Novinky

Kam za kultúrou? Tieto výstavy a podujatia treba vidieť! (28/2024)

Kam za kultúrou? Tieto výstavy a podujatia treba vidieť! (28/2024)

Tipy kam za kultúrou máme pre vás aj cez prázdniny. V ďalší prázdninový týždeň sa opäť vydáme za Shakespearom na hrad a predstavíme si tiež niekoľko dramaturgicky i sólisticky inšpiratívnych koncertov. Máme pre vás tiež tipy na výberovku skvelých podujatí, na ktorých si skvele zabavia malí aj veľkí.

Bohatý kalendár kultúrnych podujatí prináša aj druhý júlový prázdninový týždeň. Kam za kultúrou vás opäť pozýva spoznať tipy na najzaujímavejšie koncerty a podujatia. Na svoje si prídu nároční diváci, ale potešíme aj malých – veľkých zvedavcov.  Vzhľadom na obrovský počet zaujímavých podujatí Kam za kultúrou členíme na dve časti. Festivalové zážitky – či už zo sveta hudby, tradičnej kultúry alebo divadla sme vám už predstavili. V tejto časti sa zameriame na ďalšie zaujímavé podujatia a výstavy. Pozrieme sa do prázdninového košického Národného divadla a vydáme sa na prehliadku Historickej budovy Slovenského národného divadla. Leto si užijeme podujatiami na hrade Červený Kameň a za rozprávkami pôjdeme do Bojníc. Pútavý program chystajú aj na zámku Zvolenskom i na Oravskom hrade. Je čas objavovať zaujímavé podujatia, snáď vás opäť budeme inšpirovať!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?
Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?

Do divadla za tajuplnými zákutiami

Prehľadovku tipov začneme vo svete divadla. Národné divadlo Košice bude počas druhého prázdninového týždňa patriť deťom. Organizujú tam totiž letný tábor, ktorý zábavnou i pútavou formou priblíži chod divadla, divadelné profesia a odhalí tajuplné zákulisie tak, ako ho bežne nepoznáme. Deti si vyskúšajú rolu divadelníka a naštudujú hru. Viac sa o tejto aktivite dočítate v článku Počas leta otvorí Národné divadlo Košice svoje brány deťom.

NDKE / Kam za kultúrou
Národné divadlo Košice. Foto: Silvia Mária Petrovits

Napriek divadelným prázdninám verejnosti otvorí svoje brány aj Historická budova SND. Počas leta totiž pokračujú návštevnícky populárne prehliadky historickej budovy SND. Svoje brány otvorí najbližšie v sobotu 13. júla v dvoch termínoch: o 15:00 a o 19:00 hod., kedy záujemcov čaká príležitosť nahliadnuť do jej najhlbších útrob. 

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo
Historická budova SND, Foto: Silvia Mária Petrovits
V rámci prehliadky sa návštevníci dozvedia základné fakty o histórii divadla, ako aj o jeho úlohe v dobovom Prešporku i súčasnej Bratislave. Oboznámia sa s premenami, ktorými divadelná budova za vyše sto rokov svojej existencie prešla, ako aj s významnými divadelnými míľnikmi a osobnosťami, ktoré tu vystupovali. Prehliadková trasa sa začne vo foyeri divadla, povedie priestormi pre návštevníkov vrátane prezidentského salónika, lóží, mezanínu, 1. balkóna a divadelného bufetu. Pokračovať však bude magickým zákulisím divadla, ktoré poodhalí pohľad do naozajstnej divadelnej kuchyne. Navštívníci zavítajú do šatní, orchestriska a prezrú si točňu, priestory inšpície, sklad kulís, skúšobňu orchestra, veľkú baletnú sálu, sklad garderóby aj žehliareň.

Máme tipy aj na ďalšie zaujímavé podujatia

Nevynecháme tiež niekoľko tipov na zaujímavé podujatia. Začneme tipom pre deti. Za rozprávkami sa vám počas leta oplatí zájsť na Bojnický zámok? Čaká vás tam aj rozprávka o princovi, ktorý pre svoju lenivosť, lakomstvo i namyslenosť uvrhol  kliatbu na svoje kráľovstvo. Dozviete sa i to, ako sa mu podarilo napraviť sa a pomocou dobra v srdciach ľudí a čarovnej studne zrušiť krutú kliatbu. Okrem detskej rozprávkovej prehliadky Bojnického zámku O čarostudni sa s deťmi na Bojnický zámok vydajte aj za Babičkinými rozprávkami. Tie sľubujú ľudovú múdrosť, vôňu kvetín s magickou silou a tradičné rozprávkové zážitky.

Streda na zámkoch

Streda 10. júla prináša viacero pútavých programov. O 16:30 sa v priestoroch SNG – Zámok Strážky uskutoční Netradičná prehliadka: Od Antona po Ladislava. Ponúkne osudy rodiny Mednyánszkých z Beckova, ktorá patrila k jednej z najvýznamnejších hornouhorských rodín. Podujatie predstaví tých členov tohto rodu, ktorí sa do našich dejín zapísali najviditeľnejšie. Začnú Antonom Mednyánszkym, ktorý pre rodinu získal barónsky titul a stretnutie ukončia významným maliarom Ladislavom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ladislav Mednyanszký / Medňanský
Ladislav Mednyanszký - významná osobnosť stredoeurópskeho maliarstva

Dobrodružstvo zažijete aj na Zvolenskom zámku. Tento rok tam patrí pripomienke 600. výročia darovania Zvolenského zámku kráľovnej Barbore Celjskej. SNG – Zámok Zvolen počas celého roka pripravuje zaujímavé podujatia a s jedným z nich prichádza už v stredu 10. júla. Kráľovná Barbora a rytieri so znamením draka zavítajú do priestorov zámku v dvoch termínoch – 15:00 a o 17:00 hod

Zvolenský zámok / Zvolenská hudobná jar

Dobrodružstvo na Zvolenskom zámku toto leto prinesie tak nielen rozprávanie o kráľovnej Barbore Celjskej, ktorej zámok patril pred 600 rokmi. Témou bude aj rytiersky Dračí rád, ktorý založila spolu s manželom Žigmundom Luxemburským a ich najvernejšími šľachticmi. Spoznáte podoby kráľovského páru i niekdajšie komnaty ich obľúbeného loveckého sídla. Zistíte tiež, ako tu kedysi žili. Dozviete sa, ako v minulosti prebiehala rytierska výuka a na vlastnej koži absolvujete rytiersku skúšku, ktorej súčasťou budú pohybové i vedomostné úlohy. Vyskúšate si zatváranie zámockej brány, tanec, veršovanie, konverzáciu s členmi kráľovského dvora a mnohé iné. Komu sa podarí zložiť rytiersku skúšku, bude prijatý medzi kráľovniných rytierov alebo dvorné dámy. Skrátka zážitok pre veľkých aj malých!

LETObranie na Červenom Kameni

K TOP tipom na zaujímavé podujatia patrí aj nový festivalový formát, ktorý počas letného víkendu spája na Hrade Červený Kameň odborné podujatia, umelecké vystúpenia aj program pre rodiny s deťmi. Premiérové júlové LETObrania ponúkne cez víkend viaceré zaujímavé podujatia.

Hrad Červený Kameň
Hrad Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits (2021)

Lákadlom je aj divadelná inscenácia Kráľova metresa, ktorá rozpráva intímny príbeh o Marianne Pálffy. Tá sa dostala z Červeného Kameňa až do spálne cisára Jozefa I. V unikátne poňatom hradnom podzemí pôjde o pôsobivé spojenie komornej drámy s monumentálnymi priestormi. Koncert ženského vokálneho zoskupenia Paper Moon Trio,  ktoré pôvodne pôsobilo v hudobnom zoskupení Bratislava Hot Serenader. Ich zámer je jediný – autentickou a originálnou interpretáciou preniesť diváka do zlatých ér swingu, charlestonu a inej hudby 20. rokov minulého storočia.

Metresa / Červený Kameň / LETObranie

Deti zabaví medzinárodne oceňované Divadlo PIKI, ktoré už od roku 1990 patrí k najlepším kočovným divadlám na Slovensku. Využíva prvky bábkového divadla, pantomímy, klauniády a grotesky, dôraz na prekvapivé riešenia a herca.

Čaj o piatej i dobová móda

LETObranie na hrade Červený Kameň doplní aj Čaj o piatej, ktorého témou bude v sprievode dobovej hudby, čaju a čajových špecialít rozprávanie o uniforme Mórica Pálffyho, posledného významného člena rodu Pálffy, politika európskeho formátu. Na odievanie bude zameraná aj Módna prehliadka, ktorá návštevníkov prevedie expozíciou a ukáže vám ju z netradičnej perspektívy. Zameria sa historické odievanie sprostredkované cez portréty a repliky historických šiat. Pri návšteve si nezabudnite tiež pozrieť aj zaujímavú výstavu Za portrétom.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

K TOP tipom na zaujímavé podujatia svojím programom prispieva aj Oravský zámok. V nedeľu 14. júla 2024 sa v čase od 13.00 do 16.00 hod. uskutoční podujatie s názvom Pod krídlami havrana. Na podujatí uvidíte unikátne okamihy zo života Mateja Korvína, najznámejšieho uhorského kráľa, a jeho manželky Beatrix Aragónskej. Návštevníci budú mať možnosť byť súčasťou príbehu o jeho živote, zoznámia sa s dobovou módou, šermom i tancami.  Na bohatý a zaujímavý program sa môžete tešiť v podaní spoločnosti Fringia.

Kysuce všetkými zmyslami

Na Kysuce možno cestovať za horami, svojráznou ľudovou architektúrou, ale aj za skvelou tradičnou kuchyňou starých materí. Veď kulinárska turistika sa vo svete stáva čoraz populárnejšou. Ten, kto si v nedeľu 14. júla 2024 nájde cestu do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke, spozná nielen kus slovenskej minulosti, ale aj rôzne tradičné dobroty. 

Kuchyňa starých materí / TOP tipy na podujatia a výstavy

Ako chutí taká kapustová polievka s fazuľou, chlieb s masťou a cibuľou či podlesníky pripravené na dobovej peci, budú mať možnosť ochutnať návštevníci, ktorí sa rozhodnú stráviť druhú júlovú nedeľu v skanzene.  Aby sa lepšie varilo a všetkým chutilo od 14.00 hod spríjemní nedeľné popoludnie Ľudová hudba Starejší z Novej Bystrice. Kultúrny program si návštevníci môžu spestriť aj jazdou na Historickej lesnej úvraťovej železnici, ktorá je zachovanou časťou bývalej Kysucko- oravskej lesnej železnice. K nahliadnutiu budú tiež výstavy Ornament alebo Vlaky s vôňou dreva.

výstava Ornament / výstavy / Kam za kultúrou
Výstava Ornament. Zdroj: Kysucké múzeum

Kam za kultúrou pripomína aj zaujímavé výstavy

Ani v tomto vydaní Kam za kultúrou nevynecháme niekoľko tipov na zaujímavé výstavy. Prvou z tých, ktorú treba navštíviť je výstava antického Grécka. SNM – Múzeum Martin v Múzeu Andreja Kmeťa prezentuje do 28. 7. 2024 autorskú výstavu replík od Jána Hertlíka Grécko na úsvite dejín. Prostredníctvom replík archeologických nálezov z čias minulých zažijete atmosféru starovekého Grécka. Ján Hertlík svoje repliky upravuje rôznymi obdivuhodnými maliarskymi technikami tak, aby nadobudli podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete. Výstava prezentuje obdobie od neolitu do doby bronzovej. Teda od roku okolo 7000 pred n. l. až do roku približne 1200 pred n. l., kedy mykénska kultúra postupne zaniká.

Vydáme sa teraz na Oravu a predstavíme si výstavy z dielne Oravského múzea. V historických priestoroch Stĺpovej sály Renesančnej budovy v Oravskom Podzámku môžete počas celých prázdnin navštíviť výstavu akademického maliara Stanislava Harangozóa s názvom Farebné reminiscencie. Vo Florinovom dome v Dolnom Kubíne zase na návštevníkov čaká nová tematická výstava pod názvom Život je krásny alebo krčma a jej miesto v našich dejinách. Jej zámerom je poukázať na úlohu, ktorú zohrali hostince, krčmy a čiastočne aj hotely v našich dejinách od najstarších čias. Výstava zachytáva a prezentuje základné informácie o vzniku a fungovaní krčiem a hostincov, o spoločenskom živote, sociálnych dimenziách a kultúrnom odkaze inštitúcií, ktoré odjakživa existovali v našich mestách a obciach.

Na Gemer za výstavou

K TOP výstavám prispieva aj Gemersko-malohontské múzeum dvojicou zaujímavých výstav. Prvou z nich je výstava Cesta okolo sveta za 80 dní…Slávni cestovatelia, exotické zbierky. V Rimavskej Sobote na nej prezentujú 36 rôznych exotických artefaktov z ich zbierok z obdobia rokov 1850 až 1950. Vzácne a cenné pamiatky pokrývajú široké spektrum územia od Severnej a Južnej Ameriky, cez Afriku, Áziu až po Oceániu. Mnohé z nich odhaľujú cestovateľské zvyky a kozmopolitný pohľad gemersko-malohontskej aristokracie a mešťanov v 19. a 20. storočí. Dokumentujú životný štýl a dobrodružné cesty grófa Emanuela Andrássyho na Ďaleký východ, či cesty chemického inžiniera Gedeona Tihaméra za vedeckým výskumom a objavmi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organové festivaly / Kremnica / Kremnický hradný organ / Kam za kultúrou
Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Organové je stredné Slovensko

Na výstavu za Sisi

V Gemersko-Malohontskom múzeu nezabudnute navštíviť tiež výstavu Sisi: Život vyrozprávaný v šatách. Zobrazuje róby a ikonické šaty rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej (24. 12. 1837 – 10. 9. 1898), nazývanej Sisi. Autorkou replík šiat je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő, ktorá navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou cisárovnej Alžbety. Rodina Móniky Czédly sa zaoberá krajčírstvom od roku 1886. Jej prastarý otec Ferenc D´Elia práve v tomto roku založil v Budapešti obchod s odevmi pod názvom D´Elia. Medzi jeho klientmi bola aj srbská kráľovná Natália, a pravdepodobne obchod navštívila aj cisárovná Alžbeta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Nechýbajú tipy na výstavy v Košiciach

Móda je aj témou výstavy v Košickej Galérie ÚĽUVu. Ľan, konopu a žihľavu približuje ÚĽUV verejnosti tento rok cez rôznorodé podujatia. Príkladom je výstava Centra tradičných technológií z českého mesta Příbor, ktorú do 27.9.2024 hostí Galéria ÚĽUVu v Košiciach. Prezentuje šaty zhotovené iba z vlákna žihľavy dvojdomej, rôzne doplnky a aj topánky zo žihľavy. Nechýba tiež sieťka do vlasov, lykový plášť a mnohé ďalšie. Tieto sú výsledkom desaťročného intenzívneho výskumu a experimentov. Pre zaujímavosť uvedieme, že všetky artefakty z výstavy vznikali výhradne s použitím primitívnych remeselných techník bez moderných technológií či kovových nástrojov.

Pravek / ÚĽUV / tipy na výstavy / Kam za kultúrou
Výstava prezentuje pravekú módu zo žihľavy. Zdroj: ÚĽUV

Na záver tipov na zaujímavé výstavy nevynecháme ani Východoslovenské múzeum v Košiciach. Okrem pútavých expozícií, ktorými potešia všetkých milovníkov starého umenia v modernom šate ako sú expozície Zaži gotiku či Zaži barok tam nájdete niekoľko zaujímavých výstav. Najvzácnejšie a najkrajšie archeologické nálezy z fondov múzea prezentuje výstava Poklady archeológov v prúde času.  Dejiny kamenárov a murárov spoznáte na výstave Krása z kameňa. Priaznivcov výtvarného umenia potešia vo Východoslovenskom múzeu hneď viaceré výstavy. Sú to výstavy košického výtvarníka Jonsyho Gálla Obrazne povedané či prezentácia prác Stanislava Jasovského Nite abstrakcie.

Nite abstrakcie / výstavy / kam za kultúrou
Pohľad na výstavu Nite abstrakcie. Zdroj: Východoslovenské múzeum v Košiciach

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Sledujte naše stránky nielen pre aktuálnej informácie o dianí v kultúre, ale aj pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, či články z oblasti dejín, cestovania, životného štýlu a iných skvelých tém.

— 

Koláž: Mária Kleinová

Foto: Silvia Mária Petrovits

FotoZdroj: Gemersko-malohontské múzeum, Kysucké múzeum, Oravské múzeum, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, ÚĽUV, Východoslovenské múzeum

*** Posledná aktualizácia: 2024-07-10 (mklein) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »