Novinky

Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Organové je stredné Slovensko už od začiatku júla

Organové festivaly / Kremnica / Kremnický hradný organ / Kam za kultúrou

Leto 2024 praje početným kultúrnym podujatiam, zvlášť festivalom. Je to čas, ktorý patrí hudbe ako takej, ale aj zvuku kráľovského nástroja. Organové festivaly sú už tradičnou súčasťou kultúrneho kalendára počas celého roka a letné prázdninové mesiace nevynímajúc. Organové festivaly vládnu celému Slovensku, no už od prvého júlového týždňa ovládnu stredné Slovensko, a tak trojlístok článkov o letných organových festivaloch začneme na strednom Slovensku. Kam sa vydáme? Poďte a objavte s nami inšpiratívne programy!

Prázdniny sú už oficiálne tu. Aj tohtoročné leto so sebou prináša bohatú nádielku kultúrnych podujatí. Nevynímajúc hudobné festivaly, pričom niektoré z nich rozozvučia tiež skvostné nástroje chrámov – historické i novšie. Kráľovský nástroj s majestátnym zvukom dýcha spiritualitou, pestrosťou a pôsobivosťou na poslucháča i požíva úctivý obdiv okoloidúceho, ktorý sa na majstrovský nástroj zahladí. Organy v mnohých slovenských chrámoch počas leta neznejú len ako sprievod bohoslužieb, ale viaceré z nich rozozvučia aj ruky slovenských či zahraničných koncertných interpretov. Zásluhu na tom majú najmä organové festivaly, ktoré počas leta nemôžu chýbať. V tejto časti sa zameriame na ponuku festivalových programov počas leta. Aké organové festivaly nás čakajú a na účinkovanie ktorých hostí sa môžeme toto leto tešiť? To všetko i viac prezradíme vo veľkom programovom prehľade.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v prvý prázdninový týždeň? TOTO odporúčame (27/2024)
Kam za kultúrou v prvý prázdninový týždeň? TOTO odporúčame (27/2024)

Našu púť začneme na strednom Slovensku, ktoré organové festivaly ovládnu cez prázdniny ako prvé. Programová ponuka rámcuje letné prázdniny koncertami už v prvom júlovom týždni. Poďte sa s nami inšpirovať, kam sa oplatí vybrať.

Nech žije zvuk organa

Nech žije zvuk organa! Vďaka organovým festivalom sa celoročne rozozvučí nejeden chrámový organ či organ v koncertných sieňach. Lastovičkou v kalendári organových festivalov býva Medzinárodný organový festival Vivat vox organi či Ars organi v Nitre. Každý z priaznivcov organového umenia, ku ktorým patríme aj my v našej redakcii, sa však teší na prestížny Kremnický hradný organ. Jeho program zaznieva na kvalitnom nástroji v súznení s excelentnou akustikou chrámu. Sekundovať mu aj toto leto bude festival predstavujúci historické nástroje Slovenské historické organy či festival pocty Bachovi a iným barokovým velikánom BachTribute. 

Článok pokračuje pod reklamou

Menoslov rozširujú aj Katedrálny organový festival v Bratislave, Organové dni v Trnave či v Piešťanoch. Neopomenieme ani Organové dni Jozefa Grešáka v Bardejove, festival Michalovský organ a Humenské organové dni Štefana Thomána. Tie všetky si v týchto dňoch bližšie predstavíme, pričom články budeme aj s postupným zverejňovaním programov zo strany organizátorov aj priebežne aktualizovať!

Leto s organom štartujú v Banskej Štiavnici

Túto časť venujeme predstaveniu organových festivalov na strednom Slovensku. Ako prvý v poradí z menovaných prichádza v prvom júlovom týždni program festivalu pocty Bachovi a iným barokovým velikánom BachTribute. Kým jeden končí, druhý začína. Štafetu preberá prestížny Kremnický hradný organ, ku ktorému sa v závere prvého prázdninového mesiaca po niekoľko týždňovej pauze vráti Vivat vox organi! Ako vidíte, zvukom organa ožije aj stredné Slovensko i počas tohto leta.

Organové festivaly / Kremnica / Kremnický hradný organ / Kam za kultúrou
Špičkový koncertný nástroj v chráme s geniom loci, zaujímavé dramaturgie a nominácie inšpiratívnych hostí sú overené ingrediencie prestížneho špičkového Kremnického hradného organa.

Pocta Bachovi nechýba

Ako prvý v poradí štartuje festival pocty Bachovi a iným barokovým velikánom BachTribute. Jeho 12. ročník prinesie v termíne od 4. do 6. júla 2024 trojicu recitálov. Započúvať sa do zvuku organa a interpretačného umenia účinkujúcich interpretov pozýva do kostola sv. Kataríny Alexandrijskej i do Farského kostola Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Štiavnici. Tamojšie nástroje rozozvučí štvorica mladých interpretov, ale aj výnimočných a kvalitných hostí zo Slovenska a zahraničia. Otvárací koncert sa, ako avizujeme aj v Kam za kultúrou, uskutoční v prvý júlový štvrtok (4.7.2024). O 19:00 hod. publikum zhromaždené v nádhernom kostole sv. Kataríny Alexandrijskej.

Kostol sv. Kataríny / Banská Štiavnica
Kostol sv. Kataríny v Banskej Štiavnici. Zdroj: banskastiavnicatravel.sk

Predstavuje hudbu, interpretov i historické dominanty

Okrem hudby a organistov prezentuje festival aj dominanty Banskej Štiavnice. Dejiskom je novogotický Kostol sv. Kataríny, ktorý patrí medzi najkrajšie kostoly tohto významného stredoslovenského banského mesta. Chrám z 15. storočia nájdete na pomedzí historického Námestia svätej Trojice a Radničného námestia. Potešiť sa môžete aj pohľadom na čiastočne zachované zariadenia kostola z 15. storočia, z ktorého uvidíte kríž, neskorogotickú sochu Panny Márie a kamennú krstiteľnicu. Za organ z dielne domáceho majstra z konca 18. storočia zasadne počas 12. ročníka festivalu BachTribute hneď trojica interpretov. 

Tri koncerty, štyria interpreti

Publikum už v prvý festivalový večer čaká dvojitá kvalitných zážitkov. Predstavia sa totiž dvaja organisti. Prvou z nich je Ema Demeterová, ktorá získala 2. miesto na Medzinárodnej interpretačnej súťaži v Slovinsku. Druhým interpretom úvodného večera festivalu BachTribute bude organista Marek Matava, ktorý patrí k žiakom profesora umelca Davida Di Fiore, ktorý je slovenskému publiku dobre známy renomovaný hosť nejedného festivalu.

organové festivaly / BachTribute / Ema Demeterová & Marek Matava
Ema Demeterová a Marek Matava

piatok (5.7.) večer sa tamojší nástroj rozozvučí pod rukami hostiteľa, riaditeľa festivalu BachTribute. Tým je slovenský organista a pedagóg Matúš Sliacky. Záver festivalu prinesie návrat festivalovému publiku už dobre známej interpretky. Vystúpenie medzinárodne úspešnej a oceňovanej slovenskej organistky koncertne aj pedagogicky pôsobiacej v Kanade, Márie Budáčovej si vychutnáte v prvú júlovú sobotu.

organové festivaly / BachTribute / Mária Budáčová & Matúš Sliacky
Mária Budáčová & Matúš Sliacky

Avšak pozor, program festivalu sa presunie na nové miesto, do kostola Nanebovzatia Panny Márie. Je najstarším dodnes zachovaným kostolom mesta. Postavený bol okolo roku 1222 ako trojloďová románska bazilika, svoj súčasný klasicistický vzhľad a nový interiér získal po požiari v roku 1806 a po viacerých úpravách.

Kremnický hradný organ venujú úspešným slovenským organistom

V prvú júlovú sobotu štartuje prestížny festival Kremnický hradný organ, ktorý rok čo rok vzbudzuje záujem slovenských i zahraničných návštevníkov. Festival má už za sebou dlhú históriu a tento rok píše festival svoj 28. ročník. “Kremnický festival je fórom veľkých diel a skvelých organistov. Doposiaľ privítal viac ako sto interpretov z 23 krajín Európy, Ázie a Ameriky. Festivalovému publiku sa predstavili najväčšie osobnosti organového umenia Peter Planyavsky, János Pálúr a László Fassang, Lionel Rogg či John Scott,” vymenúva Stanislav Kowalski, autori festivalu. V termíne od 6. júla do 10. augusta 2024 čaká na publikum zo všetkých regiónov Slovenska i zo zahraničia cyklus šiestich koncertov. Tie sa uskutočnia každú sobotu v Kostole sv. Kataríny na Mestskom hrade v Kremnici.

Kremnický hrad / organové festivaly
Kremnický mestský hrad ukrýva vzácny klenot - okrem iného aj špičkový koncertný organ.

Organizátori sa ho rozhodli ozvláštniť a „zasvätiť“ ho tentoraz úspešným slovenským organistom. Kremnický hradný organ v 28. ročníku odprezentuje trojicu slovenských organistov. Sú nielen cirkevnými hráčmi, ale aj skvelými a v zahraničí úspešnými umelcami s ambíciami svoje majstrovstvo zveľaďovať a odovzdávať publiku. Na festivale budú interpretovať veľké repertoárové tituly, ale vystúpia aj s výberom širokému publiku známych kúskov. Menovite sú to Mária Budáčová, István Nagy a Pavol Valášek, ktorí v mnohých ohľadoch patria k najvýraznejším osobnostiam mladej generácie slovenského organového umenia. Okrem troch slovenských organistov budú na festivale koncertovať tiež dvaja zahraniční umelci, ktorí sa už na Kremnickom hradnom organe, podobne ako aj István Nagy, predstavili. Bude to absolvent Akadémie F. Liszta v Budapešti, Ágoston Gedai a výrazný talent talianskeho organového umenia, Raimondo Mazzon.

Festival má na interpreta nároky, no poteší aj široké publikum

Festival má na interpretov náročné dramaturgické kritériá. Každý koncert musí v programe obsahovať kompletné sonátové dielo, variácie alebo veľké transkripcie. Aj tohto roku na ploche šiestich festivalových výstupov odznejú skutočne veľké, kmeňové diela organovej literatúry. Odznejú tak napríklad Widorova 5. symfónia, Viernova 3. symfónia, Reubkeho „Sonátu na 94. žalm“ a Franckove Grande Piece Symphonique či pôsobivá Duruflého Suita,  op. 5. Transkripcie reprezentujú Čajkovského Manfred a Musorgského monumentálne Obrázky z výstavy. Okrem nich však interpreti uvedú tiež poslucháčsky atraktívne skladby, ktorými cielia aj na širšie publikum či transkripcie orchestrálnych diel. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organová interpretácia - titulka
ODPORÚČAME: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

Festivalové publikum tak potešia nielen interpreti svojím umením, ale aj program, ktorý uvedú na nedávno dokončenej oprave píšťalového fondu organu. Takže, nástroj znie vo výbornej zvukovej kondícii, a tak o špičkové zážitky núdza nebude!

Publikom obľúbený interpret sa na festival vracia opäť

Kremnický hradný organ otvorí v sobotu 6. júla 2024 pravidelný festivalový interpret, István Nagy a tento ho bude aj 10. augusta 2024 druhým recitálom tiež uzatvárať. Jeho program – ako v prípade úvodného i záverečného recitálu na Kremnickom hradnom organe je spojením náročných organových diel napr. Reubkeho Sonáty na 94. žalm s poslucháčsky atraktívnymi skladbami ako Goundova Ave Maria, Mozartova Lacrimosa z Requiem či transkripcia monumentálny Obrázkov z výstavy. O príjemnú náladu sa postará i krásne Bachovo Prelúdium a fúga Es dur, BWV 552 či priezračné Concerto A. Marcella.

István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy v Cíferi. Foto: Silvia Mária Petrovits

Publikom obľúbený pravidelný festivalový interpret István Nagy koncertne i pedagogicky pôsobí prevažne na Slovensku. Súčasne je aj chrámovým organistom slovenskej pospolitosti v Budapešti. Koncertuje však aj v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku či Rumunsku. “Je to organista, ktorý sa vynikajúcou mierou zaslúžil o veľký repertoár, ktorý naši hostia, prichádzajúci k nám z celého Slovenska, oceňujú ako i fakt, že si toto všetko u nás môžu vypočuť,” prezradil o ňom Stanislav Kowalski v nedávnom rozhovore redaktorke Rádia Devín.

Mária Budáčová sa už na budúci týždeň predstaví aj v Kremnici. Okrem Francka tiež s dielom kanadskej autorky

Ako druhá sa už v sobotu 13. júla na KOH predstaví v kanadskom Montreali kantorsky, pedagogicky aj koncertne pôsobiaca Mária Budáčová. Disponuje nielen veľkým európskym repertoárom, ale aj naštudovaním tvorby miestnych autorov. Do svojho programu zaradila v súlade s dramaturgickými požiadavkami dve veľké diela komponované v sonátovom cykle. Okrem diela Césara Francka treba vyzdvihnúť zaujímavý kúsok v  dramaturgii jej kremnického koncertu. A tým je dielo u nás menej známej kanadskej skladateľky Rachel Laurinovej. Interpretáciou jej Symfónie č.1, op. 36 vzdá vynikajúca Mária Budáčová minulý rok zosnulej skladateľke a znalkyni organu svoju koncertnú poctu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organ Veľký kostol
Organ, ktorý postavila firma Rieger z Krnova pre Veľký evanjelický kostol v Bratislave. Foto: Tatiana Horvátová

Slovenský trojlístok doplní dvojica zahraničných hostí

Posledné dve júlové soboty si za organ kremnického hradného Kostola sv. Kataríny sadnú dvaja zahraniční interpreti, ktorých už kremnické publikum pozná z uplynulých ročníkov. V sobotu 20. júla to bude taliansky organista Raimondo Mazzon, ktorý teraz prechádza z Hudobnej univerzity vo Viedni do Mozartea v Salzburgu. Jeho minuloročný festivalový debut na záverečnom koncerte mal u publika taký úspech, že sa organizátori rozhodli tohto interpreta osloviť opätovne. Na úvod svojho tohtoročného vystúpenia uvedie krátke Pachelbelove Prelúdium a fúgu C dur. Ťažiskom bude transkripcia Wagnerovej predohry k opere Lietajúci Holanďan či kompletná Widorova Symfónia č.5 f mol pre organ.

Posledná júlová sobota (27. júla) však bude patriť maďarskému hosťovi. Ten je dôstojným nasledovníkom veľkých maďarských organistov, ktorí dosiahli celosvetové uznanie. V programe Ágostona Gedaja sú zaradené viaceré transkripcie, dve z nich dokonca pochádzajú od neho. Odohrá napr. transkripciu Larga z Novosvetskej symfónie A. Dvořáka, čo je zvlášť s ohľadom na tohtoročné oslavy Roku českej hudby dramaturgicky veľmi vhodné.

Organové zážitky v Kremnici pokračujú aj v auguste

Trojicu slovenských organistov uzatvára na predposlednom festivalovom koncerte Pavol Valášek, ktorý žije a pôsobí neďaleko Mníchova. Ostatne, nedávno sa na Slovensko vrátil, aby v Žiline odohral svoj organový recitál. V sobotu 5. augusta uvedie v Kremnici ambiciózny repertoár. Pavol Valášek, známy láskou k virtuozite, prináša pôsobivý francúzsky program. Vystaval ho z diel trojice francúzskych skladateľov – Duprého, Duruflého a Vierneho. Dominovať mu bude virtuózna fúga a veľká symfónia. 

Pavol Valášek

Záverečnú festivalovú bodku 28. ročníka dá v sobotu 10. augusta István Nagy, ktorý nie je len interpretom, ale aj autorom organových skladieb. Tohto roku sa však skladateľsky nepredstaví ani v závere festivalu Kremnický hradný organ. Uvedie však slávnu Ave Mariu, Vivaldiho-Bachov Koncert d mol, BWV 596 a už neraz spomenuté Musorgského monumentálne Obrázky z výstavy.

Medzinárodný organový festival Vivat vox organi v júli nezačína, ale pokračuje

Organové festivaly na strednom Slovensku doplníme aj informáciami o Medzinárodnom organovom festivale Vivat vox organi. Ten však v júli nezačína, ale po niekoľko týždňovej pauze pokračuje.  Jeho 12. ročník odštartoval otváracím koncertom už 22. apríla v Banskej Bystrici, na ktorom sa v rámci Dní frankofónie predstavil titulárny parížsky organista Michael Matthes.

Festivalový program priniesol počas júna priniesol niekoľko hudobných stretnutí. Jedným z nich bol koncert slovenského organistu Františka Beera s Memoriálom Leopolda Šidu, organistu, politického väzňa totalitného komunistického režimu. V rámci Noci kostolov sa v piatok 7. a 8. júna uskutočnili dve vystúpenia pravidelného festivalového hosťa, francúzskeho organistu Thierryho Mechlera. Kým v piatok uviedol organovú improvizáciu na nemý film Faust (1926) z Faustovského cyklu VVO 2024, v sobotu odohral svoj recitál. Francúzsky virtuóz uviedol organové improvizácie na ľudové piesne s baníckou tematikou.

Článok pokračuje pod reklamou

Doposiaľ sa na dvanástom ročníku predstavili nielen slovenskí či zahraniční organisti. Patril k ním, ale aj taliansky súbor pre starú hudbu Armoniosa, ktorý predniesol výber z diel barokových velikánov Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha.

Jún priniesol aj koncert medzinárodne zloženého komorného súboru starej hudby Le nuove musiche, ktorý tam koncert odohral v rámci svojho slovenského turné s programom z diel renesančnej hudby Cara mia cetra, o čom sme vás tiež v júni informovali. A aký bude ďalší program?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Po krátkej festivalovej pauze pokračuje program na záver júla. V nedeľu 28. júla popoludní od 13:30 hod. sa v banskobystrickom Kostole sv. Jakuba uskutoční program s názvom Musica Barocca Sancti Jacobi. Publikum sa môže tešiť na sopranistku Kristínu Suchú, organistu a čembalistu Matuša Kucbela či gajdistu Juraja Dufeka.

Organové koncerty v malebnej Španej Doline

O mnoho bohatší bude augustový festivalový program. Dejiskom sa v štyri augustové soboty stane Kostol Premenenia Pána v malebnej Španej Doline. V prvú augustovú sobotu večer sa publiku predstaví taliansky hosť Francesco Bongiorno s programovou ponukou Musica Barocca Italiana. Barokovú hudbu poľsko-španielskeho majstra predstaví Norbert Itrich v sobotu 10. augusta. Ďalšia augustová sobota (24. augusta) bude patriť nemeckej hudbe baroka. Tá zaznie v podaní Tobiasa Horna a posledná augustová nedeľa poteší všetky zmysly publika. Geraud Guillemot sa predstaví sa francúzskou barokovou hudbou a po koncerte na návštevníkov čaká ochutnávka francúzskych špecialít.

organ Špania Dolina

Festival Vivat vox organi však bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch, a opäť na rôznych miestach. Od Banskej Bystrici, cez Kokavu nad Rimavicou až po Kežmarok. Na jeseň s organovou hudbou sa spolu pozrieme o niekoľko týždňov, kedy nevynecháme ani košický MOFIS či ďalšie festivaly. Dvanásty ročník zakončí počas vianočných sviatkov v súlade s tradíciou opäť i tohto roku súbor starej hudby Solamente Naturali s Vianočnou Pastorellou.

Solamente naturali

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás opäť inšpirovali. Sledujte nás i naďalej, v priebehu týchto dní prinesieme nielen tradičné vydanie rubriky Kam za kultúrou, ale aj ďalšie zaujímavé články. Organové festivaly západného a východného Slovenska predstavíme už čoskoro v samostatných článkoch. 

— 

Foto/Zdroj: BachTribute, Kremnický hradný organ, RTVS, Vivat vox organi

Článok budeme priebežne aktualizovať.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »