Novinky

Divadlo Nová scéna prináša novú inscenáciu. Sobota bude s premiérou.

Sex pre pokročilých / Divadlo Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie 12. februára 2022 o 19.30 v Štúdiu Olympia slovenskú premiéru komornej komédie Sex pre pokročilých. V réžii Michaela Vyskočániho si ho zahrajú Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský.

Na dosky Divadla Nová scéna prichádza nová inscenácia Sex pre pokročilých. Hra kanadskej autorky Michele Riml  je trpko smiešnou inventúrou 25-ročného manželského života. Je o kríze v partnerských vzťahoch. Dlhoročný manželský pár sa snaží po rokoch utužiť svoj vzájomný vzťah. Manželia Alica a Miky sa ocitli v situácii, ktorú poznajú tisíce párov v ich veku. Deti im vyleteli z rodinného hniezda, plamene ich vzájomnej lásky a vášne oslabli, oheň ich vzájomného súžitia vyhasol.

Sex pre pokročilých / Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský / Divadlo Nová scéna
Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský v novinke Divadla Nová scéna Sex pre pokročilých. Zdroj: Robert Tappert / Divadlo Nová Scéna

Alica sa s týmto stavom nechce zmieriť. A preto prinúti Mikyho objednať na víkend luxusný hotelový apartmán a sama si kúpi príručku „Sex pre pokročilých“. Podľa jednotlivých lekcií a „cvičení“ sa snaží nájsť zmysel, novú náplň ich partnerského vzťahu a stratenú cestu k sebe samým. Znovuobjavovanie vlastných túžob a protikladné životné očakávania manželov sú zdrojom konfliktov, hádok, ale aj množstva komických situácií.

Sex pre pokročilých / Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou

Na novom predstavení sa dramaturgicky podieľal Svetozár Sprušanský, kostýmy a scénu navrhla Laura Štorcelová. Svoju premiéru, ako sme vás už informovali TU, bude mať túto sobotu.

Michael Vyskočáni: „Je to dobrá, ľahká konverzačka na ťažké témy.“

Dramaturg inscenácie Svetozár Sprušanský oslovil na spoluprácu režiséra Michaela Vyskočániho, ktorý ponuku na jej réžiu po prečítaní textu rád prijal: „Je to dobrá, ľahká konverzačka na ťažké témy, komédia o vzťahoch, komunikácii, túžbach a nenaplnených ambíciách. To sú všetko témy blízke človeku v každej dobe. Nedorozumenie vo vzťahu a hľadanie riešení je večnou témou života. Text sa mi zdal svieži, blízky a vôbec nie tak lacný, alebo lascívny, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Napriek tomu, že hlavní hrdinovia majú za sebou 25 rokov manželstva, vôbec som nemal pocit, že sa ma ich problémy a pocity netýkajú. Práve naopak…Aj samotní herci boli pre mňa inšpiráciou, obaja sú to ostrieľaní herci, ktorí majú za sebou množstvo komédií. Celá inscenácia stojí na nich dvoch, na ich hereckých schopnostiach, životnom eláne a skúsenostiach, takže mojou úlohou bolo ich spoznať, pochopiť a často len naviesť k tomu, čo sami dobre poznajú.“

Divadlo Nová scéna prichádza s koncertom známej hereckej dvojice

Hra Sex pre pokročilých je hereckým koncertom dvoch protagonistov súboru Divadla Nová scéna Lucie VráblicovejPavla Topoľského.

Sex pre pokročilých / Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský / Divadlo Nová scéna

Pre Luciu Vráblicovú bola veľkou hereckou výzvou, za ktorú je nesmierne vďačná:

„Alica je žena, ako mnohé z nás. Iniciatíva stráviť s manželom víkend v hotelovej izbe vyšla práve od nej. Pre mňa je obdivuhodná jej odvaha a odhodlanie, s akými sa vrhla do tohto víkendového dobrodružstva. Alica mi svojím konaním len potvrdila, že najdôležitejšia vo vzťahu je komunikácia. Pretože množstvo nedorozumení vyplýva práve z toho, že ľudia spolu nie dostatočne, alebo vôbec nekomunikujú. Netýka sa to, samozrejme, len manželských párov, ale aj vzťahov medzi rodičmi a deťmi, medzi priateľmi, či v zamestnaní. Mnohí z nás sa vo vtipne napísaných dialógoch tejto dvojice určite nájdu.“

Sex pre pokročilých / Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský / Divadlo Nová scéna

To, že hra vychádza zo života, potvrdzuje aj predstaviteľ Mikyho Pavol Topoľský: 

„Od prvej chvíle, ako mi túto hru dramaturg nášho divadla Svetozár Sprušanský predstavil, vedel som, že je to „trefa“ do čierneho. Témou, štýlom, a predovšetkým svojim humorom. Jednoducho, hra sa mi zapáčila. Potešil som sa, že bude súčasťou repertoáru Divadla Nová scéna. Aj voľba režiséra sa ukázala ako šťastný krok. S Michaelom Vyskočánim som doteraz ešte nespolupracoval. Ukázal sa však ako skúsený, rozhľadený profesionál s jasnou predstavou o výsledku. Myslím si, že divákom môžeme ponúknuť ďalšiu kvalitnú komédiu, pri ktorej sa budú dobre cítiť a z divadla budú odchádzať spokojní.“

Hra má aj pokračovania

Kanadská dramatička Michele Riml (1967, Vancouver) má na konte 15 úspešných hier, uvádzaných v Kanade aj v zahraničí. Komédia Sex pre pokročilých (Sexy Loundry) patrí medzi jej najúspešnejšie a najčastejšie uvádzané. Preložili ju do 10 jazykov. Uviedli ju okrem Kanady aj v USA, Veľkej Británii, Južnej Afrike, Nemecku, Novom Zélande, Litve, Poľsku i v Česku. Teraz ju čaká v preklade Alexandry Ruppeldtovej prvé uvedenie na Slovensku. Hra má aj pokračovanie pod názvom Henry and Alice: Into the Wild. Autorka pripravuje i tretie – muzikálové pokračovanie.

Divadlo Nová Scéna

Sex pre pokročilých

Autorský tím:                                                                   
autorka: Michele Riml,
preklad: Alexandra Ruppeldtová
dramaturgia: Svetozár Sprušanský
scéna a kostýmy: Laura Štorcelová
výber hudby a réžia: Michael Vyskočáni                 
                                 
Účinkujú: Lucia Vráblicová (Alica) a Pavol Topoľský (Miky)

Michele Riml
Michele Riml. Zdroj: Marquis Entertainment Inc.

Zdroj: Redakciu informovala Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

Fotografie: Robert Tappert / Divadlo Nová scéna

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »