Novinky

#Kamzakultúrou v týždni (24. 1. – 30. 1. 2022)

Kam za kultúrou

Máme pre vás zopár horúcich tipov #kamzakulturou! Čo pripravujú slovenské divadlá a koncertné siene tento týždeň? Prinášame týždenný prehľad toho najlepšieho, čo sa u nás deje. Pozrime sa na to spoločne.

Hoci pre návštevu hromadných podujatí a kultúrnych ustanovizní naďalej platia protiepidemické opatrenia a vstup je na ne možný aj naďalej len v režime OP, na ich nedostatok sa sťažovať rozhodne nemôžeme. A teda #kamzakulturou?

Navštíviť môžete rôzne výstavné siene. Do pozornosti opäť dávame výstavu Slovenského národného múzea Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia či Architektúru v Bratislave – počiatky modernej metropoly (viac o nej už v utorok 25.1.2022 – pozn. red.) v priestoroch Univerzitnej knižnice.

Redakcia Art & History Magazine vybrala niekoľko podujatí v divadlách i koncertných sieňach v tento týždeň.

#kamzakulturou v pondelok 24.1.2022: Európske kino v SND

Slovenské národné divadlo, Sála činohry
 • o 18:00 hod.: Margrete – kráľovná severu (2021)

Do SND za kinofilmami. Koprodukčný film Margrete den første režisérky Charlotte Sieling  je príbeh ženy, ktorá zjednotila Škandináviu. Kráľovná Margrete vládne Švédsku, Nórsku a Dánsku prostredníctvom svojho adoptívneho syna Erika. No chystá sa sprisahanie a Margrete sa ocitne v neriešiteľnej dileme, ktorá by mohla zničiť jej celoživotné dielo: Kalmarskú úniu. Hrajú Trine Dyrholm, Søren Malling, Morten Hee Andersen, Jakob Oftebro a Bjørn Floberg.

 •   o 21:00 hod.Ninjababy (2021)

SND odvysiela aj nórsky film Ninjababy režisérky Yngvild Sve Flikke. Na Európskych filmových cenách získal prestížne ocenenie – európskeho oscara v hlavnej kategórii (písali sme o tom TU)! Hovorí o mladej astronautke, lesníčke a kresličke komiksov Rackel (23). Tá má mnoho plánov, záujmov, no cestu jej križuje tehotenstvo. Ale to zisťuje až neskoro – v 6. mesiaci tehotenstva. A mení sa tým aj jej svet. Jej priateľ, ktorý ale nie je otcom, berie úplne pohodovo Rakelino tehotenstvo. No ona pripravená nie je a potrat je už pasé. Zvažuje však adopciu. Na scénu práve vtedy prichádza animovaná postavička Ninjababy. Rakel robí z každodenného života hotové peklo. Vyštverá sa z jej poznámkového bloku a skočí jej do čajovej šálky, odkiaľ jej stále pripomína, aká je otrasná. Hrajú Kristine Kujath Thorp, Arthur Berning a Nader Khademi.

#kamzakulturou v utorok 25.1.2022: Lady Di, Rusalka i Édith Piaf

Opera SND s Rusalkou
 • Sála opery a baletu SND, o 19:00 hod. – Rusalka

Dvořákova Rusalka nie je zďaleka iba romantickou rozprávkou. Je plná oslnivej hudobnej krásy a patrí medzi divadelné diela, ktoré oslovia každého diváka,  hľadajúceho odpoveď na tie najzložitejšie životné otázky. Odkrýva množstvo na prvý pohľad nebadateľných symbolických a psychologických významov, zobrazuje nielen súboj úprimnosti s pokrytectvom a zradou, ale tiež večný súboj svetla a tmy, sna o večnosti a reality smrteľnosti.

Rusalka / SND
Andrea Vizvári (Prvá lesná žienka), Renáta Bicánková (Druhá lesná žienka), Terézia Kružliaková (Tretia lesná žienka), Jozef Benci (Vodník). Autor: Zdenko Hanout, 2020

Účinkujú Eva Hornyáková, Tomáš Juhás, Jolana Fogašová, Jozef Benci, Denisa Hamarová, Pavol Remenár, Jana Juríčková, Andrea Vizvári, Eva Dovcová a Terézia Kružliaková. Pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa sa predstaví Orchester a Zbor Opery SND.

Štátna opera v Banskej Bystrici s komorným koncertom
 • o 10:00 hod. – Začíname s nádejou (Za Édith Piaf)

Štátna opera plánovala v tento deň uviesť  hudobno-dramatické a tanečné dielo s názvom Édith Piaf v réžii Dany Dinkovej (písali sme o tom TU). Pripomína nám najväčšiu postavu hudby 20. storočia s nesmrteľným hlasom – Édith Piaf. No divadlo muselo svoje plány pozmeniť. A tak uvedie reprízu komorného koncertu Začíname s nádejou. Na programe budú diela operných velikánov v podaní sólistov opery Patrície Malovec, Kataríny Procházkovej, Michaely Šebestovej, Šimona Svitoka, Dušana Šimu a Ivana Zvaríka.  Doprevádzať ich bude klaviristka Martina Svitková. Medzi účinkujúcimi bude aj sólistka baletu Beata Gaálová a členky baletu Nina Ilievová a Alexandra Dundová. Prítomnému publiku sa so slovom a umeleckým prednesom prihovorí Lucia Vráblicová.

Dom umenia v Piešťanoch s Lady Di
 • Veľká sála Domu umenia v Piešťanoch, o 18:00 hod. – SPENCER  (2021)

Na publikum v Piešťanoch čaká vo Veľkej sále Domu umenia film Spencer (2021) režiséra Pabla Larraína. Pozýva nás do obdobia vianočných sviatkov. Počas kráľovských Vianoc na panstve Sandringham v anglickom Norfolku sa Lady Diana (Kristen Stewart), v snahe vyrovnať sa s psychickými problémami, rozhodne ukončiť svoje desať rokov trvajúce a dávno vychladnuté manželstvo s princom Charlesom.  Hrajú: Kristen Stewart, Timothy Spall, Jack Nielen, Jack Farthing a Stella Gonet.

#kamzakulturou v stredu 26.1.2022: IAGO na Novej Scéne

 • Divadlo Nová Scéna, o 19:00 hod. – IAGO

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť vidieť  pôvodný muzikál IAGO, ktorý po svetovej premiére v Divadle Nová Scéna s obrovským ohlasom uvádzalo pražské Divadlo Hybernia.  Muzikál podľa geniálnej Shakespearovej drámy Othello má na svedomí autorská trojka Janek Ledecký – Michal Kovalčík – Robert Johanson. Klasickú milostnú drámu odeli do moderného šatu a s hudbou preniesli do pálčivej súčasnosti. A prerozprávali ju  tak, ako to prežíva Shakespearov najslávnejší zloduch IAGO.  

#kamzakulturou vo štvrtok 27.1.2022: komorný koncert u Zichyho či Čajkovský s Filharmóniou

Komorný koncert / #kamzakulturou
Komorný koncert v bratislavskom Zichyho paláci

V obľúbenom Zichyho paláci zaznie o 18:00 hod. komorný koncert mladého manželského páru – sopranistky Viktórie Ballánovej a tenoristu Pavla Oravca. Na klavíri ich bude sprevádzať Maroš Klátik. Môžeme sa tešiť na program z diel Trnavského, Urbanca, Suchoňa, Freša, Dibáka a Martinčeka.

Najkrajšia hudba z Čajkovského baletov

Slovenská filharmónia pod taktovkou Rastislava Štúra poteší o 19:00 hod. svojich priaznivcov koncertným uvedením suít z najkrajších Čajkovského baletov. Rozprávkové námety s magickou atmosférou umocňuje Čajkovského sugestívna hudba. Prekypuje melodickou invenciou, podmanivým výrazom, farebnými orchestráciami a takmer divadelnou atmosférou. Zaznie fantázia-predohra z Rómea a Júlie či Suity z baletu Spiaca krásavica, Labutie jazero a Luskáčik.

ŠfK oslávi dvojicu výročí
 • Štátna filharmónia Košice, Dom umenia, o 19:00 hod. – komorný koncert Mucha Quartet

Komorným koncertom popredného slovenského telesa MUCHA QUARTET si Štátna filharmónia Košice pripomenie Mozartove narodeniny a Zeljenkove výročie. Mucha Quartet je držiteľom prvých cien z Medzinárodnej súťaže komornej hudby Antonína Dvořáka v Prahe (2014) a Medzinárodnej súťaže Leoša Janáčka v Brne (2015). Na košickom koncerte vystúpi v zložení Juraj Tomka (1. husle), Jozef Ostrolucký (2. husle), Roman Rusňák (viola) a Pavol Mucha (violončelo).

Program prezradil primárius

Na programe zaznejú skvosty svetovej a slovenskej komornej tvorby. „Program otvorí Sláčikové kvarteto č. 15 d mol Wolfganga Amadea Mozarta, ktorého narodeniny si pripomíname práve 27. januára. Tajomný a vážny charakter diela je popretkávaný durovými úsekmi, symbolizujúcimi radostné momenty života, keďže sa v tom čase Mozartovi narodil prvý syn Raimund Leopold. Ilja Zeljenka skomponoval 15 sláčikových kvartet a v tomto roku si pripomíname 90. výročie narodenia autora. V jeho sláčikovom kvartete č. 5 z roku 1988 sa naplno prejavuje modálny hudobný jazyk a zmysel pre tektonickú výstavbu celkov z štvortónového motívu, tzv. bunky. Na záver predvedieme svieže Sláčikové kvarteto č. 1 D dur Piotra Iljiča Čajkovského plné širokodychej melodiky a rezkej tanečnosti vedúcej k bravúrnemu finále,“ približuje program koncertu primárius kvarteta Juraj Tomka.

Mucha Quartet
Mucha Quartet. Foto: Gabriel Szákal
Bohemia Voice
Zdroj: navstevnik.sk
Na krídlach lásky v Žiline
 • Štátny komorný orchester Žilina, 27. a 28.1.2022, vždy o 19:00 hod. – Love Songs Symphony

Žilina bude 27. a 28. januára 2022 v znamení lásky. Hosťom koncertov Love Songs Symphony bude české vokálne kvarteto Bohemia Voice (v zložení Zuzana Seibertová – soprán, Elin Špidlová – alt, Bronislav Palowski – tenor a Lukáš Sládek – basbarytón). Domáce publikum ich pozná aj z programov Hommage á Ella Fitzgerald a Barbra Streisand aj Hommage á Leonard Bernstein. V podaní členov kvarteta i členov ŠKO pod taktovkou českého dirigenta Petra Chromčáka zaznejú najznámejšie piesne o láske z filmov a muzikálov ako Zrodila sa hviezda, Princ egyptský, Misia, West Side Story, Ľadové kráľovstvo, Gladiátor či Vtedy na západe. Na publikum čakajú hity Michaela Jacksona či slávna Nessun dorma z opery Turandot G. Pucciniho.

#kamzakulturou v piatok 28.1.2022: operný recitál a Verdiho evergreeny

Verdiho evergreeny budú znieť v Opere SND i v Štátnej opere
 • Slovenské národné divadlo, Sála opery a baletu, o 19:00 hod. – La Traviata

Nesmrteľný Verdiho evergreen operu La Traviata (o veľkom návrate na dosky SND sme písali v rozsiahlej reflexii TU) tento raz bude dirigovať Enrico Dovico. V hlavných úlohách sa predstavia Mariana Sajko, Ondrej Šaling a Filip Tůma.

 • Štátna opera v Banskej Bystrici, o 18:00 hod. – Rigoletto

Jedna z najznámejších Verdiho opier – Rigoletto – naplánovala Štátna opera v Banskej Bystrici na piatok 28. januára. Inscenácia v réžii Anny Osipenko bude prvou banskobystrickou opernou produkciou tohto roka! Pod taktovkou dirigenta Mariána Vachu sa predstavia v hlavných úlohách Martin Popovič, Katarína Procházková, Dušan Šimo, Michaela Šebestová a Ivan Zvarík.

Večer operných a operetných melódií v ŠDKE
 • Štátne divadlo Košice, Historická budova, o 19:00 hod. – Operný recitál

Sólisti Opery Štátneho divadla Košice sa predstavia na opernom večeri so známymi opernými i operetnými melódiami a piesňami. Nebude chýbať Mozart, Verdi, Puccini či Čajkovský. Svoje zastúpenie na Opernom recitáli ŠDKE bude mať aj Kálmán, Dusík i Rachmaninov. Účinkujúcich sólistov bude na klavíri sprevádzať šéfdirigent Peter Valentovič. Účinkujú Eva Bodorová, Jaroslav Dvorský, Marek Gurbaľ,   Myroslava Havryliuk,  Viera Kállayová, Maksym Kutsenko,   Marián Lukáč, Tatiana PaľovčíkováPaládiová, Titusz Tóbisz, Peter Valentovič a Janette Zsigová. Viac informácií nájdete TU.

#kamzakulturou v sobotu 29.1.2022: Mamma Mia!

Zabavte sa a nechajte sa chytiť za srdce práve s hviezdnym muzikálom na doskách Divadla Nová Scéna. Muzikál Mamma Mia! s originálnymi slovenskými textami od Martina Sarvaša a chytľavými melódiami  nesmrteľných hitov legendárnej skupiny ABBA. Tá minulý rok slávila malý návrat a vydala nové album. Muzikál MAMMA MIA! sa hrá v dvadsiatich dvoch jazykoch a žne úspechy po celom svete. Od premiéry v Londýne (v roku 1999) a na Broadwayi (v roku 2001) sa nechávajú diváci unášať celosvetovým divadelným fenoménom. Zabavte sa na vtipných situáciách, plačte pri dojímavých scénach. Nechajte sa strhnúť prekvapivými zvratmi a rozosmiať komickými gagmi. Známe hudobné čísla,  javiskovo fascinujúca choreografia a príťažlivá scénografia. Zlatým klincom predstavenia je finále muzikálu, keď všetci herci spolu s hľadiskom spievajú zmes hitov: Mamma Mia, Dancing Queen a Waterloo. A spoločne tancujú!

 • Slovenské národné divadlo, Sála opery a baletu, o 19:00 hod. – Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci

Slovenské národné divadlo si pre priaznivcov baletného umenia pripravilo inscenáciu Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci. Inscenácia Za Hranicami hriechu z dielne ruského choreografa Borisa Eifmana je novým choreografickým spracovaním Dostojevského majstrovského románu Bratia Karamazovovci.  Strhujúca choreografia, umocnená tromi hudobnými velikánmi – Wagnerom, Musorgským a Rachmaninovom, sugestívna výprava a interpretačná náročnosť sľubujú nevšedný divácky zážitok.

#kamzakulturou v nedeľu 30.1.2022: premiéra v SND

 • Slovenské národné divadlo, Sála činohry, o 19:00 hod. – Kým prídu Stouni… (premiéra)

Niekoľko ráz odložená premiéra predstavenia Kým prídu Stouni sa predsa len bude konať ešte v januári. Stouni do Slovenského národného divadla plánujú prísť už v poslednú januárovú nedeľu. Divák sa stane svedkom stretnutia rôznych ľudí, ktoré predchádzajú koncertu slávnej skupiny Rolling Stones. Sú to rôzni ľudia – členovia ochranky, bedňáci, bufetári, promotéri, zdravotníci a, samozrejme, fanúšikovia. Sú medzi nimi aj tí, ktorí s hudbou Rolling Stones prežili celý svoj život. Všetci rozprávajú, čo pre nich Rolling Stones a rokenrol znamená. Rozprávajú o svojom živote, i o tom ako formovali ich životné postoje. Inscenácia v réžii Matúša Bachynca chce  sa vážne i vtipne zamyslieť nad rokenrolom a skupinou The Rolling Stones. Dej inscenácie sa končí vo chvíli, keď sa dlho očakávaný koncert začína. Účinkujú Emília Vášáryová, Jana Oľhová, Emil Horváth, Kamila Magálová, Robert Roth, Táňa Pauhofová, Daniel Fischer, Alexander Bárta, Ondrej Kovaľ a Marián Džubák (ako hosť).

One thought on “#Kamzakultúrou v týždni (24. 1. – 30. 1. 2022)”

Comments are closed.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »