Novinky

Za necelý mesiac štartuje MHF Třeboňská nocturna 2023

Třeboňská nocturna

Už za mesiac sa v Třeboni zídu špičky klasickej hudby, swingu a jazzu. V dňoch 11. - 15. júla 2023 rozoznie 20. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Třeboňská nocturna hneď niekoľko miest historického centra mesta. Vystúpi tu Talichovo kvarteto, sopranistka Eliška Weissová, Filharmonie Hradec Králové, PhilHarmonia Octet, Jan Smigmator & Tonya Graves v sprievodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, Jiří Stivín a ďalší.

Teší nás, že sa festival vracia po covidových rokoch v plnej sile. Jubilejný ročník sa navyše rýchle blíži k vypredaniu vstupenkových kapacít. Návštevníci sa môžu tešiť na špičkových umelcov. Eliška Weissová okúzlila Viedenskú štátnu operu ako Kostelnička, a nie inak tomu iste bude v roli Cudzej kňažnej na budúci rok. Talichovo kvarteto i Jan Smigmator si podmanili Carnegie Hall v New Yorku. Uznávaný hobojista Vilém Veverka sa vracia na Nocturna už po tretí raz, tentokrát s PhilHarmonia Octet. Tým sa ale výpočet skvelých umelcov zďaleka nekončí. Čo večer, to výnimočný umelecký zážitok v architektonicky zaujímavých priestoroch, približuje program riaditeľka festivalu Třeboňská nocturna, pani Irma Mrázková.

Třeboňská nocturna už 11. júla v Koniarni Štátneho zámku Třeboň otvorí Talichovo kvarteto. Predvedie zriedkavo uvádzané  diela ako Kvartetná veta Antonína Dvořáka a Mendelssohnov raný Sláčikové kvarteto Es dur. Na záver zaznie Mozartov Stadler-Quintet v spolupráci s francúzskym klarinetistom Lilianom Lefebvrom, víťazom hudobnej súťaže Pražské jaro 2022.

Talichovo kvarteto / Kam za kultúrou
Talichovo kvarteto

MHF Třeboňská nocturna vytvorí priestor aj pre mladých

V stredu 12. júla bude Divadlo J. K. Tyla patriť vynikajúcim mladým hudobníkom, huslistovi Danielovi Matejčovi a klaviristovi Janu Schulmeisterovi. Obaja pravidelne vystupujú doma i v zahraničí, kde sa s úspechom zúčastňujú prestížnych hudobných súťaží. V ich podaní zaznejú dielo Pärta, Janáčka, Martinů, Ysaÿa, Gliera i Bartóka.

Virtuózi V4+ - 2.semifinále - Daniel Matejča
Multitalentovaný český huslista oslnil nielen fanúšikov klasickej hudby, ale aj jazzu.

Dychový súbor PhilHarmonia Octet hobojistu Viléma Veverku sa predstaví 13. júla na nádvorí štátneho zámku Třeboň s dielami Mozarta a Musorgského.

PhilharmoniaOctet
PhilharmoniaOctet

Neskôr, v noci vystúpi v Tunel music bare jedna z najoriginálnejších osobností českej hudobnej scény, multiinštrumentalista Jiří Stivín v sprievodu gitaristu Jaroslava Šindelářa.

Jiří Stivín
Jiří Stivín

Na vlnách swingu

V piatok 14. júla sa festivalové publikum na nádvorí Mestského úradu Třeboň nechá unášať swingom a nestárnucími skladbami Quincyho Jonesa, Bennyho Goodmana či Dukea Ellingtona. 

Spevákov Jana Smigmatora a Tonyu Graves bude sprevádzať Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentom Vladom Valovičom.

Rozhlasový Big Band Gustava Broma
Rozhlasový Big Band Gustava Broma

Programovou novinkou je sobotňajšie popoludňajšie  multižánrové predstavenie Harlekýn v Loutkovém divadle v Třeboni pre malých i veľkých. Laureát radu významných medzinárodných súťaží, klarinetista Karel Dohnal, privezie do Třeboni unikátne komediálne predstavenie s hudbou Karlheinza Stockhausena, ktoré žne nadšené ovácie doma i v zahraničí, dodáva Mrázková.

Pocta Eme Destinnovej zavŕši festival aj so slovenským umelcom

Třeboňská nocturna už tradične zakončí sobotná pocta opernej dive  Eme Destinnovej. Tentokrát sa večer ponesie v podaní sopranistky Elišky Weissovej, slovenského barytonistu Daniela Čapkoviča a Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého.

Detailný program a vstupenky nájdete na trebonskanocturna.cz

Třeboňská nocturna 2023
Kompletný program MHF Třeboňská nocturna 2023

Utorok 11.7.2023, 19:30 Koniareň štátneho zámku Třeboň: SLAVNOSTNÉ OTVORENIE FESTIVALU

  • Talichovo kvarteto
  • Lilian Lefebvre (FR) – klarinet // (víťaz MHS Pražské jaro 2022)

Streda, 12. 7. 2023, 19:30 Divadlo J. K. Tyla, Třeboň

  • Daniel Matejča – husle
  • Jan Schulmeister – klavír

Štvrtok, 13. 7. 2023,

  • o 19:30 Malé nádvorie štátneho zámku Třeboň s PhilHarmonia Octet
  • o 22:00 Tunel music bar, Třeboň – Jiří Stivín – flauty, saxofóny a Jaroslav Šindler – gitara

Piatok, 14. 7. 2023, 19:30 Nádvorie Mestského úradu Třeboň

  • Rozhlasový Big Band Gustava Broma / Vlado Valovič – dirigent
  • Jan Smigmator & Tonya Graves

Sobota, 15. 7. 2023,

  • o 17:00 Divadlo J. K. Tyla, Třeboň PROGRAM PRE MALÝCH I VEĽKÝCH – vystúpi Karel Dohnal – Harlekýn
  • o 19:30 Nádvorie Mestského úradu Třeboň POCTA EME DESTINNOVEJ – vystúpia Eliška Weissová – soprán, Daniel Čapkovič (SK)  – barytón a Filharmonie Hradec Králové / Jan Chalupecký – dirigent
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou? TOP tipy na posledný júnový týždeň

TS, Třeboňská nocturna

Foto/Zdroj: Třeboňská nocturna

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka MHF Třeboňská nocturna

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »