Kam za kultúrou v týždni (31. 1. – 6. 2. 2022)

Kam za kultúrou

Je tu pondelok a s ním opäť zopár horúcich tipov #kamzakultúrou! Čo pripravujú v prvý februárový týždeň slovenské divadlá a koncertné siene? Lákavé výstavy, divadelné predstavenia, koncerty i filmy v kinách.

Naše kiná, divadlá, knižnice, múzeá i galérie pripravili pre svojich návštevníkov zaujímavý a lákavý program. Redakcia Art & History Magazine vybrala z pestrej ponuky niekoľko podujatí. Vzhľadom na aktuálne platné opatrenia kultúra naďalej zostáva prístupná iba pre osoby v režime OP.  No netreba zabúdať, že sa môže zmeniť prípadne aj zrušiť.  Ale verme, že sa žiaden koncert či predstavenie rušiť nebude. Kam teda #kamzakulturou? Prinášame týždenný prehľad toho najlepšieho, čo sa u nás deje. Pozrime sa na to spoločne!

Do divadla doma

Slovenské divadelné scény myslia na aj svojich divákov, ktorí nemôžu navštíviť z rôznych dôvodov kultúrne stánky. Dejiskom bude opäť platforma Návštevník.online. Už na pondelok 31. 1. 2022  o 19:00 hod. si pre nás Štátna opera v Banskej Bystrici pripravila zo svojho archívu stream záznamu inscenácie operety Emmericha Kálmána, Čardášová princezná (písali sme o tom TU).

Slovenská klasika KUBO, ktorú vo filmovom stvárnení preslávil nezabudnuteľný Jozef Kroner, k nám zavíta v online zázname inscenácie Činohry Slovenského národného divadla až v piatok o 20:00 hod.. V hlavnej úlohe sa predstaví Milan Ondrík.   

Známy a nadčasový príbeh doktora Fausta, ktorý túžil po vedomostiach a slastiach sveta aj za cenu straty vlastnej duše získal nový aktualizovaný šat. Doktor Faust s Jurajom Bednaričom v hlavnej úlohe prichádza v inscenácii Marka Zákosteleckého do našich domovov počas tohto týždňa dva razy. Najprv v stredu (2.2.2022, o 17:00 hod.) a potom v sobotu (5.2.2022, o 17:00 hod.) si ho vychutnáme v trúchlohre zo Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

#kamzakultúrou v Bratislave?

Ako prvé máme pre vás výstavy, ktoré sa oplatí v Bratislave tento týždeň vidieť. Ale treba sa poponáhľať! Končia!

#kamnavýstavu

Krátkodobú výstavu Nad rámec povinností pripravilo SNM – Múzeum židovskej kultúry v Bratislave spolu s Múzeum holokaustu v Seredi a Veľvyslanectvom štátu Izrael na Slovensku ako pripomienku na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Mapuje diplomatov, ktorí počas 2. svetovej vojny riskovali vlastnú kariéru a život, pričom pracovali proti príkazom vlastných vlád, aby zachránili životy prenasledovaných a vraždených židovských rodín. Výstavu, na ktorej participovali aj výskumní pracovníci jeruzalemského Pamätníku Jad Vašem,  si môžeme len do 3. februára 2022 pozrieť v galérii na Západnej terase Bratislavského hradu.  

Nad rámec povinností

Kde sú ženy? To je názov originálnej grafickej výstavy v GMB – Pálffyho palác. Do 6.2.2022 tu uvidíte grafické diela žien z obdobia 17. až 19. storočia. Je to niečo „novum“. Väčšina diel je verejnosti neznáma. Vďaka tejto unikátnej výstave sa zoznámite so spoločenskými, sociálnymi a politickými aspektmi života ich autoriek. Rovnako s ich so životnými príbehmi či inšpiráciami.

Kabaret, muzikál, opera, balet i činohra: to všetko na vás čaká v Bratislave. Viete #kamdodivadla?

 • Pondelok, 31.1.2022

Dlho odkladaná premiéra novej inscenácie Činohry SND sa napokon koná až v pondelok (viac TU). Dejiskom je Sála činohry SND. Inscenácia KÝM PRÍDU STOUNI vo svojej premiére je tak voľbou týždňa číslo jeden!

 • Utorok, 1.2.2022

Utorok prináša niekoľko chuťoviek. Vzhľadom na náročnú situáciu preto vyberáme niečo na obveselenie. Veselo  vám bude o 19:00 hod. aj v Radošinskom naivnom divadle. Humor dramatika Stanislava Štepku je nákazlivý. Inak tomu nebude ani v jeho komédii SPEV KOHÚTA. Pozrieme si príbeh mešťanov túžiacich po idylickom živote v dedine (podobnú túžbu po meste majú aj mnohí dedinčania). Na čo „narazia“ a ako to dopadne? To sa dozviete na predstavení.

Štvrtok v znamení muzikálov

 • Štvrtok, 3.2.2022

Vo štvrtok by sa priaznivec muzikálov mohol rozkrájať. Divadlo Aréna sa v priestoroch DPOH o 19:00 hod. predstaví s muzikálom LAZARUS (písali sme o ňom TU). V hlavnej úlohe uvidíme Roba Rotha.

Lazarus
Robert Roth v titulnej postave muzikálu Lazarus. Foto: archív Divadla Aréna

V tom čase ovládne Divadlo Nová Scéna CYRANO Z PREDMESTIA. Dnes je z neho legenda. Prvý slovenský rockový muzikál z pera libretistky Alty Vášovej, textárov Jána Štrassera, Kamila Peteraja a autorov hudby Pavla Hammela a Mariána Vargu, to je Cyrano z predmestia. Jeho kolískou bolo Divadlo Nová scéna v roku 1977. Nestarnúci príbeh o láske, zásadách, kamarátstve, úspechoch a pádoch je podaný moderným muzikálovým jazykom a tempom, so živou kapelou.

Čierna komédia v SND

A zaujímavú inscenáciu prináša aj Činohra SND.  Sála činohry SND sa stane dejiskom čiernej komédie APARTMÁN V HOTELI BRISTOL. Príbeh postavili na motívoch viacerých poviedok Roalda Dahla. Nechýba mu prekvapivá pointa či britský humor. Koncom päťdesiatych rokov sa v luxusnom hoteli pri príležitosti vernisáže obrazov nedávno zosnulého maliara schádza viacero bizarných postáv – excentrickí boháči, hedonistickí svetobežníci, očarujúce ženy, stávkoví podvodníci, ale aj obyčajní hochštapleri a unavené manželské páry. Každý si so sebou prináša do hotela svoj príbeh a každá izba sa tak stáva dejiskom rozuzlenia jedného bizarného príbehu lásky, nevery, pomsty či zločinu.

Príchod víkendu oslávime baletom i kabaretom

Labutie jazero / SND / #kamzakultúrou
Artemyj Pyzhov (Siegried), Maria Rudenko (Odetta, Odília). Zdroj: Peter Brenku / SND
 • Piatok, 4.2.2022

V piatok žičia bratislavské divadelné scény fanúšikom baletu i muzikálov. Popri online záznamu inscenácie KUBO, oplýva Bratislava bohatou ponukou. 

Balet SND uvedie o 19:00 hod. klasickú baletnú inscenáciu fenomenálneho baletu Pjotra Iljiča Čajkovského – LABUTIE JAZERO. Kto by nepoznal slávny balet o romance princa Siegfrieda a princeznej Odetty zakliatej do podoby labute?

Na priaznivcov muzikálových melódií a burlesky čaká ale bratislavský Red Cat Cabaret Club. O  20:00 hod. tu začne veľkolepá šou: NOC NA BROADWAY: THE ONLY HELGA SHOW. Večer so svetoznámymi muzikálovými melódiami v podaní The Only Helga a jej hostí, Louis Band a showensemble. Prítomným zahrajú známe melódie z muzikálov Dracula, My Fair Lady, West Side Story, Cats, Little Shop of Horrors, Grease, Cabaret, Chorusline, Evita, Mamma mia! a pod.  

Divadelná sobota s bohatou nádielkou

 • Sobota, 5.2.2022

Divadelná sobota sa ponesie v činohernom, muzikálovom i opernom hábite. O 19:00 hod. uvedie Činohra SND v Štúdiu inscenáciu HRIECH / JEJ PASTORKYŇA. Inscenácia prináša dva klenoty slovenskej a českej realistickej drámy. Na jednej strane je to Tajovského komediálna jednoaktovka Hriech. Na druhej stojí  tragická dráma Její pastorkyne. Obe pracujú s rovnakou myšlienkou. Ocenená inscenácia  Matúša Bachynca ich kladie do protikladu. Spoločné uvedenie týchto klasických hier ponúka viacero zaujímavých konfrontácií. Konfrontáciu dvoch verzií jedného základného príbehu – jednej komickej a druhej tragickej, konfrontáciu v mnohých rovinách. Treba vidieť!

Hriech / Jej pastorkyňa / SND / #kamzakultúrou
Dana Košická (kostelníčka), Anežka Petrová (Jenůfa), Roman Poláčik (Števa) Zdroj: Braňo Konečný, 2020 / SND

Operných fanúšikov priláka známy evergreen. O 19:00 hod. štartuje v Opere SND Giuseppe Verdi – LA TRAVIATA (viac TU). Tento raz sa v hlavných úlohách predstavia Ľubica Vargicová, Tomáš JuhásDaniel Čapkovič.

La Traviata / Violetta

Ak uprednostňujete muzikál,  máme pre vás dva tipy. Divadlo Nová Scéna o 19:00 hod. uvedie muzikál BEDÁRI.

Bratislavský Red Cat Cabaret Club uvedie o 20:00 hod. opäť predstavenie NOC NA BROADWAY: THE ONLY HELGA SHOW. Na divadelných doskách v GUnaGU budú od 19:30 hod. účinkovať RIADITEĽKY ZEMEGULE v skvelom obsadení (viac TU). 

Nedeľa bude ešte bohatšia!

 • Nedeľa, 5.2.2022

Kto nestihol divadlo v sobotu, má možnosť v nedeľu. Divadlo Nová Scéna uvedie o 17:00 hod. reprízu nestarnúceho muzikálu  BEDÁRI. Divadlo Aréna v DPOH so začiatkom o 19:00 hod. rozpovie slávny muzikálový príbeh LAZARUS. RIADITEĽKY ZEMEGULE prídu aj v nedeľu a opäť do GUnaGU. Svoje esá v rukáve má v nedeľu aj Činohra SND. Tá v rovnakom čase súčasne uvedie dve inscenácie. Kým Štúdio bude hostiť divadelný klenot HRIECH / JEJ PASTORKYŇA, Sála činohry sa o 19:00 hod. stane dejiskom predstavenia KUBO.

Filharmónia s debutom

V Bratislave ešte zostaneme. Aby priaznivcom klasickej hudby nebolo ľúto, máme aj pre nich tip #kamnakoncert v našom hlavnom meste. Slovenská filharmónia prichádza vo štvrtok (3.2.2022) a v piatok (4.2.2022) s koncertom mladých umelcov. Hosťami večerov budú dvaja mladí renomovaní umelci. No bude aj bratislavským mladého dirigenta Jiřího Rožeňa. Pod jeho taktovkou sa po boku slovenských filharmonikov predstaví klavirista Leo de María, laureát 10. Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Zaznie program z diel Šostakoviča, Prokofieva a Čajkovského. Sledujte nás. Bližšie informácie o koncerte vám prinesieme už 1.2.2022.

#kamdodivadla v Trnave: s deťmi i bez nich

 • Piatok, 4.2.2022

Divadlo Jána Palárika ponúkne o 19:00 hod. komédiu Francisa Vebera – DRAHÝ ŠPÁS. Stala sa námetom na úspešný film Cher Trésor. Dejom nás sprevádza Francois Pignon. Snaží sa vymotať z nepriaznivej životnej situácie. Je bez práce, peňazí a osamelý. Každý sa mu vyhýba, no stačí iba naznačiť, že má niekde na offshore kontách obrovský majetok. Začnú sa oňho zaujímať úplne všetci… Tým sa spustí kolotoč neočakávaných situácií, nedorozumení a hlavne – nespútanej zábavy.

 • Nedeľa, 6.2.2022

Divadlo Jána Palárika, 17:00 hod.: Mariana Luteránová & Ján Luterán – DOKONALÉ DIEŤA. Komédia Dokonalé dieťa je o deťoch, ale nie je vhodná pre deti. Je to terapia pre všetkých unavených rodičov, ktorí potrebujú aspoň chvíľu oddychu. Bez kriku, plaču či prebaľovania. Predstavenie je osobnou výpoveďou tvorcov o tom, čo znamená niekoho vychovať. Čo to znamená pre osobu, rodinu, pre spoločnosť.

#kamzakultúrou do Nitry

 • Pondelok, 31.1.2022:

Divadlo Andreja Bagara v Nitre uvedie o 18:30 hod. inscenáciu LÁSKA, SEX A DANE, ktorá mala len minulý týždeň  svoju premiéru. Bláznivá komédia zo súčasnosti hovorí o tom, že všetko je vždy inak. “Jediné istoty na tomto svete sú smiech a dane…”  Vychutnajte si ju krátko po premiére.

 • Utorok, 1.2.2022:

Úsmevná groteska s prvkami kabaretu a čierneho humoru o našej každodennosti, neúspechoch, absurdite života a vytrvalej viere, že raz bude lepšie ovládne Divadlo Andreja Bagara v Nitre v utorok. O 18:30 hod. v inscenácii NÁDEJ ZOMIERA POSLEDNÁ s nadhľadom a iróniou poukáže aj na to, aké zbytočné je strácať čas hľadaním odpovedí na nezmyselné otázky a aké dôležité je urobiť si náš čas na zemi čo najviac príjemným.

Nádej zomiera posledná / ADB / #kamzakultúrou
Eva Pavlíková a Martin Nahálka. Foto: Fotocollavino / DAB
 • Štvrtok, 3.2.2022

Divadlo Andreja Bagara v Nitre uvedie o 18:30 hod. multižánrovú šou JOZEF A JEHO ZÁZRAČNÝ FAREBNÝ PLÁŠŤ.  Muzikál je veľkým scénickým posolstvom pre všetky generácie o tom, že len tie sny, ktoré máme odvahu snívať, sa raz aj naplnia!

#kamnakoncert v Žiline:

V štvrtkový a piatkový večer (3. a 4. 2.2022) si Štátny komorný orchester Žilina o 19:00 hod. pripomenie v Dome umenia Fatra 100. výročie slovenského filmu. Jánošík je prvý slovenský celovečerný hraný film so slovensko-americkou produkciou štúdia Tatra Film Corporation a režiséra Jaroslava Siakeľa. Jeho premietanie sa udeje na podujatí s názvom 100 ROKOV OD PREMIÉRY FILMU JÁNOŠÍK. Premietnu ho vedno s novou filmovou hudbou slovenského skladateľa a skvelého huslistu Stanislava Palúcha. Publikum si ju vypočuje naživo v podaní ŠKO a súboru Bashavel pod taktovkou žilinského rodáka Vladimíra Martinku. Súbor sa predstaví v zložení Stanislav Palúch (husle), Marcel Comendant (cimbal), Klaudius Kováč (klavír), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (bicie).

Jánošik 2022 / ŠKO Žilina / #kamzakultúrou

#kamzakultúrou v Banskej Bystrici

 • Piatok, 4.2.2022

Banskobystrická Štátna opera pripravuje inscenáciu operety Emmericha Kálmána – GRÓFKA MARICA. Známu operetu s populárnymi melódiami asi netreba veľmi predstavovať. Príbeh lásky schudobneného šľachtica a bohatej grófky ožije opäť.

A v Košiciach #kamzakultúrou?

 • Štvrtok, 3.2.2022

Vo štvrtok sa koná v Štátnej filharmónii Košice opäť symfonický koncert. Veľká koncertná sála Domu umenia privíta svojich priaznivcov o 19:00 hod. na koncerte pod taktovkou Maroša Potokára sa predstaví ako sólista kontrabasista Roman Patkoló. A prinesie mimoriadnu dramaturgiu!

 • Piatok, 4.2.2022:

Na divadelné dosky Historickej budovy Štátneho divadla Košice sa dostáva balet. O 19:00 hod. na divákov čaká tanečná komédia Ondreja Šotha a Zuzany MistríkovejJÁNOŠÍK. Ľudová tanečná komédia na motívy príbehu slávneho zbojníka obveselí divákov ŠDKE. Je plná komických zvratov, grotesky a paródie.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »