Novinky

VUS Technik STU oslavuje 70 rokov. Slávnostný galakoncert pripravuje v 1. adventnú nedeľu

VUS Technik STU oslavuje 70 rokov. Slávnostný galakoncert pripravuje v 1. adventnú nedeľu

Vysokoškolský umelecký súbor TECHNIK Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vznikol v roku 1953. Pozostáva z troch nezávislých zložiek, ktoré toto spoločné jubileum v roku 2023 súbor oslávia spoločnými a samostatnými koncertmi a vystúpeniami. Vyvrcholením výročných podujatí bude spoločný galaprogram folklórneho súboru, speváckeho zboru a komorného orchestra v nedeľu 3.12.2023 o 18:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave (Mýtna 1).

Pri príležitosti 70. výročia pripravuje Vysokoškolský umelecký súbor Technik slávnostný galakoncert s názvom Venované generáciámVo Veľkom koncertnom štúdiu sa spolu na pódium postavia všetky tri zložky súboru (folklórny súbor, spevácky zbor i komorný orchester), vďaka čomu pôjde o žánrovo rozmanitý zážitok. Ako hostia a účinkujúci sa na javisku stretnú viaceré generácie bývalých Technikárov a priaznivcov súboru.

Publiku priblížia v programe 70-ročnú históriu súboru Technik, pôsobiaceho pri Slovenskej technickej univerzite v Bratislave od roku 1953. „Rok 1953 bol rokom, keď sa začala vytvárať identita Technikára. Identita spojená so schopnosťou vnímania reálnych hodnôt, kultivovania kolektívnej pamäti, ktorá pri všetkej pokore znesie chvíle zlyhania, ale aj slávy. Má mnoho tvári. Vie spievať, hrať ale aj tancovať. Posúva ďalej akýsi štát v štáte s nesmiernym bohatstvom a dedičstvom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam na koncerty na prelome novembra a decembra 2023?
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncerty 48. týždňa roka 2023

Venované generáciam

Tanec, spev, hudba, striedanie klasickej a ľudovej hudby i jej úprav pre spevácky zbor – to všetko zažijete vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu počas vystúpenia jedinečného telesa v rámci jedného večera!

SZ Technik STU.
SZ Technik STU. Credit: Roman Jekkel

V programe zaznejú diela A. Vivaldiho, G. B. Pergolesiho, P. Breinera, P. Cóna, Š. Molotu, E. Esenvaldsa, M. Jašurdovej a mnohých ďalších. Konkrétne to bude prvá časť z Vivaldiho Glorie, Pergolesiho Concertino in G, Malá jazzová omša Boba Chilcotta, ale aj obľúbené zborové diela z pera Suchoňa, Breinera či Jašurdovej. Poslucháči sa môžu tešiť aj na hru na pohároch v skladbe Stars súčasného lotyšského skladateľa Ēriksa Ešenvaldsa. 

FS Technik STU
FS Technik STU

Folklórny súbor predvedie viacero choreografií. Budú to choreografie V malej Pešti, Kto je za oblokom, Na Balogu pri muzike, na ktorých sa autorsky podieľali Štefan Molota, Roman Malatinec a riaditeľka VUS Technik STU Ľubica Mešková. Členovia naprieč umeleckými zložkami prevedú prítomných mnohými žánrami a predstavia spoločné diela prezentované viacerými zložkami z rôznych odvetví umenia.

LH Technik STU
LH Technik STU

Vstupenky zakúpite v predpredaji na Ticketportal.sk.

TS, VUS Technik STU, www.technik.stuba.sk

Fotografie:  Dominik Janovský, Roman Jekkel

Zdroj: VUS Technik STU

Redakciu informovala a fotografie poskytla Kristína Gotthardtová, organizačná vedúca SZ Technik STU

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »