použité na dokončenie rekonštrukcie koncertnej siene, čo výrazne pomôže k tomu, aby toto vznikajúce kultúrne centrum pre klasické umenie v srdci Bratislavy mohlo naplno rozvíjať svoj potenciál. “Sme nesmierne radi, povďační Nadácii VÚB a všetkým hlasujúcim, ktorí nás zahrnuli vlnou priazne a solidarity v hlasovaní menovanej súťaže. Tento nečakaný výsledok a bonus je pre nás veľkým povzbudením i záväzkom! Ešte raz Vám zo srdca všetkým ďakujeme!” neskrývali svoju radosť ľudia z OZ Albrecht Fóra.

TS, Nadácia VÚB prostredníctvom agentúry Grape PR, www.vub.sk

Foto: archív VÚB

Zdroj: VÚB, ALBRECHT FORUM

Redakciu informoval Tomáš Turčan / Grape PR

*** Správu sme redakčne upravili. Posledná aktualizácia (zmena kategórie a oprava technických problémov): 2023-07-20 (adm) ***

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »