Novinky

Naše tipy kam za kultúrou (14.2.-20.2.2022)

Kam za kultúrou / Naše tipy (14.-20.2.2022)

Opäť je tu pondelok a s ním prichádzajú aj naše tipy na zaujímavé podujatia na Slovensku. Dnes sa pozrieme kam za kultúrou v týždni od 14. do 20. 2. 2022. Týždeň prináša predstavenia vo valentínskom duchu, online premiéru, viacero zaujímavých koncertov aj s mladými umelcami či derniéru v Činohre SND.

Stáva sa našou „tradíciou“, prinášať vám na začiatku týždňa redakčný výber, kam sa vydať za kultúrou. A inak tomu nebude ani tento týždeň. Nebudeme napínať, toto sú naše tipy pre západné, stredné a východné Slovensko.

Top 9: naše tipy pre Bratislavu a západné Slovensko

Z početných divadelných predstavení, koncertov a výstav vyberáme len niekoľko. Týždeň v kultúre na západe prináša dvojicu premiér a jednu derniéru.

Valentínska kino predpremiéra i pripomienka Hviezdoslava v Piešťanoch

Na sviatok zamilovaných uvedie Dom umenia v Piešťanoch predpremiéru filmu V lete ti poviem, ako sa mám. Komédia na motívy bestselleru Evity Twardzik mapuje život partie 40-tnikov, ktorí sa poznajú od detstva. A dodnes sa stretávajú už aj so svojimi rodinami. No keď do hry prídu tajomstvá, má to svoj dopad…

V piatok 18.2.2022 sa do hľadáčika Domu umenia v Piešťanoch dostane minuloročné 100. výročie úmrtia nášho velikána literatúry Pavla Országha Hviezdoslava. Stane sa tak počas literárno-hudobného pásma, ktoré si pripravilo  Divadielko Galéria z Nového Mesta nad Váhom.

Premiérove PEKLO v DPOH

Bratislavské DPOH naplánovalo na 15.2.2022 premiéru novej inscenácie Peklo – to som ja. Námetom je autobiografická hra Stefana Caneva o čase, kedy sa odhaľujú tajomstvá. 

Príbeh monodrámy rozpráva o kríze manželstva herečky a hudobníka plného tajomstiev. Dá sa vôbec taký vzťah udržať a naozaj oslobodzuje pravda? Nuž bude to zaujímavé a dozvieme sa, ako to dopadne v inscenácii Daši Krištofičovej s hereckou dvojicou Judita HansmanDaniel Baran.

Bačova žena odchádza z SND

Literárny klenot slovenskej dramatiky tento týždeň po rokoch na doskách SND končí.  Silný príbeh o žene a matke, ktorá sa bez vlastnej viny ocitá v zúfalom rozpoložení,  spracoval Ivan Stodola v Bačovej žene dokonale. Ešte dnes má silu osloviť diváka a nestráca na svojej aktuálnosti. Činohra SND prináša derniéru inscenácie Bačova žena v utorok 15.2. a v stredu 16.2.2022. Ak ste ju nevideli, máte poslednú príležitosť. Nenechajte si ju ujsť!.

Slovenská filharmónia dá priestor skúsenému klaviristovi so zaujímavou dramaturgiou

Z niekoľkých koncertov Slovenskej filharmónie sme si vybrali tri zaujímavé koncertné tipy. Prvým z nich je klavírny recitál amerického klaviristu Andrewa von Oeyena.

V Malej sále utorok 15.2.2022 prinesie program romantických skladateľov s inšpiráciou v literárnom útvare balady. Bude intímny, emočný aj virtuózny. Odznejú  Brahmsove i Chopinove Štyri balady hýriace emóciami a intímnou lyrikou. Najskvostnejšie klavírne dielo Franza Liszta v programe chýbať nebude. Vo svojej Balade h mol uplatnil novátorské myšlienky a ovenčil ju oslňujúcou mierou virtuozity. Nuž, v podaní svetoznámeho klaviristu Andrewa von Oeyena je zárukou výnimočného zážitku. Veď koniec-koncov sme sa o tom už mohli presvedčiť v marci 2012.

Z Bratislavy ešte virtuózny Američan neodchádza. Bude sólistom ďalšieho zaujímavého koncertu tohto týždňa v Slovenskej filharmónii. Predstaví sa po boku Slovenskej filharmónie pod taktovkou  dirigenta Andreja Borejka. Koncert KLETZKI – GERSHWIM – ČAJKOVSKIJ – STRAVINSKIJ prinesie aj dramaturgické oživenie. A to bude vo forme diela poľsko-židovského skladateľa a dirigenta Paula Kletzkiho. Hudobné vzrušenie spájajúce klasiku s jazzom si vypočujeme v podobe Klavírneho koncertu F dur Georgea Gerschwina. Do programu sa dostal aj výber z Cyklu Piotra Iljiča Čajkovského Ročné obdobia. Na záver zaznie pocta Igora Stravinského Čajkovskému. Ten mu ju vzdal vo svojom balete Bozk víly na motívy H. Ch. Andersena.

Priestor dostanú v Slovenskej filharmónii aj mladí umelci

Trojicu zaujímavých koncertov a našich tipov v Slovenskej filharmónii uzatvára koncertná príležitosť mladých umelcov. S programom MOZART – WEBER – DVOŘÁK – RAVEL sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie predstavia v stredu 16.2.2022 o 18:00 hod. študenti Konzervatória v Bratislave. Budú to členovia Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave pod taktovkou Juraja Jartima. Sólisticky sa na ňom predstavia aj sopranistka Alžbeta Reháková, klarinetista Šimon Štimel a dvaja huslistu – Ivan VirágPatrik Petráš.       

Nedeľa s barokovou hudbou

Zrkadlová sieň bratislavského Primaciálneho paláca sa stane dejiskom zaujímavého koncertu. Už v nedeľu 20.2.2022 sa konečne uskutoční viac ráz pre pandémiu preložený koncert Hilaris Chamber Orchestra. O 15:30 i o 18:00 hod. sa Zrkadlová sieň  rozozvučí nádherným koncertom v barokovom duchu.

Bach & Vivaldi – to je jeho program. Hilaris Chamber Orchestra vystúpi na ňom v plnej barokovej zostave aj s čembalom (Konstantin Ilievsky) a arcilutnou (Michal Hottmar). Hosťom v Bachovej suite bude 1. flautista Slovenskej filharmónie Cyril Šikula.

Trnava sa ponesie v atmosfére premiéry

Trnavu ovládne noblesná atmosféra premiéry. Po štvrtkovej verejnej generálke budú nasledujúce dva večery v premiérovom duchu. Divadlo Jána Palárika uvedie v premiére Pavučinu, napínavú detektívnu komédiu z pera Agathy Christie.   Nebude, vraj, núdza o nečakané zvraty, napätie ale aj o humor.

Top 6: toto sú naše tipy zo stredného Slovenska

Ak žijete v jednom z regiónov stredného Slovenska alebo ste počas tohto týždňa tam a chcete si užiť kultúru, máme pre vás 6 tipov kam za kultúrou na strednom Slovensku.

Stredoslováci s Orwellom i Šehrezádinimi rozprávkami

V martinskom Slovenskom komornom divadle ožije 16.2.2022 ikonický titul Antona Pavloviča Čechova – Tri sestry. Upgradli ho pre diváka dneška. Inscenácia Mariána Amslera je veľmi originálna a zaujímavá svojou poetikou.  Pre milovníkov „strachu“ ohlásili na sobotu 19.2.2022 divadelnú adaptáciu slávnej antiutópie Georga Orwella – 1984. Inscenácia Rastislava Balleka dokazuje, že Orwellova vízia totalitného sveta, v ktorom ľudia žijú pod neustálym dozorom, nikdy netratí na aktuálnosti a znepokojiť vie aj dnes.

1984 / SKD Martin / naše tipy kam za kultúrou
Inscenácia 1984 v ŠKD Martin. Zdroj skdmartin.sk

Štátny komorný orchester v Žiline prichádza v nedeľuu 20. februára 2022 s programom v rozprávkovom duchu: Šehrezádine rozprávky. Martin Vanek ako moderátor opäť zavedie deti do sveta Tisíc a jednej noci. Protagonistov obľúbeného bábkového divadla Teatro Neline z Bratislavy bude s hudbou Šehrezády  Nikolaja Rimského-Korsakova sprevádzať Štátny komorný orchester Žilina. Tento raz vystúpi pod taktovkou Adama Sedlického.

Zvolen čaká online premiéra

Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského prináša v stredu 16.2.2022 online premiéru inscenácie Iluzionisti. Lyrická komédia z pera najznámejšieho fínskeho dramatika Bengta Ahiforsa prináša vtipné pohľady a názory zástupcov troch generácií. Prvý, divadelný bard, herec Kazimír Kant (hrá Vladimír Rohoň) trávi jeseň života v spomienkach na svoje divadelné postavy i v očakávaní smrti. Čakanie spestrí neočakávaná návšteva mladej ženy s rukopisom divadelnej hry. Tešte sa na iskrivú výmenu názorov skúseného herca. S cynickým humorom  i šarmom glosuje divadelné zákulisie i svoje súkromie. Zápletka graduje s príchodom lekára, ktorý vnáša inú optiku na život, svet divadla i zdravie Kazimíra Kanta…

Štátna opera prináša lásku i Hrnčiarsky bál

V stredu 16. februára ovládne Štátnu operu vrcholná opereta Gejzu Dusíka, Hrnčiarsky bál. Na pozadí revolučných rokov 1848 – 1849 a aktivít štúrovcov sa odohráva príbeh operety. Libretista Pavol Braxatoris ho vsadil do prostredia slovenských hrnčiarov na Záhorí. Opereta Gejzu Dusíka dýcha krásou slovenského folklóru. Rozhodne stojí za to ju vidieť.

Nesmrteľný evergreen tragickej lásky Giuseppe Verdiho – La Traviata ožije v Banskej Bystrici v piatok 18.2.2022. V hlavných úlohách tejto produkcie vystúpia Mariana Sajko, Veronika Szabová (ako obraz Violetty), Dušan ŠimoZoltán Vongrey.

Kam za kultúrou na východe? Toto sú naše tipy

Pre Východňárov a návštevníkov východného Slovenska máme tiež pár tipov – kam za kultúrou v Košiciach a v Prešove. A môžeme povedať, že v Bratislave ticho závidíme!

Rómeo a Júlia / ŠDKE / naše tipy / Kam za kultúrou?
Nesmrteľný ľúbostný príbeh Rómea a Júlie ožíva v ŠDKE. Zdroj: ŠDKE

Na krídlach lásky

Na sviatok sv. Valentína, teda dnes (14.2.2022), prináša Štátne divadlo Košice, dvojicu mimoriadnych titulov. Tým prvým je exkluzívny balet Rómeo a Júlia. Produkcia v réžii Ondreja Šotha sa drží predlohy Willima Shakespeara. Prepožičala inscenácii noblesu talianskej renesancie i Verony. Ondrej Šoth povyberal z hudby Prokofievovho baletu len highlights, ktoré doplnil o výber z Mozartovej či Pergolessiho hudby. Zaujímavosťou je súboj s originálnymi talianskymi zbraňami, ktorý ovládne javisko. V hlavných úlohách sa predstavia Eva SklyarováGennaro Sorbino.

Dvojicu výnimočných valentínskych predstavení uzatvára klasická komédia tohtoročného „oslávenca“ Jeana Baptistu Poquelina Moliéra. Škoda, že si na výročie Moliéra nespomenulo žiadne iné divadlo. Slávnu komédiu Škola žien uvidíte na Malej scéne. Dozviete sa, ako to dopadne s Arnolfom, bohatým presvedčeným starým mládencom v najlepších rokoch a jeho žiarlivosťou. V hlavných úlohách uvidíte Ivana Krúpu, Alenu Ďuránovú a Juraja Zetyáka.

Pygmalion z Košíc bude neskôr vo vysielaní RTVS

Poznáte muzikál My Fair Lady? Nepochybujeme, že áno. Tak, a práve jeho literárna predloha Pygmalion od Bernarda Shawa ovládne Historickú budovu Štátneho divadla Košice. Je na jeho programe v utorok 15. februára 2022 v inscenácii Martina Čičváka. V hlavných úlohách uvidíme Tatianu Polákovú, Mareka Geišperka, Jakuba Kuka a ďalších.

Pre tých, ktorí sa do Košíc nedostanú, máme dobrú správu. Práve záznam z tejto inscenácie sa dostane na obrazovky RTVS. Takže nezúfajme! 🙂

Štátna filharmónia uvedie svetovú premiéru Koncertu košického rodáka

Na svoje si prídu aj priaznivci klasickej hudby. Štátna filharmónia Košice prináša vo štvrtok 17.2.2022 ďalší symfonický koncert. Pod taktovkou Leoša Svárovského uvedú košickí filharmonici program z diel Vítězoslava Nováka a Juraja Filasa. Sólistom večera bude výnimočný husľový virtuózi Ivan Ženatý. Publikum si vypočuje okrem Slováckej suity, op. 32 Vítězoslava Nováka aj jednu premiéru košického rodáka. Vo svetovej premiére odznie Koncert pre husle a orchester „Za stratené lásky“ od nedávno zosnulého skladateľa, Košičana Juraja Filasa. 

Prešov s diváckymi trhákmi

Divadlo Jonáša Záborského prináša dvojicu repertoárových bômb! Vo štvrtok 17.2.2022 nás pozýva do slnkom zaliatych Benátok, ktoré prišli za divákmi. Slávny príbeh maestra Goldoniho ožíva v inscenácii Sluha dvoch pánov. Na svoje si nasledujúci deň prídu milovníci muzikálu.

V piatok 18.2.2022 prichádza prešovská scéna s najhranejším a najslávnejším muzikálom všetkých čias. Kultový Jesus Christ Superstar – dvojice kráľov muzikálov Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea sprevádza celé generácie. 

Svoju prešovskú premiéru mal v decembri 2020 pri príležitosti  50. výročia zrodenia tohto muzikálu. V hlavných úlohách sa predstavia Filip Lenárth, Peter Krivý, Boris Srník a ďalší.

2 thoughts on “Naše tipy kam za kultúrou (14.2.-20.2.2022)

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »