Novinky

Kam za kultúrou 7.-13.2.2022?

Kam za kultúrou

Nový týždeň je tu a s ním aj najnovší prehľad našich tipov na kultúrne podujatia. Kam na výstavu, koncert či do divadla v týždni od 7. – 13. 2. 2022? Redakcia Art & History Magazine aj tento týždeň prichádza s tipmi pre celé Slovensko. Pozrime sa teda kam za kultúrou tento týždeň.

Akosi prirodzene prichádza so začiatkom nového týždňa otázka, kam za kultúrou. Týždeň prináša zopár streamov, na najmä – čo nás veľmi teší – mnoho živej kultúry. Slovenské divadlá myslia na náročného diváka, deti a študentov. Okrem detských predstavení prináša na svoje javiská aj povinnú študentskú literatúru. Naporúdzi je antická Antigona či Palárikovo Zmierenie. So zaujímavým programom nezaostávajú ani koncertné siene, kiná, múzea i galérie. Divadlo Nová Scéna prichádza s premiérou Sex pre pokročilých. Týždeň prináša mnoho živých koncertov i netradičný v kine Lumiére. Bratislavčanom ponúka Slovenská filharmónia organový recitál, v Mirbachovom paláci sa obnovili Nedeľné matiné. Vo Dvorane VŠMÚ si môžeme vypočuť Devanas Duo a v nedeľu vo V-Klube bude swingový Valentín. Žilina vzdá hold francúzskej hudbe a Košice uvedú recitál klaviristu Mikiho Skutu.

Kam za kultúrou v Bratislave? Ovládne ju bohatá ponuka

Devanas Duo / Kam za kultúrou?

Začnime našimi tipmi kam za kultúrou v hlavnom meste. Bratislava núka mnoho kultúrnych podujatí. Týždeň prináša viacero koncertov. Azda najzaujímavejším je živý prenos koncertu Berlínskych filharmonikov v Kine Lumière. Slovenská filharmónia ponúkne diela  slovenských skladateľov v podaní Mucha Quartet a Magdalény Bajuszovej. Zaujímavý je aj  koncert Slovak Brass Quintet či organový recitál Romana Hausera. V Dvorane VŠMU vystúpi v stredu 9.2.2022 mimoriadne talentovaná dvojica mladých klaviristiek Devanas Duo (Kristína Smetanová & Júlia Stahl Novosedlíková). Zaznie program pre 4-ručný klavír z diel Franza Schuberta, Ottorina Respighiho, Michala Stahla a Jána Cikkera. Vstup na koncert je zdarma. Nedeľa 13. 2.2022 prinesie so sebou aj prvý tohtoročný recitál z obľúbeného cyklu Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci z produkcie Hudobného centra. V predvečer sviatku zamilovaných bude na krídlach lásky a v rytme jazzu a swingu Valentínsky koncert v legendárnom V-Klube.

Za klasickou hudbou do Kina Lumière

Vážna hudba prichádza do kina aj tento týždeň. V sobotu 12. februára 2022 Kino Lumière uvedie o 18:15 hod. živý prenos koncertu Berlínskej filharmónie: Kirill Petrenko & András Schiff – Brahms & Suk. Vychutnajte si ho na veľkom plátne a s kvalitným zvukom v sále K1 Kina Lumière. Vďačiť za to môžeme organizátorovi Goetheho inštitútu a jeho spolupráci s Digitálnou koncertnou sieňou Berlínskej filharmónie. Na programe je Brahmsov Klavírny koncert č. 2 B dur, op. 83 v podaní svetoznámeho maďarského klaviristu sira Andrása Schiffa. Zaznie tiež symfonická báseň Zrání od českého skladateľa Josefa Suka.

Kam za kultúrou do divadla? Toto je top 7-čka

Aj bratislavské divadelné scény prajú  divákom. Ponúkajú popri jednej premiére, inscenácie povinnej literatúry aj predstavenia muzikálových i baletných stálic. V Bratislave máme na tento týždeň 7 divadelných tipov. Javisko Sály Činohry SND ovládne v utorok 8. 2. 2022 o 19:00 hod. najstaršia Sofoklova tragédia, ANTIGONA.  Brilantná komédia svetoznámeho amerického autora Neila Simona, MILENEC v hlavnej úlohe s Martinom Mňahončákom poteší divákov v stredu 9.2.2022 o 19:00 hod. v Bratislavskom hudobnom divadle Teatro Wüstenrot.

Milenec / Kam za kultúrou
Milenec. Zdroj: Teatro Wüstenrot

Slávny príbeh o TURANDOT ožil v rôznych podobách mnohokrát. Najbližšie ožije pútavý a dojímavý príbeh o láske, kráse a krutosti už vo štvrtok 10.2.2022 na javisku Divadla Nová Scéna.

Turandot / Kam za kultúrou?
Turandot. Zdroj: Ctibor Bachratý / Divadlo Nová Scéna

Rozprávkový príbeh POPOLUŠKY z pera francúzskeho spisovateľa Charlesa Perraulta inšpiroval hudobného velikána Sergeja Prokofieva k skomponovaniu jedného z najkrajších baletných opusov 20. storočia.  V Sále opery a baletu SND ju uvidíte v piatok 11.2.2022 večer. V ten istý deň, ale v Činohre SND dostane priestor ďalšia povinná literatúra našich študentov – Palárikovo ZMIERENÍ ALEBO DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH. Na deti  pamätajú aj v DPOH. Zájdite tam s deťmi vo štvrtok  o 10:00 hod. na rozprávku TRI PRASIATKA. Rozpovedia vám nesmrteľný príbeh troch veselých prasiatok plný chytľavých pesničiek.

Bratislava s premiérou

Vrcholom týždňa – kam za kultúrou v Bratislave – je sobotňajšia premiéra v Štúdiu Olympia Divadla Nová scéna. Hoci má SEX PRE POKROČILÝCH mierne šteklivý názov,  ponúka omnoho viac. Je to herecký koncert dvoch vynikajúcich protagonistov umeleckého súboru Divadla Nová scéna – Lucie VráblicovejPavla Topoľského. Rozohrá sa tam manželská komédia o nemanželských túžbach. Znovuobjavovanie vlastných túžob a protikladné životné očakávania manželov sú zdrojom konfliktov, hádok, ale aj množstva komických situácií. Hra, v ktorej sa aspoň sčasti, môže nájsť každý.  

SEX pre pokročilých / Kam za kultúrou

Kam za kultúrou v Banskej Bystrici? Štátna opera uvedie neprávom zabudnutý operetný titul

Hudobná tvorba banskobystrického skladateľa a hoteliéra Jána Móryho je neprávom zabudnutá. K jeho najvydarenejším dielam patrí opereta SLEČNA VDOVA, ktorú v sobotu 12.2.2022 avizuje banskobystrická Štátna opera.

Na Slovensku túto operetu uviedli len raz, v Bratislave v roku 1940. Štátna opera sa rekonštrukciou tohto diela v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii Tomáša Ondřeja Pilařa historicky po prvýkrát hlási k hudobnému odkazu svojho rodáka Jána Móryho.

V Prešove na klasiku trochu inak

Kam za kultúrou v Prešove? Na štvrtok (10.2.) a piatok (11.2.) pripravilo prešovské Divadlo Jonáša Záborského pre svoje publikum veselohru ŤAPÁKOVCI v inscenácii Aleny Weisel Lelkovej. Hru  na motívy novely Boženy Slančíkovej Timravy upravil do netradičnej podoby Silvester Lavrík. Slovenská klasika zaznieva na divadelných doskách po prvýkrát originálne vo východňarčine.  Prečo sa dostal do výberu redakcie ako náš tip, približuje naša redaktorka Silvia Mária Petrovitsová: „Osobne mám veľmi rada, keď zaznie klasika trochu netradične, voľnejšie. Asi nikdy nezabudnem na nový rozmer, ktorý v Činohre SND onoho času dostal známy Tajovského Ženský zákon. V nefalšovanej záhoračtine vedel diváka snáď väčšmi zapáliť, ako originál. A to je mi osobne sympatické.

Kam za kultúrou v Košiciach? Na recitál a generálku Toscy

ŠfK v znamení skladateľov Mikiho Skutu

Pre Košičanov a ľudí z okolia si Štátna filharmónia Košice pripravila na utorok 8.2.2022 klavírny recitál Mikiho Skutu. V koncertnej sále Domu umenia  predstaví program z diel Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena a Claude Debussyho.

ŠDKE s veľkým operným návratom

V Košiciach ešte zostaneme. Na dosky Štátneho divadla Košice sa po 20 rokoch vracia jedna z najhrávanejších opier. Svoju premiéru má Pucciniho opera TOSCA avizovanú síce až máj 2022, teraz sa núka príležitosť vidieť ju na verejných generálkach.

Nesmrteľný príbeh o slávnej i krehkej speváčke Tosce, vášnivom maliarovi Cavaradossim a sadistickom šéfovi polície Scarpiovi so strhujúcimi melódiami Giacoma Pucciniho naštudoval v Košiciach šéfdirigent ŠDKE Peter Valentovič. Režisérom novej inscenácie je Anton Korenči. Kostýmy pripravil Boris Hanečka a scénickú podobu výtvarníčka Lucia Tallová. Nosným prvkom scény je monumentálny obraz dramatickej čiernej oblohy zo série “Clouds”. Ten špeciálne pre operu Tosca v ŠDKE vytvorila výtvarníčka Lucia Tallová. V košickom naštudovaní účinkujú v úlohe speváčky Florii Toscy Tatiana Paľovčíková Paládiová / Karine Babajanyan. Maliara Maria Cavaradossiho stvárnia Jaroslav Dvorský / Hovhannes Ayvazyan / Michal Lehotský. Šéfa polície Scarpiu Marek Gurbaľ / Marián Lukáč. Verejnú generálku ŠDKE ohlásilo na piatok a sobotu.

Kultúra bude aj online

Z online prostredia sme na tento týždeň vybrali tri tituly. Na svoje si prídu aj priaznivci opery. Viedenská štátna opera uvedie 7. februára 2022 v živom streame svoju inscenáciu Pucciniho opery MANON LESCAUT. Sledovať ju, ako obvykle, môžete na ich webe či prostredníctvom appky. Slovenské divadelné scény myslia najmä na detského diváka. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského ponúkne rozprávku SMELÝ ZAJKO  a SND záznam inscenácie AKO SA LOMIDREVO STAL KRÁĽOM.

Na rozdiel od Viedenskej štátnej opery, ktorá streamuje na vlastnej platforme naživo, naše scény tento raz streamujú zo záznamu prostredníctvom platformy Návštevník.online.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »