Finále Bienále ilustrácií Bratislava so súťažou o originálnu grafiku už 3. decembra 2023

BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava

Aktuálny, v poradí 29. ročník podujatia Bienále ilustrácií Bratislava sa už nezadržateľne blíži k svojmu záveru. Než sa brány tradičného a populárneho podujatia v nedeľu 3. decembra 2023 uzavrú, pozrite sa spolu s nami, čo na vás ešte čaká. Mimochodom, záver BIB 2023 so sebou prináša i súťaž o originálnu grafiku.

len do nedele 3. decembra možno navštíviť Bienále ilustrácie Bratislava 2023. Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) sa tento rok otvorila novým partnerstvám, výzvam. Ilustrácie zaplnili Bratislavu – z 11 výstav v pešej dostupnosti historického centra sa dá do nedele navštíviť ešte sedem. Jednou z nich je súťažná výstava v Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA.

BIB 2023 / BIBIANA / Kam za kultúrou / Kam na výstavy / Bienále ilustrácií Bratislava
Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023.

Súťažná prehliadka BIB 2023 v BIBIANE predstavuje najlepšie svetové ilustrácie z celého sveta. A tento rok sú súčasťou výstavy aj knižky, ktoré čítajú deti v rôznych krajinách. 2072 ilustrácií od 275 ilustrátorov z 36 krajín sveta sa dá pozrieť v predĺžených návštevných hodinách od 10:00 do 20:00.

Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023. / Bienále ilustrácií Bratislava / Kam za kultúrou
Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023.

Najmenší návštevníci si medzinárodnú prehliadku ilustrácií môžu užiť s interaktívnym sprievodom súťažnou výstavou BIB 2023 s názvom Cesta okolo sveta ilustráciou. Dieťa sa spolu so špeciálnou mapou vydá na dobrodružnú cestu svetom ilustrácie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pečiatka BIB / BIBIANA / Bienále ilustrácií Bratislava
Spoznaj, zbieraj a vyhraj! Aj touto aktivitou pozýva BIBIANA na BIB 2023

Sprievodnou aktivitou na výstave je aj pátracia aktivita s názvom BIB Pátračka. Posledné tri dni BIB 2023 je naplánovaná BIB Pátračka špeciál. Prinesie dve otázky a každý kto ich zodpovie správne, bude v hre o originálne grafiky ilustrátorov – Petra Uchnára a Ľuboslava Paľa. Odpovede zbiera BIBIANA v špeciálnej krabici pri pokladni v BIBIANE od piatku 1. decembra do nedele 3. decembra. V pondelok 4. decembra vylosujú organizátori 6 víťazov, traja získajú originálnu grafiku ilustrátora Petra Uchnára a traja grafiku Ľuboslava Paľa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIB Pátračka štartuje v novembri
BIB Pátračka štartuje v novembri

Navštíviť môžete aj ďalšie výstavy

Taktiež do nedele 3. decembra 2023 môžete navštíviť aj ďalšie výstavy tvoriace súčasť podujatia Bienále ilustrácií Bratislava 2023. Spojenie výtvarnej tvorby a literatúry a spojenie ocenených prináša spätá výstava Sieň slávy. Nájdete ju vo Výstavných priestoroch Ministerstva kultúry Slovenskej republiky od utorka do nedele v čase 13:00 – 18:00. Odhaľuje svet ilustrácií držiteliek Ceny Grand Prix BIB 2021 a Ceny Hansa Christiana Andersena 2022 – Elena Odriozola držiteľka Grand Prix BIB 2021, Suzy Lee držiteľka Ceny Hansa Christiana Andersena 2022 za ilustráciu, Marie-Aude Murail držiteľka Ceny Hansa Christiana Andersena 2022 za literatúru.

BIB aj v Galérii Zichy / Bienále ilustrácií Bratislava
Súčasťou festivalu je aj Výstava 3+ galerie: Zbierka ilustrácií pre deti. Predstavuje stovku originálov od šestnástich európskych ilustrátorov, ktoré venovali svoje umenie práve deťom. Pozrieť si ju môžete od 3. októbra v Zichyho paláci.

V rovnakých dňoch a časoch môžete v Zichyho paláci navštíviť aj výstavu s názvom Zbierka ilustrácií pre deti. Predstavuje sto originálov od šestnástich európskych ilustrátorov, ktoré venovali svoje umenie práve deťom. Výnimočná zbierka približuje aj inšpirujúci príbeh dvoch československých emigrantov – Otakara Božejovského von Rawennoff a Štěpána Zavřela, ktorí svojimi knihami nakoniec urobili radosť miliónom detí na celom svete. 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Výstavu držiteľov Ceny detskej poroty 1993 – 2021 prezentuje Galéria mesta Bratislavy v Pálffyho paláci. Počas 29. ročníkov Bienále ilustrácií Bratislava sa ešte nestalo, že by sa medzinárodná odborná porota zhodla pri hodnotení ilustrácií s detskou. Ako hodnotila a čo oceňovaladetská porota v rokoch 1993 – 2021? Pohľad detí je nielen zaujímavý, ale aj dôležitý. Nahliadnite na výstavu od utorka do nedele v rôznych časoch (utorok –11:00 – 18:00, streda 13:00 – 20:00, štvrtok – nedeľa –11:00 – 18:00). 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Výstavu mladých ilustrátorov, absolventov bakalárskeho štúdia v odbore Kniha, ilustrácia, tlačená grafika na Národnej akadémii umení v Sofii približuje výstava Autorské experimenty v ilustrácii a grafickom dizajne knihy. Bulharský kultúrny inštitút sa stal domovom prezentovaných ilustrácií a knižných makiet, ktoré vznikli počas akademického roka 2022-2023 v rámci úlohy Autorská edícia pre deti s alternatívnou priestorovou formou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Prichádzam zo svojho detstva, akoby z nejakej krajiny. Pod týmto názvom vystavuje oceňovaná izraelská ilustrátorka Anat Warshavsky. Výstava pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Izraelským štátom a 75. výročia nezávislosti Izraelského štátu predstavuje desiatky ilustrácií autorky zo štyroch detských kníh. Navštíviť ju môžete od nedele do piatka (11:00 – 17:00) v SNM – Múzeu židovskej kultúry.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried
Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried

Sedmičku stále prístupných výstav uzatvára exteriérová výstava s názvom Poľská knižná ilustrácia pre deti, ktorú nájdete v oknách Poľského inštitútu. Uvidíte výber 14 plagátov súčasných siedmich poľských ilustrátoriek a ilustrátorov, ktorí sa v minulosti zúčastnili na BIB. Počas plánovanej či náhodnej prechádzky ju môžete obdivovať v oknách inštitútu.

Aj také bolo Bienále ilustrácií Bratislava 2023

Súťažnú prehliadku Bienále ilustrácií Bratislava 2023 v BIBIANE videlo počas októbra a novembra viac než 10 000 návštevníkov. Na prehliadku s lektorom prišlo do BIBIANY viac ako 300 škôl – materských, základných aj stredné umelecké z rôznych miest Slovenska, z Českej republiky, Maďarska.

BIB Čo nás spája
Súčasťou BIB 2023 bola tiež exteriérová výstava Čo nás spája.

Najnavštevovanejšou výstavou Bienále ilustrácií Bratislava mimo BIBIANY bola výstava v Univerzitnej knižnici v Bratislave pod názvom Miroslav Cipár deťom. Počas októbra ju videlo ju viac než 2600 ľudí. Práve slovenskému ilustrátorovi, maliarovi, grafikovi a sochárovi Miroslavovi Cipárovi je venovaný aj končiaci 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava. Miroslav Cipár stál pri vzniku samotného bienále a vytvoril aj jeho nadčasové ikonické logo. Sám sa niekoľkokrát zúčastnil BIB ako súťažiaci a jeho diela opakovane ocenila medzinárodná porota. Ako osobnosť zohral významnú úlohu počas Nežnej revolúcie v bývalom Československu v roku 1989. 

Miroslav Cipár deťom / BIB / Bienále ilustrácií Bratislava
Miroslav Cipár deťom v Univerzitnej knižnici.

Oddelenie Živej kultúry v BIBIANE počas výstavy Miroslav CIpár deťom zorganizovalo aj štyri rodinné workshopy a 16 školských sprievodov. Sedem workshopov pod názvom Obrazohrátky pripravili lektori BIBIANY tiež počas Výstavy držiteľov Ceny detskej poroty 1993– 2021 v Galérii mesta Bratislavy a šesť tvorivých sobôt, ktoré predstavovali slovenských ilustrátorov v Starej tržnici. Posledná sobota je na pláne 2. decembra od 10:00 do 14:00, ktorá predstaví tvorbu ilustrátorky Gabriely Ňaňovej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
VUS Technik STU oslavuje 70 rokov. Slávnostný galakoncert pripravuje v 1. adventnú nedeľu
VUS Technik STU oslavuje 70 rokov. Slávnostný galakoncert pripravuje v 1. adventnú nedeľu

TS, Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA, www.bibiana.sk

Foto: BIB / BIBIANA

Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Marcinátová, PR a sociálne média, BIBIANA

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »