Novinky

Sólo pre saxofón v košickej filharmónii

ŠfK / Sólo pre saxofón

Ďalší zo symfonických koncertov v Štátnej filharmónii Košice bude mať netradičného sólistu – saxofonistu. Na koncertoch klasickej hudby sa saxofón ako sólový nástroj objavuje veľmi zriedka. Slovinec Lev Pupis sa predstaví dielom od Alexandra Glazunova, o ktorom hovorí, že je v ňom ukrytý celý život skladateľa.

Z bohatej ponuky Kam za kultúrou v tomto týždni vyberáme aj jeden netradičný koncert. Sólo na ňom bude mať saxofón – ktorý sólisticky zneje skôr svetom jazzovej hudby, než tej klasickej.  Košických filharmonikov na koncerte RIMSKIJ-KORSAKOVGLAZUNOVMOZART povedie mladý český dirigent Robert Kružík a v úlohe sólistu sa predstaví slovinský hosť Lev Pupis a jeho saxofón. Tešiť sa naň môžete vo štvrtok 10. februára o 19:00 hod. v koncertnej sále Domu umenia. Už o 10:00 hod. mu predchádza verejná generálka. Tesne pred koncertom, o 18:00 hod. sa v Malej sále Domu umenia koná predkoncertné stretnutie s Petrom Katinom a umelcami.

Lev Pupis (saxofón)

Aj s autobiografickým opusom na programe

Na koncertoch klasickej hudby sa saxofón ako sólový nástroj objavuje veľmi zriedka. Bude preto veľmi zaujímavé, ako si tento „jazzový nástroj“ nájde miesto na symfonickom koncerte. Saxofonista Lev Pupis má ku dielu od Alexandra Glazunova osobný vzťah: Koncert pre saxofón a sláčikový orchester Es dur je pre mňa veľmi emotívnou záležitosťou. Bola to prvá čisto klasická skladba, ktorú som hral na záverečnej skúške na strednej škole. Aj keď som si vtedy neuvedomoval celý význam tohto skvostného diela, vzrástla vo mne vďaka nemu veľká láska ku klasickej hudbe. Neskôr, keď som skladbu opakovane naštudoval pre svoje koncerty, alebo keď sme ju pripravovali s mojimi študentmi, uvedomil som si, že to bola posledná skladba, čo Glazunov napísal. Po prečítaní jeho životopisu sa mi dielo zdá čoraz autobiografickejšie. Som si celkom istý, že je v ňom ukrytý celý život Alexandra Glazunova.“

Folklór v symfónii

Aj pre dirigenta večera Roberta Kružíka má program podujatia zvláštny význam: „Mohu opět uvést díla, která jsem shodou okolností dirigoval v naprostých začátcích své dirigentské kariéry. To je u mladého dirigenta, za kterého se ještě stále považuji, zvláštní situace. Dirigent mého věku totiž diriguje na koncertech většinu děl úplně poprvé. Nejvíce momentů, které mě osobně velmi oslovují, je obsaženo hned v první skladbě. Španělské capriccio Rimského – Korsakova je nabité folklórem. Mám toto propojení klasické hudby a národního koloritu ve skladbách velmi rád.“

Presný program koncertu (TU), vstupenky (TU) a podmienky vstupu nájdete na stránkach Štátnej filharmónie Košice.

Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka Štátna filharmónia Košice

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »